Jump to content

Wind και περιπέτειες


tasos30fullou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι περίπου 3 μήνες στο δίκτυο της Wind με 2 γραμμές κινητών και σταθερό + Ιντερνέτ για το σπίτι…..λόγο τιμής.

Αρκετός χρόνος ομιλίας και υψηλή ταχύτητα.

Αρκεί να:

-Είσαι στα σημεία που έχει σήμα το κινητό.

Προσωπικά κινούμε στο:

α) περιφερικό της Θεσσαλονίκης που έχει πολύ άσχημο σήμα με αποτέλεσμα να κόβεται συνέχεια η γραμμή. (φαντάζομαι είναι για την προστασία μου, καθώς οδήγηση και κινητό δεν συμβαδίζουν)

β) Καλαμαριά που είναι η κατοικία μου. Μόνο στο σαλόνι και το μπαλκόνι έχουμε σήμα! (φαντάζομαι είναι για να έχω μια οικογενειακή γαληνή χωρίς ενοχλητικά τηλεφωνήματα που να μας ταράζουν)

γ) Ανάληψη που είναι το γραφείο μου. Εκεί δεν υπάρχει ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ σήμα. Για κάθε τραπεζική συναλλαγή που χρειάζομαι SMS επιβεβαίωσης, πρέπει να κατέβω κάπου στην γειτονιά που έχει σήμα. (φαντάζομαι είναι εσκεμμένο για να μην ξοδεύουμε άσκοπα)

 

Τηλεφώνησα στη εξυπηρέτηση πελατών. (Γρήγοροι και ευγενικοί τουλάχιστον).

Με ενημέρωσαν ότι το σήμα δεν είναι κάτι μπορούν να εγγυηθούν σε όλες τις περιοχές (μιλάμε για Θεσσαλονίκη!!! Όχι κανένα παραμεθόριο χωριουδάκι) αλλά γίνονται προσπάθειες για την καλυτέρευση του δικτυού.

Με ενημέρωσαν δε, ότι στην περιοχή της Αναλήψεως τους «δείχνει» ότι το σήμα εξωτερικά είναι οκ, με μερική αστάθεια στους εσωτερικού χώρους. Πως μετράται αυτό δεν ξέρω.

 

Προχωράμε παρακάτω στο σταθερό μπορείς να με καλέσεις από κινητό, από Cyta, HOL, Forthnet, ότι κέρατο υπάρχει, αλλά από ΟΤΕ……….όχι!!!

Βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός αυτός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

4 μέρες που τους το επισήμανα και ακόμη τίποτα.

 

Και όλα αυτά με 72€ το μήνα !!!!

 

Αγαπητοί κύριοι της Wind καλή η τιμολογιακή πολίτικη αλλά φροντίστε να ισχύουν αυτά που υπογράφουμε και οι δυο πλευρές.

Πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα για ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Στα συμβόλαια που υπογράφουμε δεν πληρώνουμε την ΠΡΟΘΕΣΗ για τις υπηρεσίες. Πληρώνουμε για το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

Πριν μου πείτε ότι με λυπάστε και ότι με κατανοητέ και με συμπονάτε θα σας πω ένα πολύ απλό.

Μας έψαχναν σαν τρελοί για να δώσουμε αίμα σε φίλο που το χρειαζόταν ΑΜΕΣΑ αλλά κάνεις δεν μπορούσε να μας βρει ούτε σε κινητό ούτε και σε σταθερό.

 

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών για να δω πως μπορώ να φύγω και με έντονο ύφος μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και κάπου στα 150€.

Δηλαδή εγώ που σπάω το 12μηνο συμβόλαιο έχω κυρώσεις. Εσείς που δεν τηρείτε τις υπηρεσίες που πλήρωσα τι πέναλτι έχετε? Πως αποζημιώνομαι για όλα τα παραπάνω?

