Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Αυτό το κάνεις αφότου έχεις περάσει το official firmware η πριν. Και αυτό που ρώτησα και παραπάνω. Εγώ πχ που έχω vodafone πρέπει να διαλέξω αυτό περί vodafone ή το κλασσικό το gr το σκέτο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

 

Όταν αναβαθμίστηκα σε 4.3 και εγκατέστησα την MJ7 παρατήρησα ότι πλέον έχω ένα θεματάκι στην εκκίνηση του κινητού (αργεί να ανοίξει,η διαφορά σε σχεση με πριν είναι εμφανής) ενώ και στο σκολάρισμα στις επαφές υπάρχει ένα λαγκάρισμα όσον αφορά στο φόρτωμα των πληροφοριών σχετικά με την κάθε επαφή (πχ φωτογραφία,δεύτερος αριθμός κλπ.)

 

Η ανησυχία μου είναι μήπως δεν οφείλεται στην έκδοση αλλά στο κινητό;

 

Αν ναι,υπάρχει κάποιος τρόπος για να ελαττώσω το λαγκάρισμα κατά την εκκίνηση;

Edited by SgtPepper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Όταν αναβαθμίστηκα σε 4.3 και εγκατέστησα την MJ7 παρατήρησα ότι πλέον έχω ένα θεματάκι στην εκκίνηση του κινητού (αργεί να ανοίξει,η διαφορά σε σχεση με πριν είναι εμφανής) ενώ και στο σκολάρισμα στις επαφές υπάρχει ένα λαγκάρισμα όσον αφορά στο φόρτωμα των πληροφοριών σχετικά με την κάθε επαφή (πχ φωτογραφία,δεύτερος αριθμός κλπ.)

 

Η ανησυχία μου είναι μήπως δεν οφείλεται στην έκδοση αλλά στο κινητό;

 

Αν ναι,υπάρχει κάποιος τρόπος για να ελαττώσω το λαγκάρισμα κατά την εκκίνηση;

 

 

Δεν οφείλεται στο κινητό αυτό.

Κάνε ένα full wipe και θα στρώσει

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,θα το δοκιμάσω.

 

Βασικά,επειδή είμαι λίγο ψιλοάσχετος,αν κάνω full wipe χάνω όλες τις ρυθμίσεις που είχα κάνει πριν στο κινητό και θα πρέπει να τα ξανακάνω όλα από την αρχή;

 

Αν ναι,ποια η διαφορά με το factory reset.

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Ναι τι χάνεις οπως και όλα οσα βρίσκονται στην εσωτερική sd .

Καμία διαφορά δεν εχει με το factory ,το ιδιο πράγμα είναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,θα το δοκιμάσω.

 

Βασικά,επειδή είμαι λίγο ψιλοάσχετος,αν κάνω full wipe χάνω όλες τις ρυθμίσεις που είχα κάνει πριν στο κινητό και θα πρέπει να τα ξανακάνω όλα από την αρχή;

 

Αν ναι,ποια η διαφορά με το factory reset.

 

 

ότι σου είπε πιο πάνω, ο Μιχάλης.

Το κινητό γίνεται σαν μόλις να το έβγαλες από το κουτί του, χάνονται τα πάντα, ρυθμίσεις, εφαρμογές που έβαλες κ.λ.π.

Βαρετό και ψιλομπελάς το ξαναστήσιμο αλλά είναι ο μόνος τρόπος να "κάτσει" σωστά η ρομ και να μην έχεις θέματα στην συνέχεια. :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το root τελικά και θέλω να δοκιμάσω ξανά να γυρίσω σε unroot. Το θέμα είναι ψάχνοντας στα firmwares και συγκεκριμένα για gr παρατηρώ ότι στην 4,2,2 δεν έχει κάποια να μοιάζει με αυτή που έχω εγώ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Βάζω όποια να ναι? Χάνω κάτι απο την εγγύηση μου?

 

Εγώ έχω αυτή Ι9505XXUBMGA

Link to comment
Share on other sites

To MGA δεν λέει κάτι .Κατέβασε το firmware της χώρας που είναι η συσκευή σου και βάλε το με odin δεν χρειαζεται να είναι οπωσδήποτε MGA .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

To MGA δεν λέει κάτι .Κατέβασε το firmware της χώρας που είναι η συσκευή σου και βάλε το με odin δεν χρειαζεται να είναι οπωσδήποτε MGA .

