Jump to content

Καρτα σιμ και συναγερμος


Alex0077
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια καρτα σιμ να βαλω σε συναγερμο που δουλευει ετσι? πλεον νομιζω ληγουν σε 6 μηνες οποτε καθε 6μηνο θα πρεπει να βαζω 5 ευρω πχ? να παρω ενα απλο καρτοκινητο δηλαδη? στα καταστηματα τις δινουν δωρεαν τις καρτες?
Link to comment
Share on other sites

μια απλη καρτα οπου πληρωνεις 5 Ευρω και εχεις πρακτικα ωφελιμο ποσο 5 -12% (φορους).

Ειναι αρκετο για να σε καλεσει ο συναγερμος σε περιπτωση αναγκης.

σε ενημερωνω ομως πως η αντιστοιχη καρτα της κοσμοτε εχει 12μηνη διαρκεια.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σημερα.. 6 μήνη διάρκεια έχει. Όχι 12 μηνη.. Η κάρτα σιμ ηταν δωρεάν αλλά δεν είχε μέσα λεφτά οπότε πήρα και μια 5ευρη κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σημερα.. 6 μήνη διάρκεια έχει. Όχι 12 μηνη.. Η κάρτα σιμ ηταν δωρεάν αλλά δεν είχε μέσα λεφτά οπότε πήρα και μια 5ευρη κάρτα

 

6 μηνες διαρκει η της βονταφον και 12 μηνες η της κοσμοτε !!!

ε αυτο εννοουμε. Με 5 ευρω παιρνεις καρτα και χρνο αξιας 5 - φορους.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μία Vodafone ολυμπιακός ή θα αλλάξεις αυτή που έχεις καλώντας 1266

Θα βάζεις 10 ευρώ το εξάμηνο και θα πέρνεις τα Γκόλ του Ολυμπιακού .

Δυστυχώς δεν κερδίζεις κάτι τώρα.

Εγώ έβαλα χρήματα την πρώτη Μαρτίου και θα βάλω πάλι την πρώτη Σεπτεμβρίου που ξεκινάν οι αγώνες.

Θα ενεργοποιήσεις το πακέτο με τα 120 ΜΒ και αυτόματη ανανέωση κάθε μήνα στέλνοντας SE60 στο 19109

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

δοκιμασε κανεις με Q ;

μου ειπαν οτι λογω της χρεωσης ανα δλ ενδεικνυται για τετοιου ειδους χρηση.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις με Q ;

μου ειπαν οτι λογω της χρεωσης ανα δλ ενδεικνυται για τετοιου ειδους χρηση.

 

Η frog έχει μικρότερη χρέωση ανά δευτερόλεπτο και φτηνότερο μήνυμα από την κιου

Link to comment
Share on other sites

Η frog έχει μικρότερη χρέωση ανά δευτερόλεπτο και φτηνότερο μήνυμα από την κιου

 

Η χρηση ομως δεν ειναι συστηματικη.

Ειναι σε περιπτωση αναγκης που ελπιζεις οτι δεν θα ειναι συχνη.

Μεγαλυτερη σημασια εχει η διαρκεια ζωης της καρτας χωρις επανατροφοδοτησεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Η χρηση ομως δεν ειναι συστηματικη.

Ειναι σε περιπτωση αναγκης που ελπιζεις οτι δεν θα ειναι συχνη.

Μεγαλυτερη σημασια εχει η διαρκεια ζωης της καρτας χωρις επανατροφοδοτησεις.

 

Μόνο η vodafone απαιτεί 2 ανανεώσεις το έτος. Η cosmote(+η frog που είναι δικιά της) κ η wind/q απαιτούν 1.

Και οι δύο frog+q χρέωση ανά δευτερόλεπτο έχουν.... και γενικά(εν σχέσει με τις άλλες καρτοκινητές) φτηνό μήνυμα. Απλά τι να κάνουμε η frog είναι φτηνότερη...

Το ΣΗΜΑ στην περιοχή σου να δεις να πιάνει καλά και μετά διάλεξε ανάλογα με τη τιμή, γιατί αφού είναι σε συναγερμό πρέπει να είσαι σίγουρος ότι πιάνει πάντα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η vodafone απαιτεί 2 ανανεώσεις το έτος. Η cosmote(+η frog που είναι δικιά της) κ η wind/q απαιτούν 1.

