Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...υποστηρίζεται όμως XPOSED/GravityBox σε Lewa ROΜ; Γνωρίζει κάποιος;

Εν μέρει. Κάποια mods δε λειτουργούν λόγω των μεγάλων διαφορών στο UI. Τα περισσότερα τα χω δοκιμάσει και δουλεύουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει. Κάποια mods δε λειτουργούν λόγω των μεγάλων διαφορών στο UI. Τα περισσότερα τα χω δοκιμάσει και δουλεύουν κανονικά

 

Σε ευχαριστώ Σταύρο. Θα πειραματιστώ, αν και με ενδιαφέρει περισσότερο για ZTE V987.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα και το δικό μου κινητό, και πράγματι είναι άψογο για τα λεφτά που έδωσα. Το έχω λυώσει...

Δύο προβληματάκια μόνο:

1. Δεν μπορώ να αναβαθμίσω το SuperSU που έχει προεγκατεστημένο (έκδοση 0.99) με το πιο πρόσφατο γιατί με τον νορμάλ τρόπο βγάζει σφάλμα. Αν επιλέξω την αναβάθιση μέσω recovery, υπάρχει πρίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα;

2. Όταν προσπαθώ να αναβαθμίσω τον ενσωματωμένο Apex Launcher, βγάζει μήνυμα οτι " το αρχείο δεν ήταν σωστά υπογεγραμμένο" και προτείνει απεγκατάσταση. Δοκίμασα με το titanium να το κάνω εφαρμογή συστήματος και δε δούλεψε. Μια λύση είναι να βάλω προσωρινά άλλον launcher, να σβήσω τον apex με το titanium και να τον ξαναβάλω, αλλά θα δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα και το δικό μου κινητό, και πράγματι είναι άψογο για τα λεφτά που έδωσα. Το έχω λυώσει...

Δύο προβληματάκια μόνο:

1. Δεν μπορώ να αναβαθμίσω το SuperSU που έχει προεγκατεστημένο (έκδοση 0.99) με το πιο πρόσφατο γιατί με τον νορμάλ τρόπο βγάζει σφάλμα. Αν επιλέξω την αναβάθιση μέσω recovery, υπάρχει πρίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα;

2. Όταν προσπαθώ να αναβαθμίσω τον ενσωματωμένο Apex Launcher, βγάζει μήνυμα οτι " το αρχείο δεν ήταν σωστά υπογεγραμμένο" και προτείνει απεγκατάσταση. Δοκίμασα με το titanium να το κάνω εφαρμογή συστήματος και δε δούλεψε. Μια λύση είναι να βάλω προσωρινά άλλον launcher, να σβήσω τον apex με το titanium και να τον ξαναβάλω, αλλά θα δουλέψει;

 

...αναβάθμισε πρώτα το SuperSU με την τελευταία έκδοση (1.41 Pro) σε μορφή patch zip και κάνε το από το custom recovery ή το Mobileuncle Tools.

Προφανώς o launcher είναι ήδη system. Μπορείς να αντικαταστήσεις το apk με το νεότερο στο system/app με τα ίδια δικαιώματα λογικά. Ή να απεγκαταστήσεις και να βάλεις μετά το νεότερο με τον κλασσικό τρόπο, πιθανές όμως αλλαγές/βελτιστοποιήσεις του σε σχέση με την custom rom θα χαθούν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

...αναβάθμισε πρώτα το SuperSU με την τελευταία έκδοση (1.41 Pro) σε μορφή patch zip και κάνε το από το custom recovery ή το Mobileuncle Tools.

Προφανώς o launcher είναι ήδη system. Μπορείς να αντικαταστήσεις το apk με το νεότερο στο system/app με τα ίδια δικαιώματα λογικά. Ή να απεγκαταστήσεις και να βάλεις μετά το νεότερο με τον κλασσικό τρόπο, πιθανές όμως αλλαγές/βελτιστοποιήσεις του σε σχέση με την custom rom θα χαθούν έτσι.

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα γράψω παρατηρήσεις.

