Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά καμία βοήθεια.....

 

Με έχει τρελάνει το bluetooth...

 

Δεν ξέρω αν φταίει το bluetooth ή το τηλέφωνο, αλλά με το SONY MW600 που έχω μου το κάνει και εμένα κατά καιρούς. Χρειάζεται επανεκκίνηση και το τηλέφωνο και το bluetooth.;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν φταίει το bluetooth ή το τηλέφωνο, αλλά με το SONY MW600 που έχω μου το κάνει και εμένα κατά καιρούς. Χρειάζεται επανεκκίνηση και το τηλέφωνο και το bluetooth.;)

 

Το ξέρω, αλλά από την αναβάθμιση σε 4.3 και μετά μου το κάνει με όλα τα Bluetooth (plantronics, SONY κτλ).

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που με παίρνουν ή καλώ εγώ πρέπει να πατήσω και το κουμπί 'ακουστικό' δεξιά κάτω με το σήμα του Bluetooth για να πρασινίσει και για να μπορώ μιλήσω από το ακουστικό, ενώ είναι συνδεδεμένο.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα.....

 

Άλλος με το ίδιο πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι.

Είμαι ακόμα στο 4.2.2 έκδοση είναι αυτή I9505XXUDMH5 (Γερμανικό, δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Θέλω update στο 4.3 Ποιο firmware δέχεται το κινητό( τα δέχεται όλα ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης).

Αυτή 4.3 MJ7 την δέχεται? Από που μπορώ να την κατεβάσω(link)?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι.

Είμαι ακόμα στο 4.2.2 έκδοση είναι αυτή I9505XXUDMH5 (Γερμανικό, δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Θέλω update στο 4.3 Ποιο firmware δέχεται το κινητό( τα δέχεται όλα ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης).

Αυτή 4.3 MJ7 την δέχεται? Από που μπορώ να την κατεβάσω(link)?

Σας ευχαριστώ

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την έκδοση MJ9 και εχω το εξείς bug που με ακολουθαει απο τις προηγούμενες έκδοσεις 4.3.Στο developer option έχω απενεργοποιήσει τα animation και οπότε ανοίγω την κάμερα ξανά ενεργόποιουντε έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό έφτιαξε πως δεν ξέρω δεν αλλάζει ποια .
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πήρα πριν από μια εβδομάδα περίπου το Galaxy S4 I9505 (Γαλλική rom XXUBMGA (XEF)) όπου με το που το άνοιξα δεν έκανε initial setup το κινητό. Μου έβγαλε πάντως ότι υπάρχει αναβάθμιση για την 4.3. Το κινητό επεστράφη στο μαγαζί και μετά από λίγες μέρες μου το αντικαταστήσανε με νέο, το οποίο φοράει ίδια rom με το αρχικό. Το περίεργο είναι οτι το συγκεκριμένο δε μου βγάζει την αναβάθμιση ούτε μέσω OTA ούτε μέσω KIES, κάτι αντίστοιχο με τον telnet05 όπου προφανώς φοράμε την ίδια Rom. Έχει κάνεις καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί ενώ το αρχικό κινητό την εμφάνιζε κανονικά αυτό δεν μου δείχνει καθόλου την αναβάθμιση; (λέει πάντα "οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν ήδη εγκατασταθεί). Ξέρω οτι μπορώ να το αναβαθμίσω μέσω ODIN αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός και γι'αυτο ζητάω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά από την αναβάθμιση σε 4.3 και μετά μου το κάνει με όλα τα Bluetooth (plantronics, SONY κτλ).

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που με παίρνουν ή καλώ εγώ πρέπει να πατήσω και το κουμπί 'ακουστικό' δεξιά κάτω με το σήμα του Bluetooth για να πρασινίσει και για να μπορώ μιλήσω από το ακουστικό, ενώ είναι συνδεδεμένο.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα.....

 

Άλλος με το ίδιο πρόβλημα???

 

Δε μπορώ άλλο.... Η 4.3 μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Με το Bluetooth ότι και αν κάνω τα ίδια, Wi-Fi ότι να ναι, διαφημίσεις παντού και full και διάφορα άλλα προβλήματα με πολλά προγράμματα.

 

Είχα ένα τέλειο κινητό και έγινε for the festivals...

