Jump to content

Hyundai T10


nikoskon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΚ, όταν ασχοληθείς, ρίξε ένα update.

Κυρίως με ενδιαφέρει αν δουλεύει σωστά και με ακρίβεια το A-GPS με ανοιχτά δεδομένα από SIM.

Thank's...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την κάτωθι φωτό (βάσει tracking number) τί καταλαβαίνετε;

Πηγαινοέρχεται το Τ10 στο Πεκίνο;

 

http://i41.tinypic.com/5dkksp.png

 

Εν τω μεταξύ έχω σαρώσει όλο το διαδίκτυο και δεν έχω δει θέμα δυσλειτουργίας ή υψηλών θερμοκρασιών όπως έτυχε στον συμφορουμίτη.

Άντε να δούμε...

 

Ξεκόλλησε φίλε μου ή είναι ακόμα στο Πεκίνο ? Εγώ περιμένω τώρα το καινούριο . Σήμερα έγινε η αποστολή . Ελπίζω αυτή την φορά να είμαι ποιο τυχερός …

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ 31-05-2013 15:34 ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ 31-05-2013 14:09 ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 31-05-2013 07:24 IPS

 

Λογικά την Δευτέρα θα το έχω! Έλεγα μήπως το προλάβαινα σήμερα αλλά άργησε να φύγει από τελωνείο...

 

Εκτός και αν τα ELTA-courrier κάνουν διανομή και ΣΚ! :)

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα, unrooted,

το δούλεψα 10' και τώρα το έχω να φορτίζει.

Ρε σεις είναι γρήγορο!

Με μπαταρία στο 5% και φαντάζομαι μειωμένη επεξεργαστική ισχύ, είναι απίστευτα smooth.

 

Η μόνη στραβή ήταν ότι δεν φόρτιζε!!!

Αλλά τελικά δεν έφταιγε ούτε ο φορτιστής, ούτε το tablet!

Ο κουκουρούκου αντάπτορας UK-EU έφταιγε και τον άνοιξα για να το επιδιορθώσω!

 

Θα επανέλθω το βράδυ με περισσότερα!

 

[ATTACH]33005[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Έγινε root μέσω Exynos Abuse.

Αφαιρέθηκε όλη(?) η σαβούρα μέσω Root Explorer.

Το Google Play το βλέπει κανονικά σαν "S.LSI Division, Samsung Electronics Co., Ltd." συσκευή.

Το GPS το δούλεψα μέσω WiFi μόνο και εφαρμογές όπως Maps,Foursquare,Google Earth με βρίσκαν ακαριαία.(Αύριο θα γίνει δοκιμή με Navigon etc.)

Φωτεινότητα πολύ καλή, θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

Ποιότητα απεικόνισης εξαιρετική(πχ καλύτερη από P7500).

Κατασκευή πολύ καλή(8/10).

Τα κουμπιά αφήνουν καλή αίσθηση εκτός από το Power button που νομίζεις πως θα ξεχαρβαλωθεί!

Είναι σφαίρα! Πολύ γρήγορο! Δεν κολλάει πουθενά!

Παίρνει μεν κάρτα SIM αλλά δεν υπάρχει μενού εντός των ρυθμίσεων που να αφορά το θέμα των κλήσεων.

Το 3G mobile internet δοκιμάστηκε με Vodafone Καρτοinternet και δουλεύει άψογα!

 

Ένα θέμα που είναι μεγάλο όμως πρόβλημα είναι το touch.

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο γεγονός αν πατήσεις παρατεταμένα σε κάποιο σημείο της οθόνης(πχ για να κάνει drag ένα εικονίδιο εφαρμογής) υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

α) Αν μετά το παρατεταταμένο πάτημα κρατήσεις ακίνητο το δάκτυλο ή το κινήσεις με αργή ταχύτητα τότε γίνεται untouch. Δηλαδή σου ακυρώνει την κίνηση από την αρχή της.

β) Αν το drag γίνει με σχετικά αυξημένη ταχύτητα τότε δουλεύει κανονικά.

 

Υπάρχει τρόπος να το διορθώσουμε αυτό;

 

Θεωρώ πως είναι θέμα software και όχι hardware. Τί λέτε;

 

edit: Επίσης ο αριθμός έκδοσης της 4.0.4 ROM έχει ημερομηνία 20130504.

