Jump to content

Medical Software group


Stigmabuster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

opos egrapsa kai se proigoumeno post mou, ta arxeia i silo anoigoun kai sta ppc kai einai malista kai idiaitera grigora...
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, διόρθωσα το πρόβλημα ανεβάζοντας αυτούσια το αρχείο ως palm dtaabase- χωρίς συμπίεση. Ελπίζω να δουλέψει σωστά αυτή τη φορά.

Το αρχείο εδώ

Link to comment
Share on other sites

#fovamai oti logo egklimatikis grafeiokrateias o EOF den tha dexthei tin prospatheia#

 

Κάτσε να κάνω την πρόταση και βλέπουμε. Εχει πάει Γενεύη ο φίλος και έρχεται μάλλον αύριο.

 

Πάντως εμένα ο φαρμακευτικός οδηγός του ΕΟΦ, δεν με καλύπτει.

Καλός είναι για να ξέρεις τι κυκλοφορεί, αλλά αν ψάχνεις π.χ. για σπάνιες παρενέργειες (που τις βρίσκεις μπροστά σου), τότε δεν βοηθάει.

 

Τον χρησιμοποιώ για να βρώ τι περιέχει ένα σκεύασμα του οποίου δεν ξέρω την εμπορική ονομασία, αλλά αν είναι να δώσω θεραπεία π.χ. για ανθεκτικό μυκοβακτηρίδιο (φυματίωση) θα ανατρέξω στο sanford guide.

Αυτά, όταν πρόκειται για λοιμώξεις. Για όλες τις άλλες παθήσεις προσπαθώ να βρώ τα αντίστοιχα εξειδικευμένα βιβλία.

 

Υπάρχει ένας αμερικάνικος οδηγός ο οποίος είναι πλήρης, αλλά δεν θυμάμαι ποιός είναι. Θα τον δω αύριο και θα ψάξω αν έχει site. Δεν έχω δει πιό πλήρη οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Η αρμόδια για να μας δώσει την database είναι η κ. Γ. Τερζή.

Θα βρω σε τι τηλέφωνο απαντά και θα την πάρω τηλέφωνο. Ποιός θα αναλάβει το τεχνικό μέρος; Ποιός δηλαδή θα κάνει την συννενόηση για το τι αρχεία χρειάζονται, πως θα τα πάρει κ.λ.π.

Υπό την προϋπόθεση ότι θα έχω θετική απάντηση.

 

Δυστυχώς αύριο εφημερεύω και δεν μπορώ να έλθω στην συγκέντρωση, πράγμα που πολύ θα το ήθελα. Για την περίπτωση που θα μπορώ να λείψω κανένα δίωρο, αφήστε μου κανένα κινητό σε e-mail.

 

Το editing έγινε για να σας πω ότι το iSilo 4 (beta) μου μπλοκάρει το activesync στο dell axim. Το δοκίμασα δύο φορές. Για να μην ψάχνει όποιος έχει παρόμοιο μηχάνημα για άλλες αιτίες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, αφού κατορθώσαμε επαφή, ας δούμε τί τεχνικές δυνατότητες έχουμε...

 

Καταρχήν, πως σας φάνηκε το isilo αρχείο? Νομίζω αρκετά λειτουργικό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό το isilo αλλά εμείς δε θέλουμε iSilo γιατί μετά δεν μπορείς να το κάνεις τίποτα..

 

Το καλύτερο είναι να είναι μια Access Database ώστε να μπορούμε μετά να τη μετατρέψουμε σε ό,τι μορφή θέλουμε ή να τη χειριστούμε με όποιον τρόπο θέλουμε ή ακόμα να φτιάξουμε και τον δικό μας reader

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι με το isilo δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση λέξης με ελληνικούς χαρακτγρες.. μπορείτε να το κοιτάξετε?
Link to comment
Share on other sites

Βρείτε τη database και κάτι θα κάνουμε (όχι σε isilo...).

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

to isilo mporei na min einai oti kalitero yparxei exei omos 2 kala:1)einai poly grigoro, 2)paizei kai se palm kai se ppc ...
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Και έχει ένα μεγάλο κακό..

 

Δεν μπορείς να κάνεις το αρχείο τίποτα μετά..

 

Το καλύτερο είναι να έχεις τη database σε access μορφή για να μπορείς να τη μετατρέψεις σε ό,τι μορφή θέλεις ή ακόμα και αν φτιάξεις το δικό σου reader..

Link to comment
Share on other sites

to kallitero einai sigoura na ftiaxeis diko sou reader etsi wste na einai eykolo na ton kaneis update, na prostheteis simiwseis ktl alla pistevw oti tha itan kallitero na xrisimopoiithei ena etoimos reader (an oxi isilo kati pou na ikanopoiei tis anagkes mas) gia enan poly simantiko logo: simbatotita!

