Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εισαι μια πολυ ωραια περιπτωση (εντος εισαγωγικων) οτι καλο ειναι να αναφερουμε με ποια ρομ τρεχουμε,τι mods και τί εξτρα εφαρμογες.Ειχαμε τα ιδια πραγματα εκτος της εφαρμογης που ανεφερες.Παναθεμα τη και παλι καλα που εβγαλες ακρη (με το χειροτερο τροπο :D:D )

 

Official ελληνική ..χωρίς root ..είπαμε ότι βαρέθηκα μετά ποα τόσα χρόνια να τα σκαλιζω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν 3,5 εβδομαδες πηρα το ελληνικο μου στα 587€ και την Τεταρτη (πριν 5 μερες δηλαδη) στα 567€. Οχι και 630€ ομως...δυστυχως για ολους μας, ολοι αυτοι που τα πουλανε για γρηγορο κερδος, απο την μια μας βολευουνε με φθηνοτερες συσκευες απο τα μεγαλα καταστηματα, αλλα οι συσκευες μας, ετσι χανουν και γρηγορα αξια. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
Link to comment
Share on other sites

καθε 2 μερες μειωνεται η τιμη του s4? 550 πλεον,πριν 7-8 μερες 630....

 

Αυτό είναι καλό για τον καταναλωτή... Έγω με κάνα 100 παραπάνω και πουλώντας το s3 θα το έχω τον Νοέμβριο!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα!!!

 

Έχει κανείς κάτι πάνω σε αυτό να βοηθήσει;

 

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όποιος μπορεί να βοηθήσει; Έχω παρατηρήσει ότι το airview και η κλήση βάζοντας το τηλέφωνο στο αυτί δεν λειτουργεί σε όλες τις επαφές. Υπάρχει λόγος;

Ρώτησα στην εξυπηρέτηση και μου είπε 1. Να ξαναγράψω την επαφή και να δω 2. Αν δεν φτιάξει να κάνω reset!

Έκανα το πρώτο και δεν έστρωσε και φυσικά θέλω να αποφύγω το reset!

Περιμένω και άλλη απάντηση από αυτούς, απλά στο ενδιάμεσο αν κάποιος ξέρει να μου πει!

 

(Επίσης, δεν λειτουργεί το view by στον τηλεφωνικό κατάλογο. Το έβαζα να δείχνει μόνο κλήσεις και μετά από λίγο από μόνο του εμφάνιζε και τα μηνύματα. Μου είπαν ότι θα γίνει update!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το γεγονος οτι στο Kies σου λεει να εχεις την μπαταρια στο 100% πριν κανεις το update παιζει ρολο στην μετεπειτα λειτουργεια της μπαταριας? η ειναι καθαρα για τον λογο μη τυχον σβησει το κινιτο πανω στο update?χαζη ερωτηση απλα βλεπω την μπαταρια να πεφτει πολυ πιο γρηγορα μετα το νεο γερμανικο Firmware (το περασα με τη μπαταρια στο 60%)

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το γεγονος οτι στο Kies σου λεει να εχεις την μπαταρια στο 100% πριν κανεις το update παιζει ρολο στην μετεπειτα λειτουργεια της μπαταριας? η ειναι καθαρα για τον λογο μη τυχον σβησει το κινιτο πανω στο update?χαζη ερωτηση απλα βλεπω την μπαταρια να πεφτει πολυ πιο γρηγορα μετα το νεο γερμανικο Firmware (το περασα με τη μπαταρια στο 60%)

 

Καθαρά και μόνο για να μη ξεμείνεις είναι...

 

Αν είχες απενεργοποιήσει κάποιες εργασίες κι εφααρμογές, με το που πέρασες πάνω την DBT αυτές ενεργοποιήθηκαν ξανά. Επίσης εγκατέστησε και τη δικιά της σαβούρα η rom, οπότε είναι λογικό να έχεις περισσότερα πράγματα που σου τρώνε πόρους και μνήμη...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχει ανέβει κάπου με τα βασικά μετάβασης από το Galaxy S3 --> S4 μου λέτε για να μην επαναλαμβανόμαστε. Λοιπόν

1) Πως μεταφέρω τις επαφές; τις ανεβάζω από S3 σε hotmail ή gmail και τις ξανακατεβάζω σε S4;

