Jump to content

[S4] Φωτογραφίες & βίντεο


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμηστε μου...εκτος απο συροντας την παλαμη πως τραβαει screenshot???Με το μεσσαιο και on-off??

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μας ψεκαζουν το πρωι (στο αυτοματο)

 

http://i103.photobucket.com/albums/m143/gsa1967/20131110_083124_zps7980eff1.jpg

 

 

και μια πεταλουδα μεσα στην τεντα με λιγο ζουμ.

 

http://i103.photobucket.com/albums/m143/gsa1967/20131110_081739_zps721e6738.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια φώτο απο μενα απο Πλάκα - Αέρηδες ...... Σε HDR mode

Ανεβασμενη και στο dropbox για full resolution

 

https://www.dropbox.com/s/50hsn9cm135mh98/20131110_100321_Richtone%28HDR%29.jpg

Edited by pinakas
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το S4 την ημέρα βγάζει εκπληκτικές φωτογραφίες και μάλιστα με χαρακτηριστικη ευκολία. Εμένα δεν μου αρέσουν οι φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο και χαμηλό φωτισμό (μιλάω για βράδυ έχοντας πχ στο σαλόνι τηλεόραση και κάποιο φως στο χωλ ή σε γειτονικό χώρο τέλος πάντων). Η αλήθεια είναι ότι δεν το πάλεψα ιδιαίτερα και βασίστηκα σε dslr (ήρθε η κόρη πρόσφατα οπότε καταλαβαινετε πόσες φωτογραφίες τράβηξα) αλλά θα ήθελα το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο.. Επίσης αν δεν προσέξεις λιγάκι με το κούνημα, ακόμα και την μέρα, βγαίνουν θολές. Αυτό δεν φαίνεται στην συσκευή αλλά στον υπολογιστή (και ειδικά σε μεγάλες οθόνες που πλέον λίγο πολύ όλοι έχουμε σπίτι)

 

συμφωνω απολυτα και μεχρι πριν μια βδομαδα δεν μ ενοχλουσε γιατι τα παει πολυ καλυτερα (με εργοστασιακη 4.3) απο το S3 που ειχα μεχρι πριν 5 μηνες. ομως προσφατα επεσε στα χερια μου το lg optimus g (με 4.1.2 αγορασμενο 129 ευρω απο την προσφορα της Vodafone) το οποιο κατηγορηθηκε σε review και σε fora οτι εχει μετρια εως μη ικανοποιητικη καμερα. δυστυχως η αληθεια ειναι οτι σε δυσκολες συνθηκες εσωτερικους χωρους και την νυχτα η διαφορα ειναι μεγαλη ακομα και σε αυτοματες ρυθμισεις και στα HDR...η διαφορα ειναι ακομα πιο εμφανης σε συγκριτικα με το ιδιο θεμα και ιδιες ρυθμισεις...υπερ του lg optimus g...πραγματικα απογοητευση...

επίσης η dslr δεν ειναι παντα ευκαιρη και δεν ειναι το ιδιο ευκολος ο διαμοιρασμος των φωτογραφιων.

Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου φωτο εδω τραβηγμενη πριν λιγο με συνεφια σε παροναμικη εμφανιση.Τραβηγμενη απο Ν.Ιωνια Αττικης αλλα απεναντι ειναι η Φιλοθεη...Ειμαι στο οριο..

 

Επειδη διαβασα τωρα καποια προηγουενα θεματα εδω σαν κατοχος πριν και One X και S3 το S4 ειναι κλασεις καλυτερο με χειροτερο το One X

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες εστιάσει στο βάθος θα ήταν ακόμα καλύτερη. Η μάλλον θα αναδεικνυε περισσότερο τις δυνατότητες της κάμερας, γιατί αν στόχος είναι το μπροστινο κτήριο είναι μια χαρά.

 

Προσωπικά με το Octa έχω πρόβλημα μόνο σε πολύ σκοτεινός χώρους η όταν θέλω να πάρω τον σκύλο μου σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ο οποίος είναι καταμαυρος και σπάνια δεν κουνιέται :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες εστιάσει στο βάθος θα ήταν ακόμα καλύτερη. Η μάλλον θα αναδεικνυε περισσότερο τις δυνατότητες της κάμερας, γιατί αν στόχος είναι το μπροστινο κτήριο είναι μια χαρά.

