Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και 'γω που είχα βάλει την πρώτη ROM του galaxy μια χαρά μου έπαιζε, απλά λόγω του ότι είχε baidu input και άλλα κινέζικα την έβγαλα και ξανάβαλα τη stock rom της AMOI. Αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως ξανακάνω την κίνηση...

 

Παρεμπίπτοντος η παλιά του Galaxy S4 δεν είχε θέμα με το GPS;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το προβλημα συνεχιζεται και με αλλες εφαρμογες...οπως το Viber...

 

Σε αλλο φορουμ που ρωτησα μου ειπαν να δοκιμασω να αλλαξω το firmware...Κατεβασα λοιπονε ενα firmware που μου προτειναν...

 

Πως θα το ριξω στο κινητο απο το Sp Flash(Τι πρεπει να ειναι τικαρισμενο)??Θα μου ριξει και recovery ή πρεπει να το ριξω αφου τελειωσει με το update??

Edited by geoman1987
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια ερώτηση για όσους έχετε κατεβάσει αυτή εδώ την έκδοση: http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-16/.

 

Σήμερα είπα να την βάλω κι εγώ να δω, αλλά μου έβγαλε το antivirus (NOD32) ότι έχει μέσα adware και είπα να μην τη βάλω...

 

Συγκεκριμένα αυτό μου πέταξε: http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/06/N828_I9500.zip a variant of Android/Adware.AdsWo.H application connection terminated - quarantined Threat was detected upon access to web by the application: C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe.

 

Μήπως να το ξανασκεφτούμε για αυτή την έκδοση μετά τα νέα και για την τρύπα του Android;

 

 

αυτη τη ρομ προσπαθουσα να βαλω τελικα μπηκε.αλλα μου κανει καποια μικρα προβληματακια με το wifi gps.με 5-6 επανεκκινησεις στρωνει δεν γινεται ομως να κανεις αυτο συνεχεια.και μενα δεν μου την κατεβαζε τη ρομ αλλα απενεργοποιησα το αντιβαιρους.τωρα θα προσπαθησω να βαλω την 4,2,1 s4

Link to comment
Share on other sites

Και δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα;πουθενα;

 

...για την ώρα είναι η καλύτερη ROM (http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/) που έχω βάλει και όλα μια χαρά. Είναι 4.2.2.

 

Και 'γω που είχα βάλει την πρώτη ROM του galaxy μια χαρά μου έπαιζε, απλά λόγω του ότι είχε baidu input και άλλα κινέζικα την έβγαλα και ξανάβαλα τη stock rom της AMOI. Αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως ξανακάνω την κίνηση...

 

Παρεμπίπτοντος η παλιά του Galaxy S4 δεν είχε θέμα με το GPS;

 

...το baidu input βγαίνει εύκολα και βάζει π.χ. Google Keyboard. Οι κινεζιές επίσης είναι ελάχιστες και βγαίνουν εύκολα με το προεγκατεστημένο manager που έχει. Ακόμα και το κινέζικο root αν σε ενοχλεί, αντικαθίσταται εύκολα με αγγλικό (CWM, TWRP).

Τι θέμα με το GPS; Sygic και Google Maps δουλεύουν οκ.

 

Παιδες το προβλημα συνεχιζεται και με αλλες εφαρμογες...οπως το Viber...

 

Σε αλλο φορουμ που ρωτησα μου ειπαν να δοκιμασω να αλλαξω το firmware...Κατεβασα λοιπονε ενα firmware που μου προτειναν...

 

Πως θα το ριξω στο κινητο απο το Sp Flash(Τι πρεπει να ειναι τικαρισμενο)??Θα μου ριξει και recovery ή πρεπει να το ριξω αφου τελειωσει με το update??

