Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω αγοράσει ένα galaxy s4 gt-i9505 από γαλλικό κατάστημα Expansys.

Έχω cosmote και έχω ενεργοποιήσει το 4g, αλλά 4g δεν έχω πιάσει πουθενά σε όλη τη Θεσσαλονική...

Οι ρυθμίσεις είναι όλες σωστες, είναι ενεργοποιημένο το LTE, αλλά τίποτα...

 

Υπάρχει κανείς με το ίδιο πρόβλημα;

Υπάρχει καμιά λύση;

 

Περνας απο cosmote και λυνονται ολα

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περνας απο cosmote και λυνονται ολα

Πέρασα και δεν ξέραν τι φταίει... Με έστειλαν στην αντιπροσωπεία της samsung, αλλά ήταν κλειστή σήμερα:(

Sotos_2002

lostmobisodesgr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόσφατα αγόρασα το κινητό. Είναι Γαλλικό και φοράει την Ι9505XXUBMGA. Σε download mode μου εμφανίζει τα εξής [ATTACH]36224[/ATTACH]. Σε περίπτωση που το ρουταρω μπορώ να γυρίσω σε εργοστασιακή κατάσταση η όχι;

Ευχαριστώ

Galaxy Note 10.1, Galaxy Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόσφατα αγόρασα το κινητό. Είναι Γαλλικό και φοράει την Ι9505XXUBMGA. Σε download mode μου εμφανίζει τα εξής [ATTACH]36224[/ATTACH]. Σε περίπτωση που το ρουταρω μπορώ να γυρίσω σε εργοστασιακή κατάσταση η όχι;

Ευχαριστώ

 

Ναι μπορείς .

καλησπερα!!

κανενα πληκτρολογιο με emoticons για email istagram κτλ υπαρχει ??

Android - Εφαρμογές: Πληκτρολόγια & Εισαγωγή Κειμένου

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς .

 

Android - Εφαρμογές: Πληκτρολόγια & Εισαγωγή Κειμένου[/QUOT

Το κατεβασα αλλα δεν εχει emoticons. . :O

 

Τι κατέβασες ?Εγώ σου έδωσα το link για να ρωτήσεις ,γιατί εδώ είμαστε off topic .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σε σερβις και μ ειπε οτι φουσκωσε η μπαταρια και οτι θα γινει η αντικατασταση της μπαταριας .......... Μεχρι στιγμης ομως δεν ξερει και ο τεχνικος γιατι το επαθε αυτο . Το κινητο εχει ενα μικρο καρουμπαλο στο πισω μερος της συσκευς λογω μπαταριας και η μπαταρια τελειωνει αμεσως οπως επισης μολις βγαλω καποια φωτο μετα σβηνει το κινητο . Πιστευετε ειναι μπαταρια η εχει και καποιο hardware προβλημα . . ? ?

 

Και εγω από εχθές έχω το ίδιο πρόβλημα...το κινητό με μπαταρία κοντά στο 15% ξαφνικά κλείνει και δεν ξανα ανοίγει ....ανάβει ξανά όταν το βάλω στον φορτιστή....

Λες και η μπαταρία έχει αδειάσει εντελώς και ας λέει 15% ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αυτο το εχουν μονο οσοι ανηκουν στο δικτυο της Cosmote αρα το τηλεφωνο δεν εχει κανενα προβλημα οταν φιλοι μου εχουν το ιδιο αλλα σε vodafone.Πηρα τηλεφωνο στην cosmote οπως μου ειπε παραπανω ο φιλος ,τους ειπα και η απαντηση τους ηταν γυρισε το τηλεφωνο σε 3g διοτι στις περιοχες που τους ειπα Π.φαληρο Ν.σμυρνη δεν εχει λενε επαρκη καλυψη 4G , πηρα τηλεφωνο 650€ για να το εχω στο 3G παμε για αλλο παροχο μιας και η Cosmote δεν μπορει να κολυμπησει ακομη στα βαθια νερα.....