 

Μπορώ να γυρίσω πίσω σε official 4.2.2 με Odin ή μόνο σε custom?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πήρα πριν από μια εβδομάδα περίπου το Galaxy S4 I9505 (Γαλλική rom XXUBMGA (XEF)) όπου με το που το άνοιξα δεν έκανε initial setup το κινητό. Μου έβγαλε πάντως ότι υπάρχει αναβάθμιση για την 4.3. Το κινητό επεστράφη στο μαγαζί και μετά από λίγες μέρες μου το αντικαταστήσανε με νέο, το οποίο φοράει ίδια rom με το αρχικό. Το περίεργο είναι οτι το συγκεκριμένο δε μου βγάζει την αναβάθμιση ούτε μέσω OTA ούτε μέσω KIES, κάτι αντίστοιχο με τον telnet05 όπου προφανώς φοράμε την ίδια Rom. Έχει κάνεις καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί ενώ το αρχικό κινητό την εμφάνιζε κανονικά αυτό δεν μου δείχνει καθόλου την αναβάθμιση; (λέει πάντα "οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν ήδη εγκατασταθεί). Ξέρω οτι μπορώ να το αναβαθμίσω μέσω ODIN αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός και γι'αυτο ζητάω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!

Έλεγξε αν το csc είναι το ίδιο με την rom που έχει .

Δε μπορώ άλλο.... Η 4.3 μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Με το Bluetooth ότι και αν κάνω τα ίδια, Wi-Fi ότι να ναι, διαφημίσεις παντού και full και διάφορα άλλα προβλήματα με πολλά προγράμματα.

 

Είχα ένα τέλειο κινητό και έγινε for the festivals...

 

Μπορώ να γυρίσω πίσω σε official 4.2.2 με Odin ή μόνο σε custom?

Δεν γίνεται με odin ,μόνο με custom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

η I9500XXUEMJ8 με την I9500XXUEMJ5 τι διαφορα εχει?στα δικτυα?εχει καλυτερη διαρκεια μπαταρια μηπως?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε αν το csc είναι το ίδιο με την rom που έχει .

 

Δεν γίνεται με odin ,μόνο με custom .

 

Το έχω ελέγξει και είναι οκ. Ταιριάζει το csc με τη rom κανονικα. Είναι AP:I9505XXUBMGA, CP:I9505XXUBMGA, CSC:I9505OXXBMG3. Άλλωστε το kies βλέπει κανονικά το firmware, δε μου βγάζει οτι δεν υποστηρίζεται η αναβάθμιση μέσω kies (που γράφει στις περιπτώσεις που το csc του τηλεφώνου είναι διαφορετικό από το csc της rom). Αλλά δυστυχώς την αναβάθμιση ακόμα δε μου τη βγάζει...Thanks πάντως.

Link to comment
Share on other sites

εχω σοβαρο προβλημα με το τηλ, ειχα καποια custom rom mga μεMJ7 μοντεμ γιατι ειχα βαλει πριν καιρο 4.3.Δοκιμασα την foxhound1.6 και ενω ειχα δικτυο κανονικα δεν μπορουσα να παρω τηλ και οταν με επαιρναν χτυπουσε το τηλ χωρις να μπορω να απαντησω.Μηνυματα μπορω να στειλω κανονικα παντως!Περασα παλι με odin μια στοκ MJ7 που ειχα δουλεψει πριν καιρο αλλα παλι τα ιδια.Στην 4.2 φλασαρα με odin MGA μοντεμ το οποιο εχω και τωρα αλλα το προβλημα με το τηλ δεν λυθηκε,οποιος μπορει ας βοηθησει.Ξεχασα να πω οτι εχω τον καινουργιo bootloader και knox01 επομενως δεν με ενδιαφερει αν θα γραψει ο μετρητης.
Link to comment
Share on other sites

εχω σοβαρο προβλημα με το τηλ, ειχα καποια custom rom mga μεMJ7 μοντεμ γιατι ειχα βαλει πριν καιρο 4.3.Δοκιμασα την foxhound1.6 και ενω ειχα δικτυο κανονικα δεν μπορουσα να παρω τηλ και οταν με επαιρναν χτυπουσε το τηλ χωρις να μπορω να απαντησω.Μηνυματα μπορω να στειλω κανονικα παντως!Περασα παλι με odin μια στοκ MJ7 που ειχα δουλεψει πριν καιρο αλλα παλι τα ιδια.Στην 4.2 φλασαρα με odin MGA μοντεμ το οποιο εχω και τωρα αλλα το προβλημα με το τηλ δεν λυθηκε,οποιος μπορει ας βοηθησει.Ξεχασα να πω οτι εχω τον καινουργιo bootloader και knox01 επομενως δεν με ενδιαφερει αν θα γραψει ο μετρητης.

