Jump to content

Sony Xperia Tablet Ζ


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, το μηχανάκι είναι εκλπληκτικό! Έχω και ένα Galaxy Note 10.1 και είναι μέρα με τη νύχτα στη ταχύτητα. Μιλάμε, του ρίχνει στα αυτιά, χώρια που έχει και κλάσεις ανώτερη οθόνη. Μπράβο στη Sony. Παρότι Samsungάκιας, με εντυπωσίασε!
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Για πλήρη φόρτιση όμως πόσο χρειάζεται ? Αν είναι πάνω κάτω δυόμισι ώρες είναι εντάξει.

το Xperia Tablet Ζ προσφέρει πολλαπλές επιλογές συνδεσιμότητας. Περιλαμβάνει NFC και One-Touch λειτουργίες που επιτρέπουν στους χρήστες να μεταφέρουν περιεχόμενο από το tablet στην τηλεόραση ή σε ηχείο και από το τηλέφωνο στο tablet. Έχει και Battery STAMINA, μία τεχνολογία διαχείρισης της μπαταρίας που βελτιώνει σημαντικά τη διάρκεια αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σοβαρή απάντηση αυτή. :happy: Τέσσερις ώρες βλέπω πιο πάνω χρειάζεται για πλήρη φόρτιση, πάρα πολλές νομίζω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σοβαρή απάντηση αυτή. :happy: Τέσσερις ώρες βλέπω πιο πάνω χρειάζεται για πλήρη φόρτιση, πάρα πολλές νομίζω...

 

Από ότι έχω διαβάσει κ για τα αλλα ταμπλετ όλα πάνω - κάτω το ίδιο κάνουν..... Btw βγήκε 4.2 (όχι official).....

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το Nexus 10 χρειάζεται επίσης πολύ ώρα για πλήρη φόρτιση, όχι όμως και τέσσερις ώρες. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το μεγαλύτερο "αγκάθι" του tablet αλλά η τιμή του. Ευελπιστώ πως μέχρι τα Χριστούγεννα, σε ένα εξάμηνο δηλαδή, θα πέσει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα, έστω και αν πρόκειται περί premium συσμευής.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το Nexus 10 χρειάζεται επίσης πολύ ώρα για πλήρη φόρτιση, όχι όμως και τέσσερις ώρες. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το μεγαλύτερο "αγκάθι" του tablet αλλά η τιμή του. Ευελπιστώ πως μέχρι τα Χριστούγεννα, σε ένα εξάμηνο δηλαδή, θα πέσει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα, έστω και αν πρόκειται περί premium συσμευής.

 

Ειλικρινά επειδή βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους να ψάχνουν να βρουν για κακοτοπιές, αγκάθια και διάφορα τέτοια και να χαντακονουν το ταμπλετ ( βλέπε πλαστικό touch, και lag issues) έχουμε και λεμε η μπαταρία του

 

Sony xperia Z θέλει 4-5 ώρες φορτίσει και εχει

αυτονομία (gsmarena)

BATTERY Non-removable Li-Po 6000 mAh battery

Stand-byUp to 1230 h (2G) / Up to 1270 h (3G)

Talk timeUp to 10 h (multimedia)

Music playUp to 110 h

 

nexus 10 Από νεκρό 0% μπαταρία θέλει 5 ώρες το λιγότερο διάβασα κ πως σε ορισμένους κάνει κ 6 άλλα το παίρνω σαν τυχαίο μεμονωμένο περιστατικό.

αυτονομία (gsmarena)

BATTERY Non-removable Li-Po 9000 mAh battery

Stand-byUp to 500 h

Talk timeUp to 9 h (multimedia)

 

Samsung N8000

Εκτός ότι διάβασα για διάφορα προβλήματα που αφορούσαν την φορτίσει της ταμπλέτας κατέληξε ότι χρειάζονται 4, 5, 6 ώρες

Αυτονομία (gsmarena)

BATTERY Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery

Stand-byUp to 1500 h

Talk timeUp to 33 h 20 min

 

Keep in mind κανέναν δε φορτίζει όταν βρίσκεται συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Μιλάμε για πλήρες φορτίσεις από τελείως αδειο.

Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ οι έχοντες τα άνωθεν ταμπλετ όπως με διορθώσουν.

 

 

Και προς Θεού mike δε τα έβαλα μαζί σου!!!!!!!

 

 

Φιλικά

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Και προς Θεού mike δε τα έβαλα μαζί σου!!!!!!!

Φιλικά

 

Έκανες quote όμως το δικό μου σχόλιο. :cool: Αυτό που προσπαθώ εγώ προσωπικά δεν είναι να βρω τα αρνητικά του tablet και να τα υπερτονίσω, αλλά να δω κατά πόσον πληρεί, τις όποιες προϋποθέσεις έχω προσωπικά, πριν το αγοράσω. Κατά τη γνώμη μου, αν εξαιρέσουμε την τιμή, είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία. Αρκετά κατατοπιστικό το πιο πάνω post πάντως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσθέτω τα εξης :

Το Xperia Tablet Z έχει 10.1” HD WUXGA οθόνη με Mobile BRAVIA Engine 2, προσφέρει βελτιωμένα χρώματα, και άψογη οπτική εμπειρία για το χρήστη. Επίσης, διαθέτει 8MP κάμερα στο πίσω μέρος με Exmor R και 2MP HD κάμερα στο εμπρός μέρος για βέλτιστη λήψη σε κάθε περίσταση.Το S-Force Front Surround 3D της Sony, εγγυάται την καλύτερη ηχητική απόδοση με Clear Audio+ και την καινοτόμα χρήση δύο ενσωματωμένων ηχείων με speaker halls στις γωνίες που δίνουν άψογο ήχο από όπου και αν το κρατήσει κανείς. Από το Xperia Tablet Ζ δεν απουσιάζει και το Battery STAMINA, μία μοναδική τεχνολογία διαχείρισης της μπαταρίας που βελτιώνει σημαντικά τη διάρκεια αναμονής.Τέλος, η έκδοση WiFi προσφέρει έως 64GB με μια προαιρετική κάρτα microSD.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει "ρουτάρει" κανείς;

Βρήκα μερικές λύσεις αλλά δεν...

Από θήκες τι παίζει; προτιμώ σιλικόνης και δε βρήκα...

Μία φόρτιση μέχρι τώρα... πολλές δαχτυλιές :(

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται http://www.incipio.com/feather-ultra-thin-sony-xperia-tablet-z-case.html case+screen protector :happy:

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

μολις το παρηγγειλα.

εχει μεσα ζελατινα για την προστασια της οθονης??

εχει βρει καποιος αξεσουαρ οπως π.χ θηκη??

ευχαριστω εκ τον προτερων!

www.olympicapartments.gr
Link to comment
Share on other sites

μολις το παρηγγειλα.

εχει μεσα ζελατινα για την προστασια της οθονης??

εχει βρει καποιος αξεσουαρ οπως π.χ θηκη??

ευχαριστω εκ τον προτερων!

 

Αν το δεις από πολύ κοντά φαίνεται μια δεύτερη στρώση "φιλμ" λίγο μικρότερη (πιο μέσα) από το γυαλί.

Πουθενά δεν είδα να αναφέρεται ότι έχει "φιλμ".

Όσο για θήκες, από ότι είδα υπάρχουν δύο είδη:

α) Οι οικονομικές "δερμάτινες", περίπου 5-12,00€, αμφιβόλου συμβατότητας και χοντροκομμένες.

β) Οι ακριβές (σαν αυτή που πόσταρε ο "cableguy" + μεταφορικά ...είναι του τύπου που θέλω αλλά πάει πολύ...).

