Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω ένα θεματακι! Έχω δύο Android τηλέφωνα και το πρόβλημα είναι ότι αν κάνω αλλαγή στο ένα τηλέφωνο (κεντρικο) οι αλλαγές δεν περνάνε στο αλλά και ας είναι στο ίδιο Google account! Και εκτός από αυτό επανέρχεται η επαφή όπως ήταν ΚΑΙ στο κεντρικό τηλέφωνο!

 

Έχετε καμία ιδέα?

Το έχει αντιμετώπισει κάνεις άλλος?

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν έχει τύχει σε κανέναν...??!?!

 

Δεν μπορεί να βοηθήσει κανεις?!?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Knox, Knox store...αφαιρεσε τα απο το συστημα.

 

Oταν λες να τα αφαιρεσω φιλε απο που ακριβως?Με ποιο τροπο?Aπο τις ρυθμισεις>διαχειριση εφαρμογων>ολα,βλεπω και το knox kai knox store και ενα αλλο εικονιδιο ιδιο με knox που λεγεται ΚLMS AGENT,oπως και μια εφαρμογη με εικονιδιο αντροιν πρασινο που λεγεται: com.sec.enterpise.KNOX.ATTESTATION....πρεπει ολα μηπως να τα διαγραψω με τον τροπο που καποιος αν οχι εσυ,θα μου πει...

Ευχαριστω

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μου, πολλες προβληματικές μπαταρίες διαβάζω, οπως ηταν και η δικιά μου. Λογικό να πρεπει να πας και το κινητό μαζι για να δουν εαν περα απο φουσκωμενη μπαταρια ,υπάρχει κι άλλο προβλημα. Αυτο που έκανα εγω ηταν να πάω το κινητό στο service την δευτέρα και με ενημέρωσαν την τριτη οτι εχει γίνει η παραγγελια της μπαταρίας αλλα θα έπρεπε να περιμενω μια βδομάδα!!! Πήγα στο service και αφου το μόνο προβλημα που εντόπισαν ήταν στην μπαταρία, ζήτησα εαν γίνεται να πάρω τη συσκευή αμέσως κι οταν έρθει η μπαταρία να περασω την πάρω. Φυσικά και μου το έδωσαν ,πήγα και αγόρασα μια, στα 35ευρω γνησια σαμσουνγκ και μετα απο μέρες μου ηρθε και απο σαμσουνγκ οποτε τώρα έχω 2...Εαν καποιος δεν θέλει να περιμένει στο service ή επειδη εχει root κτλ...κτλ... ας αγοράσει μια μπαταρία και λύνεται το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις λάθος. Είναι λογικό να ζητάνε και τη συσκευή για να δουν που οφείλεται το πρόβλημα. Μπορεί μια custom rom να μην φταίει για το πρόβλημα αλλά μπορεί και να το προκαλέσει (οι kernel πειράζουν διάφορα πράγματα). Επίσης θέλουν τη συσκευή για να δουν αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την αγαπημένη τους δικαιολογία (υγρασία) όπως μου είχε κάνει η Nokia (η απάντηση τους στο ίδιο πρόβλημα ήταν υγρασία ή κακή φόρτιση) . Πάντως μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Μπορεί κάλλιστα να έχεις μια κακή μπαταρία αλλά να μην έχεις τη συσκευή. Είναι πολλές οι περιπτώσεις. Έχουν τα δίκια τους...

 

Παιδια οσο για την μπαταρια που βλεπω τα σχολια σας,εχω προσεξει αλλα δεν το εδινα σημασια μεχρι που διαβασα για προβληματα και αλλων....Εμενα κανει κατι αλλο ΚΟΥΦΟ...οταν βγαζω το καπακι πολλες φορες,βλεπω κατι πολυ μικρες σταγονες...(κατι σαν ιδρωτιρια ενα πραγμα :lol:,η σαν υγρα μπαταριας δηλαδη:O) τα σκουπιζω και φευγουν μεχρι μετα απο μερες να το ξανα ανοιξω και να δω οτι ξανα τα ιδια....