Διάβαζα εδώ μέσα οτι έχει πρόβλημα με bluetooth και Cosmote. Δεν παρατήρησα κάτι. Πήρα, με πήραν τηλέφωνο, και όλα δούλεψαν ρολόι με ένα Samsung HM1500 που έχω.

Το ίδιο και με ένα Jabra BT2080

EDIT: Το πρόβλημα με το SuperSU παραμένει. Δοκίμασα το zip με MobilUncle Tools και από recovery και δεν παίζει. Δοκίμασα απλά να το αφήσω το ίδιο να κάνει αυτό που θέλει μέσω recovery, αλλά πάλι ζητάει αναβάθμιση του binary. Θα το αφήσω έτσι νομίζω, και θα προσέχω να μην το αναβαθμίσω κατά λάθος...

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως επειδη εχω προβλημα με το μπλου τουθ μια και ειμαι στην κοσμοτε

ειπα να παραγγειλω κατι σε κινεζικο και προ χτες παρηγγειλα αυτο http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Stereo-Bluetooth-V3-0-EDR-music-headset-Wireless-earphone-for-iPhone-support-for-all/721803502.html

οταν ερθει με το καλο θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το XPOSED/GravityBox δουλεύουν τα volume keys για να πηγαίνεις στο επόμενο ή προηγούμενο τραγούδι;

Σε μενα δεν φαινεται να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το XPOSED/GravityBox δουλεύουν τα volume keys για να πηγαίνεις στο επόμενο ή προηγούμενο τραγούδι;

Σε μενα δεν φαινεται να δουλευει.

δουλεύει όταν τα πατάς συνεχόμενα με σβηστή την οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Screen photos πως βγάζουμε;

screenshot λέγεται και σε κάθε στοκ android 4 και νεότερο βγάζεις πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο μείωσης ήχου με το power για 3 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει όταν τα πατάς συνεχόμενα με σβηστή την οθόνη

 

Δουλευει με ολες τις εφαρμογες μουσικης ή μονο με την default;

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει με ολες τις εφαρμογες μουσικης ή μονο με την default;

με όλες όσες υποστηρίζουν και τα πλήκτρα των ακουστικών υποθέτω, το χρησιμοποιώ με τον GoneMAD

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, μολις παρελαβα το δικο μου και μπορω να πω οτι με μια πρωτη γρηγορη ματια προκειται για πολυ προσεγμενη συσκευη. Παναλαφρο, λεπτο, κομψο, ομορφη οθονη, κανενα κολλημα ουτε για κλασμα του δευτερολεπτου, με αγγλικα ως προεπιλογη και χωρις κινεζικο σκουπιδαριο εφαρμογων, ειναι οντως ο,τι καλυτερο υπαρχει στα χρηματα του με διαφορα. Και η συσκευασια απολυτα προσεγμενη, το κινητο εντελως προστατευμενο. Τα πλαστικα του (μαυρο πισω cover) ειναι τρομακτικα καλυτερα απο ενα Samsung που ειχα παρει πριν χρονια και κοστιζε 250€. Ειλικρινα μπραβο σ' αυτον που το ανακαλυψε και το εκανε γνωστο εδω στο forum. Θα χρειαστω τρομερα καλο επιχειρημα για να αγορασω ξανα μαρκα απο δω και περα!

 

Μια ερωτηση: η μπαταρια ειναι κοντα στο 50%, ποσες ωρες να το φορτισω για πρωτη φορα? (παιζει ρολο αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο?)

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έπαιξα αρκετά μαζί του, και παρατήρησα το εξής:

Στην κάμερα, αν επιλεξω οποιαδήποτε εφέ, κρεμάει και με πετάει στην αρχικη οθόνη, χωρίς ούτε καν force close.

 

[ATTACH]34601[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έπαιξα αρκετά μαζί του, και παρατήρησα το εξής:

Στην κάμερα, αν επιλεξω οποιαδήποτε εφέ, κρεμάει και με πετάει στην αρχικη οθόνη, χωρίς ούτε καν force close.