Και οι δύο frog+q χρέωση ανά δευτερόλεπτο έχουν.... και γενικά(εν σχέσει με τις άλλες καρτοκινητές) φτηνό μήνυμα. Απλά τι να κάνουμε η frog είναι φτηνότερη...

Το ΣΗΜΑ στην περιοχή σου να δεις να πιάνει καλά και μετά διάλεξε ανάλογα με τη τιμή, γιατί αφού είναι σε συναγερμό πρέπει να είσαι σίγουρος ότι πιάνει πάντα καλά! :)

 

χαχαχαχα..........ουτε μπροστα να ησουν !!!

Μολις την πατησα με μια καρτα Q !!! Το φθηνοτερο τελικα εγινε ακριβοτερο !!!

Η vodafone ειχε 2 γραμμες σημα, και αυτη 0 !!!

Δεν μπορει καν να καλεσει !!!

Αλλα απο την αλλη πως να ξερεις ποια απο τις 3 πιανει καλυτερα ;;;

Αναγκαστικα θα γυρισω στην δοκιμασμενη λυση της vodafone !!!

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα..........ουτε μπροστα να ησουν !!!

Μολις την πατησα με μια καρτα Q !!! Το φθηνοτερο τελικα εγινε ακριβοτερο !!!

Η vodafone ειχε 2 γραμμες σημα, και αυτη 0 !!!

Δεν μπορει καν να καλεσει !!!

Αλλα απο την αλλη πως να ξερεις ποια απο τις 3 πιανει καλυτερα ;;;

Αναγκαστικα θα γυρισω στην δοκιμασμενη λυση της vodafone !!!

 

Mπορείς να την πας δωρεάν με φορητότητα στην κοσμοτέ για τελευταία δοκιμή! Η μία λύση(νομίζω ότι η κοσμοτε χρεώνει ακόμα 5 ευρώ νέο νούμερο καρτοκινητής, αλλά η φορητότητα όπως είπα είναι δωρεάν)... Και αν δεν σου κάτσει ούτε αυτό, πήγαινε ξανά βόνταφον(προτίμησε το καρτοκινητό international. Προς το παρόν έχει χαμηλότερο σμς και χρονοχρέωση....(τώρα έκανα edit γιατι έκανα λάθος και είχα προτείνει άλλο καρτοκινητό)

 

Δεύτερη λύση αν βαριέσαι να πας κοσμοτέ, ψάξε κάποιον που να έχει καρτοκινητό κοσμοτέ για να ελέγξεις το σήμα. Έχεις και πμ.

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να την πας δωρεάν με φορητότητα στην κοσμοτέ για τελευταία δοκιμή! Η μία λύση(νομίζω ότι η κοσμοτε χρεώνει ακόμα 5 ευρώ νέο νούμερο καρτοκινητής, αλλά η φορητότητα όπως είπα είναι δωρεάν)... Και αν δεν σου κάτσει ούτε αυτό, πήγαινε ξανά βόνταφον(προτίμησε το καρτοκινητό international. Προς το παρόν έχει χαμηλότερο σμς και χρονοχρέωση....(τώρα έκανα edit γιατι έκανα λάθος και είχα προτείνει άλλο καρτοκινητό)

 

Δεύτερη λύση αν βαριέσαι να πας κοσμοτέ, ψάξε κάποιον που να έχει καρτοκινητό κοσμοτέ για να ελέγξεις το σήμα. Έχεις και πμ.

 

Τελικα αφου ελεγξα την κοσμοτε με καρτα φιλου το σημα 2/4, (το ιδιο ειχε και η VODAFONE), αυτό και επελεξα. το κοστος το ιδιο (10€) το χρονο, αλλα λιγοτερη εννοια/κοπος αφου διαρκει ένα χρονο με κάθε ανανεωση.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και από εμένα. Προσπάθησε σήμερα ο τεχνικός να χρησιμοποιήσει μία κάρτα sim vodafone CU στο module μου στο σπίτι αλλά επέμενε ότι η συγκεκριμένη δεν λειτουργεί, ότι ίσως έχει περιορισμένες δυνατότητες κλπ. Έιναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Φυσικά έχει επαρκές υπόλοιπο είναι σχετικά καινούργια (Δεκέμβριος 2013) και σε κανονική συσκευή λειτουργεί άψογα!