 

Προσωπικά με το Octa έχω πρόβλημα μόνο σε πολύ σκοτεινός χώρους η όταν θέλω να πάρω τον σκύλο μου σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, ο οποίος είναι καταμαυρος και σπάνια δεν κουνιέται :)

 

Οταν λες να εστιασω πιο βαθια εννοεις να κανω zoom ? Νομιζω δεν γινεται zoom σε πανοραμικη .

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να εστιασω πιο βαθια εννοεις να κανω zoom ? Νομιζω δεν γινεται zoom σε πανοραμικη .

Octa τι ειναι ??

 

Ευχαριστω.

 

Να κάνει εστίαση στο άπειρο και όχι στο βενζινάδικο. Επίσης octa είναι συντόμευση του οχταπύρηνου s4, έκδοση που επίσημα δεν διατίθεται σε μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χωρίς να έχω διαβάσει προηγούμενα πόστς (σόρρυ λόγο περιορισμένου χρόνου) θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου σχετικά με τις φωτογραφίες του s4, στο αυτόματο είτε είναι σε εικόνες εκτός, είτε σε εντός οι εικόνες έχουν μια θολότητα, τις φωτογραφίες τις τραβάω στο αυτόματο και στην ανάλυση που είναι σε 16/9 (πανόραμα). Καλομαθημένος απ το one s, μου είναι δύσκολο πως να βρώ τις σωστές ρυθμίσεις. Τι λέτε υπάρχει κάτι που μπορώ να τις βελτιώσω? Απο το βίντεο είμαι καταευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει προηγούμενα πόστς (σόρρυ λόγο περιορισμένου χρόνου) θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου σχετικά με τις φωτογραφίες του s4, στο αυτόματο είτε είναι σε εικόνες εκτός, είτε σε εντός οι εικόνες έχουν μια θολότητα, τις φωτογραφίες τις τραβάω στο αυτόματο και στην ανάλυση που είναι σε 16/9 (πανόραμα). Καλομαθημένος απ το one s, μου είναι δύσκολο πως να βρώ τις σωστές ρυθμίσεις. Τι λέτε υπάρχει κάτι που μπορώ να τις βελτιώσω? Απο το βίντεο είμαι καταευχαριστημένος.

 

Αυτοκολλητη ζελατινα κοιταξες αν εχει πισω στο φακο της καμερας?Την εχεις αφαιρεσει?Επισης δες αν εχει τιποτα δαχτυλιες ο φακος της καμερας και καθαρισε τον.Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση η ζελατινα.

Δεν καλυπτει τον φακο

Εγω δεν την εχω αφαιρεσει για προστασια απο γρατζουνιες και μια χαρα φωτο βγαζω

Link to comment
Share on other sites

#tron ...Δοκιμασες καθολου στο "εμπλουτισμενη" η θελεις μονο στο αυτοματο

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει προηγούμενα πόστς (σόρρυ λόγο περιορισμένου χρόνου) θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου σχετικά με τις φωτογραφίες του s4, στο αυτόματο είτε είναι σε εικόνες εκτός, είτε σε εντός οι εικόνες έχουν μια θολότητα, τις φωτογραφίες τις τραβάω στο αυτόματο και στην ανάλυση που είναι σε 16/9 (πανόραμα). Καλομαθημένος απ το one s, μου είναι δύσκολο πως να βρώ τις σωστές ρυθμίσεις. Τι λέτε υπάρχει κάτι που μπορώ να τις βελτιώσω? Απο το βίντεο είμαι καταευχαριστημένος.

 

Θολή φωτογραφία σημαίνει οτι δεν εχει γίνει focus η οτι κουνήθηκε η συσκευή την ωρα που παταγες η οτι ο φακός ήταν βρώμικος απο δαχτυλιές.

Δεν χρειάζονται ρυθμίσεις. Δυο πραγματάκια θα κάνεις.

Πρωτον θα ενεργοποιησεις τον αυτόματο εντοπισμό νύχτας για να έχεις καλές φωτο μ2 χαμηλό φωτισμό. Θα αφήσεις την ρύθμιση αυτή μόνιμα.

