Jump to content

Alcatel One Touch Star (OT-6010D)


Lyngas1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα η μπαταρια κραταει σχεδον μια μερα και κατι οπως σε ολα τα τηλ στην ιδια κατηγορια με μπαταρια 1500μΑ , εχω το τηλ σχεδον ενα μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι επειδή με ενδιαφέρει πολύ το κινητό. Βλέπω στα σκρουζομάγα να αναφέρει ότι έρχεται χωρίς ελληνικο μενού και πληκτρολόγιο και κάποιος που το αγόρασε σχολίασε ότι αυτό δε μπόρεσε να το διορθώσει. Τι ισχύει τελικά ; Αν το πάρω με ξένο μενού κλπ θα μπορέσω να του βάλω ελληνικά ; Σας ευχαριστώ.

 

Α και κάτι ακόμα.. Διχάζομαι μεταξύ αυτού του κινητού και του Samsung Galaxy S Duos, θέλω dual sim οπως καταλαβαίνεται με 4άρα οθόνη, το μεν Samsung έχει λίγη περισσότερη RAM 768 έναντι 512 αλλά το Alcatel είναι διπύρηνο ενώ το Samsung μονοπύρηνο. Βέβαια το Samsung κοστίζει και ενα 50 ευρω λιγότερο. Είμαι πολύ διχασμένος, ακούω από πολλούς ότι θα κολλάει το Samsung λόγω μονοπύρηνου από την άλλη όμως η Alcatel δε μου γεμίζει το μάτι σαν εταιρεία όπως η Samsung που έχει ένα κύρος. Κάτι κινητά alcatel που έχω πιάσει στα χέρια μου , μου φαίνονται πολύ κακά κατασκευασμένα και τα χαρακτηριστικά τους δεν δείχνουν να ανταποκρίνονται σε αυτά που αναγράφονται στο κουτί. Λέει πχ κάμερα 2 mpx αλλά οι φωτό που βγάζει μοιάζουν περισσότερο με vga. To συγκεκριμένο όμως δείχνει καλό και έχει και πολύ ωραία σχεδίαση, σχεδόν ίδιο εξωτερικά με το i-phone. Δε ξέρω, θα κυκλοφορήσει σε λίγο και το Sony M Dual και μετα θα χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο...

Edited by MikeJAdams
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ημουν και εγω στο ιδιο διλημμα με εσενα. Αναμεσα στο Samsung Galaxy S Duos και στο Alcatel OT Star D. Τελικα κατεληξα στο δευτερο,γιατι για το πρωτο ειχα διαβασει τα χειροτερα και στο ιντερνετ και εδω στο φορουμ.

Παροτι ειναι alcatel εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητο. Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να ειχε περισσοτερη μνημη ram αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

Αν μπορεις περιμενε μεχρι να βγει στα καταστηματα και το Sony M Dual ωστε να τα δεις απο κοντα και τα δυο και να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Άσε είναι όντως δίλημμα μεγάλο, όταν σε περιορίζει και το μπάτζετ σου ειδικά, το σκεφτεσαι πολύ. Μπορείς να μου πεις για το μενου και το πληκτρολόγιο αν έχει ελληνικά ή αν γίνεται να βάλεις. Βλέπω καποια καταστήματα να λένε ελληνικής αντιπροσωπείας ενώ κάποια άλλα ότι διατίθεται μόνο με αγγλικό μενού και πληκτρολόγιο πράγμα που είναι ανασταλτικός παράγοντας σίγουρα. Μάλλον θα περιμένω να δω σε τι τιμή θα παίξει το Sony Xperia M Dual γιατί κάτι άκουσα για 215 που είναι καλά αν σκεφτείς ότι έχει 1 γιγα Ραμ.
Link to comment
Share on other sites

Για το μενου και το πληκτρολογιο θα σε στεναχωρησω. Το πηρα ελληνικης αντιπροσωπειας απο τα public , οποτε εχει ελληνικο μενου και πληκτρολογιο. Πετυχα την χειροτερη τιμη :p πλην ομως ηταν εις γνωσην μου οτι το επαιρνα στη χειροτερη τιμη,γιατι δεν ηθελα να μπλεξω με αγορα απο ηλεκτρονικο καταστημα. Ασε που οταν το πηρα πριν κανα μηνα που πρωτοβγηκε,στο γκρι χρωμα που ηθελα,ιδια τιμη το εβρισκα και στα ιντερνετομαγαζα.