2) οι εφαρμογές που έχω μπορούν να περαστούν αυτόματα ή τις ξανακατεβάζω από το "Play store";

 

Ευχαριστώ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφες και οχι μονο (sms, ημερολογια, κλπ) κανε ενα ωραιο backup στο kies, και τα φορτωνεις μετα στο 4αρι. Οσο για τις εφαρμογες, θα ειναι διαθεσιμες σε λιστα στο playstore, κι αν εχεις επιλεξει και να περνει backup στην google, μπορεις να κανεις επαναφορα συσκευης, και θα τα βαλει ολα μονο του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχει ανέβει κάπου με τα βασικά μετάβασης από το Galaxy S3 --> S4 μου λέτε για να μην επαναλαμβανόμαστε. Λοιπόν

1) Πως μεταφέρω τις επαφές; τις ανεβάζω από S3 σε hotmail ή gmail και τις ξανακατεβάζω σε S4;

2) οι εφαρμογές που έχω μπορούν να περαστούν αυτόματα ή τις ξανακατεβάζω από το "Play store";

 

Ευχαριστώ.

 

1. Αν συγχρονίζεις τις επαφές σου στο gmail, και αν έχεις επιλεγμένη την επιλογή να κρατάει αντίγραφο ασφάλειας στο google account, τότε με το που θα βάλεις την κάρτα σου στο S4 και θα κάνεις σεττάρισμα στο gmail, θα κατέβουν αυτόματα και οι επαφές

2. Οι εφαρμογές υπάρχουν και κατεβαίνουν αυτόματα, αν έχεις κάνει το βήμα 1!

3. Ισως σε βοηθήσει να δημιουργήσεις και ένα Samsung Account. Με αυτό, θα μπορέσεις να τραβήξεις σε backup και το μητρώο κλήσεων και μηνυμάτων, ακόμα και την ταπετσαρία σου, και να τα κατεβάσεις αυτόματα στο S4 :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχει ανέβει κάπου με τα βασικά μετάβασης από το Galaxy S3 --> S4 μου λέτε για να μην επαναλαμβανόμαστε. Λοιπόν

1) Πως μεταφέρω τις επαφές; τις ανεβάζω από S3 σε hotmail ή gmail και τις ξανακατεβάζω σε S4;

2) οι εφαρμογές που έχω μπορούν να περαστούν αυτόματα ή τις ξανακατεβάζω από το "Play store";

 

Ευχαριστώ.

 

1) τις συγχρονιζεις στο gmail. μολις περασεις τον λογαριασμο στο s4, ξανασυγχρονιζεις.

2) αν δεν απατωμαι, εχεις την δυνατοτητα να κανεις και σε αυτες συγχρονισμο.

 

edit: τωρα ειδα οτι σου ειχαν απαντησει

Edited by jpcupra

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μου αναγνωρίζει την καρτα sd 16 g αλλα δεν μου μεταφερονται αυτοματα οι φωτο και οι εφαρμογές τωρα που γεμισε η καρτα η απλή του κιν. Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

:!: Λοιπόν, φίλοι και φίλες...

 

Από αύριο, ξεκινάει η εμπορική διάθεση του 4G στο δίκτυο της Vodafone, όπου είναι ενεργό αυτή τη στιγμή. Και δε θα είναι σε λίγα μέρη! Ενδεικτικά να πω πως στο 80% τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης υπάρχει κάλυψη! :)

 

Σαν χαρούμενοι κάτοχοι του S4, όταν το αγοράσαμε και πήγαμε να δούμε τις ρυθμίσεις δικτύου, ξενερώσαμε βλέποντας ως στην επιλογή δικτύου είχαμε μόνο GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), Μόνο GSM, και Μόνο WCDMA. Εκεί κάπου είναι που σου γυρνάνε τα μυαλά, και λες "****το, έχω 730€ κινητό, υποτίθεται πως θέλω να έχω 4G, και δε μπορώ;" Πολλοί θα ακούσετε να σας λένε να αγοράσετε νέες κάρτες σιμ για να έχετε 4G. Αν η κάρτα σας δεν έχει πρόβλημα και δεν είναι παλαιότερης τεχνολογίας, ή αν το SIM Serial δεν ξεκινάει από 8930-0500-2012, αλλά 2002, 2003, 2001, θα χρειαστείτε νέα κάρτα. Οι υπόλοιποι, πρέπει να κάνετε το εξής ΠΑΡΑ πολύ απλό για να μπορέσετε να έχετε κάλυψη. ΔΕΝ έχει να κάνει με το δίκτυο, το δίκτυο θα ενεργοποιηθεί από αύριο (άντε, αν όχι αύριο, μεθαύριο...). Στη συσκευή είναι όλο το θέμα...

