Jump to content

[Επίσημο] Motorola E398


greg60
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Magges mpeite sto http://www.fedupnow.com kai dokimaste to rossiko firmware paromoio tou i398. Aksizei na to dokimasete.

 

An thelete mpeite kai sto howardforums na deite ta sxetika. Tha kanw copy to post pou egrapsa alla varieme na to metafrazw.

 

 

 

The Russian Firmware is really cool!

------

Pros:

-----

1. Much faster in the menus,textmessages and java. iTunes also much faster.

2.Louder Speakers (When you play a song you think your phone is going to explode. Plus the bullet ringtone for messages rulez)

3.Color Styles work and the timer button works. video is much better (doesn't lag that much).

4.Delivery report is working (mine didn't work with Shoeys even with the seem edits).

5. Nice icons in the menu (The best i have seen. Excellent animation)

6. Video does not chop in most of the cases.

7. iMelody under the sounds menu. (lets you compose melodies)

8. 8Mb free memory (phone)

9. No vibrating Key sound.

10. Working event lights (charging and Rythm lights)

11. iTunes is now under the tools menu.

12. All buttons are customizable (i changed voicerecord into video camera and it works)

13. Fast registering

14. Compatible with most of the java games (new york nights and all the good games work great).

 

------

Cons:

------

 

1. You cant change the Wap mms an gprs settings. When you receve the browser message and then click update it says error. I found that the Cause may be the fact that the phone is filled with many many web sessions.

2. Stupid counterstrike startup and Shutdown pics and sounds (Man whats the strike with cs. All russians even my best friends still play cs about 7 hours/day. Grow up. Play battlefield lol ;D

3.Sometimes the sound is too loud. The phones really shakes. I thing the have messed with the gain table.

4.You have to swith to gprs auto attach = off or else you will see a Gprs message in the main screen.

5. When flashed then you will have to know really good your phone if you don't live in US or Uk cause the default language is going to be russian that look like egeptian letters.

6.Supid phonebook entries icons.

7. No transparency in the menus ( wallpaper picture wonts show in the backround of the main menu)

 

----

 

Thats all folks.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πείραξα το Ε398 με το Leader GL Flex Editor και τώρα αντί για 160 γράμματα στα μηνύματα δέχεται μόνο 70!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω;

Thanks

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα/καλημέρα/whatever,

 

Θα τα γράψω λίγο αναλυτικά μήπως και κάποιος ξέρει τι φταίει

 

Μεγάλη απογοήτευση πήρα μόλις αγόρασα καρτα trans flash 512 για το Ε398 μου. Αφού αντέγραψα περί τα 300 mp3 σε αυτήν προσπάθησα να εκκινήσω τον Μp3 player. Ξεκίνησε κανονικά όμως η μπάρα προόδου όταν κάνει Updating Music Directory προχωρούσε διστακτικά. Έφτασε μέχρι τη μέση και ύστερα σταμάτησε η διαδικασία, έκλεισε και ο Mp3 player και επέστρεψε στην αρχική οθόνη. Μία, δύο, πέντε, τα ίδια. Πάω στους ήχους. Εκεί βλέπω - μετά από πολύ ώρα που έκανε για να τα φορτώσει- τα τραγούδια, και λειτουργούσε.

Παίρνω MOTOROLA. Μου προτείνουν να κάνω format στην κάρτα. Κάνω. Αντιγράφω αυτή τη φορά τα τραγούδια λίγα λίγα. 20 - 30 τη φορά. Λειτουργούσε και άνοιγε ο mp3 player κάνοντας Updating Music Directory μέχρι τα 120 περίπου. Στην επόμενη μεταφορά το ίδιο κόλλημα. Αϊντε και γ*** λέω και τιγκάρω την κάρτα. Πάω να δώ τα mp3 από τους ήχους κολλάει πλήρως και αναγκάζομαι να βγάλω μπαταρία.

Πάω MOTOROLA. Μου λέει ο τεχνικός ότι ίσως να μην μπορεί το τηλέφωνα να ανοίξει τόσα πολλά αρχεία, οπότε η αγορά της 512κάρας είναι εκ περισσού.

Μου λέει επίσης ότι η έκδοση λογισμικού που έχω είναι η τελευταία και ότι δεν υπάρχει κάποια νεότερη αναβάθμιση. Μου προτείνει να ξαναπεράσει το software μήπως και φταίει κάτι εκεί. Αυτή τη στιγμή το έχω στα χέρια μου αλλά είμαι στο γραφείο και δεν έχω καλώδιο για μεταφορά δεδομένων. Πιστεύω ότι μάλλον θα συμβεί το ίδιο. Εάν συμβεί το ίδιο:

:!: πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να περάσω το λογισμικό του ROKR με το iTunes? To επίσημο διαφημιστικό του ROKR λέει ότι μπορεί να κουβαλήσει trans flash μέχρι 512.