Edited by tasos30fullou
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις το συμβολαιο ειδες τους χαρτες της εταιρειας για να διαπιστωσεις αν υπαρχει σημα; Στη θεση σου θα αλλαζα εταιρεια αμεσα και ας πληρωνα προστιμο 150 ευρω. Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδω και επικολλησε το πρωτο ποστ και αν χρειαστει κατι αλλο να προσθεσεις.Καλυτερα θεσε ερωτημα πρωτα αν δικαιουσαι να υπαναχωρησεις μιας και υπηρεσιες δεν εχεις...

Αναλογως την απαντηση που θα παρεις (ελπιζω) , κανονιζεις τις ενεργιες σου και αν χρειαστει προχωρας σε καταγγελια.

 

Το σημα της wind ειναι τραγικο ακομα και στο σπιτι μου εδω την στιγμη που εχει 2 κτηρια με κεραιες σε αποσταση χιλιομετρου και οι 2 !! Μην το ψαχνεις...

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Communication_Form/contact.html

Link to comment
Share on other sites

To ότι δεν έχει σήμα στις περιοχές που αναφέρεις φαίνεται περίεργο γιατί στα ίδια πάνω κάτω σημεία που κινείσαι φίλος μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, όπως επίσης και στο θέμα με το σταθερό. Πρώτη φορά πραγματικά το ακούω, είμαι συνδρομητής στο VDSL της Wind εδώ και καιρό και δεν έχω κανένα θέμα.

Τα πράγματα είναι απλά, αν δεν είσαι καλυμμένος με τις υπηρεσίες που προσφέρει η εταιρία φεύγεις ..

ck
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου 3 μήνες στο δίκτυο της Wind με 2 γραμμές κινητών και σταθερό + Ιντερνέτ για το σπίτι…..λόγο τιμής.

Αρκετός χρόνος ομιλίας και υψηλή ταχύτητα.

Αρκεί να:

-Είσαι στα σημεία που έχει σήμα το κινητό.

Προσωπικά κινούμε στο:

α) περιφερικό της Θεσσαλονίκης που έχει πολύ άσχημο σήμα με αποτέλεσμα να κόβεται συνέχεια η γραμμή. (φαντάζομαι είναι για την προστασία μου, καθώς οδήγηση και κινητό δεν συμβαδίζουν)

β) Καλαμαριά που είναι η κατοικία μου. Μόνο στο σαλόνι και το μπαλκόνι έχουμε σήμα! (φαντάζομαι είναι για να έχω μια οικογενειακή γαληνή χωρίς ενοχλητικά τηλεφωνήματα που να μας ταράζουν)

γ) Ανάληψη που είναι το γραφείο μου. Εκεί δεν υπάρχει ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ σήμα. Για κάθε τραπεζική συναλλαγή που χρειάζομαι SMS επιβεβαίωσης, πρέπει να κατέβω κάπου στην γειτονιά που έχει σήμα. (φαντάζομαι είναι εσκεμμένο για να μην ξοδεύουμε άσκοπα)

 

Τηλεφώνησα στη εξυπηρέτηση πελατών. (Γρήγοροι και ευγενικοί τουλάχιστον).

Με ενημέρωσαν ότι το σήμα δεν είναι κάτι μπορούν να εγγυηθούν σε όλες τις περιοχές (μιλάμε για Θεσσαλονίκη!!! Όχι κανένα παραμεθόριο χωριουδάκι) αλλά γίνονται προσπάθειες για την καλυτέρευση του δικτυού.

Με ενημέρωσαν δε, ότι στην περιοχή της Αναλήψεως τους «δείχνει» ότι το σήμα εξωτερικά είναι οκ, με μερική αστάθεια στους εσωτερικού χώρους. Πως μετράται αυτό δεν ξέρω.