 

Φίλε μου η Vodafone έχει ακόμα μικρότερη κάλυψη και η wind καθόλου. Άκου που σου λέω. Καλά είσαι στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι? Εσείς με τα τόσα προβλήματα είστε με συσκευές χωρίς root και custom ROM, modes κλπ?

Δεν ξέρω αλλά με τα όσα διαβάζω σ αυτό το νήμα, αισθάνομαι οτι έχω αλλη συσκευή. Και όχι ένα S4 που διαφέρει μόνο σε cpu-gpu.

Το S4 μου δουλεύει το ίδιο απροβληματιστα με το Note 2 που είχα πριν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι? Εσείς με τα τόσα προβλήματα είστε με συσκευές χωρίς root και custom ROM, modes κλπ?

Δεν ξέρω αλλά με τα όσα διαβάζω σ αυτό το νήμα, αισθάνομαι οτι έχω αλλη συσκευή. Και όχι ένα S4 που διαφέρει μόνο σε cpu-gpu.

Το S4 μου δουλεύει το ίδιο απροβληματιστα με το Note 2 που είχα πριν.

 

Το ίδιο και το δικό μου. Μόνο η κάμερα μου την δίνει που είναι αργή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι? Εσείς με τα τόσα προβλήματα είστε με συσκευές χωρίς root και custom ROM, modes κλπ?

Δεν ξέρω αλλά με τα όσα διαβάζω σ αυτό το νήμα, αισθάνομαι οτι έχω αλλη συσκευή. Και όχι ένα S4 που διαφέρει μόνο σε cpu-gpu.

Το S4 μου δουλεύει το ίδιο απροβληματιστα με το Note 2 που είχα πριν.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ δεν έχω 'πειράξει' το κινητό, έχω τις τελευταίες αναβαθμίσεις και καμιά 80ρια εφαρμογές από το play store, και το κινητό δεν μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και το δικό μου. Μόνο η κάμερα μου την δίνει που είναι αργή.

 

Στο αρχικό άνοιγμα καθυστερεί η όταν πατάς για να φωτογραφίσεις;

Το πρώτο το κάνουν όλα τα S4. Χρειάζεται 2-2,5" για να ανοίξει την πρώτη αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει πολύ πρόσφατα.

Επειδή η εφαρμογή της κάμερας έχει γίνει πολύ βαριά και απαιτεί πολύ ram, την έχουν ρυθμίσει να κλείνει πολύ γρήγορα. Οπότε κάθε φορά που την χρειάζεσαι είναι σαν να ανοίγει απο την αρχή.

Παρολο που θα ήθελα να ανοίγει ακαριαία, συμβιβάζομαι και δεν μ ενοχλεί γιατί είναι μόνο 2". Η ποιότητα των φωτο με κάνει να το παραβλέπω.

 

Αν όμως υπάρχει καθυστέρηση οτάν πατάς, τότε μάλλον είναι θέμα αισθητήρα γιατί στο I9500 είναι διαφορετικός.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι? Εσείς με τα τόσα προβλήματα είστε με συσκευές χωρίς root και custom ROM, modes κλπ?

Δεν ξέρω αλλά με τα όσα διαβάζω σ αυτό το νήμα, αισθάνομαι οτι έχω αλλη συσκευή. Και όχι ένα S4 που διαφέρει μόνο σε cpu-gpu.

Το S4 μου δουλεύει το ίδιο απροβληματιστα με το Note 2 που είχα πριν.

 

Κι εγώ το ίδιο αισθάνομαι, οτι έχω άλλη συσκευη. Ουτε Lags, ουτε τίποτα ,το παραμικρό...το μοναδικό που συνέβη ήταν που φούσκωσε η μπαταρία κι εγινε αντικατάσταση, αυτο μόνο. Αλλα βλέπω οτι βγαίνει μια φήμη για το S4 που δεν το αντιπροσωπευει..Δεν ξέρω εαν φταίει το root(που καταφευγουν οι περισσότεροι χωρις να γνωριζουν) ή κάτι αλλο, παντως ολα οσα διαβάζω, δεν συμβαίνουν στη δικιά μου συσκευη.