 

1. Πηγαίνετε στις κλήσεις

2. Πατάτε *#0011# για να μπείτε στο ServiceMode (το παλιότερο *#197328640# από τα S, S2, S3 και τα υπόλοιπα Galaxy).

3. Πατάτε το αριστερό πλήκρτο από το Home (Pop-up menu), και από το μενού επιλέγετε το BACK.

4. Δε θα δείτε καμία διαφορά στην οθόνη. Πατήστε τώρα το αριστερό πάλι, και από το μενού επιλέξτε το KEY INPUT. Στο παραθυράκι που ανοίγει γράψτε 3, και πατήστε ΟΚ.

5. Περιμέμενετε 4-5 δευτερόλεπτα να φορτώσει η οθόνη.

6. Από το μενού που έχει ανοίξει, πατήστε στο [5] PREF MODE Set

7. Αν στο NOW: xxxxx όπου xxxxxx λέει GSM_WCDMA_ONLY, πατήστε στο [2] GWL (GSM_WCDMA_LTE εν συντομία...). Αν όπου xxxxxx λέει GWL, πατήστε το δεξί πλήκτρο επιλογής (back touch key) και βγείτε στην κεντρική οθόνη.

8. Θα πετάξει μια νέα οθόνη όπου θα λέει GWL! PLZ REBOOT

9. Πατήστε το αριστερό πάλι, και επιλέξστε το 1ο που γράφει END

10. Κάντε μια επανεκκίνηση στη συσκευή σας, και μεγειά το 4G στο κινητό σας :)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οταν θα μπείτε στις επιλογές δικτύου που είπα και παραπάνω, θα δείτε να γράφει πάλι GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), κλπ κλπ. ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ LTE! Αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι, αφού ήδη θα το έχετε ρυθμίσει μέσω του Service Menu ώστε να έχετε και 2G και 3G και 4G, ανάλογα της κάλυψης του σήματος! Αν βαρεθείτε το 4G και θέλετε να το απενεργοποιήσετε ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ (και όχι στη σύνδεσή σας), θα πάτε στις επιλογές δικτύου, διαλέξτε πχ. το ΜΟΝΟ GSM, και μετά πάλι το GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), για να έχετε επιλογή ΜΟΝΟ ανάμεσα σε 2G και 3G. Αν θέλετε να απενεργοποιήσετε το 4G στη γραμμή σας, απευθυνθείτε στο κοντινότερο κατάστημα της Vodafone, στο 1399 για τους εταιρικούς, ή στο 13830 για τους πελάτες λιανικής!

 

Σε περίπτωση που ΔΕΝ σας έρθει μήνυμα πως έχει ενεργοποιηθεί το 4G δίκτυο στη σύνδεσή σας, ρωτήστε γιατί!

 

Για ό,τι άλλο θέλετε, είμαι στα διάθεσή σας :) :!:

 

Καλημέρα, εγώ το έκανα αυτό που είπες έχω μια καρτα παλια κομμένη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Όταν σερφάρω σε δίκτυο 4G η όταν η περιόχη που βρίσκομαι υποστηρίζει 4G θα έχω ένδειξει στο κινητό (status bar) το ανάλογο σήμα(δηλ θα εμφανιστεί το σηματακι 4G?) και κάτι άλλο αν αλλάξω την κάρτα και πάρω μια καινουργία θα χρειαστεί να κάνω κάτι αλλο? η στην ένδειξει των δικτύων θα εμφανιστει το μενου 4G?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ το έκανα αυτό που είπες έχω μια καρτα παλια κομμένη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Όταν σερφάρω σε δίκτυο 4G η όταν η περιόχη που βρίσκομαι υποστηρίζει 4G θα έχω ένδειξει στο κινητό (status bar) το ανάλογο σήμα(δηλ θα εμφανιστεί το σηματακι 4G?) και κάτι άλλο αν αλλάξω την κάρτα και πάρω μια καινουργία θα χρειαστεί να κάνω κάτι αλλο? η στην ένδειξει των δικτύων θα εμφανιστει το μενου 4G?