Δεύτερον όταν βγάζεις φωτο εξω με πολύ ήλιο που δημιουργεί έντονες φωτοσκιάσεις, θα επιλέγεις απο τις λειτουργίες το εμπλουτισμενο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τη ζελατίνα την έχω αφαίρεσει, θα δοκιμάσω τώρα τις λειτουργίες εμπλουτισμένο και αυτόματο εντοπισμό νύχτας και θα επανέρθω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tron σε σουρουπο και γενικοτερα χαμηλες συνθηκες ΠΑΝΤΑ να χρησιμοποιεις αντι για auto το night mode.

10 στις 10 φωτο εμενα βγαινουν μακραν καλυτερες. Το s4 εχει κορυφαιο αλγοριθμο στο night mode, εξαλειφει τον θορυβο στην φωτογραφια χωρις επιθετικο noise reduction και ταυτοχρονα δινει και sharpness δινοντας ενα πολυ πολυ καλο αποτελεσμα.

Σας ανεβαζω μια φωτο που τραβηχτηκε πανω σε μηχανακι με 60-70 χλμ την ωρα εν κινησει με το ενα χερι στο mode best shot.

Το ιδιο τεστ το ειχα κανει και με το g2 για να δοκιμασω τον ois και πραγματικα εμεινα αναυδος με το αποτελεσμα απο το s4 δεν το περιμενα με τιποτα...! Περιμενα να δω ενα χαλι λογω ελλειψης ois και ειδα αυτο. (ουτε οι ζαντες λογω περιστροφης δεν θολωσαν!!)

Δυστυχως το imageshack τις εχει χαλασει λιγο την ποιοτητα και τις εχει κανει και auto rotate μιας και τραβηχτηκαν με ορθιο το κινητο.

(εχω και τις 8 φωτογραφιες απο το best shot επιτηδες κρατημενες και ολες ειναι ιδιες σε ποιοτητα με αυτη).

Οποιος ενδιαφερεται μου δινει ενα email και του της στελνω.

Τα σχολια δικα σας...

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/32/9w3i.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/534/7d5e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tron σε σουρουπο και γενικοτερα χαμηλες συνθηκες ΠΑΝΤΑ να χρησιμοποιεις αντι για auto το night mode.

10 στις 10 φωτο εμενα βγαινουν μακραν καλυτερες. Το s4 εχει κορυφαιο αλγοριθμο στο night mode, εξαλειφει τον θορυβο στην φωτογραφια χωρις επιθετικο noise reduction και ταυτοχρονα δινει και sharpness δινοντας ενα πολυ πολυ καλο αποτελεσμα.

Σας ανεβαζω μια φωτο που τραβηχτηκε πανω σε μηχανακι με 60-70 χλμ την ωρα εν κινησει με το ενα χερι στο mode best shot.

Το ιδιο τεστ το ειχα κανει και με το g2 για να δοκιμασω τον ois και πραγματικα εμεινα αναυδος με το αποτελεσμα απο το s4 δεν το περιμενα με τιποτα...! Περιμενα να δω ενα χαλι λογω ελλειψης ois και ειδα αυτο. (ουτε οι ζαντες λογω περιστροφης δεν θολωσαν!!)

Δυστυχως το imageshack τις εχει χαλασει λιγο την ποιοτητα και τις εχει κανει και auto rotate μιας και τραβηχτηκαν με ορθιο το κινητο.

(εχω και τις 8 φωτογραφιες απο το best shot επιτηδες κρατημενες και ολες ειναι ιδιες σε ποιοτητα με αυτη).

Οποιος ενδιαφερεται μου δινει ενα email και του της στελνω.

Τα σχολια δικα σας...

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/32/9w3i.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/534/7d5e.jpg

 

Αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε τες στο dropbox σου να τις δούμε.

Εγώ το εχω γράψει 100 φορές οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την κάμερα του S4.

Edited by Superuser
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τις έδειξα σε 3 ατομα και δεν πίστευαν με τίποτα οτι ηταν εν κινησει οι φωτό ποσο μάλιστα με 70 χλμ. Ειδικα ο ένας ηταν τόσο δύσπιστος έλεγε συνέχεια οτι ήμουν σταματημένoς και τις τράβηξα μεχρι που του έδειξα όλη τη σειρα και τοτε πείστηκε. Πως σου φαίνονται δεν μου ειπες σε σχέση με το g2? (Το αναφέρω μιας και πρόσφατα εκανα το ίδιο τεστ στο νήμα).

