Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να μην την κανεις φιλε θα το μετανοιωσεις δεν θα κερδισεις τιποτα περα απο το σπασιμο νευρων να μην μπορεις να διαχειριστεις να αντιγραψεις να επεξεργαστεις την καρτα sd. καλα τι μεγαλη μ@@@@@@@@@@@@@@κια της samsung ειναι και αυτη

 

Ισχύει, έχω αυτό το θέμα στο κινητό μου και είναι λίγο σπαστικό... γιατί πρέπει να κάνει όλες τις κόπιες στην εσωτερική και μετά να τις μεταφέρεις στην sd με file manager...

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι απόφαση της Google δυστυχώς στη 4.4.2 και όχι της Samsung.

Δεν επιτρέπει σε καμία εφαρμογή 3ου να επεξεργαστεί την εξωτερική κάρτα και

δουλειά γίνεται μόνο με τις εφαρμογές του ίδιου του tablet/κινητού.

Ακούγεται πως στην επόμενη έκδοση λογισμικού θα την πάρει πίσω την εν λόγω αλλαγή.

 

Προς το παρών διορθώνεται μόνο με root..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μου πεταγεται ενα διαφημιστικο απο game στην οθονη χωρις να ανοιξω καποια εφαρμογη, πως το εξαφανιζουμε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Ή β βάζεις κάποιο πρόγραμμα που κόβει τις διαφημίσεις αλλά πρέπει να είσαι root ή βρίσκεις εφαρμογή που ευθύνεται και ξετικαρεις την εμφάνιση ειδοποιήσεων μήπως και σταματήσει να το δείχνει.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εχω μια ερωτηση να κανω αν γνωριζει κανεις θα βοηθησει παρα πολύ .. εχω ένα samsung note 8.0 3G το οποιο μου παρουσιαζει το εξης πρόβλημα και δεν μπορω να καταλαβω τι είναι..

 

εκει που το χρησιμοποιείς ειτε με την πενα ειτε με τα δάκτυλα κλειδωνει η οθονη .. παταω να ξεκλειδωσει και η αφη δεν λειτουργει παρα μονο πανω πανω μονο... αν όμως χρησιμοποιησω το στυλο του πιανει παντου.. μετα από λιγα λεπτα επανερχετε και παιζει και με το χερι..

 

εχω κανει update επαναφορά ... τπτ όμως παλι τα ιδια προβλήματα καμια ιδεα τι μπορει να φταει ?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω ενα Samsung Note 8.0 (GT-N5110) το οποίο πριν από κάποιο καιρό είχα προσπαθήσει μέσω του Kies να κάνω updgrade το firmware. Η διαδικασία όμως απέτυχε και από τότε η οθόνη μου αναβοσβήνει με την ένδειξη "Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Έχω προσπαθήσει να λύσω το πρόβλημα μέσω του Kies (http://androidcentral.us/2013/09/how-to-fix-firmware-upgrade-encountered-an-issue-on-kies/), αλλά και με αυτό τον τρόπο (http://www.galaxynote3update.com/tips-and-tutorials/firmware-upgrade-encountered-an-issue-fix-on-galaxy-note-3/) δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Να σημειώσω ότι η σύνδεση μεσω usb φαίνεται ότι δεν είναι σταθερή, περά του ότι αναβοσβήνει η οθόνη δηλαδή η σύνδεση με το υπολογιστή χάνεται και επανέρχεται με αποτέλεσμα και στο Kies μια να το βλέπω συνδεδεμένω και μια όχι. Δοκίμασα να το συνδέσω και σε άλλες θύρες του υπολογιστή οι οποίες δουλέυουν σίγουρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έκανα update και το Kies μηπως φταίνει οι driver αλλά πάλι τίποτα. Πιθανόν να φταίει αυτό που δέν γίνεται το restore δεδομένου ότι δε μπορεί να πραγματοποιηθεί σταθερή σύνδεση με τον υπολογιστή.