 

Εχει αλλος προσεξει κατι παρομοιο???μην σκασει καμια μπαταρια γιατι θα τη παρει και θα τη συκωσει και την Σαμμυ και το μηλο μαζι:D

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω πριν απο 20 μερες περιπου. Πηρα τηλεφωνο στην samsung αλλα επρεπε να στειλω στο service την μπαταρια μαζι με το κινητο. Εγω βαριομουν να μπω στην διαδικασια και αγορασα μια αλλη. Το κινητο απο τοτε δουλευει αψογα και μιας και αυτη η μπαταρια δεν ειναι ελλατωματικη βγαζω 4+ ωρες χωρις root κλπ.

 

Το θεμα ειναι οτι βλεπω πολλους να το εχουν το συγκεκριμενο προβλημα και εμας θελουν να μας παιδευουν να στελνουμε το κινητο στο service για να μας δωσουν μια μπαταρια. ΑΝ διαβαζει κανεις απο samsung, λιγη σοβαροτητα παιδια και λιγη προσοχη στον πελατη δεν βλαπτει.

 

Γενικά στις εταιρίες σέρβις, όλων των εταιριών:

Έχεις root? Χαλάει η κάμερα? Χαλάει η μπαταρία? Χαλάει το κουμπί? Ξεθωριάζει το bezel?

Λύση: αλλαγή πλακέτας!

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε.

 

Επειδη οταν εγω ελεγα οτι το κυκλωμα nfc ειναι στο πισω καπακι του κινητου ΚΑΠΟΙΟΙ ειχαν βαλθει να με βγαλουν τρελο και οτι δεν ξερω τι λεω και οτι το κυκλωμα nfc ειναι στην μπαταρια και ΟΧΙ στο πισω καπακι κατι που τελικα ειναι ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΨΕΜΑ.

 

Να λοιπον και μια φωτο που τραβηξα απο το κινητο του φιλου μου που εννοειτε οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ παρει απολυτως τιποτα εξτρα και ουτε εχει κολλησει κατι εξτρα που θα πουν κατι καλοθελητες.

http://s23.postimg.org/845yqtf1j/0026.jpg

Συγχωρειστε με για την ποιοτητα της φωτο αφου τραβηχτηκε με ενα nokia 3710classic.

 

Για λοιπον εξηγηστε μου ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ τι ακριβως ειναι το κυκλωμα πανω στο πισω καπακι του samsung galaxy s4 i9505 αν δεν ειναι το κυκλωμα nfc.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Θα ζητήσω από την Samsung να διορθώσει στο Εγχειρίδιο χρήσης (σελίδα 72) το σημείο που λέει:

 

"Η μπαταρία περιέχει μια ενσωματωμένη κεραία NFC. Χειριστείτε την μπαταρία προσεκτικά για

να αποφύγετε να προκαλέσετε ζημιά στην κεραία NFC."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει και στις μπαταριες που προοριζονται για τα εν λογο κινητα μπαταριες με το κυκλωμα nfc αυτο ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι απο μαμα το κινητο δεν εχει το κυκλωμα nfc στο πισω καπακι κατι που ολοι εσεις λεγατε και εισασταν καθετοι....

 

Επομενως ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο????

 

Όχι δεν έχει αναφερθεί πουθενά ότι δε θα σου επιτρέπει να βάλεις κάτι εκτός play Store.

Ναι αλλα αυτο δεν το ξερουμε και με σιγουρια οποτε παιζει να γινει και κατι τετοιο.

Μακαρι να ΜΗΝ γινει αλλα μονο η samsung ξερει....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το εγχειρίδιο είναι το επίσημο που συνοδεύει το κινητό κατά την αγορά του το οποίο συμπεριλαμβάνει και τη μπαταρία!

Όποιος κατάλαβε έχει καλώς. Δεν θα κάτσουμε να αναλύσουμε τα αυτονόητα.

 

Το θέμα λήγει!

