Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Είναι εύκολο κάποια στιγμή να δοκιμάσεις και με 3G; Γιατί μου φαίνεται ότι με wifi δε ζεσταίνεται τόσο (χωρίς πάλι να είμαι 100% σιγουρος)

 

δοκίμασα και το 3g, όντως ζεσταίνεται περισσότερο σε σχέση με το wifi ή δεν το χρησιμοποίησα τόσο με wifi όσο τώρα που ενημέρωσα κάποιες εφαρμογές, έψαξα κάτι φωτογραφίες στο ιντερνετ και διάβασα μερικά άρθρα! αλλά δεν το νιώθω υπερβολικά ζεστό.. το προηγούμενο κινητό που είχα το ένιωθα να ψήνεται σε σημείο που ίδρωνε το χέρι μου κρατώντας το

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτη κατεβασα απο το sammobiles

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=26264

και τωρα ειδα οτι βγαζει την 4.3 πιο πανω απο την 4.4.2

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9505&pcode=EUR#firmware

τι πατατα εκανα?

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα?

 

Τα build dates σε ενδιαφέρουν πιο πολύ!!!! Αυτά δες και θα καταλάβεις

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

march 14 λενε ολες

και η 4.3 και η 4.4.2

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακυρο η 4.3 λεει ιανουαριος 14

Link to comment
Share on other sites

march 14 λενε ολες

και η 4.3 και η 4.4.2

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακυρο η 4.3 λεει ιανουαριος 14

 

αυτο εννοει https://www.dropbox.com/s/nfpmu8dc0ry98xn/Screenshot%202014-03-16%2021.07.00.png

Link to comment
Share on other sites

march 14 λενε ολες

και η 4.3 και η 4.4.2

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακυρο η 4.3 λεει ιανουαριος 14

 

March 2014 λένε και οι δύο όπως τα λες αλλά αυτό δεν είναι το build date αλλά το release date!

 

 

Αν εννοείς τα τελευταία γράμματα που φανερώνουν πότε έγινε build τότε ναι. Αλλά για να μην ψάχνεις τι σημαίνουν τα γράμματα άμα επιλέξεις κάθε μία μέσα θα δεις να λέει κάπου build date

Ε για την 4.3 Μαρτίου αυτό είναι 27/1 ενώ για την 4.4.2 αυτό είναι 14/2 ή κάτι τέτοιο άρα πιο πρόσφατο build και άρα νεότερη ρομ/firmware είναι αυτό της 4.4.2

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Επειδή δεν έχω ιδέα από Linux, αν σου στείλω τα σχετικά mbn αρχεία θα μπορούσες να τα πακετάρεις?

 

Αν δε βαριέσαι... αυτά είναι τα mbn https://db.tt/cT1Vp3Es

Thanks anyway

 

Είσαι έτοιμος

 

https://drive.google.com/file/d/0B7zcX8JaAsXjQ1JzQ293bXl3SFU/edit?usp=sharing

Edited by dannyder
update
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

εχω κανει ροοτ στην 4.3 με το 2ο τροπο

οταν παω να κανω αναβαθμιση[wi fi] μου γραφει 'η συσκευη σας εχει τροποποιηθει.Οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες'

Τι πρεπει να κανω για να παρω την αναβαθνιση οταν βγει[εχω γαλλικο]

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

εχω κανει ροοτ στην 4.3 με το 2ο τροπο

οταν παω να κανω αναβαθμιση[wi fi] μου γραφει 'η συσκευη σας εχει τροποποιηθει.Οι ενημερωσεις λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμες'

Τι πρεπει να κανω για να παρω την αναβαθνιση οταν βγει[εχω γαλλικο]

 

να κάνεις unroot την συσκευή σου όπως όταν το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

και πως το κανω unroot

 

εκεί θα σου απαντήσουν τα παιδιά που το έχουν κάνει.εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

και πως το κανω unroot

Περνάς ξανά με odin την rom που φοράς.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

πως βλεπω αν εχει γραψει ο knox?

Κλείνεις το κινητό και πατάς το vol-down+μεσαίο κουμπί+power. Θα μπεις σε download mode και πάνω αριστερά θα γράφει

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Δούλεψε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι root και δεν μπορούν να κάνουν screen mirroring σε KitKat 4.4.2, απλά αντιγράψτε αυτό το αρχείο στο /system/lib/ αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον :)

Για Jellybean, το αρχείο του sorg (ΧDA) βρίσκεται εδώ

 

Thanks! Διάβαζα το thread του sorg ψάχνοντας για το συγκεκριμένο θέμα και σε ...πέτυχα εκεί. Well done mate☺

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα .zip που να μου αλλάζει κάποια αρχεία, να προσθέτει άλλα και να διαγράφει κάποια άλλα.