Αν εχεις την πολυτελεια του χρονου,περιμενε να δεις και το Sony M Dual στα καταστηματα. Σε τετοια τιμη και με ενα 1 GB RAM δεν το συζητω,ειναι λουκουμι. Αν ειχε και το 6010D τοση ram θα σου ελεγα να το παρεις με κλειστα ματια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά!

Σκέφτομαι να πάρω ένα απ'τα δύο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι διαφορά έχει το one touch star από το one touch x pop.

Απ'ότι βλέπω έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά τη μεγαλύτερη οθόνη του x pop.

Αν όμως είναι όντως έτσι, πως γίνεται το star να είναι ακριβότερο;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά!

Σκέφτομαι να πάρω ένα απ'τα δύο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι διαφορά έχει το one touch star από το one touch x pop.

Απ'ότι βλέπω έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά τη μεγαλύτερη οθόνη του x pop.

Αν όμως είναι όντως έτσι, πως γίνεται το star να είναι ακριβότερο;;;

Ευχαριστώ!

 

Κρινοντας απο αυτο εδω http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5296&idPhone2=5227 οι διαφορες του star απο το x pop ειναι στην οθονη,την αναλυση και στην μπαταρια. Σε αυτα τα χαρακτηριστικα το x pop ειναι καλυτερο απο το star,αν βεβαια σε βολευουν οι 4,5 ιντσες. Εκει που χανει ομως το x pop απο το star ειναι στην διαθεσιμη εσωτερικη μνημη για τις εφαρμογες σου. Στο star ειναι 2.4 gb ελευθερα ενω στο x pop ειναι 1 gb ελευθερα για τις εφαρμογες. Εχε υποψην ομως οτι ακομα και στο star που λεει 2.4 gb οταν το ανοιξα εγω,ηταν καπου στα 1.9~2 gb η διαθεσιμη μνημη λογω των προεγκατεστημενων εφαρμογων που βαζει η alcatel. Οποτε,αν ισχυει κατι τετοιο και στο x pop,το βλεπω να εχει 500~600 mb ελευθερη μνημη για τις εφαρμογες.

 

Για την τιμολογηση της εκαστοτε συσκευης απο την καθε εταιρια φιλε μου,δεν ξερω να σου απαντησω.

 

In other news , εχωντας rootarei αρκετα επωνυμα κινητα , δικα μου ( x10 mini pro και htc wildfire s ) αλλα και φιλων,εχω να πω οτι το πιο ευκολο root που εκανα ηταν στο Alcatel One Touch Star ! Πραγματικα ηταν υποθεση με 2 κλικ το ρουτ.

Για οποιον ενδιαφερεται , το root εγινε με την εφαρρμογη framaroot. Την κατεβασα απο το internet,την εγκατεστησα στο κινητο,την ανοιξα και αυτο ηταν! Root και το Αlcatel ! Και η πλακα ειναι οτι στο Alcatel δεν το ειχα αναγκη το root , ενω στα αλλα δυο που ειχα το root ηταν αναγκαιο λογω μικρης εσωτερικης μνημης. Σ'αυτο που δεν το χρειαζομουν το root,ηταν το πιο ευκολο που εκανα!!! :lol::lol::lol:

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω εδω και ενα μηνα περιπου το κινητο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το προβλημα που εχω τις τελευταιες μερες ειναι στο περασμα εφαρμογων απο το τηλεφωνο στην SD. οσες περναω την επομενη μερα δεν τις αναγνωριζει το τηλεφωνο και καποιες που προσπαθω να περασω μου γραφει μηνυμα οτι δεν εχω επαρκη χωρο στην καρτα μνημης... φταιει η 4.1.1 ή το τηλεφωνο ;
Link to comment
Share on other sites

Στη μετακινηση των εφαρμογων και εμενα το κανει αυτο. Πολυ ελαχιστες μου αφηνει να τις μετακινησω και συνηθως οταν δεν με αφηνει μου λεει οτι δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος χωρος. Αυτες τις λιγες ομως που εχω παει στην sd μια χαρα τις αναγνωριζει,δουλευουν κανονικα.

Για το θεμα της μη μετακινησης των εφαρμογων στην sd ειναι της 4.1.1 εκδοσης του android και οχι της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Στη μετακινηση των εφαρμογων και εμενα το κανει αυτο. Πολυ ελαχιστες μου αφηνει να τις μετακινησω και συνηθως οταν δεν με αφηνει μου λεει οτι δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος χωρος. Αυτες τις λιγες ομως που εχω παει στην sd μια χαρα τις αναγνωριζει,δουλευουν κανονικα.

