Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα ειναι γεγονος!

Η Samsung αποφασισε να βαλει διαφορετικες καμερες στα δυο μοντελα.

Ο Exynos φοραει τον Exmor RS της Sony, τελευταιας γενιας και κορυφη

Ο Snapdragon φοραει τον Exmor R της Sony, ο οποιος ειναι μια γενια πισω.

Δηλαδη δεν το πιστευω...ρε Samsung αν θελεις να βγαλεις διαφορετικα smartphones...

πεσ το το ενα Galaxy S4 και το αλλο Galaxy S4 Super...να ξερουμε κι εμεις ποιο θα αγορασουμε.

Δειτε το παρακατω βιντεο προσεκτικα που αποδεικνυει τα λεγομενα μου και θα καταλαβετε την αγανακτηση μου...

 

 

Έχει ήδη γίνει εκτενές θέμα στο XDA. Πάντως αν και οι δύο αισθητήρες παίζει να έχουν διαφορές, είναι και το software που θα κάνει την αποκωδικοποίηση που επίσης παίζει σημαντικό ρόλο. Γιατί, τι να τον κάνω τον καλύτερο αισθητήρα αν η αποκωδικοποίηση δεν έχιε επιτυχία ή γίνεται καλύτερα σε άλλον αισθητήρα; Πρέπει λοιπόν να έχουμε περισσότερα στοιχεία για να αποφανθούμε στο θέμα της ποιότητας. Μόνο αν έχουμε 2 ολόιδια S4 i9505 με ολόιδια ROM, ολόιδια φωτογραφικά θέματα και με μόνη διαφορά τον αισθητήρα, τότε και μόνο μπορούμε να εξάγουμε ασφαλές συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ήδη γίνει εκτενές θέμα στο XDA. Πάντως αν και οι δύο αισθητήρες παίζει να έχουν διαφορές, είναι και το software που θα κάνει την αποκωδικοποίηση που επίσης παίζει σημαντικό ρόλο. Γιατί, τι να τον κάνω τον καλύτερο αισθητήρα αν η αποκωδικοποίηση δεν έχιε επιτυχία ή γίνεται καλύτερα σε άλλον αισθητήρα; Πρέπει λοιπόν να έχουμε περισσότερα στοιχεία για να αποφανθούμε στο θέμα της ποιότητας. Μόνο αν έχουμε 2 ολόιδια S4 i9505 με ολόιδια ROM, ολόιδια φωτογραφικά θέματα και με μόνη διαφορά τον αισθητήρα, τότε και μόνο μπορούμε να εξάγουμε ασφαλές συμπέρασμα.

 

Συμφωνώ αλλα ο Exmor RS ειναι οπως και να το κάνουμε τελευταίας γενιας

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε τελικα το προβλημα χωρου στην εσωτερικη μνημη.

Με την εφαρμογη GL to SD ελευθερωσα 7Gb απο την εσωτερικη μνημη που ειχα σε παιχνιδια και τα μετεφερα στην sd card.Πλεον ολα τα παιχνιδια τρεχουν απο την sd card.

Η εφαρμογη Folder mount δεν φαινεται να δουλευει (σε μενα τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε τελικα το προβλημα χωρου στην εσωτερικη μνημη.

Με την εφαρμογη GL to SD ελευθερωσα 7Gb απο την εσωτερικη μνημη που ειχα σε παιχνιδια και τα μετεφερα στην sd card.Πλεον ολα τα παιχνιδια τρεχουν απο την sd card.

Η εφαρμογη Folder mount δεν φαινεται να δουλευει (σε μενα τουλαχιστον).

 

Πως την έκανες να δουλέψει; Γιατί εμένα μου λέει στο play store μη συμβατή εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε τελικα το προβλημα χωρου στην εσωτερικη μνημη.

Με την εφαρμογη GL to SD ελευθερωσα 7Gb απο την εσωτερικη μνημη που ειχα σε παιχνιδια και τα μετεφερα στην sd card.Πλεον ολα τα παιχνιδια τρεχουν απο την sd card.

Η εφαρμογη Folder mount δεν φαινεται να δουλευει (σε μενα τουλαχιστον).

 

Σε μενα μονο η folder mount δουλεύει κ μαλιστα αψογα :).

