Jump to content

Lenovo Ideatab A2107a 3G


achillevs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lenovo Ideatab a2107a 3G

Απεκτησα προσφατα το ταμπλετακι, με μια προσφορα που ειχαν τα Νεα-Βημα.

Ειναι 3G και του περασα μια σιμ καρτουλα, το φορτασα και με 1γιγα δεδομενα για να εχω ιντερνετ στις διακοπες του Πασχα στο χωριο.

Η σιμ εχει μεσα και 300 λεπτα ομιλιας, και ρωταω αν μπορω να το χρησιμοποιησω σαν τηλεφωνο.

Περασα το GO-dialer,contacts αλλα δεν μου δουλευει σαν τηλεφωνο.

Εχει κανεις ιδεα τι παιζει με τα 3G?

Ευχαριστω

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Lenovo Ideatab a2107a 3G

Απεκτησα προσφατα το ταμπλετακι, με μια προσφορα που ειχαν τα Νεα-Βημα.

Ειναι 3G και του περασα μια σιμ καρτουλα, το φορτασα και με 1γιγα δεδομενα για να εχω ιντερνετ στις διακοπες του Πασχα στο χωριο.

Η σιμ εχει μεσα και 300 λεπτα ομιλιας, και ρωταω αν μπορω να το χρησιμοποιησω σαν τηλεφωνο.

Περασα το GO-dialer,contacts αλλα δεν μου δουλευει σαν τηλεφωνο.

Εχει κανεις ιδεα τι παιζει με τα 3G?

Ευχαριστω

Φίλε μου, πήρα το ίδιο, αφού πρώτα εψαξα και βρήκα firmware στους xda developers που ενεργοποιεί και το τηλέφωνο!!!

Τώρα το έχω με δύο κάρτες sim, gps τηλέφωνο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πήρα το ίδιο, αφού πρώτα εψαξα και βρήκα firmware στους xda developers που ενεργοποιεί και το τηλέφωνο!!!

Τώρα το έχω με δύο κάρτες sim, gps τηλέφωνο κτλ.

 

Ευχαριστω φιλε για την πληροφορια.

Επειδη ομως δεν το εχω ξανακανει και δεν καταλαβα πως γινεται δεν θα το δοκιμασω.

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την πληροφορια.

Επειδη ομως δεν το εχω ξανακανει και δεν καταλαβα πως γινεται δεν θα το δοκιμασω.

ΟΚ και για ιντερνετ καλό είναι.

(Κι άλλο νά'παιρνες, έβαζες usb stick.)

Edited by parisal
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λεει το μηχανημα? ειμαι ντεμι να το παρω, να μην το παρω...

το βασικο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχει εξοδο για εικονα κι εγς χρειαζομαι να κανω προβολες σε προτζεκτορες......

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λεει το μηχανημα? ειμαι ντεμι να το παρω, να μην το παρω...

το βασικο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχει εξοδο για εικονα κι εγς χρειαζομαι να κανω προβολες σε προτζεκτορες......

Αυτό το τάμπλετ αξίζει να το πάρεις, αν έχεις σκοπό να εκμεταλευτείς τις δύο sim που έχει, το GPS κτλ.

Διαφορετικά, υπάρχουν φθηνότερα και με καλύτερα χαρακτηριστικά.Αν πούμε, για το θέμα εξόδου εικόνας, δε θα σε καλύψει, γιατί δεν έχει.

πως το εκανες και παιρνει τηλεφωνο ? κανεναν οδηγο

Αρχικές οδηγίες θα βρείς εδώ.

Η ρομ που πέρασα υπάρχει εδώ.

Κάπου έχει και περισσότερες οδηγίες, αλλά, αν ψάξεις αυτά, θα τις βρεις.

