Jump to content

Alcatel One Touch Star (OT-6010D)


Lyngas1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα κινητο alcatel one touch star κ θελω να βάλω μεγαλύτερη κάρτα μνήμης. Μπορεί καποιος να μου πει που βρισκεται κ ποιος βγαινει η παλια για να βαλω την καινούργια? Δ το βρίσκω

 

Το Dual ντεν εχει.... :o

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιρνει καρτα μνημης το Alcatal OT Star Dual. Εγω εχω μια 16αρα μεσα. Πρεπει να βγει το καπακι απο πισω και μετα φαινεται η "θηκη" που μπαινει η καρτα μνημης. Ειναι διπλα απο εκει που μπαινουν οι καρτες sim.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις δίκιο γιατί εκ παρά δρομείς είδα την ενότητα του 6110 D (το μπέρδεψα με το idol) που δεν εχει...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τις τελευταιες μερες μου βγαζει πανω δεξια ενα low battery σε ενα κιτρινο πλαισιο οταν το κινητο παει να τρεξει μια εφαρμογη. Η μνημη rom ειναι συνεχως στα 420 περιπου mb. μπορω να κανω κατι για να γλυτωσω την επαναφορα του τηλεφωνου στις εργοστασιακες ρυθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

^^

Low memory βγαζει νομιζω και οχι low battery. Μου το εχει βγαλει και εμενα καποιες φορες,τις περισσοτερες οταν χρησιμοποιω τον browser και εχει στο παρασκηνιο να τρεχουν και αλλες εφαρμογες,με αποτελεσμα να πεφτει η μνημη χαμηλα. Καποιες φορες οταν μου βγαζει αυτη την ειδοποιηση,κλεινει απο μονη της η εφαρμογη,αλλες φορες παλι οχι.

 

Για αρχη μπορεις να απεγκαταστησεις οσες εφαρμογες δεν χρησιμοποιεις συχνα. Κρατα ας πουμε μονο τις απαραιτητες η αυτες που χρησιμοποιεις αρκετα συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εστειλα μειλ στην αλκατελ ελλαδας για το αν παρει το κινητο αναβαθμιση 4.4κιτκατ και μου απαντησαν οτι δεν θα αναβαθμιστει σε 4.4 παρα μονο σε 4.2 και αυτο ειναι ακομα σε σταδιο δοκιμων.. ολες οι εταιριες πανε στο 4.4 και η αλκατελ ακομα ειναι σε σταδιο δοκιμων για το 4.2.. ελεος
Link to comment
Share on other sites

^^ Εγω ουτε καν για την 4.2 δεν περιμενω να παρει αναβαθμιση! Ποιο σταδιο δοκιμων και κουραφεξαλα! Εχουμε φτασει στην 4.4 και αυτοι ακομα δοκιμαζουν για την 4.2 ?
Link to comment
Share on other sites

και ομως! ολες οι εταιριες βγαλανε ποια κινητα θα παρουν αναβαθμιση η οχι κ αυτοι τιποτα! αυτο λεω και γω.. δεν υπαρχει περιπτωση..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το εχω κανει εγω root το κινητο αλλα αλλη rom δεν εχω βαλει γιατι απλα δεν υπαρχει αλλη rom! :D:D

Δεν εχει ασχοληθει καποιος ιδιαιτερα με αυτο το κινητο και οσοι λιγοι ασχοληθηκαν δεν καταφεραν να φτιαξουν rom. Καποιο θεμα υπαρχει με ενα εξτρα partition ( /custpack ) που εχει βαλει η alcatel στο κινητο. Οσο και να εχω ψαξει παντως δεν εχω βρει αλλη rom.

Τελος , οσον αφορα την 4.4 δεν ξερω αν γινεται να την βαλεις στο κινητο. Δε νομιζω παντως να γινεται γιατι αν εχω καταλαβει το android καλα , την 4.4 την βαζεις με δυο τροπους. Η με επισημη αναβαθμιση της εταιριας (που δεν προκειται) η με καποια rom που εχει βγαλει καποιος για αυτο το κινητο η οποια θα εχει την 4.4 εκδοση του android.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φωτη :) καταλαβα.. αυτο βλεπω κ γω για τις rom :P αν κανω upgrade απο την εφαρμογη που υπαρχει τι γινεται?? κ πως γινεται το upgrade ? :P
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχα καλυτερα νεα φιλε μου οσον αφορα τις rom και τις νεοτερες εκδοσεις του android. Αλλα δυστηχως με το κινητο αυτο δεν ασχολειται σχεδον κανενας!

 

Για το upgrade που εγραψες και την εφαρμογη που υπαρχει δεν καταλαβα τι ακριβως ρωτας.