Gl to SD δεν μ δουλεψε.ασυμβατη μου βγάζει.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δώστε ένα link για το gl to sd γιατί μου βγάζει διάφορα.

Και πως μεταφέρω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πως την έκανες να δουλέψει; Γιατί εμένα μου λέει στο play store μη συμβατή εφαρμογή

 

Δοκιμασε πρωτα το Folder mount ...γιατι το αλλο εχει ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια παρα πολυ καλη εφαρμογη εναλλακτικη του smart on για το κινητο μας με παρα πολυ ωραιο interface και support για ολες της συσκευες απο tv μεχρι air condition,projectors, κ.τ.λ. ειναι αυτη. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.remotefairy&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yZW1vdGVmYWlyeSJd

 

Δουλευει και με air gusture !!!!

 

Την εβαλα και ειναι σουπερ. Οποιος θελει παραπανω πληροφοριες pm;)

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε καμμια λυση με το ραδιο FM η καμμια εφαρμογη που να παιζει χωρις να χρειαζεται συνδεση δεδομενων?
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε καμμια λυση με το ραδιο FM η καμμια εφαρμογη που να παιζει χωρις να χρειαζεται συνδεση δεδομενων?

 

Δεν έχει δέκτη ράδιο!

Τι λύση περιμένεις;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εχω το smart dock και το εχω και σαν βαση για να φορτιζει. Το θεμα μου ειναι το το βαζω πανω μου ανοιγει πανω στην μπαρα μια ενδηξη οτι συνδεθηκε σε βαση και μου βγαζει και στην μπαρα καποιες συντομευσεις. Πως μπορω να απενεργοποιησω αυτο δηλαδη οταν το βαζω στην βαση να μην βγαζει τιποτα απλα να φορτιζει; δηλαδη να μην βγαζει αυτην την ενδηξη. Εχω ψαξει ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Εχω το smart dock και το εχω και σαν βαση για να φορτιζει. Το θεμα μου ειναι το το βαζω πανω μου ανοιγει πανω στην μπαρα μια ενδηξη οτι συνδεθηκε σε βαση και μου βγαζει και στην μπαρα καποιες συντομευσεις. Πως μπορω να απενεργοποιησω αυτο δηλαδη οταν το βαζω στην βαση να μην βγαζει τιποτα απλα να φορτιζει; δηλαδη να μην βγαζει αυτην την ενδηξη. Εχω ψαξει ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι

για κοιταξε στο μενου....ρυθμισεις.....η συσκευη μου....εξαρτημα.....εμφανιση οθονης desktop (ξετικαρε το) , λογικα δεν θα στο ξαναδειξει

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ξετικαρει ολα απο εκει αλλα πανω στην μπαρα συνεχιζει να μου βγαζει αυτο. Το προβλημα ειναι οτι δεν το αφηνει να πεσςι σε deep sleep.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα και απο εμενα.

Ολα καλα με το κινητο, αλλα τι γινεται με το gsm σημα?. Μου φαινεται παρα πολυ φτωχο σε σχεση με αλλα κινητα.

Παροτι συμφωνα με την μετρηση του σηματος σε db δειχνουν πολυ κοντα, με το S4 η ομιλια ειναι πολυ δυσκολη εως αδυνατη.

Εσεις εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο ?

 

Και μια ακομη ερωτηση.

Εχετε παρατηρησει καθυστερηση μετα την τοποθετηση SD καρτας ?

Edited by papkos
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ξετικαρει ολα απο εκει αλλα πανω στην μπαρα συνεχιζει να μου βγαζει αυτο. Το προβλημα ειναι οτι δεν το αφηνει να πεσςι σε deep sleep.

 

την ώρα που το βάζεις πάνω στο dock εκει πάτα όταν ειναι σε dock mode - menu - settings και τα αφαιρείς:D

Link to comment
Share on other sites

Και παλι και οανω οταν το χω ξευικαρισμενα ειναι μεσα στα εξαρτηματα ολα. Πρεπει να κανω και τιποτε αλλο μεσα στο μενου;
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα και απο εμενα.

Ολα καλα με το κινητο, αλλα τι γινεται με το gsm σημα?. Μου φαινεται παρα πολυ φτωχο σε σχεση με αλλα κινητα.