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιο καλο παιδι μπορει να μας πει βημα βημα για την αλλαγη ρομ που το κανει τηλεφωνο;ελατε καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ας κάνει κάποιος τον κόπο να μας πει πως μπαίνει αυτή η rom. Φαίνεται πολύ αξιόλογη πρόταση αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανένας δεν θέλει να μας βοηθησει με την rom που το κανει τηλέφωνο?ελάτε ρε παιδιά καποιος ας κανει το καλο
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία, σε γενικές γραμμές περιγράφεται στα links που έδωσα πιο πάνω.

Πρώτα πρέπει να περαστούν οι drivers για windows, για να μπορεί το pc να "βλέπει" το τάμπλετ.

Μετά το τάμπλετ πρέπει να γίνει root με την ανάλογη διαδικασία, για να μπορεί να γίνει αντιγραφή αρχείων συστήματος και backup της ρομ που φοράει, αν θέλουμε.

Για να μη χάσουμε τους αριθμούς IMEI, αντιγράφουμε στο PC, πριν την αναβάθμιση το το φάκελο nvram (data/nvram) για να τον ξαναπεράσουμε, όταν τελειώσει η διαδικασία.

Μετά, με τη διαδικασία που περιγράφεται στο Post #25 περνάμε την καινούρια ρομ (εγώ πέρασα την τελευταία).

Τα διάφορα links περιέχουν όλα τα εργαλεία, τους drivers και τα αρχεία που χρειάζονται.

Η διαδικασία προϋποθέτει κάποια εμπειρία σε εγκατάσταση drivers και φλασσαρίσματα και γίνεται με προσωπική ευθύνη του καθενός.

Κάποιος φίλος από το νήμα, ενώ έκανε κανονικά τη διαδικασία, βγήκε σε μια οθόνη με επιλογή για διάφορες γλώσσες, που, όμως μετά δεν προχωρούσε.

Δεν γνωρίζω αν κατάφερε να περάσει τη ρομ κανονικά, οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν εβαλες τγν ρομ μηπως ενεργοποιηθηκε το υσβ οτγ δηλαδη να παιρνει στικακια και πληκτρολογια ,για δες και πες μας.:):)
Link to comment
Share on other sites

οταν εβαλες τγν ρομ μηπως ενεργοποιηθηκε το υσβ οτγ δηλαδη να παιρνει στικακια και πληκτρολογια ,για δες και πες μας.:):)
Όχι.

Δεν έχει OTG δυνατότητα, αλλα μικρό το κακό, αφού το χρησιμοποιώ για άλλα πράγματα.

Και το bluetooth, ενώ δείχνει ότι συνδέεται, δεν λειτουργεί με συσκευές για αντιγραφή αρχείων ή σύνδεση mouse ή keyboard.

Λειτουργεί, όμως με handsfree οπότε είναι άνετη η συνομηλία μέσω τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή αρκετοί έχουμε δοκιμάσει και έχουμε μείνει στην αρχική οθόνη για επιλογή γλώσσας και συνεχόμενα loop αχρηστεύοντας στην ουσία τα tablet μας.

Ποιά μέθοδο ακριβώς χρησιμοποίησες ? Οσοι ακολουθήσαμε την 1η και μάλον απο ότι βλέπω είμαστε πολοί έχουμε το ανωτέρω αποτέλεσμα. Την δεύτερη όποιος την ακολούθησε κόλλησε στο Flash Tool ...

Μήπως μπορείς να κάνεις ένα FULL BACKUP της ROM που έχεις τώρα και να την κάνεις UPLOAD ώστε να επαναφέρουμε και τα δικά μας Tablet ?.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Tolis

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρκετοί έχουμε δοκιμάσει και έχουμε μείνει στην αρχική οθόνη για επιλογή γλώσσας και συνεχόμενα loop αχρηστεύοντας στην ουσία τα tablet μας.

Ποιά μέθοδο ακριβώς χρησιμοποίησες ? Οσοι ακολουθήσαμε την 1η και μάλον απο ότι βλέπω είμαστε πολοί έχουμε το ανωτέρω αποτέλεσμα. Την δεύτερη όποιος την ακολούθησε κόλλησε στο Flash Tool ...