 

 

 

Τέλος προσπάσα να κάνω hard reset όπως δείχνει εδώ (http://support.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet/Samsung-Galaxy-Note-8.how_to_perform_a_hard_reset_when_my_samsung), αλλά και πάλι τίποτα. Δεν αλλάζει απολύτως τιποτα στην οθόνη. Είμαι στα όρια της απελπισιας καθώς το έχω το καημένο και κάθεται κανα μήνα τώρα :( .

 

 

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

 

Αν δεν εκανες κατι, κατεβαζεις τελευταια εκδοση odin,την kitkat επισημη απο samsung στον υπολογιστη σου, ανοίγεις odin,μαρκαρεις αν θυμαμαι καλα AP,πατας στο κενο διπλα απο ap,βρισκεις το αρχειο κιτκατ που εχεις ξεζιπαρει, λογικά εχει δει ο υπολογιστης σου το ταμπλετ, πατας σταρτ, σου περναει το επισημο firmware,κανει μονο του επανεκκίνηση. ...ετοιμος.

αν στο περασει καλο ειναι να κανεις μεσο recovery, wipe cache partition πρωτα κα ο καπακι wipe data and factory reset....εργοστασιακο!!!

ελπιζω να σου δουλεψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η τιμη καλη ειναι...αλλα....

3 μηνες εγγυηση?

μπορει να πεσεις σε καλη περιπτωση, μπορει και οχι εμφανισιακα...μπορει να εχει σημαδια, μπορει να του εχουν αλλαξει οθονη η αλλο απο hardware....γενικα μην σε απογοητευσω αλλα εγω θα π ηγαινα για κανα μεταχειρισμενο με περισσοτερη εγγυηση.

στην ουσια refurbish κατι απο μεταχειρισμενο ειναι....

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εκανες κατι, κατεβαζεις τελευταια εκδοση odin,την kitkat επισημη απο samsung στον υπολογιστη σου, ανοίγεις odin,μαρκαρεις αν θυμαμαι καλα AP,πατας στο κενο διπλα απο ap,βρισκεις το αρχειο κιτκατ που εχεις ξεζιπαρει, λογικά εχει δει ο υπολογιστης σου το ταμπλετ, πατας σταρτ, σου περναει το επισημο firmware,κανει μονο του επανεκκίνηση. ...ετοιμος.

αν στο περασει καλο ειναι να κανεις μεσο recovery, wipe cache partition πρωτα κα ο καπακι wipe data and factory reset....εργοστασιακο!!!

ελπιζω να σου δουλεψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η τιμη καλη ειναι...αλλα....

3 μηνες εγγυηση?

μπορει να πεσεις σε καλη περιπτωση, μπορει και οχι εμφανισιακα...μπορει να εχει σημαδια, μπορει να του εχουν αλλαξει οθονη η αλλο απο hardware....γενικα μην σε απογοητευσω αλλα εγω θα π ηγαινα για κανα μεταχειρισμενο με περισσοτερη εγγυηση.

στην ουσια refurbish κατι απο μεταχειρισμενο ειναι....

 

#1 Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά απο την στιγμή που δεν έχει σωστή σύνδεση usb δεν θα καταφέρει τίποτα... Καλύτερα να το πάει service και να μην ταλαιπωρείται άδικα...

 

#2 Συμφωνώ, ή ΜΤΧ σε πολύ καλή κατάσταση ή καινούργιο με λίγα παραπάνω λεφτά!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

#1 Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά απο την στιγμή που δεν έχει σωστή σύνδεση usb δεν θα καταφέρει τίποτα... Καλύτερα να το πάει service και να μην ταλαιπωρείται άδικα...

 

Θεωρω οτι εχει θεμα με drivers και οχι hardware....συμφωνα με αυτα που εγραψε ο φιλος το kies δεν προκειτε να το επιδιορθωση ουτε με κορτιζονες!!!

Βέβαια θεωρητικά παιζουμε με το βασανο του ανθρωπου, αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει....