 

Γειά χαρά, μήπως στο κινητό σου έχεις επιλέξει να συνδέεται μόνο στο 3g; Αν ναι τότε επέλεξε την αυτόματη ρύθμιση 3g/gsm.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μαλλον δικαιωμα υπαναχωρησης για καποιες μερες δλδ αζημιως σπας τα παντα ...αζημιως χμμμ εννοω αν πηρες κατι σαν επιδοτηση το γυρνας...στην βοντα το χα κανει? Ναι σε αυτην νομιζω οταν στο νησι που ημουνα για καιρο για δουλειες δεν ειχε 3g:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και φεύγεις αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες, ωστόσο μου φαίνονται πολύ παράξενα αυτά που γράφεις. Σ' εκείνες τις συγκεκριμένες περιοχές που αναφέρεις δεν είναι δυνατόν να μην έχεις σήμα.

Παρόλα αυτά, προτείνω να ενημερώσεις τη Wind για το πρόβλημά σου και να τους πεις και για τις συγκεκριμένες περιοχές -είτε φύγεις είτε όχι από την εταιρεία- για να το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλαμε για Θεσσαλονικη οχι για καποιο χωριουδακι στα συνορα.

100% εχω φυγει.

 

Από περιέργεια ποια συσκευή κινητής χρησιμοποιείς; Πραγματικά στις περιοχές που αναφέρεις (με την όποια απόκλιση, γιατί OK δεν μιλάμε και για ακρίβεια μέτρου), δεν είχα ποτέ θέμα, ούτε και φίλος που μένει μόνιμα εκεί και χρησιμοποιεί Wind. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλαμε για Θεσσαλονικη οχι για καποιο χωριουδακι στα συνορα.

100% εχω φυγει.

 

Φίλε μου αν ήσουν σε χωριουδάκι στα σύνορα μάλλον θα είχες σήμα. Στην Ικαρία σχεδόν όλοι έχουν άλλη εταιρία. Εκτός από δύο χωριά στα οποία πιάνει μόνο η wind με αποτέλεσμα το 99% να είναι wind. Ποιό παλιά αν ο αριθμός κάποιου άρχιζε από 693 καταλαβαίναμε από που ήταν :p

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και φεύγεις αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες, ωστόσο μου φαίνονται πολύ παράξενα αυτά που γράφεις. Σ' εκείνες τις συγκεκριμένες περιοχές που αναφέρεις δεν είναι δυνατόν να μην έχεις σήμα.

Παρόλα αυτά, προτείνω να ενημερώσεις τη Wind για το πρόβλημά σου και να τους πεις και για τις συγκεκριμένες περιοχές -είτε φύγεις είτε όχι από την εταιρεία- για να το κοιτάξουν.

 

Εγώ πάντως διαμαρτυρήθηκα γιατί οι υπηρεσίες τους στο σπίτι μου και γενικά στη γύρω περιοχή ήταν τραγικές και με αποδέσμευσαν χωρίς κάποα άλλη επιβάρυνση .... Θα αναγκαστώ μόνο να πληρώσω τα 35 ευρώ για να συνδεθώ πάλι πίσω στη vodafone .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν ήσουν σε χωριουδάκι στα σύνορα μάλλον θα είχες σήμα. Στην Ικαρία σχεδόν όλοι έχουν άλλη εταιρία. Εκτός από δύο χωριά στα οποία πιάνει μόνο η wind με αποτέλεσμα το 99% να είναι wind. Ποιό παλιά αν ο αριθμός κάποιου άρχιζε από 693 καταλαβαίναμε από που ήταν :p

 

Η Ικαρία όμως και γενικά όλα τα νησιά που βρίσκονται τόσο κοντά στην Τουρκια είναι εξαιρεσεις. Εκεί ούτε ελληνικούς ραδιοσταθμούς δεν πιάνει! Κι απ' όσο ξέρω, οι Vοdafone και Wind δεν μπορούν να εγκαταστήσουν κεραίες με την ίδια ευκολία που μπορεί η Cosmote.

Πάντως κατά τη γνώμη μου καλό είναι να μην έχεις κινητό στην Ικαρία. Εμένα πολύ μ' αρέσει όταν δεν έχω σήμα :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...