Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέβασα ενα βιντεάκι με την συσκευή μου να τρέχει 4.3

Ας μας πουν οι haters που είναι το S-lag και που υστερεί το Ι9500 έναντι ακόμα και των πιο πρόσφατων κορυφαίων android συσκευών.

 

 

Μα δεν υπαρχει lag στο i9500 κ ας μην θελουν καποιοι να το παραδεχτουν..οταν δουλευει ο δευδευτερος πυρηνας (big 1.600 ghz cortex -A15)το κινητο απογειωνεται!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μη χτυπιεστε! :p

Με την 4.3 και τα snapdragon πλεον ειναι οπως θα επρεπε. Ακουω σκορπια παραπονα φυσικα απο εδω και απο κει παλι, αλλα αυτο που βλεπω στη δικη μου συσκευη ειναι οτι εφτασαν ολα στο τελειο. Smoοthness, ταχυτητα και κυριως μπαταρια εχουν αγγιξει σχεδον το max.

Εγω ημουν ετοιμος να το δωσω το τηλεφωνο (γιατι με την 4.2.2 ηταν για κλωτσιες) και τελικα βλεπω πως δεν αξιζει τον κοπο. Αν δοθει θα ειναι καθαρα επειδη θα με τρωει η τσεπη μου παρα αναγκη για κατι καλυτερο.

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη χτυπιεστε! :p

Με την 4.3 και τα snapdragon πλεον ειναι οπως θα επρεπε. Ακουω σκορπια παραπονα φυσικα απο εδω και απο κει παλι, αλλα αυτο που βλεπω στη δικη μου συσκευη ειναι οτι εφτασαν ολα στο τελειο. Smoοthness, ταχυτητα και κυριως μπαταρια εχουν αγγιξει σχεδον το max.

Εγω ημουν ετοιμος να το δωσω το τηλεφωνο (γιατι με την 4.2.2 ηταν για κλωτσιες) και τελικα βλεπω πως δεν αξιζει τον κοπο. Αν δοθει θα ειναι καθαρα επειδη θα με τρωει η τσεπη μου παρα αναγκη για κατι καλυτερο.

 

Δεν διαφωνώ. Απλά έχει πέσει πολύ γκρίνια. Σήμερα κάποιος έγραψε στις βελτιώσεις να του πουν καμιά καλή custom γιατί έχει κολλήματα.

Τον ρώτησα τι είδους κολλήματα αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Για μένα δεν υπάρχει λόγος αντικαταστασης, οχι τώρα αλλά ουτε για τον επόμενο ενάμιση χρόνο. Το μικρόβιο δημιουργεί ανάγκες.

Διαβάζεις στα φόρουμ διάφορα, παρασύρεσαι από τους φίλους που πήγαν μαζικά κάπου αλλού κλπ.

 

Στον τομέα ταχύτητας, smoothnes, αυτονομία, οθόνη είμαι καλυμμένος.

Η χρήση που κάνω δεν απαιτεί κάτι παραπάνω αλλά εκτός αυτού δεν υπάρχει το παραπάνω. Οι διαφορές σε σχέση με τις συσκευές που έχουν snapdragon 800 είναι μηδαμινές και μεταταφραζονται σε δέκατα του δευτερολεπτου.

 

Πραγματικές αιτίες είναι η αλλαγή για συσκευή με πιο ποιοτικά υλικά, με καλύτερη καμερα και γι οσους θέλουν οπωσδήποτε root.

Το να φύγω όμως από το S4 γιατί με root χάνω την εγγύηση και να αγοράσω G2 Ασιατικό από ebay χωρίς εγγύηση δεν έχει λογική.

Εγώ αν αλλάξω θα το κάνω τον Μάιο επειδή βαρέθηκα το πλαστικό.

Θα εξαρτηθεί και από το τι αλλαγές θα κάνει η samsung στο S5.

