Jump to content

Tengda X920


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσίαση τηλεφώνου

 

Αξιολόγηση smartphone Tengda X920 ΜΤΚ 6589 Quand core

 

SAM_0715.JPG

 

Περισσότερες Φωτογραφίες ΕΔΩ

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά όπως τα αναγράφει το minideal

 

Basic Information

Model:Tengda X920

Band:2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/2100MHz

Sim Card : Dual SIM Card Dual Standby

-----------------------------------

Service Provide: Unlocked

 

Style:Bar

Color:Black

Shell Material:Plastic

-----------------------------------

System

 

OS:Android 4.2.1

CPU:MTK6589, Cortex A7 quad core, 1.2GHz;

GPU: PowerVR SGX 544

ROM:8GB

RAM:1GB

------------------------------------------

Screen

 

Display Size:5.0 Inch

Type:TFT, capacitive touch screen,Ips 5

Resolution:1280 x 720 pixels screen

Screen Color:16.000.000 Colors

------------------------------------------

Support Format

 

Ringtones Type:Polyphonic/MP3

Audio File Format:MP3/WAV/AMR/AWB

Video File Format:3GP/MPEG4

Image File Format:JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF

E-book Format:TXT/CHM/DOC/HTML

FM Radio:Yes, earphone needed

Earphone Port:3.5mm

Card Extend:Support TF card up to 16GB extended

-------------------------------------------

Data Transfer & Connectivity

Data transfer:USB/Bluetooth

Mobile internet:WAP/WIFI

--------------------------------------------

General

 

Camera/Picture Resolution: Dual Cameras

Front camera 5.0MP, up to 2560 x 1920 pixles resolution

Back camera 12.0MP with flashlight and auto focus, up to 4096 x 3072 pixels

Support full screen capturing

Support 720p video record 30fps HD

---------------------------------------------

Language:English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu,

Catala, Cestina, Dansk, Deutsch, Espanol, Filipino,

French, Hrvatski, Zulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu,

Lietuviu Magyar, Nederlands, Polish, Portuguese,

Romana, Rumantsch, Slovencina, Suomi, Svenska,

Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian, Russian,

Serbian, Ukrainian, Hebrew, Arabic, Persian, Hindi,

Thai, Korean, Japanese, Simplified/Traditional Chinese

----------------------------------------------

Phonebook:500

Message:SMS/MMS

Input:Handwrite/Keypad

TV:No

GPS:Yes, built in, also support A-GPS

-----------------------------------------------

With EPO assistance to speed up postioning

JAVA:No

WIFI:Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth:Bluetooth 2.0

Gravity Sensor:Yes

Multi-Touch:Yes , 5 point touch

------------------------------------------------

Dimensions:141 x 72 x 9mm/5.55 x 2.83 x 0.35 inch

Net Weight(Including battery):166g

Standby Time:About 2~3 days

Other Feature:Play Store, 3G, WIFI, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email,

Messaging, wallpapers, calendar, calculator, clock, camera,

Play Store, etc

-------------------------------------------------

Package

Size:186 x 100 x 55mm/7.32 x 3.94 x 2.16 inch

Weight:477g

Accessories:2 x 2020mAh Battery

1 x 3.5mm Earphone

1 x USB Cable

1 x Charger

1 x User Manual

 

 

 

Αυτά ήταν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τηλεφώνου από την ιστοσελίδα, ποιά όμως είναι η πραγματικότητα?

 

Ας τα δούμε από την αρχή.

 

Καταρχήν το τηλέφωνο ήρθε σε 11 ημέρες από την ημερομηνία παραγγελίας με singpost. Ανοίγοντας την συσκευασία ήταν το τηλέφωνο επιμελώς προστατευμένο με περιτύλιγμα φυσαλίδων.

 

(Αξιόλογη συσκευασία για προστασία από χτυπήματα).

 

Το κουτί του τηλεφώνου είναι ένα απλό σκληρό universal κουτί (τίποτα ιδιαίτερο)

Ανοίγοντας την συσκευασία μαζί με το τηλέφωνο περιέχει

 

1 Χ Φορτιστή 220v 1000mAh (Πολύ καλή κατασκευή για κινέζικο φορτιστή, απλό τους καλύτερους που έχω δει.

 

2 Χ Μπαταρίες 2000mAh (και όχι 2020 που γράφει το site).

 

1 Χ Καλώδιο Usb

 

1 X Handsfree 3.5mm (Ασύμετρο)

 

1 X Θήκη τηλεφώνου σκληρή (Δεν την αναγράφει το site)

 

 

Και πάμε στο τηλέφωνο, το τηλέφωνο κάτω από την προστατευτική διαφημιστική μεμβράνη έχει προστατευτικό φίλμ για τις γρατζουνιές (+1 minideal) διότι χρειάζεται θα το έβαζα κι εγώ αλλά με γλύτωσε από τον κόπο.