 

Βαλε την mj9 stock rom-recovery-modem απο εδω μεσω odin και λογικα θα εισαι κομπλε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824

Link to comment
Share on other sites

τελικα δν μπορεσα να κανω τπτ!!!5 factory reset εκανα κ πριν κ μετα μηπως αλλαξει εκεινο το ρημαδι το csc αλλα τπτ μου εχει κολλησει στο mat!!!μεχρι κ ως csc τικαρισμενο φλασαρα την rom ουτε με αυτο δν αλλαξε..οποτε το root δν το γλυτωνουμε με τπτ!!!!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser
Γραφή SMS
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχω το GT-I9505, Android 4.2.2, γαλλικο (XEF), με εκδοση I9505XXUBMGA.

Ερωτηση: Γινεται να παω στην 4.1.2 με καποιον τροπο?

 

Ο λογος που με ενδιαφερει αυτη η υποβαθμιση firmware ειναι γιατι στην 4.1.2 μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα την μπαταρια του bluetooth μου (plantronics), κατι που ειναι βασικο για εμενα.

ΥΓ. Υπαρχουν δυο τρεις εφαρμογες στο PlayStore της plantronics που υποσχονται αυτο ακριβως, αλλα στην 4.2.2 αλλα καθως κ στην 4.3 δεν λειτουργουν καθολου.

 

Ευχαριστωωω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχω το GT-I9505, Android 4.2.2, γαλλικο (XEF), με εκδοση I9505XXUBMGA.

Ερωτηση: Γινεται να παω στην 4.1.2 με καποιον τροπο?

 

Ο λογος που με ενδιαφερει αυτη η υποβαθμιση firmware ειναι γιατι στην 4.1.2 μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα την μπαταρια του bluetooth μου (plantronics), κατι που ειναι βασικο για εμενα.

ΥΓ. Υπαρχουν δυο τρεις εφαρμογες στο PlayStore της plantronics που υποσχονται αυτο ακριβως, αλλα στην 4.2.2 αλλα καθως κ στην 4.3 δεν λειτουργουν καθολου.

 

Ευχαριστωωω...

 

Εφόσον έχεις την MGA με τον παλιό Bootloader μπορείς να κάνεις downgrate αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει stock 4.1.2 για το S4. Σε όλες τις χώρες από το εργοστάσιο φορούσε 4.2.2 οπότε αν βρεις κάτι μόνο σε custom.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις την MGA με τον παλιό Bootloader μπορείς να κάνεις downgrate αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει stock 4.1.2 για το S4. Σε όλες τις χώρες από το εργοστάσιο φορούσε 4.2.2 οπότε αν βρεις κάτι μόνο σε custom.

 

Μαλιστα... Δεν ηξερα οτι εξ'αρχης παγκοσμιως φορουσε 4.2.2. Τωρα σχετικα με custom edition μαλλον θα το ξεχασω το ολο εγχειρημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχω το GT-I9505, Android 4.2.2, γαλλικο (XEF), με εκδοση I9505XXUBMGA.

Ερωτηση: Γινεται να παω στην 4.1.2 με καποιον τροπο?

 

Ο λογος που με ενδιαφερει αυτη η υποβαθμιση firmware ειναι γιατι στην 4.1.2 μπορω να βλεπω στην πανω μπαρα την μπαταρια του bluetooth μου (plantronics), κατι που ειναι βασικο για εμενα.

ΥΓ. Υπαρχουν δυο τρεις εφαρμογες στο PlayStore της plantronics που υποσχονται αυτο ακριβως, αλλα στην 4.2.2 αλλα καθως κ στην 4.3 δεν λειτουργουν καθολου.

 

Ευχαριστωωω...

 

Στην 4.3 μου δουλέυει έχω το M165.