Αν το πάει σε μέταλλο και βελτιώσει επιτέλους τις δικές της εφαρμογές ώστε να μην υπάρχει γκρίνια θα συνεχίσω μ αυτή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη χτυπιεστε! :p

Με την 4.3 και τα snapdragon πλεον ειναι οπως θα επρεπε. Ακουω σκορπια παραπονα φυσικα απο εδω και απο κει παλι, αλλα αυτο που βλεπω στη δικη μου συσκευη ειναι οτι εφτασαν ολα στο τελειο. Smoοthness, ταχυτητα και κυριως μπαταρια εχουν αγγιξει σχεδον το max.

Εγω ημουν ετοιμος να το δωσω το τηλεφωνο (γιατι με την 4.2.2 ηταν για κλωτσιες) και τελικα βλεπω πως δεν αξιζει τον κοπο. Αν δοθει θα ειναι καθαρα επειδη θα με τρωει η τσεπη μου παρα αναγκη για κατι καλυτερο.

 

δν διαφωνω..με την 4.3 εχει γινει τελειο το i9505..μια χαρα κινητο ειναι!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω παρει ακομη την 4,3,ακομη σε 4,2 ειμαι,το κινητο ειναι γαλλικης η πορτογαλικης προελευσης.γνωριζει καποιος?

 

Εδώ μιλάμε για το S4 9500 με τον Octa επεξεργαστή το οποίο δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη. Οπότε αποκλείεται να είναι Γαλλικό n Πορτογαλικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί πήγα να τσεκάρω το ''Ενημέρωση λογισμικού'' στις ρυθμίσεις και ξεκίνησε να κατεβάζει μια ενημέρωση γύρω στα 719mb αν δεν κάνω λάθος αλλά πάτησα ακύρωση,παίζει να είναι η 4.3 ???να σημειώσω ότι το κινητό είναι με Τσέχικο κωδικό και φοράει την μαμίσια 4.2.2 ,τι να κάνω να την περάσω την 4.3?αξίζει ή έχει τίποτα θέματα???να αναφέρω εδώ ότι στις 15 μέρες που έχω το κινητό δουλεύει σφαίρα και απροβλημάτιστα σε όλα,το μόνο ψιλοαρνητικό είναι ότι αν του αλλάξεις τα φώτα στο wi-fi internet,παιχνίδια κλπ την βγάζει δεν την βγάζει μια μέρα.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα από που μπορώ να αγοράσω το 9500?

 

η απο κυπρο αν εχεις κανενα γνωστο να στο φερει αλλιως amazon & ebay

.αλλα εκει νομιζω κατι γινεται με τελωνειο,δν ξερω ποσο πληρωνεις ας μας διαφωτισει καποιος.....

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

η απο κυπρο αν εχεις κανενα γνωστο να στο φερει αλλιως amazon & ebay

.αλλα εκει νομιζω κατι γινεται με τελωνειο,δν ξερω ποσο πληρωνεις ας μας διαφωτισει καποιος.....

 

Νομίζω ότι στέλνει κάποιο κατάστημα από την Κύπρο, Στεφανής λέγεται.

Τι ισχύει με εγγυηση δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να σταλεί στην Κύπρο.

 

Γενικά με τα I9500 ξεχνάς την εγγύηση στην Ελλάδα απ όπου και να το αγοράσεις.

Ευτυχώς δεν έχουμε ούτε καν φουσκωμένες μπαταρίες καθότι είναι made in Korea, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει μια συσκευή.

 

Να πω ότι με την 4.3 έχει μειωθεί πολύ ο χρόνος που χρειάζεται ο Dialer αν έχεις πολλές ώρες να τον χρησιμοποιησεις. Η τελευταία κλήση που είχα κάνει ήταν στις 2 το μεσημέρι και μετά από τόσες ωρες άνοιξε αμέσως παρόλο ότι είχα 1600 mb ram σε χρήση.

Γενικά έχουμε ένα S4 όπως θα έπρεπε να ήταν όλες οι εκδόσεις του από την πρώτη μέρα.

Δείτε στο βίντεο της υπογραφής μου πόσο γρήγορα ανοίγουν τα tab στην διαχείριση εφαρμογών.