μην σκάς, βάλε άλλη εφαρμογή κάμερας όπως το mx camera. λείπουν οι libraries για τα εφφέ της στοκ κάμερας από την rom

Link to comment
Share on other sites

Το real racing 3 έχετε δοκιμάσει να το τρέξετε;

Σε εμένα κολλάει το σύμπαν, και θέλει restart (power πατημένο για 30 sec).

Link to comment
Share on other sites

Το real racing 3 έχετε δοκιμάσει να το τρέξετε;

Σε εμένα κολλάει το σύμπαν, και θέλει restart (power πατημένο για 30 sec).

και στο δικό μου το κινητό κολλάει πάντως, ένα H7500+, με την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το real racing 3 έχετε δοκιμάσει να το τρέξετε;

Σε εμένα κολλάει το σύμπαν, και θέλει restart (power πατημένο για 30 sec).

 

Πήγαινε στο Ρυθμήσεις-Εφαρμογές, βρες το real racing 3 κλικαρέ το και επέλεξε "Εκκίνηση της εφαρμογής μέσω της κύριας δραστηριότητας"

Μου το έκανε και εμένα με την στοκ ρομ. Αλλά όταν πήγα να το διαγράψω είδα αυτήν την επιλογή και όταν το δοκίμασα δούλεψε μια χαρά. Τρέχει ωραία, χωρίς κομπιάσματα και drop frames.

Σε άλλη ρομ (Samsung) δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Ρυθμήσεις-Εφαρμογές, βρες το real racing 3 κλικαρέ το και επέλεξε "Εκκίνηση της εφαρμογής μέσω της κύριας δραστηριότητας"

Μου το έκανε και εμένα με την στοκ ρομ. Αλλά όταν πήγα να το διαγράψω είδα αυτήν την επιλογή και όταν το δοκίμασα δούλεψε μια χαρά. Τρέχει ωραία, χωρίς κομπιάσματα και drop frames.

Σε άλλη ρομ (Samsung) δεν είχα πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω. Πρόλαβα όμως και έσβησα την εφαρμογή, και τώρα την κατεβάζει τα 6gb ξανά από την αρχή :(

 

EDIT: Δε δούλεψε. Το ίδιο προβλημα. Σε σένα τρέχει κανονικά;

EDIT #2: Μετά απο καθάρισμα cache, επιλογών κτλ, και ξεκίνημα πάλι από "κυρία δραστηριότητα" δούλεψε μια χαρά. :-D

Αλήθεια, τι στο καλό είναι αυτή η επιλογή;

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω. Πρόλαβα όμως και έσβησα την εφαρμογή, και τώρα την κατεβάζει τα 6gb ξανά από την αρχή :(

 

EDIT: Δε δούλεψε. Το ίδιο προβλημα. Σε σένα τρέχει κανονικά;

EDIT #2: Μετά απο καθάρισμα cache, επιλογών κτλ, και ξεκίνημα πάλι από "κυρία δραστηριότητα" δούλεψε μια χαρά. :-D

Αλήθεια, τι στο καλό είναι αυτή η επιλογή;

 

Δεν έχω ιδέα. Είμαι λίγο καινούριος στο Android και δεν το έχω υπ'όψιν μου.

Παρακαλώ οι γκουρού να δώσουν τα φώτα τους:)

Από όσο έχω δει πάντως δεν είναι και πολύ πιστή η μετάφραση του λειτουργικού. Για παράδειγμα στην εφαρμογή της κάμερας έχει μια ρύθμηση που την λέει "σταθεροποιητής κάδρου" που ο καθένας θα μπορούσε να σκεφτεί ότι είναι κάτι σαν stabilizer.

Αμ,δε!

Με παραξένεψε τα 50 και 60hz που είχε στις επιλογές αυτής της ρύθμισης και γυρίζω την γλώσσα στα Αγγλικά για να δω τι ακριβώς λέει.