Μήπως μπορείς να κάνεις ένα FULL BACKUP της ROM που έχεις τώρα και να την κάνεις UPLOAD ώστε να επαναφέρουμε και τα δικά μας Tablet ?.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Tolis

Πρώτα έκανα root το τάμπλετ και πήρα backup της αρχικής ρομ με τις οδηγίες από εδώ.Επίσης αντέγραψα το φάκελλο nvram, για να μπορώ να κάνω restore τα IMEI.

 

Μετά, όπως λες κι εσύ, με τη δεύτερη επιλογή φλασσαρίσματος (αυτή χρησιμοποίησα κι εγώ) κόλλησα στο Flash Tool με Windows 7.

Τότε πέρασα τους drivers σε ένα laptop με Windows XP που έχω και το flash tool δούλεψε, οπότε πέρασα το CWM 5.5.0.4.

Μετά, η ρομ πέρασε εύκολα, μέσω CWM, από sd card.

Αν εννοείς την αρχική ρομ που είχε το τάμπλετ, υπάρχει εδώ με το όνομα "A2107A-H European Stock ROM"

 

Επίσης στη κεντρική σελίδα συζήτησης του XDA για το τάμπλετ υπάρχουν διάφορες ερωτήσεις για κολλήματα στο φλασσάρισμα, καθώς και οι λύσεις που προτείνονται.Κοίταξε προς τις τελευταίες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά,αξίζει το ταμπλέτ?Σκέφτομαι να το πάρω δωρεάν απο τα Νεα.Έχω ηδη το nexus7 και το θέλω για τα βασικά,ίντερνετ κ κάνα παιχνίδακι.Διάβασα οτι έχει αρκετό lag και όταν ζορίζεται ζεματαει,ισχυει?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια μπορει καποιος να με βοηθισει με το ταμπλετ μου γτ εκανα μαλον πατατα κ δεν ξερω τι μπορω να κανω να το επαναφερω... καταρχιν χρησιμοποιησα τον οδηγο αυτο..... http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35340017

εφτασα στο βημα 6 που πιο πριν εχω κανει φορματ και μεταμε το multi port κανω καποιες ρυθμισεις στο προγραμμα οπως λεει κ παταω σταρτ . αρχιζει την διαδικασια και βγαζει κανα δυο σφαλματακια... το ταμπλε δεν ανοιγει λογικα επειδι εχει γινει φορματ και μονο οταν κανω reset το βρισκει στο pc mt65xx preoloader κατι τετοιο.. ασχετα με τα σφαλματα μπορω να κανω φορματ παλι κ να ειναι στην φαση που λεει ο οδηγος εκει που τελειωνει το φορματ... δεν ξερω αν μπορει να μεβοηθισει καποιο..... εχωαπελπιστει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα προβλημα με το tablet μου. αρχησα βημα βημα εναν οδηγο. συγκεκριμενα αυτονhttp://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35340017

και εκανα φορματ στο κινητο στο δευτερο βημα που ειναι με το multiport σε καμια 50αρια προσπαθιες που εχω κανειρ απο εχτες την μια τελειωσε χρωρις σφαλματα. το ταβλετ δεν ανοιγει καθολου κ μονο οταν το εχω με καλωδιο και πατησω το on και τα volume up-down μαζι δειχνει το σημα της μπαταριας σαν να φορτιζει κ καλα ενα περιεργο σημα οχι αυτο που ειχε και παλια ειναι αλλα χρωματα κτλ. καμια ιδεα? πιστευω οτι καποιο λαθος εχει γινει με τα αρχεια που περασα με το multyportt φοβαμε μιπως δεν εχω το a2101a αλλα καποιο αλλα γτ δεν περνει 2 σιμ καρτες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδή αρκετοί έχουμε δοκιμάσει και έχουμε μείνει στην αρχική οθόνη για επιλογή γλώσσας και συνεχόμενα loop αχρηστεύοντας στην ουσία τα tablet μας.

