Jump to content

Tengda X920


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι στις 3,5 ημερες κ εχει ακομα 6% μπαταρια. Με ελαφρια χρηση βεβαια κ στην 1η πληρη φορτιση.

κανενα προβλημα με το gps. Μαλιστα ειναι αρκετα γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα δοκιμασα πρωτη φορα το gps και φαινεται να έχει προβλημα.. Ειναι μονίμως κολλημένο στο "Αναζήτηση για gps". Έχω ανοιχτό 3g, και όλες τις επιλογές του gps αλλά δε με βρίσκει.. Τι κάνω παιδιά, γνωρίζει κανείς;

βάλε το fastergps και ρύθμισε τους servers σε ευρώπη-ελλάδα. Εννοείται πως εισαι rooted.

Αν δε βοηθήσει, δες αυτό http://chinaphonearena.com/forum/Thread-Get-your-MTK6589-GPS-Working-Method-B

Link to comment
Share on other sites

βάλε το fastergps και ρύθμισε τους servers σε ευρώπη-ελλάδα. Εννοείται πως εισαι rooted.

Αν δε βοηθήσει, δες αυτό http://chinaphonearena.com/forum/Thread-Get-your-MTK6589-GPS-Working-Method-B

 

 

Τελικά άνοιξα το agps + epo και μόλις κατέβασα το gpstest λειτουργησε ,τουλάχιστον δείχνει το που βρίσκομαι , τώρα αμα είναι κομπλε στην πλοήγηση δε το χω δοκιμάσει ακόμα. Θα δοκιμασω και αυτά που που μου ειπές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παρειγγελα και εγω προχτες για τον αδερφο μου οπως ειχα γραψει απο το μινιντιλ και το παριμενω σε κανα βδομαδα θαναι εδω.

Δοκιμασα στο δικο μου (zopo zp900) το fastergps και επαθα την πλακα μου κλειδωνει σε 3 δευτερολεπτα ενω πριν χρειαζοταν κανα λεπτο. Που να φανταστω οτι υπαρχει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχτες ηρθε και αυτο που παρειγγελα για τον αδερφο μου.

Λιγο που το επεξεργαστηκα φενεται πολυ σουπερ κινιτο σε σχεση με την τιμη του.

Θα το δουλεψω λιγο και θα ξαναγραψω παλι πιο αναλυτικα σχολια.

 

Αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 2 μέρες στα χέρια μου και είπα να γράψω και γω τις εντυπώσεις μου :)

 

Το κινητό πάει σφαίρα!! Το rootαρα, έχω περάσει ένα σορό apps και όλα πάνε ρολόι, δεν μου χει κολλήσει ούτε μία φορά!! Από αυτονομία δε, σκίζει!! Δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου μετά την πρώτη φόρτιση και τώρα 2 μέρες μετά ήρθε η ώρα να το ξαναφορτίσω!!!!

 

1 παρατήρηση μόνο.

 

Το speaker volume του, δηλαδή η ένταση όταν χτυπάει, όταν το βάζω ανοιχτή ακρόαση, όταν ακούω μουσική χωρίς ακουστικά, το ξυπνητήρι κτλ και ενώ από τις ρυθμίσεις είναι στο max, μου φαίνεται πολύ χαμηλή. Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να διορθωθεί το συγκεκριμένο θέμα?

 

Πληροφοριακά η συσκευή μου έχει build number e2001v21_v89_zlh_hd_20130529 (έχω διαβάσει πως προηγούμενες εκδόσεις έχουν διάφορα θεματάκια). Το περίεργο είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά τη συγκεκριμένη rom (29/05/2013), ώστε αν κάνω καμιά στραβή να την flashaρω καθαρή :worry: Any ideas?

 

Αυτά από εμένα, σημέιωση ότι είναι η πρώτη μου επαφή με android, οπότε κάποιους όρους ίσως να μην τους έγραψα σωστά :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την custom rom μας η οποία διορθώνει όλα τα θέματα και τον ήχο. Η επόμενη version 4 θα ανεβεί 14-15 Αυγούστου.

http://www.needrom.com/mobile/star-tengda-x920/ δες και το change log μας για τις αλλαγές.