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Το root δεν δημιουργεί προβλήματα, αντίθετα προσπαθεί να τα λύσει ,αλλά αν κάποιος δεν γνωρίζει τα βασικά και μου βάζει οτι βρει στο xda ,τότε καλά να πάθει .

Ο καθένας με τις ανάγκες του, για μένα δεν νοείτε android χωρίς root όπως και iphone χωρίς jb .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν δημιουργεί προβλήματα, αντίθετα προσπαθεί να τα λύσει ,αλλά αν κάποιος δεν γνωρίζει τα βασικά και μου βάζει οτι βρει στο xda ,τότε καλά να πάθει .

Ο καθένας με τις ανάγκες του, για μένα δεν νοείτε android χωρίς root όπως και iphone χωρίς jb .

 

Μόλις θα το διορθωνα στο post μου αλλα με πρόλαβες. Υπάρχει πολυς κοσμος που κάνει root χωρις να γνωρίζει με αποτέλεσμα να εχει προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν δημιουργεί προβλήματα, αντίθετα προσπαθεί να τα λύσει ,αλλά αν κάποιος δεν γνωρίζει τα βασικά και μου βάζει οτι βρει στο xda ,τότε καλά να πάθει .

Ο καθένας με τις ανάγκες του, για μένα δεν νοείτε android χωρίς root όπως και iphone χωρίς jb .

 

Συμφωνώ απόλυτα Μιχάλη.

Ποτέ και σε καμία ηλεκτρονική συσκευή το root δεν άλλαξε/αλλάζει τη λειτουργία της.

Το να παίρνεις δικαιώματα διαχειριστή Όχι μόνο κακό δε κάνει αλλά αντιθέτως είναι το ζητούμενο.

Απο εκεί και πέρα αν πάει κάποιος να κάνει overclocking στο pc του και δε bootαρει, δε σημαίνει ότι ο κατασκευαστης δεν έπρεπε να του δώσει το δικαίωμα.

Έχουμε λίγο μπλέξει τα πράγματα νομίζω. Τόσα χρόνια με Windows που έχουμε εμείς τον έλεγχο σαν διαχειριστές δεν υπάρχει ο φόβος κι η αμφιβολία που υπάρχει με το rooting στο android, όπου αντίστοιχα είναι το ίδιο και το αυτό.

 

Άρα ότι πρόβλημα στο S4 ΔΕ συνδέονται με το root.

Αν υπάρχουν προβλήματα από τρίτες εφαρμογές που έχουμε περάσει μετά το root τότε φταίει η εφαρμογή και μόνο αυτή.

Όπως αντίστοιχα μπορεί να φταει μια εφαρμογή που δε χρειάζεται δικαιώματα root και τη περνάμε στη stock συσκευή μας.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν δημιουργεί προβλήματα, αντίθετα προσπαθεί να τα λύσει ,αλλά αν κάποιος δεν γνωρίζει τα βασικά και μου βάζει οτι βρει στο xda ,τότε καλά να πάθει .

Ο καθένας με τις ανάγκες του, για μένα δεν νοείτε android χωρίς root όπως και iphone χωρίς jb .

 

Γι αυτό ρώτησα Μιχάλη.

Οι περισσότεροι που έχουν προβλήματα είναι νέοι χρήστες. Διαβάζουμε συνεχώς στο thread των βελτιώσεων άτομα που δεν έχουν καθόλου εμπειρία να θέλουν από την πρώτη μέρα να "πειράξουν" την συσκευή τους.