Ποιά μέθοδο ακριβώς χρησιμοποίησες ? Οσοι ακολουθήσαμε την 1η και μάλον απο ότι βλέπω είμαστε πολοί έχουμε το ανωτέρω αποτέλεσμα. Την δεύτερη όποιος την ακολούθησε κόλλησε στο Flash Tool ...

Μήπως μπορείς να κάνεις ένα FULL BACKUP της ROM που έχεις τώρα και να την κάνεις UPLOAD ώστε να επαναφέρουμε και τα δικά μας Tablet ?.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Tolis

Εκεί κόληησα κι εγώ, στην επιλογή γλώσσας. Μετά τι κάνουμε; υπάρχει τρόπος να το επαναφέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

Θα σας βγάλω λίγο από το θέμα σας γιατί έχω μια πολύ χαζή ερώτηση. Έχει το τάμπλετ ένας γνωστός και με ρώτησε πως να αλλάξει γλώσσα για να γράφει στα ελληνικά (ένα email πχ). Του λέω "εύκολο, πατάς στη γη που έχει κάτω αριστερά στο πληκτρολόγιο". Μόνο που δεν έχει τη γη. Όσο και να το έψαξα δε βρήκα πως γίνεται.

 

Όπως ρώτησε και κάποιος άλλος στο σκρούτζ:

"Δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει το (virtual ) πληκτρολόγιο σε ελληνικά (για γράψιμο e-mails, keyword seacrh κλπ).

Το μενού είναι όλο στα ελληνικά. Γλώσσες εισαγωγής έχει πολλές αλλά όχι τα ελληνικά. Ακόμη αν ορίσει κανείς δύο γλώσσες εισόδου π.χ. αγγλικά και Εβραϊκά, δεν ξέρω πως κάνει toggle από τη μια στην άλλη."

 

Το πληκτρολόγιο είναι όπως φαίνεται εδώ. Στη θέση της γης για αλλαγή γλώσσας έχει αυτό που βλέπετε το οποίο είναι σαν το tab του υπολογιστή. Δοκίμασα να κρατήσω διάφορα από τα πλήκτρα πατημένα. Τίποτα. Οπότε ελπίζω στη βοήθειά σας..

 

ευχαριστώ

Edited by besddimo
Edit: έβαλα το λίνκ με φωτογραφία του πληκτρολογίου
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

Θα σας βγάλω λίγο από το θέμα σας γιατί έχω μια πολύ χαζή ερώτηση. Έχει το τάμπλετ ένας γνωστός και με ρώτησε πως να αλλάξει γλώσσα για να γράφει στα ελληνικά (ένα email πχ). Του λέω "εύκολο, πατάς στη γη που έχει κάτω αριστερά στο πληκτρολόγιο". Μόνο που δεν έχει τη γη. Όσο και να το έψαξα δε βρήκα πως γίνεται.

 

Όπως ρώτησε και κάποιος άλλος στο σκρούτζ:

"Δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει το (virtual ) πληκτρολόγιο σε ελληνικά (για γράψιμο e-mails, keyword seacrh κλπ).

Το μενού είναι όλο στα ελληνικά. Γλώσσες εισαγωγής έχει πολλές αλλά όχι τα ελληνικά. Ακόμη αν ορίσει κανείς δύο γλώσσες εισόδου π.χ. αγγλικά και Εβραϊκά, δεν ξέρω πως κάνει toggle από τη μια στην άλλη."

 

Το πληκτρολόγιο είναι όπως φαίνεται εδώ. Στη θέση της γης για αλλαγή γλώσσας έχει αυτό που βλέπετε το οποίο είναι σαν το tab του υπολογιστή. Δοκίμασα να κρατήσω διάφορα από τα πλήκτρα πατημένα. Τίποτα. Οπότε ελπίζω στη βοήθειά σας..

 

ευχαριστώ

θα εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο (greek keybord). Μετά θα το ορίσεις ως προεπιλογή και θα σου ερπιτρέπει την αλλαγή γλώσσας. Έτσι έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo Ideatab A2107a 3G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...