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ πθιανό να αγοράσω το N5100 όσοι είστε κάτοχοι μπορείτε να μου πείτε αν έχει κάποιο μειονέκτημα γιατί από χαρακτηριστικά με υπερκαλύπτει.

 

Ή αν πιστεύετε ότι στα 277€ που παίζει τώρα ότι υπάρχει κάποιο άλλο tablet που υπερτερεί :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ πθιανό να αγοράσω το N5100 όσοι είστε κάτοχοι μπορείτε να μου πείτε αν έχει κάποιο μειονέκτημα γιατί από χαρακτηριστικά με υπερκαλύπτει.

 

Ή αν πιστεύετε ότι στα 277€ που παίζει τώρα ότι υπάρχει κάποιο άλλο tablet που υπερτερεί :worry:

 

Αν σ ενδιαφέρει το πενακι πας στο Note 8. Αν οχι πας στο tab pro 8.4 που είναι πιο ελαφρύ, πιο λεπτό και με καλυτερη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το penάκι δεν με απασχολεί πολύ αλλά το 3G μου είναι αναγκαίο και το Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" LTE (16GB) νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει (νομίζω ότι θα είναι και πολύ πιο ακριβό)

 

Υπάρχει το Samsung Galaxy Tab 3 8.0 3G (16GB) αλλά σε χαρακτηριστικά δεν το βλέπω να είναι καλύτερο το note. Άσε που το 2GB RAM το θεωρώ αρκετά απαραίτητο σε android μηχανήματα για να αποφύγεις lag.

 

edit

άλλαξα τα θέλω μου και πήρα το tab pro 8.4 :)

Edited by RantanplanSony
Link to comment
Share on other sites

Το penάκι δεν με απασχολεί πολύ αλλά το 3G μου είναι αναγκαίο και το Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" LTE (16GB) νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει (νομίζω ότι θα είναι και πολύ πιο ακριβό)

 

Υπάρχει το Samsung Galaxy Tab 3 8.0 3G (16GB) αλλά σε χαρακτηριστικά δεν το βλέπω να είναι καλύτερο το note. Άσε που το 2GB RAM το θεωρώ αρκετά απαραίτητο σε android μηχανήματα για να αποφύγεις lag.

 

edit

άλλαξα τα θέλω μου και πήρα το tab pro 8.4 :)

 

Ποτε πρόλαβες;;;; Καλοδούλευτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε πρόλαβες;;;; Καλοδούλευτο!!!!

 

:lol::lol:

 

Τα είχα μελετήσει γενικά τα tablets ο μόνος λόγος που δεν έπαιρνα το tab pro 8,4 ήταν οτι ήθελα 3G.

Μετα τα έβαλα κάτω είδα ότι δεν θα το χρησιμοποιω τόσο όσο νόμιζα (άσε που έχω και android phone αν είναι να το κάνω wifi spot) είδα και στο skroutz ότι η τιμή είναι στο πάτο και άμεσα διαθέσιμο.

 

Ε είναι ήδη στα χέρια μου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι τρομερές.

 

Επειδή όμως είμαι σε λάθος thread κάποια στιγμή θα τα πω στο σωστό!

 

Thanks for the advice! :D

Link to comment
Share on other sites

Μοναδικό πρόβλημα η μπαταρία.

Το έχω ένα χρόνο και είναι φοβερά smooth και γρήγορο παρόλο το hardware του 2012.

Πολύ πιο γρήγορο από το S4 octa, με φοβερή διαχείριση στην ram.

 

Η αυτονομία είναι μέτρια και οφείλεται στην οθόνη που βασίζεται σε τεχνολογία του παρελθόντος.

Φαίνεται ξεκάθαρα όταν στο battery status το 70+% της κατανάλωσης οφείλεται στην οθόνη.

 

Η δική μου μπαταρία τα έφτυσε. Δεν μου δίνει ούτε 3 ώρες οθόνη. Πολλές φορές πέφτει από το 25 στο 5% σε λίγα λεπτά.

