Jump to content

MyCosmos e-mail


SeCtoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα επεκταθώ περεταίρω γιατί ο crazyio το πάει για καβγά. Εγώ αυτό που θέλω να πω και να κλείσει το θέμα εδώ, είναι ότι αντί να καθόμαστε εδώ και να βγάζουμε τόση χολή για τα δίκτυα και λέγοντας αμπελοφιλοσοφίες ψευτοδιανοουμενίστικες, καλύτερα να στέλνουμε τα παράπονα μας στην εκάστοτε εταιρεία (στην συγκεκριμένη περίπτωση COSMOTE) εγγράφως ή με e-mail για να τους πείσουμε τελικά να το επαναφέρουν!

Πες πες πες, τι θα κάνουν, θα αναγκαστούν να το ξαναβάλουν! :) :D

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tha to ehete ksanapei sigoura alla epsaksa 5 selides pisw kai den eida tipota.

 

giati me ton firefox den bgazei SMS?

 

mporoume na kanoume kati i perimenoume na sygkinithoun?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

tha to ehete ksanapei sigoura alla epsaksa 5 selides pisw kai den eida tipota.

 

giati me ton firefox den bgazei SMS?

 

mporoume na kanoume kati i perimenoume na sygkinithoun?

:w00t: minima k selida paei se sena?

...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Symbian OS; SonyEricsson P900; 305) Opera 6.30 [en])

 

tha to ehete ksanapei sigoura alla epsaksa 5 selides pisw kai den eida tipota.

 

giati me ton firefox den bgazei SMS?

 

mporoume na kanoume kati i perimenoume na sygkinithoun?

:w00t: minima k selida paei se sena?

 

:D:D Μάλλον! Φίλε έχει αναφερθεί ίσως και στην προηγούμενη σελίδα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επεκταθώ περεταίρω γιατί ο crazyio το πάει για καβγά. Εγώ αυτό που θέλω να πω και να κλείσει το θέμα εδώ, είναι ότι αντί να καθόμαστε εδώ και να βγάζουμε τόση χολή για τα δίκτυα και λέγοντας αμπελοφιλοσοφίες ψευτοδιανοουμενίστικες, καλύτερα να στέλνουμε τα παράπονα μας στην εκάστοτε εταιρεία (στην συγκεκριμένη περίπτωση COSMOTE) εγγράφως ή με e-mail για να τους πείσουμε τελικά να το επαναφέρουν!

Πες πες πες, τι θα κάνουν, θα αναγκαστούν να το ξαναβάλουν! :) :D

 

Εγώ νομίζω ότι εσύ το πας για καβγά από την απάντηση που έδωσες στο αρχικό μήνυμα του crazyio. Ο καθένας μπορεί να εκφράζεται και να λέει την γνώμη του ελεύθερα. Ούτε μίλησε υβριστικά ούτε έθιξε κάποιον (χωρίς λόγο τουλάχιστον).

Η κάθε εταιρία αυτό που θέλει να αποφύγει είναι η μαζική έκφραση απογοήτευσης από τους πελάτες της. Στέλνοντας λοιπόν ένα email με παράπονο στην εταιρία Cosmote δεν κάνει κανείς τίποτα. Θα έχει μία από τις συνηθισμένες απαντήσεις που συνήθως είναι copy-paste και έληξε εκεί το θέμα. Ή μήπως δεν ξέρεις ότι υπάρχουν... κάποιοι επίσημοι ή ανεπίσημοι εκπρόσωποι στα διάφορα forum και ειδικά στα δημοφιλή; Και ειδικά όταν παίζονται και διαφημιστικά banners της εταιρίας στα forum αυτά... Συμφωνώ λοιπόν με τον crazyio και επαυξάνω όσον αφορά την δημόσια έκφραση των παράπονών μας. Δεν μπορώ να καταλάβω εσύ για πιο λόγο θίχτηκες και μάλιστα με μια δόση εμπάθειας προς κάποιον που εξέφρασε παράπονα για την Cosmote. Ή μήπως καταλαβαίνω... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Όσο αφορά τις τελευταίες στιχομυθίες, γιατί τόσο εμπάθεια βρε παιδιά?...Μια δωρεάν υπηρεσία είναι έτσι κι αλλιώς, όποιος θέλει το λειτουργεί το Mycosmos, και όποιος δεν θέλει όχι, μη χαλάμε τις καρδιές μας για τέτοιους λόγους...σεβαστή η γνώμη σας...αλλά πιο πολύ η γνώση σας...γιατί έτσι κι αλλιώς ο καθένας έχει τα δικά του επιχειρήματα, και τις δικές του ανάγκες....καλοκαιράκι...καλή καρδιά...και χαμόγελα....δεν βλέπετε τι γίνεται γύρω σας?...για το Mycosmos θα στεναχωριόμαστε?...... ;)

