Jump to content

Feiteng H9500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν αλλάξω ROM, υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η ακρίβεια του GPS;

Χρησιμοποιώ το κινητό για να μετράω την απόσταση όταν βγαίνω για πεζοπορία και συνεχώς μου προσθέτει χιλιόμετρα. Σήμερα περπάτησα 7 και μου έδειξε 18!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 218
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχει το everbuying σε λευκο 64€ και σε μαυρο 119 για λετε να εχει τετοια διαφορα; σκεφτομαι να το χτυπησω για εναν ξαδερφο
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν φεύγει το λευκό και έχουν ρίξει την τιμή για να ξεστοκάρουν.

 

Αν έπαιρνα τώρα κινητό πάντως, θα έπαιρνα το Cubot S200.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δωσει αυτο το κινητο στην αδερφη μου πριν λιγους μηνες. Το κινητο εχει φτασει στο απολυτο τελμα. Μετα απο 3-4 λεπτα χρησης το πολυ κανει reboot. Στη συνεχεια μπαινει σε ατερμονο reboot loop αφου δε μπορει να ξεκινησει. Καποια στιμη ξεκιναει..ωστε μετα απο λιγα λεπτα να ξεκινησει ολο το story απο την αρχη.

Εινα προφανες οτι εχει χοντρο προβλημα. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα ? Υπαρχει πιο hard reset , απο το να πας στο menu αντιγραφα ασφαλειας -> επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ?

Τι μπορει να γινει για αυτο ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εμ θα το πω..γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα

Και οταν ρωτησα για το δικο μου κινητο μου ειπαν διαβασε το γενικο οδηγο . Ο οποιος δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ξαναπεράσεις την ROM;

 

(μη με ρωτήσεις πως γίνεται, ακόμα το ψάχνω :lol: )

 

Εγώ κατάφερα να βάλω CWM recovery και μέσω αυτού μια άλλη ROM.

Δεν θυμάμαι τώρα την διαδικασία, έψαχνα πληροφορίες για πολλές μέρες, αν το χρειάζεσαι(στε) οπωσδήποτε, να τα ξαναβρώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ εμπειρία από GPS, δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα πρέπει να "κλειδώνει", πόσο δύσκολα να χάνει το σήμα, πόση ακρίβεια πρέπει να έχει, κλπ. Οπότε, δεν παρατήρησα κάτι...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόοον, επέστρεψε το κινητό από το service, μετά από 2 μήνες και 10 μέρες από την ημέρα που το ταχυδρόμησα (πληρώνοντας 15€). Τα προβλήματα με τα κουμπιά διορθώθηκαν, αλλά τώρα βλέπω άλλο πρόβλημα:

Η λήψη σήματος κινητής τηλεφωνίας είναι απαράδεκτα χαμηλή. Αξιοποιήσιμο σήμα έχω μόνο δίπλα σε παράθυρο/μπαλκόνι (-89dBm στο παράθυρο του γραφείου). 2-3 μέτρα πιο μέσα στο σπίτι/γραφείο το σήμα χάνεται εντελώς. Δεν είχα αυτό το πρόβλημα την πρώτη φορά που πήρα το κινητό, υποθέτω ότι κάτι πειράχτηκε κατά λάθος στο σέρβις. Θυμάμαι εν τω μεταξύ μηνύματα σε φόρουμ όπως αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437550 που μιλούν για κακή κεραία wifi/gps. Η ίδια είναι και για την τηλεφωνία; Δεν βλέπω σοβαρό πρόβλημα στην λήψη wifi/gps πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Εδω φαινεται τι πλεον εχει το τηλεφωνο..οποτε ναι ρε συ fronimitis αν μπορεις να μου πεις τι διαδικασια..θα το εκτιμουσα παααααρα πολυ

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον, επέστρεψε το κινητό από το service, μετά από 2 μήνες και 10 μέρες από την ημέρα που το ταχυδρόμησα (πληρώνοντας 15€). Τα προβλήματα με τα κουμπιά διορθώθηκαν, αλλά τώρα βλέπω άλλο πρόβλημα:

Η λήψη σήματος κινητής τηλεφωνίας είναι απαράδεκτα χαμηλή. Αξιοποιήσιμο σήμα έχω μόνο δίπλα σε παράθυρο/μπαλκόνι (-89dBm στο παράθυρο του γραφείου). 2-3 μέτρα πιο μέσα στο σπίτι/γραφείο το σήμα χάνεται εντελώς. Δεν είχα αυτό το πρόβλημα την πρώτη φορά που πήρα το κινητό, υποθέτω ότι κάτι πειράχτηκε κατά λάθος στο σέρβις. Θυμάμαι εν τω μεταξύ μηνύματα σε φόρουμ όπως αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437550 που μιλούν για κακή κεραία wifi/gps. Η ίδια είναι και για την τηλεφωνία; Δεν βλέπω σοβαρό πρόβλημα στην λήψη wifi/gps πάντως.

 

Δυο περιπτωσεις, η εχεις προβλημα με την daughter board ειναι αυτη που ερχεται σε επαφη με την κεραια στο κατω μερος του κινητου, κουβαλαει επισης πανω της το μικροφωνο και το βυσμα usb, η μετα το σερβις ξεχασαν να σου κουμπωσουν σωστα το καλωδιο που μεταφερει το σημα gsm απο την daughterboard στην motherboard. Θα πρεπει να ανοιξεις το κινητο και να δεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την αλλαγή ROM μήπως είδες βελτίωση στην ακρίβεια του GPS;

 

Για το gps φταιει η κακη κεραια που εχει το κινητο η οποια ειναι βραχυκυκλωτηρας και δεν κανει τιποτα απολυτως, υπαρχει πατεντα με κεραια καλωδιακι απο καλωδιο ftp που το κανει να κλειδωσει σημα σε 2 δευτερολεπτα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό απο τον Αύγουστο. Αφού ξεπέρασα τα προβλήματα με τα δεδομένα που άνοιγαν μόνας τους, απο χθες παρουσίασε μεγαλύτερο πρόβλημα.. Μαύρη οθόνη. Ανοίγει και κανει το γνωστό ηχο που κανει όταν ανοίγει αλλά η οθόνη μαύρη . αν κάνω factory reset θα φτιαξει ή να του κάνω την κηδεία του; Γιατί Κίνα δεν παιζει να το στείλω..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό απο τον Αύγουστο. Αφού ξεπέρασα τα προβλήματα με τα δεδομένα που άνοιγαν μόνας τους, απο χθες παρουσίασε μεγαλύτερο πρόβλημα.. Μαύρη οθόνη. Ανοίγει και κανει το γνωστό ηχο που κανει όταν ανοίγει αλλά η οθόνη μαύρη . αν κάνω factory reset θα φτιαξει ή να του κάνω την κηδεία του; Γιατί Κίνα δεν παιζει να το στείλω..

 

Κράτα πατημένο το volume up ενώ είναι "ανοικτή" η οθόνη, για 7-10 σεκ. Δες αν ανοίξει... Αν έχεις την εφαρμογή lightflow βγάλε την.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας,

έχω το Feiteng 1+ χρόνο τώρα. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Το τελευταίο διάστημα όμως η μνήμη πλέον είναι συνεχώς γεμάτη. Απεγκατέστησα εφαμοργές ή τις μετακίνησα στην κάρτα ή στη 2ο partition της μνήμης αλλά μετά από λίγο το πρόβλημα επανέρχεται :mad:.

Πλέον δεν κάνει συγχρονίσμό στις περισσότερες εφαρμογές (Gmail, Calendar, Viber κ.α).

Σκοπεύω να κάνω ένα backup τις επαφές κ έπειτα FactoryReset.

Μάλλον όμως πρέπει να δοκιμάσω κι άλλη ROM.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή tested Rom για το συγκεκριμένο;

Εκτός της απροβλημάτιστης λειτουργίας θα μου άρεσε να επιλυθούν ακόμα 2 θέματα:

- GPS

- να ενοποιήσω τα 2 partitions μνήμης. Προτιμώ ένα μεγάλο ενιαίο partition.