Παροτι συμφωνα με την μετρηση του σηματος σε db δειχνουν πολυ κοντα, με το S4 η ομιλια ειναι πολυ δυσκολη εως αδυνατη.

Εσεις εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο ?

 

Και μια ακομη ερωτηση.

Εχετε παρατηρησει καθυστερηση μετα την τοποθετηση SD καρτας ?

 

Εχω πολυ καθαρη ομιλια και με ακούν και τους ακουω πεντακάθαρα.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καθαρη ομιλια και με ακούν και τους ακουω πεντακάθαρα.

 

+1. Κανένα απολύτως πρόβλημα, πεντακάθαρο.

 

Και μια ακομη ερωτηση.

Εχετε παρατηρησει καθυστερηση μετα την τοποθετηση SD καρτας ?

Προσωπικά όχι, αλλά δεν είναι απίθανο, ειδικά αν η κάρτα είναι του σωρού.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι ευχαριστω φιλος.

κατι αλλο τωρα...οταν η μπαταρια μας πεφτει κατω απο το 5% πως γινεται να μην πεφτεθ η φωτεινοτητα της οθονης? γιατι αν εισαι εξω την μερα και γινει αυτο δεν βλεπω τιποτα!

 

Δε γίνεται. Αυτό σου το κάνει γιατί δεν κάνει καλό στη μπαταρία να αδειάσει τελείως. Μην το αφήνεις να πέσει τόσο χαμηλά.

 

 

-----

 

Παιδιά όπως και με τα προηγούμενα μοντέλα έφτιαξα ένα FAQ για τους νέους χρήστες. Όποιος έχει ιδέες για έξτρα ερωτήσεις που τις βλέπουμε συχνά, ας μου στείλει ενα pm να τις προσθέσω.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

γινεται καπως να παιζω ενα παιχνιδι και να βλεπω στην τηλεοραση την εικονα του παιχνιδιου ?

δηλαδη να χηρησομποιω το κινητο μονο σαν χειριστηριο ! νομιζω καπου το ειχα διαβασει αυτο οτι και καλα γινεται με το airplay! ειναι εφικτο αυτο ?

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

γινεται καπως να παιζω ενα παιχνιδι και να βλεπω στην τηλεοραση την εικονα του παιχνιδιου ?

δηλαδη να χηρησομποιω το κινητο μονο σαν χειριστηριο ! νομιζω καπου το ειχα διαβασει αυτο οτι και καλα γινεται με το airplay! ειναι εφικτο αυτο ?

 

Screen miroring λεγεται...αλλα χρειαζεται κι ενα ειδικο καλωδιο μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Screen miroring λεγεται...αλλα χρειαζεται κι ενα ειδικο καλωδιο μου φαινεται.

και που βρισκω οδηγιες γιαυτο ? ολο κανει αναζητηση αλλα δεν βρισκει καμια συσκευη.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καθαρη ομιλια και με ακούν και τους ακουω πεντακάθαρα.

 

Ισως δεν εγινα κατανοητος και φταιω εγω γι αυτο.

Ρωτησα για την ενταση του σηματος δικτυου σε σχεση με αλλα στον ιδιο χωρο την ιδια στιγμη. Οι διαφορες στις ενδειξεις των μπαρων ειναι σημαντικες (1 στο S4 - 3 στο αλλο) και ενω στην μετρηση των db η σταθμη ειναι ιδια η επικοινωνια με το S4 ειναι προβληματικη.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει κυριως με το αν εχετε παρατηρησει οντως χαμηλοτερη ενδειξη σταθμης σηματος.

 

--

Τωρα για την μνημη, ευχαριστω για την απαντηση. Η αγορα Samsung απο το ebay δεν με βρισκει προσωπικα συμφωνο, αν και ειναι η καλυτερη περιπτωση, προτιμω ομως οσο κι αν δεν με συμφερει να υποστηριξω Ελληνικα καταστηματα.

Αρα ειμαστε μεταξυ Transcend και Sandisk, με την Sandisk πιο γρηγορη αλλα προβληματικη οπως ακουω. Μεταξυ των δυο προτασεις ?

Edited by papkos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...