 

Από την άλλη όσοι καινούργιοι παραμένουν σε official κατάσταση, βάζουν ότι βρουν στο google play που το θεωρώ πιο επικίνδυνο απο τις modes του xda. Και εδώ δεν φταίνε οι χρήστες αλλά η Google.

 

Σχετικά με το root σίγουρα απο μόνο του δεν επηρεάζει πουθενά καμιά λειτουργία.

Όμως με το που κάνουμε root, περνάμε κατευθείαν 5-6 εφαρμογές για rooted συσκευές οι οποίες τρέχουν μονίμως κάποια procces και κρατούν ram αλλά και καταναλώνουν ενέργεια.

 

Το έχω τσεκάρει σε 2 συσκευές (Note 2 & S4).

Χωρίς αυτές η ram συμπεριφερεται αν το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα. Μάλιστα όταν είμαι root πετάω ενα σωρό άχρηστες εφαρμογές που δεν απενεργοποιουνται. Λογικά θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά υπέρ κατι που δεν συμβαίνει όμως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω εκτος των πρωτων εκδοσεων που πραγματικα lagαρε το κινητο απο εκει και περα ποτε δεν ειχα προβλημα. Το οτι θερμενεται οταν χρησιμοποιεις 3g-browsing δεν το θεωρω προβλημα απλα ειναι λιγο σπαστικο το καλοκαιρι. Τωρα απο δω και περα εξαλειφεται σε ολους... Να πω βεβαια οτι απο την εκδοση MGA και μετα φοραω παντα custom roms (touchwiz based παντα)...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω από εχθές έχω το ίδιο πρόβλημα...το κινητό με μπαταρία κοντά στο 15% ξαφνικά κλείνει και δεν ξανα ανοίγει ....ανάβει ξανά όταν το βάλω στον φορτιστή....

Λες και η μπαταρία έχει αδειάσει εντελώς και ας λέει 15% ...

 

Το δικό μου είναι "μαμά" ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό άνοιγμα καθυστερεί η όταν πατάς για να φωτογραφίσεις;

Το πρώτο το κάνουν όλα τα S4. Χρειάζεται 2-2,5" για να ανοίξει την πρώτη αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει πολύ πρόσφατα.

Επειδή η εφαρμογή της κάμερας έχει γίνει πολύ βαριά και απαιτεί πολύ ram, την έχουν ρυθμίσει να κλείνει πολύ γρήγορα. Οπότε κάθε φορά που την χρειάζεσαι είναι σαν να ανοίγει απο την αρχή.

Παρολο που θα ήθελα να ανοίγει ακαριαία, συμβιβάζομαι και δεν μ ενοχλεί γιατί είναι μόνο 2". Η ποιότητα των φωτο με κάνει να το παραβλέπω.

 

Αν όμως υπάρχει καθυστέρηση οτάν πατάς, τότε μάλλον είναι θέμα αισθητήρα γιατί στο I9500 είναι διαφορετικός.

 

Αργεί να βγάλει φωτό. Το έχουμε ξανασυζητησει στο αντίστοιχο thread. Το 9505 αργεί. Τα 9500, note 2,note 3,galaxy s3, galaxy s4 mini βγάζουν ακαριαία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Να κανω μια χαζη ερωτηση?

Ποια η διαφορα του να βγαινεις απο μια εφαρμογη με το back button και ποια με το home button?

Ποτε την κραταει στην μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω εκτος των πρωτων εκδοσεων που πραγματικα lagαρε το κινητο απο εκει και περα ποτε δεν ειχα προβλημα. Το οτι θερμενεται οταν χρησιμοποιεις 3g-browsing δεν το θεωρω προβλημα απλα ειναι λιγο σπαστικο το καλοκαιρι. Τωρα απο δω και περα εξαλειφεται σε ολους... Να πω βεβαια οτι απο την εκδοση MGA και μετα φοραω παντα custom roms (touchwiz based παντα)...