Δηλαδή η Hyundai έχει βγάλει update λογικά, αφού το τελευταίο είναι στις 20130402.

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Έγινε root μέσω Exynos Abuse.

Αφαιρέθηκε όλη(?) η σαβούρα μέσω Root Explorer.

Το Google Play το βλέπει κανονικά σαν "S.LSI Division, Samsung Electronics Co., Ltd." συσκευή.

Το GPS το δούλεψα μέσω WiFi μόνο και εφαρμογές όπως Maps,Foursquare,Google Earth με βρίσκαν ακαριαία.(Αύριο θα γίνει δοκιμή με Navig...

 

 

Φιλε περιμενω πως και πως το update σου:) Μπορεις να μας πεις και απο που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Έγινε root μέσω Exynos Abuse.

Αφαιρέθηκε όλη(?) η σαβούρα μέσω Root Explorer.

Το Google Play το βλέπει κανονικά σαν "S.LSI Division, Samsung Electronics Co., Ltd." συσκευή.

Το GPS το δούλεψα μέσω WiFi μόνο και εφαρμογές όπως Maps,Foursquare,Google Earth με βρίσκαν ακαριαία.(Αύριο θα γίνει δοκιμή με Navigon etc.)

Φωτεινότητα πολύ καλή, θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

Ποιότητα απεικόνισης εξαιρετική(πχ καλύτερη από P7500).

Κατασκευή πολύ καλή(8/10).

Τα κουμπιά αφήνουν καλή αίσθηση εκτός από το Power button που νομίζεις πως θα ξεχαρβαλωθεί!

Είναι σφαίρα! Πολύ γρήγορο! Δεν κολλάει πουθενά!

Παίρνει μεν κάρτα SIM αλλά δεν υπάρχει μενού εντός των ρυθμίσεων που να αφορά το θέμα των κλήσεων.

Το 3G mobile internet δοκιμάστηκε με Vodafone Καρτοinternet και δουλεύει άψογα!

 

Ένα θέμα που είναι μεγάλο όμως πρόβλημα είναι το touch.

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο γεγονός αν πατήσεις παρατεταμένα σε κάποιο σημείο της οθόνης(πχ για να κάνει drag ένα εικονίδιο εφαρμογής) υπάρχουν 2 ενδεχόμενα:

α) Αν μετά το παρατεταταμένο πάτημα κρατήσεις ακίνητο το δάκτυλο ή το κινήσεις με αργή ταχύτητα τότε γίνεται untouch. Δηλαδή σου ακυρώνει την κίνηση από την αρχή της.

β) Αν το drag γίνει με σχετικά αυξημένη ταχύτητα τότε δουλεύει κανονικά.

 

Υπάρχει τρόπος να το διορθώσουμε αυτό;

 

Θεωρώ πως είναι θέμα software και όχι hardware. Τί λέτε;

 

edit: Επίσης ο αριθμός έκδοσης της 4.0.4 ROM έχει ημερομηνία 20130504.

Δηλαδή η Hyundai έχει βγάλει update λογικά, αφού το τελευταίο είναι στις 20130402.

 

Με γειά φίλε μού.Αυτό με τις κλήσεις είναι αναμενόμενο (νομίζω) .Δεν θα το χρησιμοποιεί κανείς σαν τηλέφωνο.Απλώς άν χρειαστεί το κάνει και αυτό.Επίσης εμένα (όσο πρόλαβα να το δω) το touch μου άφησε πολύ καλή αίσθηση.Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα.

Τώρα που θα το ξαναπάρω θα το ξανατσεκάρω.Περιμένουμε νέα με το GPS...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αργήσουν τα νέα.

Φλάσαρα χθες την 20130402 και ενώ όλα τα βήματα ολοκληρώθηκαν κανονικά τώρα δεν κάνει boot.

Δείχνει το λογότυπο της Hyundai και κάνει 2 loops μέχρι να κλείσει.

Κατά τ´αλλα φορτίζει κανονικά.

Δοκίμασα το reset button αλλά τπτ.

Έχουμε καμία ιδέα;

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αργήσουν τα νέα.

Φλάσαρα χθες την 20130402 και ενώ όλα τα βήματα ολοκληρώθηκαν κανονικά τώρα δεν κάνει boot.

