Jump to content

Ask myphone: Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;


DJDB
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;  

527 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;

    • Ναι, χρησιμοποιώ κάποιο εναλλακτικό software keyboard
      298
    • Όχι, χρησιμοποιώ το stock keyboard της συσκευής μου
      172
    • Και τα δύο, ανάλογα με την περίπτωση
      49
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      8


Recommended Posts

Η μέθοδος είναι swipe. Το keyboard είναι swype.

Mία διαφορά που συχνά δεν λαμβάνεται υπ΄όψην απο κανέναν ούτε κάν απο ξένα φόρουμ του ''swype''. Μια αναζήτηση για ''swype method'' είναι αρκετή. Όπως έγραψα και πιο πάνω πολλοί όταν ακούν για swype πληκτρολόγιο απαντούν ότι δεν τους έχει βολέψει καθώς προτιμούν την παραδοσιακή γραφή μέσω πληκτρολόγησης και φαίνεται ότι τους διαφεύγει ότι το swype είναι ένα κορυφαίο πληκτρολόγιο για...πληκτρολόγηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Swiftkey και ξερό ψωμί. Γράφεις είτε με το ένα δάχτυλο όπως στο Swype (Flow λέγεται στο Swiftkey) είτε με τα δύο όπως σε κανονικό πληκτρολόγιο. Κορυφαία αυτόματη διόρθωση και εκμάθηση των λέξεων, παρόλο που το ελληνικό λεξικό θεωρείται ακόμα beta.
Link to comment
Share on other sites

Mία διαφορά που συχνά δεν λαμβάνεται υπ΄όψην απο κανέναν ούτε κάν απο ξένα φόρουμ του ''swype''. Μια αναζήτηση για ''swype method'' είναι αρκετή. Όπως έγραψα και πιο πάνω πολλοί όταν ακούν για swype πληκτρολόγιο απαντούν ότι δεν τους έχει βολέψει καθώς προτιμούν την παραδοσιακή γραφή μέσω πληκτρολόγησης και φαίνεται ότι τους διαφεύγει ότι το swype είναι ένα κορυφαίο πληκτρολόγιο για...πληκτρολόγηση!

 

Συμφωνώ είναι πολύ καλό, αλλά για tapping πιστεύω το swiftkey είναι καλύτερο. Για ελληνικά έχει λίγο καλύτερο λεξικό stock το swype. Αλλά οι προβλέψεις του swiftkey είναι αυτό που το ξεχωρίζει.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή εδώ και 2 μέρες ψαχνω Keyboard έχω χαθεί!

Θέλω κάτι να μην είναι σε στυλ qwerty αλλά τον παλιό κλασσικό τρόπο που γράφαμε προ-android εποχή αλλά και free!

http://i49.tinypic.com/23hp1f8.png

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Neo V όπως βλέπω στο άβαταρ σου, τότε υπάρχει επιλογή στο stock. Αν πας στα settings->language and input κάπου θα βρεις το keyboard layout, όπου το αλλάζεις από qwerty σε κλασικό.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Neo V όπως βλέπω στο άβαταρ σου, τότε υπάρχει επιλογή στο stock. Αν πας στα settings->language and input κάπου θα βρεις το keyboard layout, όπου το αλλάζεις από qwerty σε κλασικό.

 

 

όχι δεν έχω πλέον το NeoV

άλλη λύση?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Note II - πλην του stock - έχω εγκατεστημένα τόσο το SwiftKey όσο και το Swype. Το SwiftKey το αγόρασα τότε με τις προσφορές και για κανέναν χρόνο δεν το δούλευα καθόλου. Το έβαλα πριν λίγο καιρό και μετά από 2-3 μέρες αποδεικνύεται το πιο γρήγορο αν γράφεις με τα 2 χέρια και tapping. Το Swype παλιά το χρησιμοποιούσα περισσότερο αλλά θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με το SwiftKey.

Ψήφισα λοιπόν: "Και τα δύο, ανάλογα με την περίπτωση", καθώς:

1) Το SwiftKey: Έχει εξαιρετική πρόβλεψη και τεράστια ανοχή λάθους. Αν μπορείς να γράψεις με τα δύο χέρια δεν υπάρχει πιο γρήγορο. Κι έχει και swiping αν δεν μπορείς κάποια στιγμή να κάνεις tapping.

2) To Swype: Έχει σαφώς το καλύτερο swiping που κυκλοφορεί. Με διαφορά. Αλλά στη μεγάλη οθόνη του Note II δεν βολεύει ιδιαίτερα. Πρέπει να προσέχω πολύ περισσότερο από ότι με το SwiftKey. Το κρατάω, κυρίως, για τη φωνητική πληκτρολόγηση σε περίπτωση που το χρειαστώ.

3) Το Stock: Στο Note II έχει κάτι αναντικατάστατο από 3rd party keyboard. Είναι το μόνο με σοβαρή υποστήριξη για χειρόγραφο μέσω SPen. Και έχει και tapping και swiping. Τα κάνει όλα και συμφέρει αλλά έχει μετριότατο λεξικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνήθως την πρώτη φορά μετά από boot το παρατηρώ εγώ.