 

Για να μην τρολαρω τώρα, ρωτάω με άλλον τρόπο! :confused:

 

Δηλαδή έχεις μαμά τηλέφωνο, με στοκ dialer/launcher και δεν σου λαγκαρει πουθενά? Ρωτάω γιατί σε ορισμένα σημεία δεν είναι απλά lagy αλλά πλέον είναι choppy! (Δεν απευθύνεται ιδικά σε σένα μιας και φοράς custom αλλά σε όσους είναι μαμά).

 

Εγώ πιστεύω ότι έχουμε στα χέρια μας ένα ισχυρότατο hardware μ' ένα προχειρογραμμενο, σχεδόν στο πόδι γραμμένο software, που το έχουν πνίξει στα μπαλώματα για να δουλέψει.

Έχω την αίσθηση ότι και που τρέχει έτσι το μαμά software τρέχει γιατί υπάρχει αυτό το hardware. Οτιδήποτε λιγότερο αν ήταν, θα είχαμε άλλη εικόνα.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας. Γενικα το S4 ειναι τελειο το μονο που μου την δινει ειναι οτι απο το android 4.2.2 και μετα και στα μελλοντικα 4.3 και 4.4 δεν λειτουργει σωστα το flash player σε ολους τους browser και συγκεκριμενα ο boat browser που τον δουλευω εδω και 2 χρονια στο s4 δεν παιζει σωστα της σελιδες που βλεπω και κρασαρει π.χ ant1 live tv η π.χ στο mega δεν μπορω να δω τα επεισοδια τον αγαπημενων μου σειρων ενω πριν το τελευταιο update επαιζαν και μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η υποθεση... ενω στο s3 που εχει 4.1.2 παιζουν ολα κανονικα και στο s2 και στο s4 οχι και εχω σπαστει...Τι λετε υπαρχει λυση?? :confused: :wacko:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρολαρω τώρα, ρωτάω με άλλον τρόπο! :confused:

 

Δηλαδή έχεις μαμά τηλέφωνο, με στοκ dialer/launcher και δεν σου λαγκαρει πουθενά? Ρωτάω γιατί σε ορισμένα σημεία δεν είναι απλά lagy αλλά πλέον είναι choppy! (Δεν απευθύνεται ιδικά σε σένα μιας και φοράς custom αλλά σε όσους είναι μαμά).

 

Εγώ πιστεύω ότι έχουμε στα χέρια μας ένα ισχυρότατο hardware μ' ένα προχειρογραμμενο, σχεδόν στο πόδι γραμμένο software, που το έχουν πνίξει στα μπαλώματα για να δουλέψει.

Έχω την αίσθηση ότι και που τρέχει έτσι το μαμά software τρέχει γιατί υπάρχει αυτό το hardware. Οτιδήποτε λιγότερο αν ήταν, θα είχαμε άλλη εικόνα.

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος.

Δηλαδη ειδικα με τα νεα σκηνικα κλειδωματων αν καποιος(Το οτι δεν σβηνει ο μετρητης) ΔΕΝ θελει να πειραξει το κινητο του με ρουτ κ.τ.λ. τοτε δεν αξιζει να αγορασει το s4???

 

Τι να πω δεν το εχω στην κατοχη μου ακομα αλλα προτίθεμαι να το αγορασω και με αυτα που μου λες ειναι σαν να μου λες μακρυα απο αυτο το κινητο.

 

 

Και ΞΑΝΑ-ΡΩΤΑΩ στο τοπικ το εν λογο κινητο με μαμα λειτουργικο ΔΕΝ εχει σιγουρα θεματα sleep of death ή κατι παρομοιο δηλαδη να μενει στην οθονη κλειδωματος και να ΜΗΝ ξεκλειδωνει ουτε με το home button αλλα ουτε με το power button και να πρεπει να βγαλεις/βαλεις μπαταρια για να ξεκολλησει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...