...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

Το οτι εμένα μου έδεσε τα χέρια η πατάτα που κάνανε μπορεί να μην αφορά ούτε εσάς ούτε την Cosmote... αλλά το ότι έκανε γενικό κακό έστω και μια αλλαγή της σε μια τέτοια υπηρεσία πιστεύω αφορά πολύ κόσμο ...

και εδώ είναι που πρέπει να εμφανιστέι η ομαδικότητα του forum και του κάθε forum και όχι να κατηγορούμε μεμονομένες καταστάσεις που δεν μας αφορούν ....

Τώρα όσο αφόρα για τρόπους έκφρασης .... τους γνωρίζω ιδιαίτερα καλά μια και υπήρξα mod εδώ παλίοτερα .... αλλά απο ότι φαίνετε το πόσο παλίος ή καινούργιος είσαι εξακολουθεί να κρίνεται απο τα πόσα ποστ έχεις κάνει ... χωρίς να αναρωτηθεί μετά απο πόσες αναβαθμήσεις έχει χρειαστεί να ξανα γραφτείς ή αν το έχεις κάνει ... αλλά τες πα .... εξάλλου πόσοι απο εδώ μέσα υπήρχαν τότε ή πόσοι θυμούνται ? :shifty:

Διάθεση για καβγά δεν έχει κανένας ..... απλά ο φίλος πιο πάνω έχει μια άποψη και εγώ απο την μεριά μου έχω βαρεθεί να ακούω διαφορες πατάτες απο ανίδεους παντογνώστες ... αυτά ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο προσπάθεια θέλει για να καταλάβεί κανείς πως δεν είναι θέμα αντίδρασης αλλά ενός ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ που μπορεί να σε βοηθάει σημαντικά ?

Το τι χρήση κάνει ο καθένας στην κάθε υπηρεσία για την οποια ΙΣΩΣ να επέλεξε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δίκτυο την ξέρει ο καθένας περισσότερο απο κάθε άλλον ....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

pantws enas allos logos pou hrisimopoiousa webmail itan epeidh den mou arese to interface tou outlook. kai twra to ena mail mou ehei outlook look... :(

 

pantws prepei na ksanapw mia fora oti se ayto to site ta epishmasmena eksyphretoun mono sygkekrimenous hristes...

mipws na arhisete na skefteste na ta metatrepsete se wiki? etsi kai ton skopo sas tha petyhete (na min epanlambanetai kathe toso ena thema) kai tha einai praktika stin anagnwsi...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι τσαμπα για την εταιρεια να το προσφερει, αρεσει στους πελατες της, προσελκυει νεους πελατες, κραταει τους παλιους, υπηρχε παλια κ λειτουργουσε πολυ καλα, ποια η λογικη λοιπον να μην υπαρχει κ τωρα?

Ας το βαλουν γρηγορα μην απολυθουν καποιοι εκει μεσα.

Και αν νομιζετε οτι παιζω, δοκιμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι τσαμπα για την εταιρεια να το προσφερει, αρεσει στους πελατες της, προσελκυει νεους πελατες, κραταει τους παλιους, υπηρχε παλια κ λειτουργουσε πολυ καλα, ποια η λογικη λοιπον να μην υπαρχει κ τωρα?

Ας το βαλουν γρηγορα μην απολυθουν καποιοι εκει μεσα.

Και αν νομιζετε οτι παιζω, δοκιμαστε.

 

 

Να δοκιμάσουμε τί ακριβώς ? γιατί δεν το πολυ κατάλαβα ... :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα.

 

Δε λέω ότι έκανε καλά η Cosmote που έκοψε το εξωτερικό POP3 αλλά δεν είχε και καμία υποχρέωση να το παρέχει. Και είναι κακή πρακτική να χρησιμοποιείς επαγγελματικά μια υπηρεσία για την οποία δεν έχεις συμβόλαιο παροχής.