 

-apo thn stigmi bebaia pou den exoume thn database .... einai isws astoxi i oli sitisi

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψιλοβάλτωσε το θέμα? Υπάρχει τρόπος -και διάθεση- να κάνουμε κάτι με την τελευταία του έκδοση?

Υπήρχε κάποια επικοινωνία με τον ΕΟΦ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατ' αρχην να συστηθώ μιας και ειναι η πρωτη δημοσιευση μου σ'αυτο το forum : ειμαι φαρμακοποιός και χαρηκα ιδιαιτερα οταν βρηκα επιτελους ενα ιατρικο forum για pda users και ατομα με ιδια ενδιαφεροντα με εμενα ....

 

Ειμαι για χρονια PALM user μπορω να πω οτι εχω μαζεψει αρκετες γνωσεις γυρω απο το θεμα. Ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω και εγω με τη σειρα μου στα διαφορα θεματα που απασχολουν ( οπως το θεμα με το συνταγολογιο ... )

 

Εχω μαζεψει και εγω με τη σειρα μου διαφορα αρχεια και τα μετετρεψα σε isilo φορμα αλλα οπως και να εχει το πραγμα η αληθεια ειναι οτι για να δουλεψει το θεμα πρεπει να γινει σε μορφη database με indexes για γρηγορη ευρεση και συμπιεση που σημαινει πρακτικα δημιουργια ενος reader ( απο προγραμματισμο ομως εγω μηδεν :D )

 

Το να βρεθει database δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο ( αλλα αλλο να κανεις κατι για παρτη σου και αλλο να το κανεις διαθεση σε τριτους .... βλεπε copyright )

 

Τελος παντων ειμαι στη διαθεση ολων ( για οτιδηποτε εχει σχεση με PalmOS ) προς το παρων οποιος θελει μπορει να δει αυτο :

 

h77p://www.medicalwizards.com/client/productdesc.aspx?productid=60

 

το οποιο θεωρω ΠΟΛΥ καλο μαζι με epocrates kai Taraskon που εχει αναφερει καποιος φιλος

Link to comment
Share on other sites

Stigmabuster

Οχι , εκτος αν ο ΕΟΦ εχει ενημερωσει το site του ( με το νεοτερο 2003 )οποτε ειναι θεμα λιγων λεπτων να το φτιαξουμε

 

Ενα καλο project που θα μπορουσε να φτιαχτει ειναι το εξης :

 

1. h**p://care.flash.gr/enc/pharmacy/

2. h**p://care.flash.gr/enc/drugs/

3. h**p://care.flash.gr/enc/rx/

 

Με αυτα τα τρια links και ενα καλο webspider ( h**p://www.tenmax.com/teleport/pro/home.htm ) μπορουμε να κατεβασουμε ολο το directory και μετα με isilo ή οτι προκυψει θα φτιαξουμε ενα καλο οδηγο φαρμακων

 

Πριν απο ενα χρονο περιπου το ειχα κανει και νομιζω οτι το μεγεθος του site ηταν καπου 40mb .... αλλα ηθελε πολυ δουλεια και καπου το παρατησα ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως έστω και το 2000 να έχουμε καλό θα είναι. Έχει γίνει τίποτα για αυτό το θέμα; Πραγματικά θα βολέψει πολύ.

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

to myster:

o EOF exei enimerosei to site tou edo kai kairo me to syntagologio tou 2003 (den vlaptei na tsekaroume prin kanoume post).

me poio programma metrapeis se isilo format? me to isilox?

den exo empeiria stis metatropes

Link to comment
Share on other sites

Stigmabuster

 

Δεν το προσεξα αυτο - οποτε πηγαινα να μπω τα links δεν δουλευαν ....

 

Ναι me το iSiloΧ τα μετατρεπω - η μαγκια ομως ειναι να κανεις ολο το site available για offline navigation με καποιο offline explorer ωστε να δουλευουν τα hyperlinks και offline

 

Τετοια προγραμματα υπαρχουν πολλα και διαφορα πχ. offline explorer ή αυτο που αναφερα ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Myster αν κάνεις τη μετατροπή για τον palm σου θα είναι ευτύχημα αν μπορούσες να μου το δώσεις και σε μένα με τις λιγοστές palm-γνώσεις... :o :)

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο ΕΟΦ δεν παιζεται ....

 

Μας σερβιρει στο ... πιατο το Ε.Συνταγολογιο σε Word μορφη :

h**p://www.eof.gr/ethniko_syntag_2003.zip

 

Το κατεβασα και οταν βρω χρονο θα παιξω μαζι του για να φτιαξω hyperlinks και μετα θα γινει isilo

 

Οποιος ομως εχει καλυτερη προταση ας το πει ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...