Δείχνει το λογότυπο της Hyundai και κάνει 2 loops μέχρι να κλείσει.

Κατά τ´αλλα φορτίζει κανονικά.

Δοκίμασα το reset button αλλά τπτ.

Έχουμε καμία ιδέα;

 

Δεν μπορείς να ξαναφλασαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βάζει πλέον ούτε σε recovery mode ούτε σε update mode.

 

Εγώ είχα κάνει αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα.Το reset δεν κάνει τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Τπτ δυστυχώς.

 

Δοκίμασε να κρατήσεις το reset πατημένο για 5’’ και μετά volume + και power . Το reset είναι σίγουρο ότι το πατάς καλά ? Στο λέω αυτό γιατί κι εγώ την πρώτη φορά που το έκανα με μια οδοντογλυφίδα ενώ είχα την αίσθηση ότι το πατούσα τελικά δεν το πατούσα . Μετά δοκίμασα με ένα σελιδοδείκτη και έγινε …

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό νομίζω.

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα ξανά.

 

Μια ερώτηση.

Τα αρχεία του firmware τα πέρασα στον root folder της microSD.

Μετά το flashing γίνεται φορματ στην microSD;

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό νομίζω.

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα ξανά.

 

Μια ερώτηση.

Τα αρχεία του firmware τα πέρασα στον root folder της microSD.

Μετά το flashing γίνεται φορματ στην microSD;

Όχι. Τα αρχεία της microSD δεν πειράζονται .

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Οπότε θα δοκιμάσω Reset(5")+ Power+Vol- και θα ενημερώσω.

 

Μήπως φταίει το ο,τι το είχα rooted κατά την διαδικασία flashing;

 

Υπάρχει άλλος τρόπος τύπου USB jig για να επαναφέρουμε κάποιο recovery mode ώστε να φλασάρουμε από την microSD;

 

Update:

Με τον τρόπο που μου υπέδειξες ξαναφλασαρα την ίδια rom αλλά παρόλο που στο τέλος λέει reboot, το tablet κλείνει.

Δοκίμασα να το ανοίξω με VolUp+Power για να δω αν με βάζει σε recovery mode, αλλά το μόνο που κάνει ειναι να δείχνει το logo Hyundai και μετά μαύρη οθόνη.

 

Θα δοκιμάσω να περάσω στην SD την ίδια rom κατεβασμένα από αλλού μην τυχόν ειναι corrupted κάποια αρχεία. [ATTACH]33047[/ATTACH]

 

Update 2: Τζίφος. Κατέβασα την ίδια ROM από άλλη πηγή, φλάσαρα εκ νέου και μετά το πέρας του flashing κάνει τα ίδια. Σβήνει μετά το reboot.

Φαίνεται πως έχω χάσει και το recovery mode. Καμιά ιδέα;

 

Αν υπάρχει κάποιος που να έχει φλασάρει οποιαδήποτε έκδοση και να του έχει δουλέψει, ας ενημερώσει με κάποιο τρόπο.

Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στην ROM 99%.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Ok.

Οπότε θα δοκιμάσω Reset(5")+ Power+Vol- και θα ενημερώσω.

 

Μήπως φταίει το ο,τι το είχα rooted κατά την διαδικασία flashing;

 

Υπάρχει άλλος τρόπος τύπου USB jig για να επαναφέρουμε κάποιο recovery mode ώστε να φλασάρουμε από την microSD;

 

Update:

Με τον τρόπο που μου υπέδειξες ξαναφλασαρα την ίδια rom αλλά παρόλο που στο τέλος λέει reboot, το tablet κλείνει.

Δοκίμασα να το ανοίξω με VolUp+Power για να δω αν με βάζει σε recovery mode, αλλά το μόνο που κάνει ειναι να δείχνει το logo Hyundai και μετά μαύρη οθόνη.

 

Θα δοκιμάσω να περάσω στην SD την ίδια rom κατεβασμένα από αλλού μην τυχόν ειναι corrupted κάποια αρχεία. [ATTACH]33047[/ATTACH]

 

Update 2: Τζίφος. Κατέβασα την ίδια ROM από άλλη πηγή, φλάσαρα εκ νέου και μετά το πέρας του flashing κάνει τα ίδια. Σβήνει μετά το reboot.