:!: Μήπως μπορώ να εγκαταστήσω μόνο το iTunes?

:!: Mήπως εάν σβήσω όλες τις άλλες εφαρμογές (ποδοσφαιράκια κλπ) γίνει λιγο πιο σβέλτο?

:!: Μήπως να πουλήσω την μνήμη σε κάποιον που έχει ROKR?

 

Πληροφοριακά: έκδοση software:R372_G0E.20.92R

έκδοση flex SE7319AXXG1086

 

Καλοδεχούμενη οποιδήποτε βοήθεια.

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα/καλημέρα/whatever,

 

κατ'αρχήν να ευχαριστήσω τον jotz για την απόκριση του και στην συνέχεια να σας πω τι έγινε:

Ψάχνοντας βρήκα ένα monsterpack στο e398essentials που το μετατρέπει σε V 398. Φλάσαρα και όλα λειτουργούν πολύ καλύτερα - εφαρμόζοντας και την συμβουλή του jotz.

Εγκατέστησα λοιπόν το παρακάτω Monster Pack:

 

Version 4 of the V398 Monster Pack FULL Edition - by Eyesonly_d

 

FLASH: R372_G_0E.20.95R_A

FLEX: SE8609AXXJ804C - Heavily Modified from its original V3 origin

DSP: 62303000

 

Όπως προανέφερα ο mp3 player λειτουργεί πολύ καλύτερα και γενικά όλο το τηλ είναι ταχύτερο στα menu.

:!: Δεν είχε βέβαια Ελληνικά...

Βρήκα το 0031 langpack και ξαναφλασάρω.

Νάτα τα Ελληνικά...Όμως ....

:!: Στο ευρετήριο δεν μπορώ να γραψω Ελληνικά. Η πρωτη γλώσσα είναι Κυριλλικά η δεύτερη κόντρα Κυριλλικά, στην επιλογή για τα σύμβολα βγάζει κάποια Ελληνικά ανακατεμένα κεφαλαία και μικρά.

 

:blink: Γνωριζει κανείς κάτι? Δεν θέλω να ξαναεγκαταστήσω άλλο software μιας και το το τηλέφωνο έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσω εγώ τους χαρακτήρες που θα εμφανίζονται με το πατημα των κουμπιών?

 

Καλοδεχούμενη οποιδήποτε βοήθεια.

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λειτουργεί κανονικά η κάρτα και ο player.

Για τα ελληνικά δοκίμασες να περάσεις ένα language pack που έχει μόνο ελληνικά και αγγλικά;

Είναι το R374_G_0E.41.C0R_MXLP0117_reflash_MOTOX και υπάρχει κάπου μέσα στο forum. Θα το βρεις εύκολα.

Για το monster pack:

Το πέρασες με το multiflasflex;

Είναι δύσκολη η διαδικασία;

Μέγεθος αρχείου;

Αν κάτι πάει στραβά κυκλοφορει λογισμικό για Ε398 ή πάω στη motorola και με χαρατσώνουν;

Sorry για τον καταιγισμό αλλά το σκέφτομαι λίγο καιρό για το V398 και δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα μήπως καταλήξω χωρίς κινητό!

Θεωρείς ότι αξίζει το ρίσκο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λειτουργεί κανονικά η κάρτα και ο player.

:X Γράψε λάθος. Ακόμα και με την μέθοδο των directories δεν παίρνει ανω των 110 mp3

Για τα ελληνικά δοκίμασες να περάσεις ένα language pack που έχει μόνο ελληνικά και αγγλικά;

Είναι το R374_G_0E.41.C0R_MXLP0117_reflash_MOTOX και υπάρχει κάπου μέσα στο forum. Θα το βρεις εύκολα.

:blink: Σε λίγο θα βάλω το Lang_Pack/R374_G_0E.40.3CR_Lang0031_reflash το οποίο διάβασα ότι δουλεύει... δεν με αφήνει τώρα γιατι δεν έχω μπαταρία. Σε λίγο θα ξέρω.

Το πέρασες με το multiflasflex;

:D NAI

Είναι δύσκολη η διαδικασία;

:D OXI το monster pack αυτό ονομάζεται flash and forget...ολα γινονται αυτόματα...

Μέγεθος αρχείου;

:O Περι τα 18ΜΒ η βερσιον 4

 

Αν κάτι πάει στραβά κυκλοφορει λογισμικό για Ε398 ή πάω στη motorola και με χαρατσώνουν;

:cool: Δες εδώ πριν το κάνεις http://motoaide.com:8081/motorola/flash_flex/E398/

 

Sorry για τον καταιγισμό αλλά το σκέφτομαι λίγο καιρό για το V398 και δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα μήπως καταλήξω χωρίς κινητό!

Θεωρείς ότι αξίζει το ρίσκο;

:) Καλά μην το συζητάς...