Για το θεμα της μη μετακινησης των εφαρμογων στην sd ειναι της 4.1.1 εκδοσης του android και οχι της συσκευης.

 

εχει βγει νεα εκδοση android για το τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

χτες μου χαλασε η καρτα SD που ειχα παρει... δεν την εχω πανω απο μια 2 βδομαδες.... λετε να χαλασε απο την θερμοκρασια που ανεβαζει το κινητο στην μπαταρια; πιστευω οτι θα μου την αλλαξουν αν την γυρισω πισω, εσεις τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σου απαντησα και στο προηγουμενο. Λοιπον, καινουρια εκδοση android για τη συσκευη δε νομιζω να βγηκε. Τουλαχιστον μεσα απο το μενου του κινητου που εχει μια εφαρμογη για update του λειτουργικου,οποτε δοκιμαζω να ψαξει για update,μου λεει οτι δεν υπαρχει. Να πω και την αληθεια,δε νομιζω να βγαλει και update,ενταξει,Alcatel ειναι αυτη. :confused::confused:

 

Τωρα για την sd καρτα μαλλον ηταν στα ορια της και για αυτο δεν σου διαβαζε τις εφαρμογες που ειχες περασει στην καρτα. Λογικα θα σου την αλλαξουν αν εχει εγγυηση. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοζεσταινεται ευκολα η συσκευη αλλα σε εμενα πανω απο 43~44 βαθμους κελσιου δεν εχει ανεβει. Δυο τρεις φορες που εφτασε σε τετοιες θερμοκρασιες το εκλεινα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σου απαντησα και στο προηγουμενο. Λοιπον, καινουρια εκδοση android για τη συσκευη δε νομιζω να βγηκε. Τουλαχιστον μεσα απο το μενου του κινητου που εχει μια εφαρμογη για update του λειτουργικου,οποτε δοκιμαζω να ψαξει για update,μου λεει οτι δεν υπαρχει. Να πω και την αληθεια,δε νομιζω να βγαλει και update,ενταξει,Alcatel ειναι αυτη. :confused::confused:

 

Τωρα για την sd καρτα μαλλον ηταν στα ορια της και για αυτο δεν σου διαβαζε τις εφαρμογες που ειχες περασει στην καρτα. Λογικα θα σου την αλλαξουν αν εχει εγγυηση. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοζεσταινεται ευκολα η συσκευη αλλα σε εμενα πανω απο 43~44 βαθμους κελσιου δεν εχει ανεβει. Δυο τρεις φορες που εφτασε σε τετοιες θερμοκρασιες το εκλεινα το κινητο.

 

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις για το συγκεκριμενο κινητο,ελπιζω να βρεθει καποιος εκει εξω να μου απαντησει. :rolleyes:

Αφου το ειχα κανει root πριν καιρο,τωρα τελευταια αρχισα τα πειραματα με το κινητο. Εχω μπερδευτει ομως λιγο με το recovery mode.

Καταρχας δεν ξερω πως μπορω να μπω στο recovery mode. Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι πλεον τα android εχουν ενα default recovery mode αλλα μπορεις να βαλεις και το CWM η το TWRP. Για το δικο μου προτεινουν το δευτερο.

Επισης δεν ξερω και πως να το βαλω. Ενας τροπος που βρηκα ειναι με μια εφαρμογη απο το play store,την mobileuncle. Ειδα ενα βιντεακι στο youtube,κατεβαζεις την εφαρμογη,την κανεις install και επιλεγεις να μπει το TWRP. Τοσο ευκολο ειναι πια ρε παιδια? Στο htc wildfire s που ειχα παλιοτερα επρεπε να μπλεξεις με υπολογιστη για να το κανεις.

Να σημειωσω οτι θελω την recovery για να παρω nandroid backup επειδη θα αρχισω τα πειραματα και καλο ειναι να υπαρχει.

Ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν σου απαντησα και στο προηγουμενο. Λοιπον, καινουρια εκδοση android για τη συσκευη δε νομιζω να βγηκε. Τουλαχιστον μεσα απο το μενου του κινητου που εχει μια εφαρμογη για update του λειτουργικου,οποτε δοκιμαζω να ψαξει για update,μου λεει οτι δεν υπαρχει. Να πω και την αληθεια,δε νομιζω να βγαλει και update,ενταξει,Alcatel ειναι αυτη. :confused::confused:

 

Τωρα για την sd καρτα μαλλον ηταν στα ορια της και για αυτο δεν σου διαβαζε τις εφαρμογες που ειχες περασει στην καρτα. Λογικα θα σου την αλλαξουν αν εχει εγγυηση. Η αληθεια ειναι οτι ψιλοζεσταινεται ευκολα η συσκευη αλλα σε εμενα πανω απο 43~44 βαθμους κελσιου δεν εχει ανεβει. Δυο τρεις φορες που εφτασε σε τετοιες θερμοκρασιες το εκλεινα το κινητο.

 

καλημερα δυστυχως και με την καινουρια καρτα το ιδιο κανει στις εφαρμογες που περναω σε αυτη....

Link to comment
Share on other sites

^^ Φιλε τι να σου πω,μακαρι να ηξερα να σου πω τι συμβαινει και πως να το λυσεις,αλλα δεν γνωριζω. :(

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι μια δυο φορες που μου το εχει κανει και εμενα αυτο,να μην αναγνωριζει τις εφαρμογες που ειναι στην καρτα μνημης,το εκανε αφου ειχα συνδεσει το κινητο με usb στο λαπτοπ και ειχα ενεργοποιησει να κανει mount storage(ή καπως ετσι ειναι η επιλογη)για να βλεπω τα αρχεια της sd καρτας στο λαπτοπ. Αφου το εκανα αυτο και μετα εβγαζα το κινητο,τις εφαρμογες δεν τις διαβαζε,αλλα με ενα reboot εστρωνε το κινητο. Στα καλα καθουμενα,δεν μου το εχει κανει παντως ποτε.

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και ενα μηνα περιπου το κινητο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το προβλημα που εχω τις τελευταιες μερες ειναι στο περασμα εφαρμογων απο το τηλεφωνο στην SD. οσες περναω την επομενη μερα δεν τις αναγνωριζει το τηλεφωνο και καποιες που προσπαθω να περασω μου γραφει μηνυμα οτι δεν εχω επαρκη χωρο στην καρτα μνημης... φταιει η 4.1.1 ή το τηλεφωνο ;

 

Κοιταξα λιγο στο internet μηπως υπαρχει καποια λυση στο προβλημα σου. Απο οτι ειδα,ειναι και αλλοι που εχουν παρομοιο προβλημα αλλα με αλλα κινητα.

Οι λυσεις που διαβασα δεν ειναι οριστικες,πιο πολυ δοκιμαστικες λυσεις θα τις ελεγα και οποια πετυχει.

Πολλοι λενε να κανεις format(διαμορφωση)την καρτα μνημης μεσα απο τις ρυθμισεις του κινητου. Θα διαγραφουν τα παντα απο την καρτα μνημης,οποτε καλο ειναι αν εχεις αρχεια που τα χρειαζεσαι να παρεις ενα backup.

Διαβασα και ενα αλλο,απενεργοποιησε το κινητο,βγαλε την καρτα μνημης,ενεργοποιησε το κινητο χωρις την καρτα μνημης,μολις ανοιξει ξανακλειστο,βαλε την καρτα μνημης και ξανανοιξε το και δες μηπως στρωσει.

 

Ερωτηση,η καρτα μνημης τι μαρκα ειναι,ποια ακριβως εχεις? Ποσα gb και τι class ειναι? Και ετσι απο περιεργεια,την προηγουμενη που ειχε χαλασει σου την αντικατεστησαν απο το καταστημα?

 

Ενδεικτικα παραθετω και το link απο το search που εκανα στο google μηπως βρεις κατι που δεν βρηκα εγω.

https://www.google.gr/#q=my+apps+in+sd+card+does+not+being+detected

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει καμια ψυχη εδω να μου απαντησει?

 

Απο χτες,στα ξαφνικα,στο τριων μηνων μπακατελ μου (Alcatel One Touch Star) αργει να φορτισει η μπαταρια. Εβαλα τον φορτιστη πριν απο λιγο και ενω η μπαταρια ηταν στο 5 % και ελεγε οτι ηθελε 4μιση ωρες να φορτισει,πραγμα που δεν το εκανε ποτε. Συνηθως ηθελε περιπου στις δυομιση ωρες το φορτισμα.

 

Η μπαταρια ειναι η γνησια που ειχε το κινητο , οπως και ο φορτιστης με το καλωδιο του . Δοκιμασα με αλλο καλωδιο αλλα ελεγε τα ιδια. Μπορει να βοηθησει κανεις για το τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια ψυχη εδω να μου απαντησει?