Οποιαδήποτε συνέχεια πάνω στο θέμα θα θεωρηθεί Off Topic!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις λάθος. Είναι λογικό να ζητάνε και τη συσκευή για να δουν που οφείλεται το πρόβλημα. Μπορεί μια custom rom να μην φταίει για το πρόβλημα αλλά μπορεί και να το προκαλέσει (οι kernel πειράζουν διάφορα πράγματα). Επίσης θέλουν τη συσκευή για να δουν αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την αγαπημένη τους δικαιολογία (υγρασία) όπως μου είχε κάνει η Nokia (η απάντηση τους στο ίδιο πρόβλημα ήταν υγρασία ή κακή φόρτιση) . Πάντως μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Μπορεί κάλλιστα να έχεις μια κακή μπαταρία αλλά να μην έχεις τη συσκευή. Είναι πολλές οι περιπτώσεις. Έχουν τα δίκια τους...

 

Ίσως αν και προσωπικά και πάλι το θεωρώ λάθος. Δεν του ρώτησα να μου βρούν τι πρόβλημα έχει το κινητό! Τους είπα μπαταρία έχει χαλάσει γιατί έχει σκάσει! Τέλος. Είναι δεδομένο και φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού... Επίσης η μπαταρία έχει ξεχωριστή εγγύηση για όσους ξέρουν! Δεν έχει σχέση με τη εγγύηση του κινητού και 101% είμαι σίγουρος ότι έχει μόνο εξάμηνη εγγύηση!!!

Άρα αφού μιλάμε για άλλη διαφορετική εγγύηση τότε δεν χρειάζεται η συσκευή. Επίσης η μπαταρία αυτή δεν χρησιμοποιείται σε άλλο μοντέλο και έχει πάνω S/N για να δούν αν είναι του S4...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν και προσωπικά και πάλι το θεωρώ λάθος. Δεν του ρώτησα να μου βρούν τι πρόβλημα έχει το κινητό! Τους είπα μπαταρία έχει χαλάσει γιατί έχει σκάσει! Τέλος. Είναι δεδομένο και φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού... Επίσης η μπαταρία έχει ξεχωριστή εγγύηση για όσους ξέρουν! Δεν έχει σχέση με τη εγγύηση του κινητού και 101% είμαι σίγουρος ότι έχει μόνο εξάμηνη εγγύηση!!!

Άρα αφού μιλάμε για άλλη διαφορετική εγγύηση τότε δεν χρειάζεται η συσκευή. Επίσης η μπαταρία αυτή δεν χρησιμοποιείται σε άλλο μοντέλο και έχει πάνω S/N για να δούν αν είναι του S4...

 

Μιλάμε για την μπαταρία σαν τμήμα της συσκευής. Αν πάθει κάτι η μπαταρία μπορεί να οφείλεται και στην κακή λειτουργία της συσκευής (είτε λόγω ελαττωματικής συσκευής είτε λόγω κακής χρήσης).

Πράγματι πάντως οι αποσπώμενες μπαταρίες όπως και άλλα παρελκόμενα (φορτιστής, ακουστικά) έχουν 6 μήνες εγγύηση.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Απλα να ενημερωσω εδω για την ερωτηση που ειχα κανει και πηρα απαντηση απο την ιδια την samsung μεσω mail που τους εστειλα.

 

Οσο αφορα το knox protection και για το αν θα μπορουμε να εγκαταστησουμε apps εκτος google play μου απαντησαν οτι αν δεν μπεις μεσα στην εφαρμογη knox που θα εχει το κινητο σου τοτε ναι θα μπορεις μια χαρα να εγκαταστησεις και εφαρμογες εκτος google play.

 

Εν ολιγης οπως μου το ειπανε το knox protection θα συμπεριφερετε σαν ενα λειτουργικο μεσα στο λειτουργικο.

 

Τωρα αν καποιος απο εσας εχει περισσοτερες λεπτομεριες για αυτο ας μας τις πει.