 

Η οθόνη μεγάλη,τα κόκκινα πλαινά έχουν μια τραχειά μεταλλική αίσθηση με ένα μοντέρνο φινίρισμα.Το πίσω καπάκι είναι πλαστικό με μια πολύ απαλή (soft) και όμορφη αίσθηση όταν το κρατάς με επίστρωση (mat) για να μην γλυστράει.

Φυσικά ούτε λόγος για το logo της HTC. (κρίμα)

 

Ανοίγοντας το τηλέφωνο αντίκρυσα ένα boot animation που δεν με ενθουσίασε καθόλου

η οθόνη πολύ φωτεινή με ζωντανά χρώματα και ένα ρολόι καιρού με ένα 3D animation με ένα πρόβατο. Καμία σχέση με το HTC butterfly αλλά συμπαθητικό.

 

Κάνοντας scroll την οθόνη είδα την διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο τηλέφωνό μου (Dual core 6577). Γρήγορη απόκριση τουλάχιστον Χ3 φορές.

 

Είχα απορία τι προγράμματα κότσαραν οι κινέζοι μέσα. Λοιπόν τίποτα! Και για να είμαι ειλικρινής έχουν μόνο το πληκτρολόγιό τους μαζί με το default του android, αλλά τίποτε άλλο κινέζικο! (+1 γιατί βαριέμαι να απενεργοποιώ).

 

Επίσης +1 διότι δεν είχε το google chrome εγκατεστημένο (δεν τον δουλεύω διότι δεν έχει flash player, προσωπικά ο default browser μου κάνει πιο πολύ)

 

Δεν είχε εγκατεστημένο ούτε το gmail (κανένα θέμα το έβαλα εγώ)

 

Playstore στην τελευταία του έκδοση.

 

Και επίσης Mobo player, documents to go.

 

Camera: Στην κάμερα με εντυπωσίασε η καθαρότητα και η ευκρίνεια της εικόνας

η μπροστά κάμερα έχει ανάλυση φωτογραφιών: 5 mp πραγματικά

η πίσω κάμερα έχει ανάλυση φωτογραφιών: 12 mp πραγματικά

 

 

Το gps έχει καλή και γρήγορη απόκριση , τόσο στο copilot όσο και στο igo primo.

 

Η μπαταρία πλήρως φορτισμένη κρατάει σε full χρήση wifi ανοιχτό, 3g ανοιχτό, μουσική , ταινίες κτλπ 1.5 ημέρα.

 

Σε κανονική χρήση δηλαδή ανοίγω κλείνω το wifi ή το gprs (3G) μιλάω και δεν είμαι όλη μέρα στο κινητό , από πλήρη φόρτιση βγάζει μήνυμα χαμηλής στάθμης σε 4 ημέρες. Με την φωτεινότητα στο αυτόματο φυσικά.

 

Dual sim: Η μία κάρτα δουλεύει σε συχνότητες GSM και η άλλη σε συχνότητες GPRS (3G). Φυσικά internet έχουν και οι δύο. Η μία ανοίγει σε 3G και η άλλη σε απλό GSM internet.

 

Οι κάρτες Sim δουλεύουν ταυτόχρονα.Τι σημαίνει αυτό? (Κάνουν λήψη και οι 2 ταυτόχρονα, εάν καλέσουν στην μια κάρτα και είναι κατειλημμένη η γραμμή φυσικά η άλλη κάρτα συνεχίζει

 

να λειτουργεί είτε είναι στο ίδιο δίκτυο είτε είναι σε άλλο, κα εάν σε καλέσουν στην άλλη κάρτα την ώρα που μιλάς έχεις την δυνατότητα εναλλαγής της γραμμής από την sim 1 στην sim 2.)

 

antutu score: Στατιστικά

 

Πρίν αγοράσω το τηλέφωνο είδα πολλά στατιστικά για αυτό το τηλέφωνο μαζι και άλλα τηλέφωνα.Στο δικό μου τέστ με κάρτα micro sd 2GB class 4 (παίζει ρόλο αυτό) με φούλ φορτωμένο το τηλέφωνο εφαρμογές και ανοιχτό το wifi και το Gprs

έδωσε 13386 βαθμούς. Μια άριστη για μένα βαθμολογία. Φυσικά εάν είχα μεγαλύτερη και πιο γρήγορη κάρτα sd σε class 10 η βαθμολογία θα ήταν σαφώς καλύτερη.