 

Αφού απο ότι διάβασα αυτό το firmware ανήκει στην Γερμανία. Αν βάλω κάτι άλλο απο αυτό που είχε το κινητό δεν μ χαλάει την εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Αφού απο ότι διάβασα αυτό το firmware ανήκει στην Γερμανία. Αν βάλω κάτι άλλο απο αυτό που είχε το κινητό δεν μ χαλάει την εγγύηση?

 

Ποιας χώρας ειναι η συσκευή σου ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποιας χώρας ειναι η συσκευή σου ?

 

Απο την vodafone την πήρα αλλά αυτό σου λέω είχε γερμανικό firmware. Δεν ξέρω απο που αλλού φαίνεται απο ποια χώρα είναι

 

Επίσης σχετικά με το recovery και wipe δοκίμασα να μπω σε recovery και ενώ μπαίνω δεν κάνει τίποτα βγαίνει το logo του android και δεν κάνει τίποτα λέει downloading dont turn off the device. Τι πρέπει να κάνω :confused:

 

Επίσης το rar μέσα είχε το firmware και ένα αρχείο SS_DL.dll αυτό το κάνω κάτι ή το αγνοώ

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Άρα βαζεις το firmware της vodafone και στο recovery mode μπαίνεις πατώντας ταυτόχρονα volume up /power /home button .

Το αρχείο SS_DL.dll δεν το χρησιμοποιείς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άρα βαζεις το firmware της vodafone και στο recovery mode μπαίνεις πατώντας ταυτόχρονα volume up /power /home button .

Το αρχείο SS_DL.dll δεν το χρησιμοποιείς .

 

Τα δοκίμασα. Το αστείο είναι πως εχω βάλει την 4,2,2 πάω να κάνω update και λέει ότι δεν έχει κάτι άλλο για update. Πως γίνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα. Το αστείο είναι πως εχω βάλει την 4,2,2 πάω να κάνω update και λέει ότι δεν έχει κάτι άλλο για update. Πως γίνεται αυτό

 

Ίσως δεν άλλαξε το csc .

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει ώστε να σε βοηθήσω :confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν άλλαξε το csc .

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει ώστε να σε βοηθήσω :confused:

 

Έκανα αυτό που λέει εδώ.

 

Χρησιμοποίησε το Triangle Away για να μηδενίσεις τον flash counter, και βγάλε τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση (στο σήμα του S4).

Mπες στο recovery mode και κάνε wipe, και βγάλε πάλι τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση.

Βγάλε την εξωτερική κάρτα μνήμης (αν έχεις).

Κατέβασε το firmware της Samsung που είχε αρχικά το τηλέφωνο.

Φλάσαρε το firmware ( Οδηγίες εδώ)

Mετά την επανεκκίνηση, πέρνα από το setup (χωρίς να βάλεις τα στοιχεία σου), μέχρι να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή.

Κάνε ξανά επανεκκίνηση.

Περίμενε 10 λεπτά.

Έλεγξε το Settings->About device->Status και σιγούρεψε ότι το Device Status δε γράφει "Modified".

Kάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά έλεγξε και το counter στο download mode που πρέπει να είναι στο μηδέν.

Είσαι πια unrooted.

Link to comment
Share on other sites

ειδα εδω. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2539904

downgrade στο παλιο bootloader.μακαρι να ειναι αληθεια και να δουλευει.

Edited by grigoris10
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε GT-I9500 δν ειναι σιγουρο αν δουλευει η μεδοδος που παραθετει... Root de la Vega (VROOT)στο xda που κοιταζα δν το αναφερει κανενας για gt-i9500..ισως με τον exynos να γινεται 0/1!χωρις να παρω κ κανενα στον λαιμο μου καλο ειναι να μην το επιχειρησετε!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε GT-I9500 δν ειναι σιγουρο αν δουλευει η μεδοδος που παραθετει... Root de la Vega (VROOT)στο xda που κοιταζα δν το αναφερει κανενας για gt-i9500..ισως με τον exynos να γινεται 0/1!χωρις να παρω κ κανενα στον λαιμο μου καλο ειναι να μην το επιχειρησετε!!!

 

Ισχύει και για Ι9500 η μέθοδος. Στο Changelog του VRoot στην έκδοση 1.7.2 έχει προστεθεί το I9500 και το I9505 που στις προηγούμενες εκδόσεις δεν υπήρχαν. Απλώς η σελίδα είναι στα κινέζικα και θέλει προσοχή για να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες ,

μετα απο 2 μηνες σχεδον με το s4 απλα δεν το αντεχω αλλο !