Μέχρι και το scrolling στο ιστορικό των κλήσεων έχει ομαλοποιηθει πλήρως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

για ελλαδα θα πιανει τα δικτυα το lte a???το σκεφτομουν να το παρω αλλα καλυτερα να περιμενουμε για τo s5!!

http://www.ebay.com/itm/NEW-UNLOCKED-SAMSUNG-GALAXY-S4-LTE-A-ADVANCED-E330S-32GB-QUAD-2-3-BLUE-ARCTIC-/161155999813?pt=Cell_Phones&hash=item2585a56845

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

για ελλαδα θα πιανει τα δικτυα το lte a???το σκεφτομουν να το παρω αλλα καλυτερα να περιμενουμε για τo s5!!

http://www.ebay.com/itm/NEW-UNLOCKED-SAMSUNG-GALAXY-S4-LTE-A-ADVANCED-E330S-32GB-QUAD-2-3-BLUE-ARCTIC-/161155999813?pt=Cell_Phones&hash=item2585a56845

Το έχω πάρει και κανένα πρόβλημα. Το κινητό πετάει (έχω και το 9505 και τα συγκρίνω), απλά δείχνει 3G (αντί για H/H+) και LTE (αντί για 4G). Ενημέρωσε όμως και τον πωλητή ότι το θέλεις για Ελλάδα, όπως και να το στείλει με EMS και όχι με DHL/FedEx/TNT.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει και κανένα πρόβλημα. Το κινητό πετάει (έχω και το 9505 και τα συγκρίνω), απλά δείχνει 3G (αντί για H/H+) και LTE (αντί για 4G). Ενημέρωσε όμως και τον πωλητή ότι το θέλεις για Ελλάδα, όπως και να το στείλει με EMS και όχι με DHL/FedEx/TNT.

 

Εχω το i9500...τελικα απο οτι βλεπω το filmware που φοραει ειναι απο south korea μονο!!!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Από νυχτερινές φωτογραφίες παιδιά τι λέει το κινητό?Επίσης από μπαταρία πόσο σας κρατάει?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Από νυχτερινές φωτογραφίες παιδιά τι λέει το κινητό?Επίσης από μπαταρία πόσο σας κρατάει?

 

το κινητο δεν παιζεται..απιστευτες φωτο..στο θεμα μπαταριας αναλογα με την χρηση που κανεις!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εχω το i9500...τελικα απο οτι βλεπω το filmware που φοραει ειναι απο south korea μονο!!!

Ναι, αλλά παίρνει άμεσα όλα τα updates (μάλλον και πιο γρήγορα, ως μητρική συσκευή). Το μόνο κακό είναι ότι έχει και κάποιες Κορεάτικες εφαρμογές που δεν αφαιρούνται (δε το έχω ρουτάρει). Κατά τα άλλα, τέλειο!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε το Kies αναβάθμιση σε MJ8. Την περνάω τώρα. Κωδικός ACR.

 

 

καιρος ηταν αρκετα περιμενες κ εσυ..πες μας εντυπωσεις....

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς ακόμα το update. OTA τίποτα ακόμα και το kies λέει οτι το firmware δεν υποστηρίζεται για αναβάθμιση. Είναι τελείως μαμά το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς ακόμα το update. OTA τίποτα ακόμα και το kies λέει οτι το firmware δεν υποστηρίζεται για αναβάθμιση. Είναι τελείως μαμά το κινητό.

 

τα 3 γραμματα που ειναι σε παρενθεση τι ειναι?οταν το συνδεειs στο kies...?

 

απο που το εχεις παρει το κινητο?κ για ποια χωρα προοριζοταν?πρεπει να την βρεις για να σε βοηθησουμε να βαλεις την rom που προοριζοταν για την χωρα του κινητου σου!!!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς ακόμα το update. OTA τίποτα ακόμα και το kies λέει οτι το firmware δεν υποστηρίζεται για αναβάθμιση. Είναι τελείως μαμά το κινητό.

 

Το έχεις αγοράσει καινούργιο και σφραγισμένο με την ταινία ασφαλείας?

 

Όταν στο kies σου λέει ότι το firmware δεν υποστηρίζεται για αναβάθμιση σημαίνει ότι έχει περαστεί άλλη official rom που δεν ταιριάζει με το csc.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καιρος ηταν αρκετα περιμενες κ εσυ..πες μας εντυπωσεις....