 

Εγώ είμαι ικανοποιημένος με το αναμενόμενο - να έχω POP3 πρόσβαση από το κινητό μου. Η ειδοποίηση για νέα mail είναι bonus. Όπως και το Outlook Web/Mobile Access. Και τα δωρεάν SMS. Και οι επιπλέον διευθύνσεις @mycosmos.gr. Και όπως είπε κάποιος παραπάνω, τα τελευταία μπορείς να τα 'χεις και με κάρτα νεκρή για χρόνια.

 

Για όλους τους εξαγριωμένους.. σοβαρούς επαγγελματίες πάντως υπάρχει και το forwarding. Σε κανένα mail με pop. Από αυτά τα τζάμπα με κάτι gigabyte χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν κατάλαβα, γιατί σας χαλάει η COSMOTE που το προσφέρει με συνδέσεις GPRS μόνο; Ε όπως και να το κάνουμε δεν πιστεύω ότι το Mycosmos e-mail θεωρείται σαν μόνιμη θυρίδα πρόσβασης των e-mail! Υπάρχουν άλλοι δικτυακοί τόποι που προσφέρουν τζάμπα e-mail και μπορείς να το παρακολουθείς από παντού και πάντα (π.χ. Freemail). Το MyCosmos όπως και να το κάνουμε άντε να είναι ένα προσωρινό φρούτο. Όχι και η κύρια θυρίδα e-mail να είναι το MyCosmos!!!

 

Μας χαλάει γιατί πάρα πολλοί χρησιμοποιούμε το Mycosmos e-mail από την πρώτη μέρα που λειτούργησε και επίσης πολλοί (σαν και εμένα) το έχουν για βασικό τους e-mail. Με ποιο δικαίωμα λοιπόν μου απαγορεύουν να το χρησιμοποιήσω μέσω outlook express με όποιον provider θέλω εγώ και με υποχρεώνουν έμμεσα να βάλω το ρημαδοGPRS τους με τις πανάκριβες χρεώσεις του και τις ελεϊνές ταχύτητες; Έχω adsl και θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο με αυτούς (το mycosmos e-mail το έχω σε καρτοκινητό) μόνο και μόνο για το GPRS και να πληρώσω τα κέρατά μου για να κατεβάσω τα περίπου 1000 e-mail που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην θυρίδα μου; Δεν πρόκειται όμως να τους κάνω την χάρη να τους χρυσοπληρώσω. Για εξήγησέ μας τον λόγο που δεν πρέπει να είναι το κύριό μας e-mail το Mycosmos. Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον :mad:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

mporei kapoios na mou pei tis rythmiseis gia to mycosmos gia na mpainw mesw profimail sto email mou? aytes poy exw den douleboun pleon!

 

Αν έχεις διαβάσει όσα έχουν γράψει οι προηγούμενοι, δεν θα έπρεπε να το ρωτάς αυτό ! Δες τι γράφει το αμέσως προηγούμενο από το δικό σου post !!!

 

Η καλή μας κοσμοτέ έκοψε τo pop3/smtp access εκτός αν συνδέεσαι μέσω 3G/ GPRS internet από Cosmote. Ασύμφορο δηλαδή. Αν θες παρόλα αυτά να ξοδευτείς, ο server είναι mail.mycosmos.gr ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται forwarding ?
* Rules->New...

* Rule Name: Forward all mail

* Forward it to: billg@microsoft.com

* Save and Close

* OK

 

Προαιρετικά μπορεί να βάλει κανείς τη διεύθυνσή του, για να μη πάει όλη του η αλληλογραφία στον Bill Gates (που ήδη παίρνει 4-5 Gb την ημέρα) :p

Link to comment
Share on other sites

Μας χαλάει γιατί πάρα πολλοί χρησιμοποιούμε το Mycosmos e-mail από την πρώτη μέρα που λειτούργησε και επίσης πολλοί (σαν και εμένα) το έχουν για βασικό τους e-mail. Με ποιο δικαίωμα λοιπόν μου απαγορεύουν να το χρησιμοποιήσω μέσω outlook express με όποιον provider θέλω εγώ και με υποχρεώνουν έμμεσα να βάλω το ρημαδοGPRS τους με τις πανάκριβες χρεώσεις του και τις ελεϊνές ταχύτητες;
Από τους όρους χρήσης mycosmos

 

"Σε κάθε περίπτωση η COSMOTE διατηρεί ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα προσωρινής ή οριστικής διακοπής της λειτουργίας μέρους ή ολόκληρου του MyCosmos για λόγους συντήρησης ή αναβάθμισης του δικτύου ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, συμπεριλαμβανομένης και της τυχόν επιλογής της."