It's not a bug, it's a feature :P

Το σύρσιμο για την αλλαγή γλώσσας εναλλάσσει μεταξύ των τελευταίων που χρησιμοποίησες. Οπότε μετά από reboot, δεν έχει 2η να επιλέξει :)

Link to comment
Share on other sites

Σε Note II swype. Περασα απο swiftkey αλλα θελω να γραφω με τα 2 χερια :Ρ

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω stock που ειναι το παλιο κλασικο και οχι qwerty αν και πιστευω οτι ειναι μακραν πιο βολικο!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Swype το έχω αγοράσει

 

Γιατί Μου αρέσει το λεξικό και η εύκολη προσθήκη λέξης.

Αν είχε και επιλογή για κάθετη διάταξη θα ήταν τοπ

Link to comment
Share on other sites

ειχα κολλησει με το πληκτρολογιο της 4.2..με το που πηρα το Ν4 ομως,αγορασα το swiftkey και τελος!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις τόσες απόψεις και τα πολλά κολλήματα του μαμίσιου πληκτρολογίου της Sony, εγκατέστησα το Swiftkey και είναι σα να έχω καινούργιο κινητό. :D

Το μαμίσιο πληκτρολόγιο είχε πολλά κολλήματα κυρίως από την αλλαγή του κινητού από 4:3 σε 16:9, δεν πατούσε τα σωστά γράμματα και γενικά είχα πολλά προβλήματα. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το γεγονός ότι έχω άπειρα μηνύματα λόγω του ότι στέλνω γύρω στα 1.200 μηνύματα/μήνα και επειδή έχω ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημένες στη συσκευή, αλλά εδώ και αρκετή ώρα που έχω το Swiftkey, η αλλαγή σε 16:9 είναι ταχύτατη και γενικά, χαίρεσαι να γράφεις.

 

Το μόνο ίσως που με δυσκολεύει είναι ότι για να επιλέξω μερικά σύμβολα, πρέπει να κάνω περισσότερες κινήσεις σε σχέση με το stock πληκτρολόγιο κι επίσης, δε μπορώ να βρω το σήμα του δολαρίου με αποτέλεσμα να πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο για να συνδεθώ στο Play.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το καλύτερό.smart keyboard...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι χρησιμοποιούσα το swiftkey στο κινητό. Φέτος το άλλαξα με το Swype, και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Προβλέπει ορθογραφικά τέλεια και γρήγορα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις τόσες απόψεις και τα πολλά κολλήματα του μαμίσιου πληκτρολογίου της Sony, εγκατέστησα το Swiftkey και είναι σα να έχω καινούργιο κινητό. :D

Το μαμίσιο πληκτρολόγιο είχε πολλά κολλήματα κυρίως από την αλλαγή του κινητού από 4:3 σε 16:9, δεν πατούσε τα σωστά γράμματα και γενικά είχα πολλά προβλήματα. Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το γεγονός ότι έχω άπειρα μηνύματα λόγω του ότι στέλνω γύρω στα 1.200 μηνύματα/μήνα και επειδή έχω ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημένες στη συσκευή, αλλά εδώ και αρκετή ώρα που έχω το Swiftkey, η αλλαγή σε 16:9 είναι ταχύτατη και γενικά, χαίρεσαι να γράφεις.

 

Το μόνο ίσως που με δυσκολεύει είναι ότι για να επιλέξω μερικά σύμβολα, πρέπει να κάνω περισσότερες κινήσεις σε σχέση με το stock πληκτρολόγιο κι επίσης, δε μπορώ να βρω το σήμα του δολαρίου με αποτέλεσμα να πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο για να συνδεθώ στο Play.

 

Φαντάζομαι εννοείς εναλλαγή portrait/landscape?

Δε μας είπες και σε ποιο τηλέφωνο, γιατί κατά κοινή ομολογία το "μαμίσιο" android 4.2.2 είναι από τα καλά πληκτρολόγια...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς εναλλαγή portrait/landscape?

Δε μας είπες και σε ποιο τηλέφωνο, γιατί κατά κοινή ομολογία το "μαμίσιο" android 4.2.2 είναι από τα καλά πληκτρολόγια...

 

Σε Sony Xperia T με 4.0.4 έκδοση Android. Το μαμά πληκτρολόγιο στις αρχές ήταν πολύ καλό, αλλά παρ'όλο που δεν έχω πολλές εφαρμογές ώστε να πω ότι αυτές ευθύνονται, πιστεύω ότι φταίει το γεγονός ότι έχω πάνω από 1000 μηνύματα.

Τις επόμενες μέρες αν βρω χρόνο λέω να το περάσω και το Tipo που έχω, αν και για δεύτερο κινητό, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο μιας και είναι άδειο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...