 

...το αν θα χρησιμοποιήσεις SP Flash tool ή το recovery είναι και θέμα ROM. Έχουν σχετικές οδηγίες οι ROM. Του DeathKing π.χ. η 5.6, ειδικά με repartition θέλει SP Flash tool. Οι δύο με το Samsung Interface 4.2.2 μπαίνουν με recovery. To recovery τις περισσότερες φορές δεν περιλαμβάνεται/αντικαθίσταται, αλλά μπαίνει πανεύκολα με SP Flash tool ή/και μέσω άλλου recovery.

 

αυτη τη ρομ προσπαθουσα να βαλω τελικα μπηκε.αλλα μου κανει καποια μικρα προβληματακια με το wifi gps.με 5-6 επανεκκινησεις στρωνει δεν γινεται ομως να κανεις αυτο συνεχεια.και μενα δεν μου την κατεβαζε τη ρομ αλλα απενεργοποιησα το αντιβαιρους.τωρα θα προσπαθησω να βαλω την 4,2,1 s4

 

...και εγώ είχα προβλήματα με την τελευταία και έβαλα την http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/. Για την ώρα όλα καλά. Πρόκειται επίσης για 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν γινεται αυτο ρε γμτ...

 

Τι κολλημα ειναι αυτο που εχει το κινητο...θα με τρελανει τελειως....

 

Εκανα Wipe data/factory reset

wipe cache /dalvik

 

και φλασαρα απο το sp flash tools αυτη την φορα..αυτην εδω την Rom-----> v5.6 от 03.06.2013 от alexneoua απο εδω---- > http://forum.china-iphone.ru/post1121515.html#p1121515..

 

Η Rom απλα τελεια ολα μια χαρα και με Ελληνικα και smooth και τα παντα ολα....

 

Τα προβληματα ομως με τις εφαρμογες συνεχιζονται...!!!!!!!!!!Το Facebook app δεν φορτωνει τις εικονες...Ακομα και στο μαρκετ δεν μου φορτωνει τις εικονες των εφαρμογων αλλα μου δειχνει τον εξωγηινο του android διπλα σε καθε εφαρμογη!!!

Το youtube φορτωνει και φορτωνει και τελειωμο δεν εχει...Κοινως δεν ανοιγει...Το ιδιο κανουν και το google maps και το Viber...και ο θεος ξερει ποσες ακομα εφαρμογες θα εμφανηστουν αν ασχοληθω λιγακι...

 

Εχω αλλαξει μεχρι αυτη την στιγμη 4-5 Rom και αλλα τοσα recovery...Εχω φλασαρει με cwm και με Sp flash tools...Δεν ξερω τι αλλο να κανω...!!!Εχω στειλει μνμ στο minideal να μου πουν και αυτοι μια γνωμη αλλα δεν εχουν απαντησει...

 

Εχω ξενερωσει τρελα...Αν χρειαστει να το στειλω πισω καλο Σεπτεμβρη με βλεπω να το παιρνω και αν...Ασε που δεν ξερω και την διαδικασια που πρπει να ακολουθησω..(dispute αποστολη με τι κτλ)...

 

Καθε γνωμη δεκτη...

 

Ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα αλλα την Παρασκευη φευγω διακοπες και ηλπιζα να το εχω...αλλα δεν το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα ομως με τις εφαρμογες συνεχιζονται...!!!!!!!!!!Το Facebook app δεν φορτωνει τις εικονες...Ακομα και στο μαρκετ δεν μου φορτωνει τις εικονες των εφαρμογων αλλα μου δειχνει τον εξωγηινο του android διπλα σε καθε εφαρμογη!!!

Το youtube φορτωνει και φορτωνει και τελειωμο δεν εχει...Κοινως δεν ανοιγει...Το ιδιο κανουν και το google maps και το Viber...και ο θεος ξερει ποσες ακομα εφαρμογες θα εμφανηστουν αν ασχοληθω λιγακι...

 

Τις εφαρμογές τις κατεβάζεις και τις εγκαθιστας απευθείας από το market, έτσι; Δεν τις κανείς restore από κάποιο backup...