Η ρύθμιση τελικά είναι "Anti-flickering" που χρησιμεύει αν φωτογραφίζεις εικόνες από κάποια οθόνη και ιδίως τις παλιότερες τύπου CRT και στην ουσία κλείδωνε την ταχύτητα του κλείστρου ώστε να μπορείς να αποθηκεύσεις ένα ολόκληρο καρέ. Αν θυμάμαι καλά για ένα καλό αποτέλεσμα σε φωτογραφία από κάποιο μονιτορ χρειαζόσουν ταχύτητα 1/30 και κάτω.

 

EDIT: Εδώ κάποιες πληροφορίες για τα διάφορα Lounch Modes

http://cyrilmottier.com/2013/01/23/android-app-launching-made-gorgeous/

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να το φορτιζω ολο το βραδυ και η μπαταρια του να πεφτει στο 10% μεχρι το επομενο βραδυ; (χρησιμοποιω πολυ wifi αυτες τις μερες για να δω πως συμπεριφερεται με διαφορες εφαρμογες) Απλα φοβαμαι μηπως εκανα κακη πρωτη φορτιση γιατι μολις του βγαλω το φορτιστη, σε κανενα δεκαλεπτο πεφτει στο 95%
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι λογικό τόσο πολύ να πέφτει αλλά δεν κανείς δεν μπορεί να ξέρει την χρήση που του κάνεις ώστε να το πει με σιγουριά. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν θα έπρεπε να πέφτει στο 95 μετά από 10 λεπτά. Σε μένα σε αναμονή μετά από κανά δεκάλεπτο είναι στο 99-100
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι λογικό τόσο πολύ να πέφτει αλλά δεν κανείς δεν μπορεί να ξέρει την χρήση που του κάνεις ώστε να το πει με σιγουριά. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν θα έπρεπε να πέφτει στο 95 μετά από 10 λεπτά. Σε μένα σε αναμονή μετά από κανά δεκάλεπτο είναι στο 99-100

 

Ποσες ωρες το φορτισες την πρωτη φορα;

Εχει παει στο 67% απο τις 12.00 περιπου που το εβγαλα απο τη φορτιση, με λιγο τηλεφωνο, λιγο ιντερνετ κ λιγο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Tην πρώτη φορά το φόρτισα από το βράδι μέχρι το άλλο πρωί. και μετά για κανα-δυο φορτίσεις άφηνα να αδειάσει σχεδόν η μπαταρία για να το ξαναφορτίσω. Έφτανε στο 5-10%.

Χτες το βράδι ήταν η μπαταρία ήταν στο 6 % και αποφάσισα να την αδειάσω τελείως. Χάζευα για λίγο στο ιντερνετ μέχρι που έφτασε στο 1% και περίμενα ότι σε λίγο θα σβήσει.

Αμ δε!

Τίποτα. άρχισα να τραβάω φωτογραφίες με φλας και έλεγα ότι θα τέλείωνε γρήγορα. Έβγαλα μερίπου 130 φωτογραφίες, τις έσβησα μετά όλες, η μπαταρία εκεί στο 1%.

Το δούλεψα για 1-2 λεπτά σαν φακό, τράβηξα και 5 λεπτά βίντεο με το led αναμμένο. Αυτίο εκεί, ντούρασελ! Μου είχε σπάσει τα νεύρα. Ήθελα να πάω για ύπνο μιας και η ώρα είχε πάει 1:30. Έτσι σαν τελευταία λύση πήρα τηλ την γυνάικα μου και μετά από 4 λεπτά κλήσης έσβησε!

Πόσο κρατάει αυτό το 1%;;;

Το έβαλα για φόρτιση (μετά από κανά 5-6 λεπτά bootαρε (έπρεπε να φορτίσει λίγο για να εκκινήσει). Το πρωί το έβγαλα από τον φορτιστή και μετά από 3 ώρες στην αναμονή με wifi ανοιχτό (και με email, weather apps κλπ να τρέχουν ) έφτασε στο 95%. Οπότε το δεκάλεπτο το δικό σου για να φτάσει στο 95% είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...