 

Η εσωτερική μνήμη την γράφει για 8Gb αλλά πραγματικά διαθέσιμα στον χρήστη είναι τα 5.44gb τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το τηλέφωνο.

 

Τι χρησιμοποίησα για να φέρω το τηλέφωνο στα μέτρα μου? Δηλαδή σαν το αυθεντικό butterfly? Δοκίμασα πολλά ρολόγια, καιρούς launchers κτλπ.

 

Κατέληξα στα παρακάτω.

 

Για launcher χρησιμοποιώ τον primo launcher που έχω βρει εδώ και σχεδόν 1 χρόνο και είναι αυτό που θέλω. Δηλαδή, είναι ένας πειραγμένος nova+apex μαζί με ειδοποιήσεις με πολύ

 

πιο ωραία και απαλή κύλιση και στα προγράμματα δεν έχει αυτό το μαύρο backround που σε ψυχοπλακώνει αλλά κρατάει το κανονικό backround και έτσι γίνεται πιο ευχάριστος και

 

ξεκούραστος. Τον launcher αυτό θα τον βρείτε στο διαδίκτυο όχι επίσημα πλέον διότι θεωρήθηκε από τους δημιουργούς του nova και του apex αντιγραφή και τον μπλόκαραν.

 

Για τα εικονίδια τους sense 5 που χρησιμοποιεί η ΗΤC τώρα χρησιμοποίησα το HTC Sense 5 HD Multi Theme v2.0.apk το οποίο θα το βρείτε (και) στο playstore με πληρωμή (φυσικά).

 

Για τον καιρό χρησιμοποίησα το beweather pro το οποίο έχω αγοράσει από καιρό με μια παραμετροποίηση σε transparent. Για μένα είναι ο πιο αξιόπιστος καιρός.

Δοκίμασα και το Fancy widget, όμορφο γραφικό αλλά έχει θέμα το widget με την αναννέωση. (κολλάει).

 

Ήχους χρησιμοποίησα αυτούς που έχει μέσα, πλησιάζουν πιο πολύ στα γούστα μου και θυμίζουν λίγο και samsung s4...για περισσότερους δωρεάν ήχους mp3 μπορείτε να βρείτε στο

 

http://www.zedge.net.

 

Για να μπουν οι ήχοι mp3 σε ήχο κλήσης χρησιμοποιείστε το Rings Extended (101k) ελαφριά εφαρμογή από το playstore (δωρεάν).

 

Για πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ το Swiftkey keyboard (απλά με βολεύει καλύτερα).

 

Ανακεφαλαιώνοντας , αναζήτησα ένα κινητό που θα μου άρεσε με μεγάλη οθόνη (βέβαια αυτό με κόλλησε σαν ιδέα αλλά τελικά είναι πολύ ωραία), γρήγορο, με HD ανάλυση, Soft αίσθηση

 

και ωραίο σχεδιασμό.Αυτό το βρήκα στο X920 1 προς 1 αντίγραφο του Butterfly της HTC.

 

Η μάχη στην αξιολόγησή μου για την αγορά του κινητού τηλεφώνου μου δόθηκε ανάμεσα σε Tengda X920,Iocean X7,Star S5,Umi S1,IHTC Butterfly H920,Star X920 Butterfly,ALPS VOW V5,

MIZ Z5.

 

Νικητής για μένα Tengda X920.Σχέση απόδοσης τιμής +10.

 

Για root? Δεν χρειάζεται να κάνω, το τηλεφωνάκι φυσάει και είναι και χωρίς περιττά

 

Στα -μείον? Τα ακουστικά handsfree είναι άδεια από ήχο , χωρίς Bass. Θα αγοράσω φυσικά από το web με bass boost. Το κινητό έχει bass (το δοκίμασα) τα handfree είναι χάλια.

 

Βίντεο στο youtube

 

Ελπίζω να βοήθησα

Smartdigi team

Edited by Smartdigi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση. Ειναι το ιδιο με το Star X920 Butterfly?

 

Όχι είναι ανώτερο ποιοτικά και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο. Για root, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2247537 απλά κι εύκολα.

Αυτό που πρόσεξα κι είμαι σίγουρος ότι ειναι λάθος, είναι οι τιμές που λες για τις κάμερες. Δες στο antutu tester το πραγματικό αριθμό πίξελ των αισθητήρων, λογικά θα ναι 5 ή 8 ο πίσω, και κάνουν interpolate

Link to comment
Share on other sites

3-4 μερες μπαταρια ειναι σουπερ το τηλεφωνο ψηνομαι

μπορεις να βγαλεις καμια φωτο με το κινητο να βαλεις να δουμε ?