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές τις κατεβάζεις και τις εγκαθιστας απευθείας από το market, έτσι; Δεν τις κανείς restore από κάποιο backup...

 

Ναι εννοειται...απ'ευθειας απο το μαρκετ...

 

 

Το θεμα ειναι τωρα πως πρεπει να κινηθω σε σχεση με το minideal για να μην κλαιω τα λεφτα μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται...απ'ευθειας απο το μαρκετ...

 

Το θεμα ειναι τωρα πως πρεπει να κινηθω σε σχεση με το minideal για να μην κλαιω τα λεφτα μου...

 

Τι να πω... καλή τύχη;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν γινεται αυτο ρε γμτ...

 

Τι κολλημα ειναι αυτο που εχει το κινητο...θα με τρελανει τελειως....

 

Εκανα Wipe data/factory reset

wipe cache /dalvik

 

και φλασαρα απο το sp flash tools αυτη την φορα..αυτην εδω την Rom-----> v5.6 от 03.06.2013 от alexneoua απο εδω---- > http://forum.china-iphone.ru/post1121515.html#p1121515..

 

Η Rom απλα τελεια ολα μια χαρα και με Ελληνικα και smooth και τα παντα ολα....

 

Τα προβληματα ομως με τις εφαρμογες συνεχιζονται...!!!!!!!!!!Το Facebook app δεν φορτωνει τις εικονες...Ακομα και στο μαρκετ δεν μου φορτωνει τις εικονες των εφαρμογων αλλα μου δειχνει τον εξωγηινο του android διπλα σε καθε εφαρμογη!!!

Το youtube φορτωνει και φορτωνει και τελειωμο δεν εχει...Κοινως δεν ανοιγει...Το ιδιο κανουν και το google maps και το Viber...και ο θεος ξερει ποσες ακομα εφαρμογες θα εμφανηστουν αν ασχοληθω λιγακι...

 

Εχω αλλαξει μεχρι αυτη την στιγμη 4-5 Rom και αλλα τοσα recovery...Εχω φλασαρει με cwm και με Sp flash tools...Δεν ξερω τι αλλο να κανω...!!!Εχω στειλει μνμ στο minideal να μου πουν και αυτοι μια γνωμη αλλα δεν εχουν απαντησει...

 

Εχω ξενερωσει τρελα...Αν χρειαστει να το στειλω πισω καλο Σεπτεμβρη με βλεπω να το παιρνω και αν...Ασε που δεν ξερω και την διαδικασια που πρπει να ακολουθησω..(dispute αποστολη με τι κτλ)...

 

Καθε γνωμη δεκτη...

 

Ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα αλλα την Παρασκευη φευγω διακοπες και ηλπιζα να το εχω...αλλα δεν το βλεπω...

 

...δεν το γνωρίζω το πρόβλημα, αλλά θα δοκίμαζα να κάνω clear cache/data σε όλες τις προβληματικές εφαρμογές. Ακόμα και στους browser στο κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τον chrome τρεχει κανονικα και το youtube και το facebook...Με τις εφαρμογες ειναι το προβλημα...

 

Επειδη με βλεπω για αποστολη πισω στην Κινα υπαρχει κανενα παιδι να με κατατοπισει για το τι πρεπει να κανω;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τον chrome τρεχει κανονικα και το youtube και το facebook...Με τις εφαρμογες ειναι το προβλημα...