 

Εάν δεν θέλεις custom εδώ http://www.needrom.com/mobile/star-x920e/ η έκδοση 7/5/2013 διορθώνει τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την custom rom μας η οποία διορθώνει όλα τα θέματα και τον ήχο. Η επόμενη version 4 θα ανεβεί 14-15 Αυγούστου.

http://www.needrom.com/mobile/star-tengda-x920/ δες και το change log μας για τις αλλαγές.

 

Εάν δεν θέλεις custom εδώ http://www.needrom.com/mobile/star-x920e/ η έκδοση 7/5/2013 διορθώνει τον ήχο.

 

Αρχικά να σ'ευχαριστήσω μιας και χάρη στο post σου κατέληξα σε αυτό το εξαίρετο smartphone :)

 

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω custom rom, απλά σκεφτόμουν πως αν εξαιρέσουμε τον ήχο (και ένα θεματάκι με το gps που τις τελευταίες 2 μέρες μια συγχρονίζει και μια όχι), είμαι 100% ευχαριστημένος. Ίσως την δοκιμάσω όμως! Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή εδώ που βρίσκομαι, δεν μπορώ να βρω microSD να αγοράσω ώστε να κάνω τη διαδικασία :(

 

Μια ακόμη ερώτηση. Η official που αναφέρεις (7/5/2013) έιναι νεότερη από αυτήν που φοράει το δικό μου?

Ρωτάω γιατί πριν δοκιμάσω την custom, θέλω να σιγουρέψω τη δυνατότητα επιστροφής σε official, ίδιας ή νεότερης έκδοσης από αυτήν που ήδη έχω.

 

Σ'ευχαριστώ για ακόμη μια φορά και συγχαρητήρια για τη σημαντική προσφορά σου :)

 

edit: Ποια από τις custom σου προτέινεις να δοκιμάσω? Για την v2 είχα διαβάσει τα καλύτερα! Η v3 είναι σταθερή;

Edited by moker_gr
επιπλέον ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ναί η 3 είναι σταθερή , εάν θές περίμενε την 4 που είναι χ3 γρηγορότερο το scroll. Η offlicial που σου έδωσα είναι η πιο πρόσφατη που έχουν ανεβάσει. Η δική σου προφανός είναι πιο νέα αλλά νομίζω δεν θα έχει διαφορά στο modem/kernel. Απλά θα αλλάζει η ημερομηνία της rom έκδοσης.

 

Κάνε root και τράβα ένα καθαρό backup. Υπάρχουν οδηγίες στο xda.

Edited by Smartdigi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν μισή ώρα πήγα να flashάρω την τελευταία official με το sp flash tools και τώρα δεν μου ανοίγει καν!!

Όταν πάω να ξανακάνω flash μου λέει S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL (4032).

:((((

 

Any ideas??????

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν μισή ώρα πήγα να flashάρω την τελευταία official με το sp flash tools και τώρα δεν μου ανοίγει καν!!

Όταν πάω να ξανακάνω flash μου λέει S_FT_ENABLE_DRAM_FAIL (4032).

:((((

 

Any ideas??????

 

Καλημέρα σου έστειλα mail

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα γραψει το κινιτακι ειναι σουπερ...

 

εαν βαλουμε την τελευταια ρομ που ποσταρε ο smartdigi θα εχουμε καποια πλεονεκτηματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχουμε δουλέψει πολύ καλά την ROM δεν θα έχεις κανένα θέμα , με τις προσαρμογές και αναβαθμήσεις κάναμε το κινητό να έχει σκορ 14.000+

πάει σφαίρα. Και με την 5 έκδοση που ετοιμάζουμε θα είναι άπαιχτο.

Έχει χρήγορο scroll, ωραία αίσθηση, είναι minimal και light.

Μπορείς να διαβάσεις και το change log μας.