Εγώ ενδιαφέρομαι πρωτίστως για θήκη σιλικόνης, αλλά πιο οικονομική από του "cableguy" και για καλώδιο Micro USB to HDMI MHL.

Έχω ήδη παραγγείλει κάρτα μνήμης 32άρα (SanDisk 32GB Ultra Android Micro SD (SDHC) Class 10 UHS-1 30MB/s), ενώ υπάρχει και σε SanDisk 64GB Mobile Ultra Micro SD (SDXC) Card - Class 10 UHS-1 + SD Adapter.

5% μπαταρία ακόμα, με την πρώτη φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τους μεγάλους χρόνους φόρτισης.

Από 5% φόρτιση σβηστό έφτασε 90% ΣΕ 4 ώρες και 25 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πω ότι ήμουν ακόμα με 1 φόρτιση σε δύο μέρες και με 5% υπόλοιπο φόρτισης...

Τώρα είμαι στη δεύτερη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους κατόχους, στον ήλιο πως πάει από ευκρίνεια; Γιατί σε ένα κατάστημα που το είδα μου φάνηκε κάπως γυαλιστερή η οθόνη του και αναρωτιέμαι για τυχόν αντανακλάσεις...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους κατόχους, στον ήλιο πως πάει από ευκρίνεια; Γιατί σε ένα κατάστημα που το είδα μου φάνηκε κάπως γυαλιστερή η οθόνη του και αναρωτιέμαι για τυχόν αντανακλάσεις...

 

Εμένα προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται.

-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι ενας μελλοντικός κάτοχος του ''z'' και θα ηθελα μια ερωτηση να σας υποβάλλω

- Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται ο αντάπτορας HDMI to MICROUSB (MHL ) για να συνδεθεί με TV αλλά θα προτιμούσα να υπηρχε η δυνατότητα να φορτίζεται παράλληλα και η ταμπλέτα για να μην μεινω . Τι θα πρέπει να προσέξω στην αγορα του αντάπτορα ? και αν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701685 με καλύπτει ως προς την φόρτιση (εχει στην φωτογραφία μια οπή στο πλάι, αλλά δεν ξέρω αν ειναι για usb καλωδιο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι ενας μελλοντικός κάτοχος του ''z'' και θα ηθελα μια ερωτηση να σας υποβάλλω

- Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται ο αντάπτορας HDMI to MICROUSB (MHL ) για να συνδεθεί με TV αλλά θα προτιμούσα να υπηρχε η δυνατότητα να φορτίζεται παράλληλα και η ταμπλέτα για να μην μεινω . Τι θα πρέπει να προσέξω στην αγορα του αντάπτορα ? και αν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701685 με καλύπτει ως προς την φόρτιση (εχει στην φωτογραφία μια οπή στο πλάι, αλλά δεν ξέρω αν ειναι για usb καλωδιο).

 

Ψάξε σε ebay πολύ φθηνότερα...

Συνήθως υπάρχει υποδοχή για ταυτόχρονη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση , ....άντε να εκμεταλλευτώ την ευγένεια σας να ρωτήσω για κάρτες μνήμες, κοιταζα στο forum και είδα π.χ. μια γκρίνια για Sandisk , οι KINGSTON είναι καλές και γενικά καμιά 64 gb αξιόπιστη υπάρχει ?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση , ....άντε να εκμεταλλευτώ την ευγένεια σας να ρωτήσω για κάρτες μνήμες, κοιταζα στο forum και είδα π.χ. μια γκρίνια για Sandisk , οι KINGSTON είναι καλές και γενικά καμιά 64 gb αξιόπιστη υπάρχει ?

 

Οι Sandisk δεν έχουν προβλήματα πλέον (κάποιες παρτίδες είχαν, αλλά το διόρθωσαν). Εγώ έχω τη Sandisk 64GB και δουλεύει τέλεια. Δες στο memoryC για πολύ καλές τιμές και γρήγορη αποστολή.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tablet Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...