Στο drop box δεν έχω account θα φτιαξω και θα τις ανεβασω.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Τις έδειξα σε 3 ατομα και δεν πίστευαν με τίποτα οτι ηταν εν κινησει οι φωτό ποσο μάλιστα με 70 χλμ. Ειδικα ο ένας ηταν τόσο δύσπιστος έλεγε συνέχεια οτι ήμουν σταματημένoς και τις τράβηξα μεχρι που του έδειξα όλη τη σειρα και τοτε πείστηκε. Πως σου φαίνονται δεν μου ειπες σε σχέση με το g2? (Το αναφέρω μιας και πρόσφατα εκανα το ίδιο τεστ στο νήμα).

Στο drop box δεν έχω account θα φτιαξω και θα τις ανεβασω.

 

Demon Έχω διαβάσει το νήμα του g2 και πραγματικά βλέπω ότι το κατέχεις το άθλημα καλά,δώσε μας συμβουλές για ρυθμίσεις.Έισαι ένας από τους λόγους που πήρα αυτή τη συσκευή και όχι το g2 και πολύ καλά έκανα γιατί με ενδιαφέρει πολύ η φώτο και ειδικά το βίντεο λογο οικογενειας φαντάσου πούλησα και την κάμερα γιατί Έχω καλύτερα αποτελέσματα με .com το s4.και η σύγκριση με ενός φίλου με g2ειχε μεγάλες διαφορές υπέρ του s4 φωτογραφίζοντας πρόσωπα γιατί αυτά με ενδιαφέρουν.:bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Τις έδειξα σε 3 ατομα και δεν πίστευαν με τίποτα οτι ηταν εν κινησει οι φωτό ποσο μάλιστα με 70 χλμ. Ειδικα ο ένας ηταν τόσο δύσπιστος έλεγε συνέχεια οτι ήμουν σταματημένoς και τις τράβηξα μεχρι που του έδειξα όλη τη σειρα και τοτε πείστηκε. Πως σου φαίνονται δεν μου ειπες σε σχέση με το g2? (Το αναφέρω μιας και πρόσφατα εκανα το ίδιο τεστ στο νήμα).

Στο drop box δεν έχω account θα φτιαξω και θα τις ανεβασω.

 

Μια χαρά φαίνονται οι φωτογραφίες σου αλλά για λεπτομέρειες πρέπει να έχω τις πρωτότυπες.

 

Εγω μέχρι πρόσφατα νόμιζα ότι ο αυτόματος εντοπισμός νύχτας, έκανε την ιδια δουλειά με την λειτουργία νύχτα.

Λάθος μου. Η λειτουργία νύχτα είναι ανώτερη και τελικά δεν θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για ακινησία. Χρειάζεται την τυπική για κάθε καλή φωτογραφία.

 

Πραγματικά το software της κάμερας στο S4 είναι καταπληκτικό. Απορώ γιατί το άλλαξαν στο Note 3.

Με βλέπω να μην αποχωρίζομαι εύκολα το Octa μου αν δεν σιγουρευτώ για το αποτέλεσμα στο S5 η σε οποια άλλη συσκευή μου αρέσει.

Για καλο και για κακό εχω αποφασίσει να πουλήσουμε το N4 και να το κρατήσει η γυναίκα μου.

 

Στο συγκριτικό που είχα κάνει εγώ με το G2 σε πολυ χαμηλό φωτισμό αλλά σε εντελώς στατικό πλάνο, τα πήγε καλύτερα το LG γιατί όπως είπα πριν δεν χρησιμοποιησα στο S4 την λειτουργία νύχτα. Το άφησα με τον αυτόματο εντοπισμό νύχτας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οχι Κωστα καμια μα καμια σχεση το night mode με τον αυτοματο εντοπισμο νυχτας. βασικα κακως το εχουν βαλει ετσι απλα βοηθαει λιγο. to night mode ειναι τελειως διαφορετικο προγραμμα. και πιστεψε με κανει παπαδες. δοκιμασε με auto χωρις φλας μεσα στο σπιτι σου με νορμαλ φωτισμο και επιτοπου τραβα με night και θα καταλαβεις. ειναι φτιαγμενο για χαμηλο φωτισμο οχι μονο για νυχτα. εντωμεταξυ αυτο που ειχα πει και πιο παλια ειναι οτι μου κανει εντυπωση το ποσο καλα δουλευει. και βγαζει τον θορυβο και δινει και οξυτητα εκει που πρεπει. δεν ξερω αν εχεις δει και πιο παλια 2 φωτο που ανεβασα στους διαξιφισμους s4 vs g2 εκει η φωτο στο s4 ειναι τραβηγμενη με night mode εξου και η καταληξη στο αρχειο lls (low light setting).