Επειδή δεν καλύπτεται από εγγύηση πλέον, θα αγοράσω μια και θα την περάσω μόνος μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μοναδικό πρόβλημα η μπαταρία.

Το έχω ένα χρόνο και είναι φοβερά smooth και γρήγορο παρόλο το hardware του 2012.

Πολύ πιο γρήγορο από το S4 octa, με φοβερή διαχείριση στην ram.

 

Η αυτονομία είναι μέτρια και οφείλεται στην οθόνη που βασίζεται σε τεχνολογία του παρελθόντος.

Φαίνεται ξεκάθαρα όταν στο battery status το 70+% της κατανάλωσης οφείλεται στην οθόνη.

 

Η δική μου μπαταρία τα έφτυσε. Δεν μου δίνει ούτε 3 ώρες οθόνη. Πολλές φορές πέφτει από το 25 στο 5% σε λίγα λεπτά.

Επειδή δεν καλύπτεται από εγγύηση πλέον, θα αγοράσω μια και θα την περάσω μόνος μου.

 

Δεν έχει σημασία το battery status. Στο tab s ειναι πανω απ το 80% η μπαταρία στα status, παρόλα αυτά εχει εξαιρετική αυτονομία.

 

Επιβεβαιωθηκε οτι ειχα πει για τις νεες amoled. Μετα την σύγκριση με το Note 8, ηρθε η σύγκριση με το tab pro 8.4 που έχει QHD ips και οι διαφορές ηταν και πάλι έντονες με το tab s.

 

Το βράδυ εαν τα καταφέρω θα ανεβάσω και video.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην μπαταρία εχει μεγάλη σημασία κ πόσα accounts έχουμε να συγχρονίζουν ,εγω έχω 13 λογαριασμούς απ του οποίους οι 10 έχουν κ push ,όπως καταλαβαινετε η διάρκεια της μπαταρίας ειναι η μισή απ οτι ακουγα η έβλεπα να γράφουν, σε οποιαδήποτε συσκευή είχα , η μοναδική συσκευή που η μπαταρία του δεν καταλάβαινε τπτ παρ όλους τους 13 ενεργούς λογαριασμούς, ηταν το z1 compact ,τωρα στα του ταμπλετ ,κ το s 8.4 που εχω μου βγάζει με το ζορι 3 ώρες αλα είπαμε ειναι ιδιαίτερες οι συνθήκες .
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έκανα αναβάθμιση σε κιτκατ, όλα δουλεύουν καλά. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος otg υποστηρίζει;
Link to comment
Share on other sites

Με στικακια FAT32 που το εχω δοκιμασει ,δουλευει αψογα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Απλα το συνδεω και λειτουργει??? Ή χρειαζεται καποια ρύθμιση, γιατι το παλευω μιση ωρα τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θελει καποια ρυθμιση. Δοκιμασε με καποιον fiIe explorer οπως τον ES. Περα απο την εσωτερικη μνήμη ή καποια τυχον sdcard θα σου εμφανισει και το φλασακι
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Απλα το συνδεω και λειτουργει??? Ή χρειαζεται καποια ρύθμιση, γιατι το παλευω μιση ωρα τωρα....

 

Είσαι βέβαιος ότι το καλώδιο σου είναι OTG?

Με το που το καρφώνεις το στικάκι, το βλέπει κατευθείαν!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος ότι το καλώδιο σου είναι OTG?

Με το που το καρφώνεις το στικάκι, το βλέπει κατευθείαν!

 

Μάλλον το καλωδιακι που πείρα (αν και κουμπώνει) δεν είναι συμβατό, δεν βγάζει καμια ένδειξη, παρήγγειλα άλλο τώρα. Εύχομαι να κάνει. Μια απορία ακόμα, με το σωστό καλώδιο μπορώ να συνδεσω ποντίκι και πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...