 

Και προς το παρον η εν λογο προστασια υπαρχει μονο για το note 3 και οχι για το samsung galaxy s4 i9505 τουλαχιστον απο τις επισημες rom που εχει κυκλοφορησει η samsung για το s4.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ψηθει να το παρω ρε παιδια, αλλα εχω αρχισει και ψιλοξενερωνω. ο αλλος υπερθερμενται, ο αλλος σκαει η μπαταρια ο αλλος εχει λαγκαρισματα και στον αλλον βγαζει errors μνματα. και ολα αυτα για 740ε? μηπως να κοιταξω το s4 mini τελικα ή καποια αλλη εταιρεια?
Link to comment
Share on other sites

ειχα ψηθει να το παρω ρε παιδια, αλλα εχω αρχισει και ψιλοξενερωνω. ο αλλος υπερθερμενται, ο αλλος σκαει η μπαταρια ο αλλος εχει λαγκαρισματα και στον αλλον βγαζει errors μνματα. και ολα αυτα για 740ε? μηπως να κοιταξω το s4 mini τελικα ή καποια αλλη εταιρεια?

Σιγα μην κανει και 3000ε.

http://www.phonegallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=415

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε κάποιο πρόγραμμα ( BetterBatteryStats απο xda ή Wakelock Detector απο play) ώστε να δεις τι γίνεται .

εβαλα το betterbattery και αυτο που βλεπω οτι δεν αφηνει το τηλ να κοιμηθει ειναι το bluesleep kai to msm serial hs dma...

υπαρχει κατι που μπορω να κανω?μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το betterbattery και αυτο που βλεπω οτι δεν αφηνει το τηλ να κοιμηθει ειναι το bluesleep kai to msm serial hs dma...

υπαρχει κατι που μπορω να κανω?μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα

 

Είναι σίγουρος ότι για τα περισσότερα προβλήματα που διαβάζουμε ευθύνονται κάτι τέτοιες απίθανες εφαρμογές και tweaks.

Αφού σου σπάει τα νεύρα γιατί δεν τις πετάς?

Μην μου πεις ότι σου είναι τόσο απαραίτητες.

Τουλάχιστον κάνε report στον developer μήπως τις φτιάξει.

 

Έχω 70 εφαρμογές διαλεγμένες μια μια. Δεν αντιμετωπισα ποτέ πρόβλημα. Γι αυτό έχω κορυφαία αυτονομία.

Για να βάλλω κάποια καινούργια, θα πρέπει να μου είναι απαραίτητη.

Το android δεν είναι iOS να κατεβαζεις εφαρμογές με το σκεπτικό αστες να κάθονται μπορεί κάποια στιγμή να τις χρειαστω.

Οι περισσότερες ξεκινούν αυθερετα με το booy και τρέχουν κάποια apis κρατώντας ram και αυξάνοντας την κατανάλωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ειχα ψηθει να το παρω ρε παιδια, αλλα εχω αρχισει και ψιλοξενερωνω. ο αλλος υπερθερμενται, ο αλλος σκαει η μπαταρια ο αλλος εχει λαγκαρισματα και στον αλλον βγαζει errors μνματα. και ολα αυτα για 740ε? μηπως να κοιταξω το s4 mini τελικα ή καποια αλλη εταιρεια?

Οχι και 740 ευρω ρε φιλε.

Μαλλον κοιτας να το αγορασεις ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΓΑΖΙΑ.

Το κινητο κοστιζει 440 ευρω και ουτε λεπτο παραπανω απο τα σωστα μαγαζια και ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι εχουν μια χαρα εγγυηση απο την ελληνικη samsung ετσι.

 

Εγω θα του προτεινα το kaizershop γιατι εχω μιλησει και με εξουσιοδωτημενο samsung service και μου ειπε οτι δεχεται κανονικα την εγγυηση απο αυτο το μαγαζι.

 

Για να εισται ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ απο την samsung hellas και να μην σας λενε τιποτα ιστοριες δεν το καλυπτουμε κ.τ.λ. πρεπει να ζητησετε απο το καταστημα που θα το αγορασεται να σας γραψει το imei του κινητο μαζι με σφραγιδα και υπογραφη του μαγαζιου στην τελευταια σελιδα του manual που εχει μεσα το κινητο.

Αλλιως μπορει να σας λεει οτι δεν το καλυπτει η samsung hellas που και αυτο να σας λεει ειναι παρανομη γιατι με βαση την ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ πρεπει μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλεκτρονικη συσκευη που εχει αγοραστει ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ να καλυπτεται σε οποιοδηποτε χωρα της ευρωπης.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το betterbattery και αυτο που βλεπω οτι δεν αφηνει το τηλ να κοιμηθει ειναι το bluesleep kai to msm serial hs dma...