 

https://groups.google.com/forum/?hl=el#!forum/smartdigi

Link to comment
Share on other sites

Δοκιίμασε να κάνεις reflash την official έκδοση του τηλεφώνου με το spflash tool την κανονική έκδοση όχι rooted.Έχει θέμα η συγκεκριμένη έκδοση του κινητού με την firmware αυτή. Έχει βγάλει προβλήματα και σε άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Να φαναστω λες καποια απο αυτες ετσι? http://www.needrom.com/mobile/star-x920e/

Ποια προτεινεις ομως? Εν το μεταξι το κινητο μου εγραφε και αυτο το "v21" ενω αυτες οι rom δεν το γραφουν.

Ελπιζω με usb να δουλεψει στο pc αν το συνδεσω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό ποστ, δεν επιτρεπόταν το edit.

 

Συνέδεσα το κινητό στο PC ενός φίλου εδώ, δεν κάνει κάτι, ούτε το PC έβγαλε κανέναν χώρο αποθήκευσης.

 

Άρχισε να κάνει κάτι συνδέσεις και αποσυνδέσεις (ακριβώς όπως Plugάρεις και ξε-plugάρεις usb, αλλά τίποτα.

 

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup, κυρίως για τις φωτογραφίες θέλω, και μετά να το flashάρω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να πάρεις backup εφόσον δεν ανοίγει. Για να για να φλασάρεις δεν είναι έτσι απλό συνδέω το κινητό και όλα οκ. Πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες εγκατάστασης. Φορτώνεις driver ενημερώνεις τις θύρες, κτλπ. Ναι μια από αυτές τις ρομ θα κουμπώσει στο κινητό σου. Δεν ξέρω ποιά. Δεν παίζει ρόλο ότι είναι v21 έχω δεί 22 διαφορετικές version στο ίδιο κινητό μέχρι τώρα.Θέλει λίγο ψάξιμο και προσπάθεια, πάντος θα δουλέψει κανονικά υπομονή θέλει.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει και σε προηγούμενο post, αν και το κινητό είναι τέλειο, είχα πρόβλημα μετά από φλασάρισμα. Δεν μου άνοιγε καν, ενώ το SP Flash Tool μου έδινε μήνυμα DRAM FAILED όταν πήγαινα να φλασάρω νέα ρομ.

 

Υπάρχει ήδη ένα βίντεο στο youtube (http://www.youtube.com/watch?v=rpAab_hn6P8) το οποίο υποτίθεται λύνει το πρόβλημα, αλλά σε μένα δεν δούλεψε. Υποθέτω οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις του Tengda x920, η e2001_v89_zlh_hd και η e2001v21_v89_zlh_hd και φαντάζομαι το βίντεο αφορά την πρώτη, μιας και εγώ έχω την δεύτερη.

 

Μετά από αρκετή απελπισία και άπειρες δοκιμές βρήκα την λύση (συγκεκριμένη έκδοση SP Flash Tool, με συγκεκριμένη ρομ και αλλαγή του UBOOT στο flash tool πριν το φλασάρισμα, με άλλο που βρήκα σε άλλη ρομ) και θα ήθελα να την ποστάρω για να υπάρχει διαθέσιμη για όποιον άλλον έχει την ατυχία που είχα και δεν του δουλεύει η λύση του βίντεο!

 

Πρωτού όμως το κάνω θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να ποστάρω links από το συγκεκριμένο flash tool και την ρομ τα οποία θα ανεβάσω σε κάποιο file sharing service (Κυρίως γιατί την ρομ που μου δούλεψε, την έχω 2 φορές, ίδιος φάκελος με ίδιο όνομα και ο ένας δουλεύει ενώ ο άλλος όχι!!!!!!!!! :p Οπότε δεν θέλω να δώσω link από το needrom με βάση το όνομα, μη τυχόν δώσω αυτόν που δεν δουλεύει. Τώρα το πως γίνεται να συμβαίνει αυτό, δεν έχω ιδέα, υποθέτω ο ένας έχει κατεστραμένα, ή λάθος αρχεία μέσα...)

 

Αναμένω απάντηση για να ποστάρω links και αναλυτικότερα την λύση!!