ανεβασα μερικες στο dropbox αν θες τις ανεβαζω ολες.

https://www.dropbox.com/sc/8cy1znjwm0o2zwr/1fNCqoKsSc

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο αυτες που τραβηξες ειναι ολες στο auto ή στο καλυτερη φωτο;

 

Ολες ειναι στο καλυτερη φωτο, και βγηκαν ολες οπως τις βλεπεις. Καμια δεν κουνηθηκε η θολωσε.

Επισης εκανα και αλλο ενα τεστ, σταματησα δεξια, και με την πλατη γυρισμενη οπως κατεβαιναν τα αυτοκινητα μολις περναγε απο τα αριστερα μου τραβαγα μια φωτο με sports mode για να τσεκαρω την ταχυτητα του κλειστρου. Η φωτογραφια εβγαινε πεντακαθαρη και ακριβως την ωρα που παταγα το κουμπι. (ειναι η τριτη φωτο στο dropbox το opel.)

Δεν λεει κανενας την αποψη του αν του αρεσουν η οχι ομως...:)

Link to comment
Share on other sites

Ολες ειναι στο καλυτερη φωτο, και βγηκαν ολες οπως τις βλεπεις. Καμια δεν κουνηθηκε η θολωσε.

Επισης εκανα και αλλο ενα τεστ, σταματησα δεξια, και με την πλατη γυρισμενη οπως κατεβαιναν τα αυτοκινητα μολις περναγε απο τα αριστερα μου τραβαγα μια φωτο με sports mode για να τσεκαρω την ταχυτητα του κλειστρου. Η φωτογραφια εβγαινε πεντακαθαρη και ακριβως την ωρα που παταγα το κουμπι. (ειναι η τριτη φωτο στο dropbox το opel.)

Δεν λεει κανενας την αποψη του αν του αρεσουν η οχι ομως...:)

 

ειναι πολυ καλες και πολυ καθαρες για φωτο εν κηνισει:up:την ημερα χρησιμοποιω το εμπλουτισμενο οταν εχει αρκετο φως και ολες τις αλλες ωρες την λειτουργια νυχτας,χρειαζεται να κανω καποια ρυθμιση αλλη για πιο καλες φωτο;επισης το τετραγωνακι οταν εστιαζει δεν το εχω καταλαβει καλα πρεπει να το παταμε εμεις η γινεται αυτοματα η εστιαση;

Link to comment
Share on other sites

Ολες ειναι στο καλυτερη φωτο, και βγηκαν ολες οπως τις βλεπεις. Καμια δεν κουνηθηκε η θολωσε.

Επισης εκανα και αλλο ενα τεστ, σταματησα δεξια, και με την πλατη γυρισμενη οπως κατεβαιναν τα αυτοκινητα μολις περναγε απο τα αριστερα μου τραβαγα μια φωτο με sports mode για να τσεκαρω την ταχυτητα του κλειστρου. Η φωτογραφια εβγαινε πεντακαθαρη και ακριβως την ωρα που παταγα το κουμπι. (ειναι η τριτη φωτο στο dropbox το opel.)

Δεν λεει κανενας την αποψη του αν του αρεσουν η οχι ομως...:)

 

Αυτο έλειπε να μην αρέσουν. Η ευκρίνεια είναι εκπληκτική.

Θυμάσαι που είχα γράψει στο θέμα του G2 όταν είχαν ανέβει 2 φωτογραφίες βραδινές εμπρός από ένα κατάστημα?

Είχα πει ότι θα ήθελα αντί του Nokia να γίνοντανη σύγκριση με S4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...