Έχω adsl και θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο με αυτούς (το mycosmos e-mail το έχω σε καρτοκινητό) μόνο και μόνο για το GPRS και να πληρώσω τα κέρατά μου για να κατεβάσω τα περίπου 1000 e-mail που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην θυρίδα μου; Δεν πρόκειται όμως να τους κάνω την χάρη να τους χρυσοπληρώσω.
Αν έχεις πάρει χίλια mail στις 2-3 βδομάδες μετά την αναβάθμιση τότε θα 'πρεπε να χρησιμοποιείς κάνα πιο "σίγουρο" mail. Αν πάλι τα 'χες από πριν (δηλ. δε τα κατέβαζες) τι το θες το POP3?
Για εξήγησέ μας τον λόγο που δεν πρέπει να είναι το κύριό μας e-mail το Mycosmos. Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον :mad:
Η κοινή λογική, πως σου φαίνεται για λόγος?
Link to comment
Share on other sites

Από τους όρους χρήσης mycosmos

 

"Σε κάθε περίπτωση η COSMOTE διατηρεί ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα προσωρινής ή οριστικής διακοπής της λειτουργίας μέρους ή ολόκληρου του MyCosmos για λόγους συντήρησης ή αναβάθμισης του δικτύου ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, συμπεριλαμβανομένης και της τυχόν επιλογής της."

 

Με κοινή λοιπόν λογική ...τότε ισχύει :

Σε κάθε περίπτωση ο συνδρομητής διατηρεί ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα διακοπής συμβολαίου ή αλλαγής δικτύου .....

 

Αλλά πίστεψέ με πως δεν το θέλουν αυτό .....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Με κοινή λοιπόν λογική ...τότε ισχύει :

Σε κάθε περίπτωση ο συνδρομητής διατηρεί ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα διακοπής συμβολαίου ή αλλαγής δικτύου .....

 

Αλλά πίστεψέ με πως δεν το θέλουν αυτό .....

Με κοινή λογική.. αν ο συνδρομητής διακόψει το συμβόλαιο ή αλλάξει δίκτυο όχι μόνο δεν θα χει mail @mycosmos με POP3 αλλά πολύ πιθανά δεν θα χει mail @mycosmos καθόλου. Οπότε με βάση το κοινό δίκαιο (όπως ανέλυσα στο προηγούμενο post) και τη κοινή λογική ο.. επαγγελματίας, έμπειρος, κτλ. που έχει βασικό mail @mycosmos δεν είναι σε θέση να απειλεί αλλά μόνο να παρακαλεί.
Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω, συμμερίζομαι όσους θα τους λείψει το POP3 του mycosmos (και δε το παίξαν κάπως ή αλλιώς) αλλά όπως λένε και οι αμερικάνοι shit happens. Και όλοι εμείς οι άβγαλτοι ερασιτέχνες τα 'χουμε περάσει πολλές φορές και δε περιμέναμε τίποτα περισσότερο από την κοσμοτέ ή οποιαδήποτε άλλη στη θέση της.

 

Και για να ξαναπω και του στραβού το δίκιο, και τόση.. υπηρεσία τζάμπα, καλή είναι :p

Link to comment
Share on other sites

ayto to kwloemail mou xei spasei ta nebra! otan stelnw email,h tha moy erthi ena minima oti apetixe na stalei,h leei kati gia delay.edw kai poso kairo mou to kanei ayto! na to xoun na to xaironte! xalali kai oi eidopoiiseis.allazw se bluebottle pou ta xei ola
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ayto to kwloemail mou xei spasei ta nebra! otan stelnw email,h tha moy erthi ena minima oti apetixe na stalei,h leei kati gia delay.edw kai poso kairo mou to kanei ayto! na to xoun na to xaironte! xalali kai oi eidopoiiseis.allazw se bluebottle pou ta xei ola

Μήπως θα ήταν πιο εποικοδομητικό να το αναφέρεις στο Customer Care τους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...