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ερώτηση για τους κατόχους XEF (Γαλλία) που κάνανε αναβάθμηση στην Ι9505XXUEMJ7. Από τότε που έκανα την αναβάθμιση δεν είχα ανοίξει την κάμερα αλλά τις τελευταίες τρεις φορές που το έκανα προέκυψαν τρία διαφορετικά σφάλματα.

Το ένα είχε να κάνει με το Burst Shot της κάμερας (μόλις το έκανα freezare το κινητό και έμεινε κολλημένο στην οθόνη της κάμερας).

Το δεύτερο έχει να κάνει με το Panorama της κάμερας. Αργεί χαρακτηριστικά να μπει στην λειτουργία και αφού μπει εάν το κάνω rotate με πετάει έξω από την εφαρμογή της κάμερας.

Το τρίτο και το τελευταίο είναι παρόμοιο με το προηγούμενο (πάλι σε Panorama) απλά αντί να με πετάει από την εφαρμογή μου βγάζει μήνυμα πως η κάμερα σταμάτησε να λειτουργεί.

 

Να σημειώσω εδώ ότι τα παραπάνω προβλήματα συμβαίνουν τυχαία και ΟΧΙ πάντα. Επίσης δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα στην 4.2.2 όπου και χρησιμοποιούσα την κάμερα κανονικά. Επίσης το κινητό ήταν unrooted και πάντα σε stock rom. Ποτέ δεν έκανα root ούτε εγκατέστησα κάποια custom rom.

 

Τέλος, επειδή μία συνάδελφος έχει και αυτή το Galaxy S4 σε 4.3 επίσης έκανα μια βδομάδα δοκιμές με την δική της κάμερα και τα προβλήματα δεν παρουσιάστηκαν ποτέ. Της συναδέλφου δεν είναι XEF η έκδοση.

 

Εάν έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα ας το αναφέρει και ας αναφέρει πιθανές (εάν υπάρχουν) λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.New Germany Firmware DBT

 

Model: GT-I9505

Country: Germany

Version: Android 4.3

Changelist: 2082040

Build date: Tue, 19 Nov 2013 08:28:16 +0000

Product Code: DBT

PDA: I9505XXUEMK8

CSC: I9505OXAEMK8

MODEM: I9505XXUEMK8

Link to comment
Share on other sites

Στην 4.3 μου δουλέυει έχω το M165.

 

Ευχαριστω για την σημαντικη πληροφορια.

Εγω εχω το προηγουμενο ακριβως το Μ155 κ το δοκιμασα σε S3 με 4.1.2 κ λειτουργουσε τελεια. Κατοπιν δανειστηκα του αδερφου μου το Μ165 κ το δοκιμασα στο S4 μου με 4.2.2 κ δεν λειτουργησε. Την 4.3 δεν την εβαλα ποτε αν κ ηταν διαθεσιμη για λιγο για XEF αλλα ειχα διαβασει οτι υπηρχαν καποια θεματακια με τα bluetooth.

Οποτε αναμενω την ποιο σταθερη 4.3 απο Samsung για να δουμε την πολυποθητη ενδειξη μπαταριας στην πανω μπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την σημαντικη πληροφορια.

Εγω εχω το προηγουμενο ακριβως το Μ155 κ το δοκιμασα σε S3 με 4.1.2 κ λειτουργουσε τελεια. Κατοπιν δανειστηκα του αδερφου μου το Μ165 κ το δοκιμασα στο S4 μου με 4.2.2 κ δεν λειτουργησε. Την 4.3 δεν την εβαλα ποτε αν κ ηταν διαθεσιμη για λιγο για XEF αλλα ειχα διαβασει οτι υπηρχαν καποια θεματακια με τα bluetooth.

Οποτε αναμενω την ποιο σταθερη 4.3 απο Samsung για να δουμε την πολυποθητη ενδειξη μπαταριας στην πανω μπαρα.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο widget όπως πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=de.battery.widget&hl=el ή κάτι ανάλογο? Θέλεις να φαίνεται οπωσδήποτε στην μπάρα ειδοποιήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν μπορούμε να κατεβάσουμε την τελευταία ενημέρωση μέσω OTA και πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε το KIES ? Έγω που έχω linux πως μπορώ να κάνω την ενημέρωση ? Edited by LionKing
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...