 

Btw χίλια ευχαριστώ στον smartdigi για κάποια infos, αλλά και γενικότερα διότι χάρη σε αυτό του το ποστ κατέληξα να αγοράσω αυτήν την υπέροχη συσκευή!! Μια διαφωνία μόνο, το αν είναι v21 ή όχι μπορεί όντως να μην έχει σχέση όταν κάνεις install μια rom από recovery, αλλά σίγουρα έχει όταν κάνεις flash. Άλλωστε γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έπαθα και ότι έπαθα :P

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν πρόκειται για παράνομο λογισμικό αλλά για πειραματικό μπορείς να ποστάρεις τα λίνκ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν!

 

https://mega.co.nz/#!TcRVxITJ!Nmp0WiSiYpTEbeic6BVu1T10PmMrRO2WnZbHQIVC-gA

 

Στο παραπάνω rar έχω την έκδοση του SP Flash Tool που μου έκανε δουλειά (νομίζω είναι και η latest απ'όσες βρήκα online),

την rom που μου δούλεψε, καθώς και έναν ακόμη φάκελο με UBOOT αρχεία παρμένα από άλλη rom.

 

Τα πράγματα είναι απλά! Για να φτάσαμε στο σημείο DRAM FAILED, φαντάζομαι έχουμε ήδη τους MTK drivers installed. Οπότε με αποσυνδεμένο το κινητό τρέχουμε το SP Flash Tool που συμπεριέλαβα ως διαχειριστής, πατάμε το κουμπάκι Scatter-loading, επιλέγουμε από τον φάκελο της rom (20130704_e2001v21_v89_zlh_hd) το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc.txt και πατάμε το κουμπάκι Firmware -> Upgrade. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό, περιμένουμε 10 δευτερόλεπτα, συνδέουμε το κινητό στο pc και βάζουμε την μπαταρία. Αν έχετε την ίδια συσκευή με εμένα, δεν θα βγει το μήνυμα DRAM FAILED και θα ξεκινήσει το flashάρισμα!! Αναμένουμε και με το που μας βγάλει το πράσινο κυκλάκι, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε την μπαταρία για 10 δεύτερα, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό.

 

Σε αυτήν την φάση εμένα το κινητό άνοιγε, ανταποκρινόταν στο touch, αλλά δεν έδειχνε τίποτα (μαύρη οθόνη). Αν εσάς δουλεύει κανονικά, καλώς! Διαφορετικά κάνουμε το εξής... Κλείνουμε και ξανανοίγουμε το SP Flash Tool (ως διαχειριστής), κάνουμε load πάλι το txt και στη συνέχεια uncheck τα πάντα εκτός του UBOOT. Κάνουμε κλικ στο UBOOT, στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε από τον φάκελο Alternative UBOOT ένα από τα δύο αρχεία και τέλος πατάμε Download και Yes στο παράθυρο που βγαίνει. Βγάζουμε μπαταρία για 10 δεύτερα, συνδέουμε το κινητό, βάζουμε μπαταρία, αναμένουμε πράσινο κυκλάκι, αποσυνδέουμε κινητό, βγάζουμε μπαταρία για 10, ξαναβάζουμε και ανοίγουμε!

 

Αν πάλι έχουμε μαύρη οθόνη, κάνουμε το ίδιο επιλέγοντας το άλλο UBOOT αυτή τη φορά (εμένα δούλεψε με το lk_LCD1.bin).

Γενικά εφόσον το κινητό φαίνεται ότι ανταποκρίνεται, αλλά έχουμε μαύρη οθόνη, έχουμε flashάρει λάθος UBOOT.

Οπότε εάν δεν δουλέψει η οθόνη με κανένα από τα UBOOT που έχω συμπεριλάβει, πολύ απλά κατεβάστε από το needrom διάφορες roms για το x920 και δοκιμάστε διάφορα UBOOT με τον παραπάνω τρόπο, ώσπου να βρείτε αυτό που κάνει για την συσκευή σας.

 

This is it! Ελπίζω να βοήθησα :)

Edited by moker_gr
new link! thanks to smartdigi :)
Link to comment
Share on other sites

Moker, δοκίμασα την διαδικασία ακριβώς όπως γράφεις, με τα δικά σου αρχεία και ακόμα μου γράφει dram failed.

Έχουμε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...