 

Τ.Ι.Α.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω το Feiteng 1+ χρόνο τώρα. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Το τελευταίο διάστημα όμως η μνήμη πλέον είναι συνεχώς γεμάτη. Απεγκατέστησα εφαμοργές ή τις μετακίνησα στην κάρτα ή στη 2ο partition της μνήμης αλλά μετά από λίγο το πρόβλημα επανέρχεται :mad:.

Πλέον δεν κάνει συγχρονίσμό στις περισσότερες εφαρμογές (Gmail, Calendar, Viber κ.α).

Σκοπεύω να κάνω ένα backup τις επαφές κ έπειτα FactoryReset.

Μάλλον όμως πρέπει να δοκιμάσω κι άλλη ROM.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή tested Rom για το συγκεκριμένο;

Εκτός της απροβλημάτιστης λειτουργίας θα μου άρεσε να επιλυθούν ακόμα 2 θέματα:

- GPS

- να ενοποιήσω τα 2 partitions μνήμης. Προτιμώ ένα μεγάλο ενιαίο partition.

 

Τ.Ι.Α.

αυτη την ειχα βαλει σε ενα φιλο πριν καποιους μηνες και δεν ειχε θεματα και το gps μια χαρα

 

http://www.needrom.com/download/feitenghtm-h9500-s4/

 

αυτο δεν το εχω δικιμασει

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

 

Για το gps φταιει η κακη κεραια που εχει το κινητο η οποια ειναι βραχυκυκλωτηρας και δεν κανει τιποτα απολυτως, υπαρχει πατεντα με κεραια καλωδιακι απο καλωδιο ftp που το κανει να κλειδωσει σημα σε 2 δευτερολεπτα.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις κάποια φωτο και οδηγίες τοποθέτησης???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις κάποια φωτο και οδηγίες τοποθέτησης???

ειναι χρονοβορο να ανεβασω τοσο πραγμα, αν εισαι θεσ/νικη καλυτερα να στο φτιαξω, πιο γρηγορο θα ειναι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω φαινεται τι πλεον εχει το τηλεφωνο..οποτε ναι ρε συ fronimitis αν μπορεις να μου πεις τι διαδικασια..θα το εκτιμουσα παααααρα πολυ

 

Ωχ, συγγνώμη, ξεχάστηκα και δεν σου απάντησα. Δεν ξερω αν χρειάζεσαι ακόμα οδηγίες, αλλά θα τα πω περιληπτικά για όλους...

Δες προηγούμενο μήνυμά μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663662#post5663662 για να κατεβάσεις SP Flash Tool και ROM.

 

Οδηγίες για το SP Flash Tool:

1. Τρέξε το SP Flash Tool και επέλεξε Scatter-Loading file από μέσα από τα αρχεία της ROM (MT6582_Android_scatter new.txt στην ROM που προτείνω)

2. Απο-επέλεξε το PRELOADER (Δεν έχω δοκιμάσει με αυτό επιλεγμένο, οι πιο πολλοί προτείνουν να το αφαιρέσεις για να μην κάνεις το κινητό σου τούβλο/brick... εκτός αν είναι ήδη και πρέπει να βάλεις έναν Preloader για να το σώσεις)

3. Πάτα Download (F9)

4. Κλείσε το κινητό, βγάλε-βάλε την μπαταρία, ενώ είναι κλειστό σύνδεσε το με USB και θα αρχίσει το Download

5. Όταν η μπάρα προόδου φτάσει 100%, θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος. Αποσύνδεσε το κινητό και άναψέ το.

 

Δυο περιπτωσεις, η εχεις προβλημα με την daughter board ειναι αυτη που ερχεται σε επαφη με την κεραια στο κατω μερος του κινητου, κουβαλαει επισης πανω της το μικροφωνο και το βυσμα usb, η μετα το σερβις ξεχασαν να σου κουμπωσουν σωστα το καλωδιο που μεταφερει το σημα gsm απο την daughterboard στην motherboard. Θα πρεπει να ανοιξεις το κινητο και να δεις.

 

Τελικά το ξαναέστειλα πίσω και το ξαναφτιάξανε. Προς το παρόν δουλεύει...

 

 

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις κάποια φωτο και οδηγίες τοποθέτησης???

 

Δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437550

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...