Σχετικά με το ρίσκο εχω να σου πώ ότι το τηλ έγινε πιο γρήγορο στα menu. Toσο γρήγορα που πρως το παρόν δεν με ενοχλεί η αδιαλαξία της 512άρας να δεχτει πάνω από 110 mp3.

Πήρα και τηλ στην Motorola και τεχνικός μου είπε ότι η Motorola δεν προτελινει την χρησιμοποίηση 512 trans flash σε αυτό το τηλ.

Κοινώς που λένε τον ήπιαμε.

σκεφτομε βέβαια να κάνω ένα τρυκ.

Να ενώσω τα mp3 δυο δυο για αρχή, έστω για να εξακριβώσω εάν κολλάει λόγω αριθμού αρχείων ή λόγω συνολικού όγκου data.

 

Aυτά τα ολιγα και τα λέμε

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitrismi για τις πληροφορίες.

Προς το παρόν δεν προλαβαίνω να κατεβάσω το monsterpack αλλά με την πρώτη ευκαιρία μάλλον θα το κάνω.

Βέβαια μπορεί μέχρι τότε να έχω πάρει το Ε1070 αλλά γιατί να μην πειραματιστώ;

Για την κάρτα δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω.

Μάλλον είναι ο αριθμός των αρχείων γιατί και γω όταν φόρτωσα τραγούδια με bitrate 128 δεν είχε πρόβλημα. Βέβαια χωρούσε μόνο 45-50 τραγούδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα και ενωνοντας τα mp3 ανα 3 εφτιαξα περι τα 108 αρχεια που το καθε ενα ειναι 3 τραγούδια. Τα αντεγραψα και Ω! ΤΙ ΘΑΥΜΑ δούλεψε ο player και όλα είναι ΟΚ!.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει αλλος τροπος αλλά πάντως έτσι δουλεύει.

 

Ασχετο αλλά έχει εγκαταστήσει κανείς το Shooey's i398 MP?

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
να ρωτησω κατι...τελικα το ε398 αξιζει σαν κινητο ή εχει πολλα προβληματα?η καμερα του ειναι ισαξια π.χ με του κ500?βιντεακια τραβαει?πανω-κατω ποσο κοστολογειται η αξια σαν μεταχειρισμενο?ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή συσκευή. Έχει δυνατότητες που δεν τις έχουν άλλα κινητά και μια από τις καλύτερες συσκευές αναπαραγωγής mp3 (καλύτερη τουλάχιστον από του Ε1070).

Έχει 2 ηχεία και ο ήχος ακούγεται απλά άψογα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει κάμερα 0.3 mega pixels και δεν τραβάει βίντεο. Μπορεί όμως και αναπαράγει. Δέχεται και κάρτα μνήμης.

Αυτά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά επειδή τα προηγούμενα link δεν λειτουργούν, μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει και να μου δώσει το language pack των Ελληνικών γι αυτό το τηλέφωνο? 31, 35 και 38 οποιοδήποτε και να είναι μου κάνει.

Ευχαριστώ

 

 

--------------------EDIT--------------------------

Ακυρο τα έχω βρεί τα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Παιδιά πήρα το Ε398 για δεύτερη ή μάλλον τρίτη, συσκευή. Ηθελα να συνδέσω το κινητό με το PC με το USB καλώδιο για να περάσω μερικά παιχνίδια.

Την πρώτη φορά έκανε εγκατάσταση τους Drivers από μονο του, και μου την εμφάνισε την συσκευή κανονικά, σαν E398. Αυτό όμως έγινε για μία μόνο φορά. Στη συνέχεια, όσες φορές κι αν το συνέδεσα, μου εμφάνιζε "άγνωστη συσκευή". Εκανα unistall τους drivers για να περάσω τους drivers P2K που κατέβασα, αλλά πλέον κάθε φορά που συνδέω τη συσκευή με το PC κάνει εγκατάσταση από μόνο του, αυτόματα, κάποιους drivers με το οποίους δεν λειτουργεί το κινητό. Όσο κι αν προσπάθησα, αυτή η διαδικασία γίνεται αυτόματα και δεν μπορώ να την σταματήσω.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να συνέσω το κινητό με τους P2K drivers? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

 

EDIT

Τελικά για να συνδεθώ έπρεπε να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης από το κινητό! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το language pack με τα ελληνικά για το Ε398?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καταρχην να συγχαρω ολο το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ forum και το site!!!

Θελω να πω οτι εχω ενα motorola E398...Το εχω εδω και 2-3 χρονια οπως ακριβως το πηρα... Θελω να ασχοληθω παρα πολυ με το modding που μπορεις να του κανεις,αλλα ειμαι ψιλοασχετος σε αυτα τα θεμματα...!!

 

Καταρχην,θα αρχισω απο την ερωτηση,για το πως μπορεις να κανεις ενα backup στο κινητο σου...Υπαρχει εδω στο forum-link οπου να δινονται οδηγιες φια το πως θα το κανεις??

 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...