Έχω στήσει φακέλους κτλ μέσα στο .zip και μένει η ρύθμιση του updater-script.

 

Έχω βάλει mount/unmount εντολές, όλα καλά. Η διαγραφή δουλεύει, για αντικατάσταση πχ. του bootanimation μόνο το παρακάτω δεν έπρεπε να αρκεί? (και ανάλογα για άλλες θέσεις και άλλα αρχεία).

 

set_perm(1000, 1000, 0644, "/system/media/bootanimation.zip");

 

Edit : Για όποιον αναρωτηθεί μελλοντικά.. ξέχασα το "package_extract_dir("..", "..");" ...

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ έχω να αναφέρω ότι κακώς οι εταιρείες δεν ακολουθούν τον δρόμο του AOSP... Το κινητό με AOSP και μεγαλύτερη αυτονομία έχει, και απίστευτα πιο γρήγορο είναι και το ίδιο λειτουργικό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ έχω να αναφέρω ότι κακώς οι εταιρείες δεν ακολουθούν τον δρόμο του AOSP... Το κινητό με AOSP και μεγαλύτερη αυτονομία έχει, και απίστευτα πιο γρήγορο είναι και το ίδιο λειτουργικό!

 

όντως έχεις δίκιο από ότι έχω διαβάσει σε σχέση με την εμπειρία aosp από χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

όντως έχεις δίκιο από ότι έχω διαβάσει σε σχέση με την εμπειρία aosp από χρήστες.

 

Βάλτε AOSP και θα με θυμηθείτε! Απίστευτα πράγματα...

Είμαι με Liquidsmooth 18/3 + KT 12/3 + ART runtime και είδα πρώτη φορά 5:10 ώρες οθόνης στο S4 μου σε 23 ώρες χωρίς φόρτιση και έμενε 7%!!!

Είμαι στα πρόθυρα να το δώσω και να πάρω LG G2 και για πρώτη φορά μπήκα σε σκέψεις...

 

 

Επίσης ένα πολύ ωραίο feature που φαίνεται να θέλουν να ενσωματώσουν αρκετές rom. Πολύ έξυπνο και σίγουρα θα βοηθήσει την Ελλαδάρα μας που οδηγούμε και γράφουμε μηνύματα!!! (Δεν βγάζω ην ουρά μου απ' έξω)

 

http://www.droidforums.net/forum/android-news/265656-go-mode-nameless-rom-allows-you-walk-text-safer.html

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ έχω να αναφέρω ότι κακώς οι εταιρείες δεν ακολουθούν τον δρόμο του AOSP... Το κινητό με AOSP και μεγαλύτερη αυτονομία έχει, και απίστευτα πιο γρήγορο είναι και το ίδιο λειτουργικό!

 

Αν και θα το τραβήξω λίγο offtopic, μαζί σου και εγώ αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς χρήστες όπως εσύ και εγώ αποτελούμε την εξαίρεση και όχι τον κανόνα!

Στη πλειοψηφία ο κόσμος διαλέγει με γνώμονα (τη τσέπη φυσικά..) τις "φήμες", την εξωτερική ομορφιά και το "ιδιαίτερο" λογισμικό της κάθε εταιρείας (στη πρώτη του επαφή με το περιβάλλον της συσκευής σε κάποιο κατάστημα/φίλο κτλ).

Εάν συνέβαινε αυτό που λες μάλλον η Apple ακόμα θα είχε το μονοπώλιο σαν πιο όμορφο και ήδη στημένο λογισμικό από το απλό aosp του pure Android και οι υπόλοιπες εταιρείες θα είχαν ανταγωνισμό μόνο όσον αφορά το h/w της κάθε συσκευής τους και την εξωτερική του εμφάνιση.

Εγώ και εσύ βέβαια μαζί με μερικούς στο xda θα ήμασταν ευτυχισμένοι :p

Σκέψου πως και εγώ aosp based rom χρησιμοποιώ αλλά έχω σε dual boot μια tw based μόνο και μόνο για την εκπληκτική δουλειά που κάνει το λογισμικό της κάμερας της Samsung.