 

Για την vodafone Ολυμπιακός που διάβασα πιο πάνω, θέλει 10Ε ανανέωση μέσα σε 30 ημέρες πριν τη διεξαγωγή του κάθε αγώνα οπότε δε συμφέρει προφανέστατα για τέτοια χρήση!

Edited by geodimis
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η καρτα κοσμοτε που ειχα βαλει περυσι εληξε και πηγα από το κατάστημα να δω αν ισχυει η ιδια για να ξαναβαλω χρηματα η αν θα πρεπει να βαλω καινουργια.

Ω του θαυματος η κοπελλα μου προτεινε να κανουμε ένα αριθμο με συμβολαιο μηδενικου παγιου. Δεν εχω πια το αγχος του ποτε θα ληξει η καρτα και αν υπαρξει ποτε κληση θα γινει τοτε η χρεωση. 2 χρονια τωρα μου ελεγαν παντου πως τετοια διαδικασια ειχε καταργηθεί.

Το ωραιοτερο ηταν ότι δεν εβγαλα καν καινουργιο αριθμο. Ο προηγούμενος αριθμος απλα μετετραπη σε συμβολαιο με μηδενικο παγιο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω ότι κάθε φορά που δεν θα κάνεις κλήση για 6 συνεχόμενους μήνες , θα πληρώνεις 50 Ευρώ....
Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω ότι κάθε φορά που δεν θα κάνεις κλήση για 6 συνεχόμενους μήνες , θα πληρώνεις 50 Ευρώ....

 

Δεν εχω καμμια ενημερωση για κατι τετοιο και επανειλημμένα διευκρινησα ότι δεν θα υπαρχει κανενος είδους επιβαρυνση περαν του οποιου κοστους κλησης που τυχον θα γινει από τον συναγερμο.

Αυτό που αναφέρεις από που προκυπτει ; Υπαρχει καπου γραμμενο ;

Θα παω αυριο κιολας να το ξεκαθαρισω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω τώρα γραμμένο στον τιμοκατάλογο, αλλά παλαιώτερα υπήρχε

Επιβεβαίωσε καλύτερα αν υπάρχει ακόμα ή αν έχει καταργηθεί αυτή η χρέωση .

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40139&dateFrom=&dateUntil=

 

 

Επιπλέον, το πρόγραμμα συμβολαίου για ιδιώτες Vodafone Χωρίς Πάγιο μετονομάζεται σε Vodafone Βασικό και εφαρμόζεται μηνιαίο πάγιο ίσο με €2,5 σε νέους και υφιστάμενους συνδρομητές, χωρίς καμία αλλαγή στις υπόλοιπες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω ότι κάθε φορά που δεν θα κάνεις κλήση για 6 συνεχόμενους μήνες , θα πληρώνεις 50 Ευρώ....

Δεν ξερω από που το εβγαλες αυτό αλλα δεν εχει και καμμια σημασια.

Μετα από επικοινωνια με το κατάστημα και επικοινωνια του καταστήματος με την κοσμοτε επιβεβαιωθηκε πως στο συμβολαιο μηδενικου παγιου δεν επιβάλλεται καμμια άλλη χρεωση πλην αυτης των κλησεων, μηνυματων η τυχον χρησης ιντερνετ που θα γινει.

Επισης αναφέρεται ότι η εταιρεια διατηρεί το δικαιωμα της διακοπης της συνδεσης μετα από 6 συνεχομενους μηδενικούς λογαριασμούς. Το γεγονος αυτό με προβληματισε λιγο αλλα μου διευκρινιστηκε ότι δεν ακολουθείται σαν πρακτικη η διακοπη των γραμμων. Στην απιθανη περιπτωση που συμβει θα επανεργοποιησω την ιδια η θα βγαλω καινουργια.

Σε κάθε περιπτωση θα ρωτησω και στη βονταφον μηπως υπαρχει η δυνατοτητα εκδοσης καρτας με μηδενικο παγιο μεν αλλα να ενσωματώνεται στο δικο μου λογαριασμο συμβολαιου που είναι παντα χρεωστικος.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...