Φαίνεται πως έχω χάσει και το recovery mode. Καμιά ιδέα;

 

Αν υπάρχει κάποιος που να έχει φλασάρει οποιαδήποτε έκδοση και να του έχει δουλέψει, ας ενημερώσει με κάποιο τρόπο.

Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στην ROM 99%.

 

Αύριο θα σού δώσω αυτή που είχα φλασαρει εγώ και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα σού δώσω αυτή που είχα φλασαρει εγώ και δούλεψε.

 

Thx... Θα περιμένω πμ γιατί αρχίζω και σαλτάρω...

Link to comment
Share on other sites

Μετα το φλασαρισμα παρολο που λεει reboot ποτε δεν το κανει.Πρεπει να το ανοιξεις εσυ με το power κανονικα και να περιμενεις περιπου 3-5 λεπτα με το T10 logo,μετα το ταβλετ θα ανοιξει μεσα στο περιβαλλον του Android. Edited by m3dvsa
Link to comment
Share on other sites

Μετα το φλασαρισμα παρολο που λεει reboot ποτε δεν το κανει.Πρεπει να το ανοιξεις με το power κανονικα και να περιμενεις περιπου 3-5 λεπτα με το T10 logo,μετα το ταβλετ θα ανοιξει μεσα στο περιβαλλον του Android.

 

Δεν μου εμφανίζει το Τ10 logo.

Link to comment
Share on other sites

Thx... Θα περιμένω πμ γιατί αρχίζω και σαλτάρω...

 

Για δες από δω http://db.tt/elaNHlbE

Το κάνω από το τηλέφωνο και δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε σωστά.Τσέκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

Για δες από δω http://db.tt/elaNHlbE

Το κάνω από το τηλέφωνο και δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε σωστά.Τσέκαρε το.

 

Κατεβαίνει κανονικά! Thx!

Είναι βέβαια η ίδια έκδοση με αυτές που έχω ήδη κατεβάσει... Για να δούμε... Θα φλασάρω και θα ενημερώσω.

 

Update: Τζίφος again... Περιμένω e-mail από tech support meri μπας και έχουν να μου στείλουν καμιά άλλη rom.

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει κανονικά! Thx!

Είναι βέβαια η ίδια έκδοση με αυτές που έχω ήδη κατεβάσει... Για να δούμε... Θα φλασάρω και θα ενημερώσω.

 

Update: Τζίφος again... Περιμένω e-mail από tech support meri μπας και έχουν να μου στείλουν καμιά άλλη rom.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ την είχα περάσει και δούλευε . Οπότε δεν είναι θέμα της rom .

Το θέμα είναι τι μπορείς να κανείς για να ξεκολλήσει . Στο net αυτά που σου έγραψα προτείνουν σαν λύση σε ανάλογες περιπτώσεις . :(

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με meri στο chat και προτείναν αντικατάσταση.

Ο τύπος στο chat λέει πως εφόσον δεν αναγνωρίζεται από το pc, δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση λογισμικού.

Τον ρώτησα αν γίνεται από microSD και μου είπε θα το ρωτήσει και θα με ενημερώσουν από το tech support! (!)

Ωστόσο αναλαμβάνουν τα κόστη για αποστολή πίσω στην Κίνα για ύψος μέχρι και 25$...

 

Περιμένω απάντηση από tech support μπας και μου στείλουν καμιά πιο καινούρια rom να την έχουμε(σε περίπτωση που δουλεύει)...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με meri στο chat και προτείναν αντικατάσταση.

Ο τύπος στο chat λέει πως εφόσον δεν αναγνωρίζεται από το pc, δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση λογισμικού.

Τον ρώτησα αν γίνεται από microSD και μου είπε θα το ρωτήσει και θα με ενημερώσουν από το tech support! (!)

Ωστόσο αναλαμβάνουν τα κόστη για αποστολή πίσω στην Κίνα για ύψος μέχρι και 25$...

 

Περιμένω απάντηση από tech support μπας και μου στείλουν καμιά πιο καινούρια rom να την έχουμε(σε περίπτωση που δουλεύει)...

 

Τελικά που καταλήξατε φίλε μού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...