 

Αλλά γενικά για να μην πηγαίνουμε μακρυά, σκέψου πως η πλειοψηφία των χρηστών Android δεν γνωρίζει τι πάει να πει Launcher και ότι μπορεί να αλλάξει την όλη εικόνα του τηλεφώνου..

 

Επίσης ένα πολύ ωραίο feature που φαίνεται να θέλουν να ενσωματώσουν αρκετές rom. Πολύ έξυπνο και σίγουρα θα βοηθήσει την Ελλαδάρα μας που οδηγούμε και γράφουμε μηνύματα!!! (Δεν βγάζω ην ουρά μου απ' έξω)

 

http://www.droidforums.net/forum/android-news/265656-go-mode-nameless-rom-allows-you-walk-text-safer.html

 

Γι' αυτούς που δουλεύουν με ένα κινητό στο χέρι ίσως είναι βολικό, εγώ πάλι πιστεύω περισσότερο θα ζαλίζομαι! Συν την ανάλογη κατανάλωση μπαταρίας.. δεν παύει φυσικά να είναι κάτι καινούργιο και ευπρόσδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω εν μέρη... Διότι θεωρώ ότι πιο πολύ είναι θέμα marketing, καθώς και τιμής! Τι θέλω να πω!

iphone=750

S4=750

Μέσα σε αυτή την τιμή συμπεριλαμβάνεται το R&D του λογισμικού!!! Αν δεν υπήρχε τέτοιο τμήμα τότε το κόστος θα μειωνόταν δραστικά καθώς εκεί είναι που ποντάρουν.

Με Pure android πάνω δεν θα ήθελες ολόκληρο team να βελτιώνει συνεχώς τα SHealth κλπ κλπ κλπ και γενικώς το περιβάλλον σου και την απόκριση του.

Με AOSP κερδίζεις όλο το lag που έχει το λειτουργικό σου και με λίγες επεμβάσεις έχεις και όλα τα καλούδια(toggles για παράδειγμα). Άρα προσφέρεις όχι μόνο στο hardware και στα benchmarks ένα καλύτερο τηλέφωνο αλλά και στην πράξη. Στην καθημερινή χρήση. Στην χειρότερη άμα θες του περνάς σαν εταιρεία ένα διαφορετικό theme και ένα icon pack που είναι γελοία να τα φτιάξεις και τέλος. Έχεις και όμορφο παρουσιαστικό και ταχύτατο!!! Και μειώνεις το κόστος που βάζεις για την ανάπτυξη του δικού σου περιβάλλοντος με ότι συνεπάγεται αυτό στην τιμή. π.χ S4 στα 600...

Μετά με ανάλογο σωστό μάρκετινγκ πείθεις τον κόσμο για αυτό που προσφέρεις! Αλλά ας κλείσουμε εδώ το off topic.

 

Όσοι δεν έχετε knox ή τον έχετε ρίξει, αξίζει να δοκιμάσετε! Και να ξέρετε η δοκιμή δεν είναι, την έβαλα πάνω μισή μέρα α και δεν πήγε καλά! Τουλάχιστον μία εβδομάδα και να στρώσει η rom,kernel και να δεις πως πάει. Καθώς φυσικά να συνηθίσεις και την αλλαγή και να δεις όντως τις διαφορές.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε κάνει εντύπωση πάντως ότι οι περισσότεροι παίζουν μπάλα μόνο με TouchWiz based roms. Το τηλέφωνο πραγματικά απογειώνεται με AOSP.
Link to comment
Share on other sites

Με AOSP ποιο ειναι το μειονεκτημα που μπορεις να εχεις?Το λογισμικο της καμερας ειναι μονο?Μια καλη AOSP που προτεινεται?

 

Προσωπικά στις φωτογραφίες δεν βλέπω καμία διαφορά ποιότητας! Και καμία διαφορά χρήσης...

Εγώ από όλες τις AOSP και GE που έχω δοκιμάσει έχω κατασταλάξει στην Liquidsmooth με KT kernel. Πραγματικά απίστευτα γρήγορο τηλέφωνο χωρίς ίχνος lag ενώ πιο πάνω έχω ποστάρει και τα αποτελέσματα μου με την μπαταρία! Φοβερή ρομ και έχει για όποιον θέλει να βγάζει φωτογραφίες, να τραβάς φωτογραφία με το power button. Feature απαραίτητο κατά την δική μου άποψη όσο αναφορά την λειτουργία της κάμερας.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...