Εννοεις αυτην εδω την εφαρμογη?

 

[ATTACH]47957[/ATTACH]

 

Αν ναι , ψαξε για ενημερωσεις οσο θες. Δεν θα βρει τιποτα αφου δεν υπαρχει απο την εταιρια διαθεσιμη ενημερωση.

 

Υ.Γ. : Μολις βρηκα μια rom! 4.1.2 android , ακαταλαβιστικη γλωσσα και το μικροφωνο δεν λειτουργει! :p:p:p:p:p

http://www.needrom.com/mobile/alcatel-one-touch-star-6010x/

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

One Touch Upgrade S 2.8.0

Upgrade your mobile phone software

Introduce:

ONETOUCH Upgrade is a tool that helps you update your Alcatel mobile phone software with your personal computer.

αυτο εννοω.. νομιζω πως δεν εχει σχεση με αναβαθμιση λογισμικου :P τεσπα.. ευχαριστω για ολα :P

Link to comment
Share on other sites

^^ Το ιδιο ειναι με την εφαρμογη που εγραψα στο προηγουμενο ποστ. Και τα δυο την ιδια δουλεια κανουν , αναβαθμιζουν το κινητο σε καποια νεοτερη εκδοση του λογισμικου τους.

Το προγραμμα που εγραψες χρειαζεται υπολογιστη και οταν κανεις την αναβαθμιση διαγραφονται τα παντα απο το κινητο.

Η εφαρμογη που ποσταρα στο προηγουμενο ποστ δεν χρειαζεται υπολογιστη και οταν κανεις την αναβαθμιση δεν διαγραφεται κατι απο το κινητο.

Αυτες ειναι οι κυριες διαφορες τους. Φυσικα , απαραιτητη προυποθεση για να αναβαθμισεις το κινητο σου ειναι να υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση απο την εταιρια , πραγμα που εμεις δεν το εχουμε , εκτος και αν βγει στο μελλον η 4.2 οπως σου εχουν πει απο την alcatel. Βεβαια εγω δεν το πιστευω οτι θα βγαλουν αναβαθμιση.

 

Αν θες για αρχη κανε root το κινητο (εχω γραψει οδηγιες σε καποιο ποστ στις προηγουμενες σελιδες) και μετα μπορεις να διαγραψεις (η να παγωσεις) καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες. Μπορεις να βαλεις και το greenify για να αδρανοποιει τις εφαρμογες που θα ορισεις εσυ ωστε να τρεχει καπως πιο ομαλα και να εχει και καπως περισσοτερη ελευθερη ram ωστε να εχεις μια ιδεα απο multitasking. Αυτα για αρχη. Μετα αμα θες μπορεις να πειραματιστεις και να δοκιμασεις τα xposed framework , gravity box , διαφορα αλλα modules , αλλαγη του λευκου θεματος του κινητου και ισως και ελαφρυ πειραγμα του build.prop.

 

Αυτα τα ολιγα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεις να ξαναβαλεις το link για το πως γινεται root το κινητο; δεν το βρισκω στο θεμα... Θελω να σβησω οτι μπορω να το ελαφρυνω λιγο γιατι η 512 ram δεν κανει για τιποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεις να ξαναβαλεις το link για το πως γινεται root το κινητο; δεν το βρισκω στο θεμα... Θελω να σβησω οτι μπορω να το ελαφρυνω λιγο γιατι η 512 ram δεν κανει για τιποτα...

 

Αστο τυφλος ειμαι !!! χαχαχα το βρηκα αφου διαβασα τρεις φορες το θεμα!!! Αφου το κανω root σε περιπτωση που χρειαστω την εγγυηση μπορω να το κανω κανονικο μετα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το alcatel one touch star 6010d με 512 ram, η οποια δεν φτανει για τιποτα. Μπορειται να μου δωσετε καποιες συμβουλες τι να κανω για να εχω καλυτερη λειτουργια; Εχω κανει το τηλεφωνο root εχω βαλει το titanium back up και εχω σβησει καποιες εφαρμογες, εχω βαλει το Autokiller στα: κρυφη εφαρμογη 60 - content provider 70 - empty app 80. εχω εγκαταστησει το clean master και καθε τοσο κανω καθαρισμα και το greenify. Ειμαι με την ROM της alcatel και εχω σχεδον μονιμα 60mb διαθεσιμα....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω ενα alcatel one touch star 6010d και θελω να βαλω ελληνικο μενου γιατι το κινητο το χρησιμοποιεί ο πατερας μου κατεβασα ενα προγραμμα το More local 2 αλλα δεν εκανε δουλεια δυστυχως υπαρχει περιπτωση να περασω τα ελληνικα στο τηλεφωνο με καποιο τροπο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...