λογο πολλων μικρο κολληματα που εχει ..

ξερει κανεις καμια ρομ που να σταματαει αυτα τα χαζα κολληματα που εχει ?

απο οσο καταλαβaiνω ολα αυτα ειναι λογο TW και ολα τα χαζα που προσθεσε η samsung air κτλπ ..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες ,

μετα απο 2 μηνες σχεδον με το s4 απλα δεν το αντεχω αλλο !

λογο πολλων μικρο κολληματα που εχει ..

ξερει κανεις καμια ρομ που να σταματαει αυτα τα χαζα κολληματα που εχει ?

απο οσο καταλαβaiνω ολα αυτα ειναι λογο TW και ολα τα χαζα που προσθεσε η samsung air κτλπ ..

Δεν θα βρεις καμία rom που να είναι βασισμένη στην stock και να δουλεύει καλύτερα από την ίδια την official .

Κανε root πέταξε την σαβούρα της samsung ,βάλε και έναν άλλο launcher και θα δεις διαφορά ,αλλιώς πέρασε pure android .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες ,

μετα απο 2 μηνες σχεδον με το s4 απλα δεν το αντεχω αλλο !

λογο πολλων μικρο κολληματα που εχει ..

ξερει κανεις καμια ρομ που να σταματαει αυτα τα χαζα κολληματα που εχει ?

απο οσο καταλαβaiνω ολα αυτα ειναι λογο TW και ολα τα χαζα που προσθεσε η samsung air κτλπ ..

 

Τι είδους κολλήματα σου παρουσιάζει;

Δεν δουλεύω το TW αλλά και για λίγο που το είχα δεν παρατήρησα τίποτα άλλο εκτός από την ακαριαία επαναφόρτωση του widget του καιρού οταν έβγαινα από την εφαρμογή της κάμερας.

Δες το βίντεο στην υπογραφή μου. Έχω official με Nova launcher.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα για πείτε μου λίγο γιατί θα τρελαθώ τι κάνω λάθος έχω περάσει custom recovery απο odin το philz touch 5.11.2 και προσπαθώ εδώ και μέρες να περάσω την FoxHound 1.6 ωραία μέχρι εδώ τώρα κάνω full wipe και την κάνω install μετά με βγάζει και σε κάτι ρυθμίσεις δεν αλλάζω τίποτα και πατάω όλο συνεχεια και κάνει την εγκαταστήσει...μετά όμως που κάνει restart το κινητό για να φορτώσει την rom μου κολλάει στο λογότυπο και μου λέει όλο loading τι παίζει? πάλι καλά που έχω κάνει τι μαμά rom backup και το επαναφέρω κάθε φορα!!!
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

είδα ένα σχόλιο που έγινε σε κάποιο άλλο μέλος να περάσει pure android. Θέλω να κάνω ακριβώς αυτό. Έχω ι9505 γερμανικό και θέλω να περάσω την 4.4 που βγήκε για το ι9505G (google edition s4). Πώς το κάνω ΧΩΡΙΣ να γίνω ROOT? Υπάρχει κάποιος οδηγός Online που να το εξηγεί?

 

To 4.4 OTA firmware για το i9505G το βρήκα εδώ - http://www.androidpolice.com/2013/11/26/heres-the-manual-android-4-4-ota-zip-file-for-the-galaxy-s4-google-play-edition/

και το κατέβασα ήδη. Αλλά πως το περνάω στο τηλέφωνο? αυτό δεν ξέρω.

 

Επείσης διάβασα ότι επειδή είναι επίσημη έκδοση της Google/Samsung δεν ακυρώνει την εγγύηση ούτε χρειάζεται υποχρεωτικά root, σωστά?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα στο pm αυτο το OTA zip είναι για το I9505G δεν μπορείς να το περάσεις στο Ι9505 .

Κανε root βάλε custom recovery ,διάλεξε απο το xda μια google edition rom και πέρνα την .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη διάβασα αυτό - http://www.mobilespie.com/3460/install-gt-i9505g-android-43-on-galaxy-s4/

γιαυτό μπήκα σε σκέψεις. Είναι για την 4.3 βέβαια αλλά πρέπει να ισχύει και για την 4.4.

 

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...