υπαρχει κατι που μπορω να κανω?μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το πραγμα

 

Kαι τα δυο έχουν να κάνουν με το bluetooth ,αν είσαι root βάλε κάποιον άλλον kernel ,αν δεν είσαι πέρνα ξανά την rom με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 740 ευρω ρε φιλε.

Μαλλον κοιτας να το αγορασεις ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΓΑΖΙΑ.

Το κινητο κοστιζει 440 ευρω και ουτε λεπτο παραπανω απο τα σωστα μαγαζια και ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι εχουν μια χαρα εγγυηση απο την ελληνικη samsung ετσι.

 

 

Εγω θα του προτεινα το kaizershop γιατι εχω μιλησει και με εξουσιοδωτημενο samsung service και μου ειπε οτι δεχεται κανονικα την εγγυηση απο αυτο το μαγαζι.

 

Για να εισται ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ απο την samsung hellas και να μην σας λενε τιποτα ιστοριες δεν το καλυπτουμε κ.τ.λ. πρεπει να ζητησετε απο το καταστημα που θα το αγορασεται να σας γραψει το imei του κινητο μαζι με σφραγιδα και υπογραφη του μαγαζιου στην τελευταια σελιδα του manual που εχει μεσα το κινητο.

Αλλιως μπορει να σας λεει οτι δεν το καλυπτει η samsung hellas που και αυτο να σας λεει ειναι παρανομη γιατι με βαση την ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ πρεπει μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλεκτρονικη συσκευη που εχει αγοραστει ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ να καλυπτεται σε οποιοδηποτε χωρα της ευρωπης.

 

Απ όλα τα μαγαζια δεχονται την εγγυηση, δεν υπάρχει κανένα θέμα φίλε..οπότε ας μην παραπλανούμε τον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο παλι??Μου ηρθε σαν μυνημα ;);)

 

Μου ειχε ερθει κι εμενα, αναφορά σφάλματος..σου κάνει κάτι περίεργο το τηλέφωνο?Η μπαταρία σου ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε ερθει κι εμενα, αναφορά σφάλματος..σου κάνει κάτι περίεργο το τηλέφωνο?Η μπαταρία σου ειναι οκ?

 

Εχει ξεφορτισει, απο της 8 το πρωι πανω απο το 60%...και τι κανω γι αυτο ??Ξερει κανεις?Παταω αποδοχη?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφορτισει, απο της 8 το πρωι πανω απο το 60%...και τι κανω γι αυτο ??Ξερει κανεις?Παταω αποδοχη?

 

Πάτα αποδοχή, αλλα και ακυρωση να πατήσεις δεν τρέχει κατι. Τσεκαρες εαν ειναι φουσκωμένη η μπαταρία?? Εμένα οταν μου το εβγαλε αυτο είχε φουσκωσει η μπαταρία, και επειδη εντοπιζε καποιο σφάλμα στο τηλέφωνο μου έβγαζε το μήνυμα..

*Μη σε αγχώνω αδικα ομως φιλε μου εαν ολα είναι οκ με τη συσκεύη σου, δεν ειναι τίποτα σημαντικό το μήνυμα αυτο.

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Πάτα αποδοχή, αλλα και ακυρωση να πατήσεις δεν τρέχει κατι. Τσεκαρες εαν ειναι φουσκωμένη η μπαταρία?? Εμένα οταν μου το εβγαλε αυτο είχε φουσκωσει η μπαταρία, και επειδη εντοπιζε καποιο σφάλμα στο τηλέφωνο μου έβγαζε το μήνυμα..

*Μη σε αγχώνω αδικα ομως φιλε μου εαν ολα είναι οκ με τη συσκεύη σου, δεν ειναι τίποτα σημαντικό το μήνυμα αυτο.

Ολα καλα.Ευχαριστω...η μπαταρια το μονο που εχει καποιες φορες ειναι κατι σαν ανεπαισθητη υγρασια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...