Βούτυρο που λένε και κάποιοι φίλοι εδώ μέσα :lol:. Πάει σφαίρα

Link to comment
Share on other sites

τα 3 γραμματα που ειναι σε παρενθεση τι ειναι?οταν το συνδεειs στο kies...?

 

απο που το εχεις παρει το κινητο?κ για ποια χωρα προοριζοταν?πρεπει να την βρεις για να σε βοηθησουμε να βαλεις την rom που προοριζοταν για την χωρα του κινητου σου!!!

 

Το έχεις αγοράσει καινούργιο και σφραγισμένο με την ταινία ασφαλείας?

 

Όταν στο kies σου λέει ότι το firmware δεν υποστηρίζεται για αναβάθμιση σημαίνει ότι έχει περαστεί άλλη official rom που δεν ταιριάζει με το csc.

 

Από το expansys Αυστραλίας το είχα πάρει. Από τα πρώτα που είχε φέρει.

Το συνέδεσα πάλι στο kies και λέει τα εξής:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38092&stc=1&d=1386023928

 

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα και να έχει περαστεί άλλο firmware, στο recovery μου λέει ότι είναι official κανονικά. Αν κατεβάσω από samfirmware το αντίστοιχο για Trinidad&Tobago (TTT) με το εικονιδιάκι του KIES, θα περαστεί κανονικά και δεν θα αλλάξει κάποιο status στον bootloader, σωστά?

Πχ αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38093&stc=1&d=1386025413

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Από το expansys Αυστραλίας το είχα πάρει. Από τα πρώτα που είχε φέρει.

Το συνέδεσα πάλι στο kies και λέει τα εξής:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38092&stc=1&d=1386023928

 

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα και να έχει περαστεί άλλο firmware, στο recovery μου λέει ότι είναι official κανονικά. Αν κατεβάσω από samfirmware το αντίστοιχο για Trinidad&Tobago (TTT) με το εικονιδιάκι του KIES, θα περαστεί κανονικά και δεν θα αλλάξει κάποιο status στον bootloader, σωστά?

Πχ αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38093&stc=1&d=1386025413

 

Ναι κατεβασε την τελευταια...απλα να ξερεις μετα γυρισμος δν υπαρχει στην 4.2.2!!!κ με την 4.3 εγκαθιστατε κ το knox...που θα σε προειδοποιησει αν πας να το ροοταρεις η περασεις custom rom απο 0/0 πεφτει σε 0/1..κ μεχρι στιγμης δεν μηδενιζεται προς το παρον.. οποτε κατεβασε την τελευταια trinidad and tobago k περασε την.κ το αφηνεις μαμισιο οπως ειναι...μολις ολοκληρωθει η εγκατασταση του κανεις κ ενα hard reset αφου παρεις πρωτα back up τα αρχεια σου κ εισαι ετοιμος!!!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Από το expansys Αυστραλίας το είχα πάρει. Από τα πρώτα που είχε φέρει.

Το συνέδεσα πάλι στο kies και λέει τα εξής:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38092&stc=1&d=1386023928

 

Δεν με πειράζει ιδιαίτερα και να έχει περαστεί άλλο firmware, στο recovery μου λέει ότι είναι official κανονικά. Αν κατεβάσω από samfirmware το αντίστοιχο για Trinidad&Tobago (TTT) με το εικονιδιάκι του KIES, θα περαστεί κανονικά και δεν θα αλλάξει κάποιο status στον bootloader, σωστά?

Πχ αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38093&stc=1&d=1386025413

 

Προφανώς η rom είμαι ΤΤΤ αλλά έχει διαφορετικό csc.

Πόσον μερικά ποστ είχα γράψει πως αλλάζει το csc.

Περνάς την rom αλλά έχεις ξετικαρει στο odin το auto restart ώστε να μην μπουταρει μόλις περαστεί η rom.

Κλείνεις όπως είσαι την συσκευή βγάζοντας την μπαταρία και μετά μπαίνεις σε recovery από την οποία κάνεις wipe factory reset & wipe cache.

Μετά κάνεις reboot system.

Σε μενα έπιασε με την δεύτερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...