 

 

Στο Status bar θα σου εμφανίζει 4G.

Αυτο που έχω εγω να πω ,ειναι μην πολυ σκατε για να το ενεργοποιησεται . Η διαρκεια μπαταριας θα πεσει στο μισο και διαφορά στην ταχυτητα στο browsing δεν έχει καμμια . Η μόνη διαφορα ειναι στα speedtest

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το GALAXY S4 advance με snapdragon 800.

http://www.sammobile.com/2013/06/09/galaxy-note-iii-galaxy-camera-ii-and-galaxy-s4-lte-advanced-coming-soon/

Aν ισχυει αντε γεια και αντε και ΓA $# ΣΟΥ Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό για τον καταναλωτή... Έγω με κάνα 100 παραπάνω και πουλώντας το s3 θα το έχω τον Νοέμβριο!

 

Τον Νοέμβριο το Siii σου με το ζόρι θα πιάνει 250€ αν είναι LET και 200 αν είναι το απλό.

Οπότε θα θες αλλά 200-250 στην καλύτερη γιατί δεν το βλέπω να είναι τότε κάτω από 450.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το GALAXY S4 advance με snapdragon 800.

http://www.sammobile.com/2013/06/09/galaxy-note-iii-galaxy-camera-ii-and-galaxy-s4-lte-advanced-coming-soon/

Aν ισχυει αντε γεια και αντε και ΓA $# ΣΟΥ Samsung.

 

Αφού επιβεβαιωθηκε όπως λέει, ισχύει...

Και που είναι το παράξενο? Η Samsung έχει δείξει καιρό τώρα σημάδια υπεροψίας και αλαζονείας...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιβεβαιωθηκε όπως λέει, ισχύει...

Και που είναι το παράξενο? Η Samsung έχει δείξει καιρό τώρα σημάδια υπεροψίας και αλαζονείας...

 

Και θα κυκλοφορήσει πότε και πού?Για το note 3 περιμέναμε τον 800, το s4 advanced πού θα κυκλοφορήσει?Γιατί αν κυκλοφορήσει μόνο για τη κορεάτικη αγορά, να το βράσω τότε.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Στο Status bar θα σου εμφανίζει 4G.

Αυτο που έχω εγω να πω ,ειναι μην πολυ σκατε για να το ενεργοποιησεται . Η διαρκεια μπαταριας θα πεσει στο μισο και διαφορά στην ταχυτητα στο browsing δεν έχει καμμια . Η μόνη διαφορα ειναι στα speedtest

 

Ευχαριστώ φίλε μου, για την άλλη ερώτηση που σου έκανα για το αν αλλάξω κάρτα sim και βάλω καινούργια ? χρειάζετε να άλλαξω κάτι στο service menu? και στις επιλογές δικτύων θα εμφανιστεί η επίλογη 4G ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, για την άλλη ερώτηση που σου έκανα για το αν αλλάξω κάρτα sim και βάλω καινούργια ? χρειάζετε να άλλαξω κάτι στο service menu? και στις επιλογές δικτύων θα εμφανιστεί η επίλογη 4G ?

 

Είσαι vodafone.Σωστά?Γιατί δεν ακολουθείς αυτό που λέει ο φίλος Aristeides Latou?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα σχετικα με το τελευταιο update της καμερας και το HDR video.

O Exmor R δεν υποστηριζει HDR video.Αυτο ειναι fact.

To Xperia Z και το 9500 που εχουν τον EXmor RS υποστηριζουν HDR video.

Δεν ειναι θεμα software αλλα θεμα δυνατοτητων του σενσορα της καμερας.

Με λιγα λογια αποψη μου ειναι οτι δεν θα δουμε ποτε HDR video στο 9505.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .εχω παρατηρησει οτι οταν ακουω μουσικη απο you tube σε μερικα βιντεο με τερμα ενταση ακουγεται απο το ηχειο ενα βουισμα.Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...