Link to comment
Share on other sites

4 μερες με τη μια καρτα να ειναι σε 3g δυκτια? εγω οταν εθλω να κανω οικονομια στη μπαταρια γυρνω την 3g καρτα σε 2g και εχει αισθητη διαφορα.

 

τελικα μαλλον οι κινεζοι με τον 6589 κανουν καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

παιδια ιδια κινητα ειναι μην εχουμε αυταπατες!!η μονη διαφορα ειναι στο περιβλημα που ναι οντως ειναι καλυτερο απο το star s5!!!οσο για την μπαταρια και του star αμα κανεις οικονομια σε πολλα τοσα θα βγαλει(θα πεσει δοκιμη)!!!

 

το θεμα ειναι εχει υποστηριξη για custom rom???γιατι απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν εχει και πολλα!!!το star εχει ηδη 8 custom rom και συνεχιζει!!!

 

τεσπα για τα λεφτα τους και τα 2 ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!!!!!α ναι και οι καμερες δεν ειναι 12 και 5 αλλα 8 και 3 πανε βεβαια στα 12 και 5 με interpolate!!!ειναι ενα συνηθες τρικ των κινεζων για τις καμερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν έχω σκοπό να κάνω root είναι άδειο το τηλ. και παίζει καλά για αυτό δεν μπορώ να απαντήσω σχετικά με την rom του star. Yπόσχομαι να το ερευνήσω.

 

Θα ανεβάσω και φώτο από τις κάμερες του κινητού soon.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο,ωραια παρουσιαση.αφου ειναι ιδια,μπορεις να βαλεις τις ρομ του star?.

 

πιθανος να γινεται αλλα ποιος το κανει???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν έχω σκοπό να κάνω root είναι άδειο το τηλ. και παίζει καλά για αυτό δεν μπορώ να απαντήσω σχετικά με την rom του star. Yπόσχομαι να το ερευνήσω.

 

Θα ανεβάσω και φώτο από τις κάμερες του κινητού soon.

To root χρησιμεύει σε άπειρα πράγματα πέρα απ το να αφαιρέσεις εφαρμογές συστήματος

πιθανος να γινεται αλλα ποιος το κανει???

Απλά εξάγεις τη ρομ απ το τηλέφωνο και φλασάρεις άλλη, κι αν δεν κάνει, ξαναφλασάρεις αυτή που έκανες εξαγωγή. Φυσικά κάνει η ρομ του star, αφού τα τηλέφωνα είναι ολόιδια, τουλάχιστον εσωτερικά

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τις φωτογραφίες όπως ζητήσατε να δείτε ανάλυση.

 

https://plus.google.com/u/0/109593487270418668403/posts/HnPvRYtutVj

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω πηρα για ενα φιλο το tengda n9500,δεν ανοιξα νεο θεμα γιατι το ειχα μονο μια μερα.

Παντως απο το λιγο που το δουλεψα το κινητο πραγματικα τα σπαει!!

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από minideal

http://www.minideal.net/x920-mtk6589-quad-core-smart-phone-android-4-2-with-5-0-inch-hd-screen-1g-8g-12-0mp-camera.html

 

Είμαι υπέρικανοποιημένος , άψογο και πολύ δυνατό. Φύσικά το έχω κάνει 1:1 με το αυθεντικό butterfly. Καιρό, εικονίδια κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παρειγγειλε κανεις αλλος να μας πει γνωμες

διοτι ψηνομαι και εγω να το παραγγειλω για τον αδερφο μου.

 

κανα κουπονι παιζει απο μινιντιλ γιαυτο το κινιτο

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από minideal

http://www.minideal.net/x920-mtk6589-quad-core-smart-phone-android-4-2-with-5-0-inch-hd-screen-1g-8g-12-0mp-camera.html

 

Είμαι υπέρικανοποιημένος , άψογο και πολύ δυνατό. Φύσικά το έχω κάνει 1:1 με το αυθεντικό butterfly. Καιρό, εικονίδια κτλπ

 

Το πηρες με SG Post- Registered Airmail?

Ποσες ημερες εκανε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ήρθε και μένα το κινητό(minideal). Έχω όμως 2θεματακια. Κατα τα αλλά το τηλέφωνο είναι άψογο. Πρώτον όταν εκανα το αντούτου αντί να μου βγάλει κατασκευάστρια tengda μου βγάζει alps. Δεύτερον ή μπαταρία δε διαρκεί καθολου. Για μια ως χρήσης τώρα μου έχει πεσει απο 73% σε 45% (wifi ανοιχτό, browsing και facebook)
Link to comment
Share on other sites

gps ανοιχτο/κλειστο ?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...