 

Απο χτες,στα ξαφνικα,στο τριων μηνων μπακατελ μου (Alcatel One Touch Star) αργει να φορτισει η μπαταρια. Εβαλα τον φορτιστη πριν απο λιγο και ενω η μπαταρια ηταν στο 5 % και ελεγε οτι ηθελε 4μιση ωρες να φορτισει,πραγμα που δεν το εκανε ποτε. Συνηθως ηθελε περιπου στις δυομιση ωρες το φορτισμα.

 

Η μπαταρια ειναι η γνησια που ειχε το κινητο , οπως και ο φορτιστης με το καλωδιο του . Δοκιμασα με αλλο καλωδιο αλλα ελεγε τα ιδια. Μπορει να βοηθησει κανεις για το τι να κανω?

 

Κανε επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων αν δεν λυθεί, θα πας στο σερβις μάλλον με πρόβλημα στον αισθητήρα φόρτισης ή με πρόβλημα στον connectorα

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα ειναι η τελευταια λυση. Που να καθησω να το ξαναστησω το κινητο οπως ειναι τωρα,χωρια που θα χασω ολα τα δεδομενα. Μηνυματα,κλησεις,επαφες , εφαρμογες , δεδομενα εφαρμογων,ρυθμισεις,την αφηνω για τελευταια και εσχατη λυση την επαναφορα.

Και για το σερβις δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα γιατι ειμαι σε επαρχια και μαλιστα σε νησι. Ασε που δεν ξερω και ποιο ειναι το επισημο σερβις της Alcatel. Τελος,να αναφερω οτι δεν εχω εγγυηση λογω root και διαφορων που εχω βαλει μεσα,οποτε μαλλον τον ηπια για τα καλα... :(:(:(

 

EDIT : Μολις "σφυριξε" το τηλεφωνο οτι τελειωσε η φορτιση και εφτασε στο 100 % .

Συνδεθηκε στην πριζα στις 01:35 με την μπαταρια στο 4 % και εφτασε στο 100 % στις 03:32 .

Οι 4μιση ωρες που ειπα προηγουμενως ηταν αυτο που εγραφε η εφαρμογη battery doctor την οποια ειχα εγκαταστησει στο τηλεφωνο εδω και αρκετο καιρο αλλα σπανια την χρησιμοποιουσα. Να προσθεσω οτι η συσκευη ηταν ανοιχτη και οχι κλειστη κατα την φορτιση,αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου μα καθολου μαζι της. Την ειχα αφησει σε μια γωνια να δω ποσες ωρες θα κανει.

Εδω εχω και μια ερωτηση. Επειδη συνηθως φορτιζω το κινητο καθε βραδυ πριν πεσω για υπνο,σπανια μου εχει τυχει να το φορτιζω και να το χρησιμοποιω ταυτοχρονα. Οποτε θελω να ρωτησω,στην συγκεκριμενη συσκευη,οταν την φορτιζετε και ταυτοχρονα ασχολειστε μαζι της,φορτιζει το ιδιο με οταν ειναι απλα stand by? Αν ισχυει κατι τετοιο,θεωρειται φυσιολογικο? Ρωταω γιατι οπως προειπα,σπανια χρησιμοποιω την συσκευη την ωρα της φορτισης και δεν θυμαμαι αν φορτιζει με πιο αργο ρυθμο και κατα δευτερον πριν την φορτισω απο τις 01:35,την ειχα βαλει στον φορτιστη αλλα επειδη ασχολιομουν με την συσκευη εδειχνε να φορτιζει πολυ πιο αργα. Και επειδη εβλεπα οτι φορτιζε αργα,και σε συνδυασμο με τις 4μιση ωρες που ελεγε το battery doctor οτι θελει για να φορτισει,την αφησα να ξαναπεσει στο 4 % και να την φορτισω κανονικα να δω τα θα γινει.

 

Παραθετω και 3 screenshots για να τα δειτε και εσεις.

Στην πρωτη φωτογραφια,η "καμπυλη/κουρμπα" που κανει προς το τελος της φορτισης ειναι φυσιολογικη?

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω ενα κινητο alcatel one touch star κ θελω να βάλω μεγαλύτερη κάρτα μνήμης. Μπορεί καποιος να μου πει που βρισκεται κ ποιος βγαινει η παλια για να βαλω την καινούργια? Δ το βρίσκω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...