 

Επειδη με βλεπω για αποστολη πισω στην Κινα υπαρχει κανενα παιδι να με κατατοπισει για το τι πρεπει να κανω;

 

Ευχαριστω

 

...εγώ θα έλεγα να το ψάξεις λίγο με τις συγκεκριμένες εφαρμογές (π.χ. να τις εγκαταστήσεις μέσω .apk) πριν προβείς σε χρονοβόρες διαδικασίες επιστροφής, δεδομένου ότι δεν μου φαίνεται για hardware πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο του wifi γίνεται μπλε; Αν όχι τότε έχεις το κλασσικό bug που έχω συναντήσει και εγώ στο w7s μου με κάποιες ρομ αλλά και έχω διαβάσει και για άλλες συσκευές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4771834#post4771834 αλλά και σε πιο πίσω σελίδες για το amoi με την 4.2.2

Φυσικά η λύση δεν ειναι να πετάξεις το router σου αλλά θα έλεγα να δοκιμάσεις την κανονική stock rom που είχε το κινητό σου αλλά και σε άλλο router για να δεις αν όντως συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο του wifi γίνεται μπλε; Αν όχι τότε έχεις το κλασσικό bug που έχω συναντήσει και εγώ στο w7s μου με κάποιες ρομ αλλά και έχω διαβάσει και για άλλες συσκευές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4771834#post4771834 αλλά και σε πιο πίσω σελίδες για το amoi με την 4.2.2

Φυσικά η λύση δεν ειναι να πετάξεις το router σου αλλά θα έλεγα να δοκιμάσεις την κανονική stock rom που είχε το κινητό σου αλλά και σε άλλο router για να δεις αν όντως συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα

 

...εμένα αυτό παρουσιάστηκε με την τελευταία 4.2.2 Samsung. Επιστρέφοντας στην προηγούμενη που αναφέρω παραπάνω διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ανέφερα όμως για να το κοιτάξει ο φίλος μιας και αν έχει ιντερνετ στον browser αλλά όχι αλλού μοιάζει πολύ η περίπτωσή του με αυτό το bug
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ανέφερα όμως για να το κοιτάξει ο φίλος μιας και αν έχει ιντερνετ στον browser αλλά όχι αλλού μοιάζει πολύ η περίπτωσή του με αυτό το bug

 

...έχεις δίκιο φίλτατε και αν δεν ανέφερε ότι μπαίνει κανονικά με browsers , θα έλεγα το ίδιο (τουλάχιστον σε μένα το bug ήταν καθολικό). Ενδεχομένως να έχεις δίκιο, αλλά ανέφερε ότι έχει δοκιμάσει 4-5 διαφορετικές ROM.

Επιστροφή λοιπόν σε μία stock ROM και αν όλα οκ, τότε βρίσκεις την άκρη.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ο φίλος nikosst έχει ήδη ανεβάσει την stock rom του minideal (την οποία έχω βάλει κι εγώ, μετά από άλλες rom που δοκίμασα). Το πέρασμα της γίνεται με το SP Flash Tool. Ορίστε το link με το post του nikosst.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες....Οσο περιεργο ηταν το προβλημα με τον ιδιο περιεργο τροπο εξαφανιστηκε.!!!!!!

 

Δοκιμασα να ακολουθησω την συμβουλη του φιλου emxa2k δηλαδη να κανω διαγραφη μνημης της εκαστοτε εφαρμογης που ετρωγε το προβλημα και ολα διορθωθηκαν ως δια μαγειας....Εκ τοτε λειτουργει και το FB και το YTube και το google maps και το Viber...Κανωντας clear data στην εφαρμογη του Ytube ολα αυτα...

 

Το μονο προβληματακι που αντιμετωπισα απο τοτε ειναι με το skype οτι στην αρχη δεν εβλεπε την καμερα για βιντεοκλησεις...αλλα δεν μασαμε...clear data στο skype και να την και η μπροστα Camera..!!!!

 

Τι να πω πραγματικα δεν ξερω τι κολλημα ηταν αυτο...ειναι το 3ο κινητο που παιρνω απο Κινα (και περιμενω και το 4ο) και πρωτη φορα μου συμβαινει κατι αντιστοιχο...

 

Σας ευχαριστω παραπολυ ολους για τις συμβουλες σας και τον χρονο σας...και ιδιαιτερως τον φιλο emxa2k που τελικα εδωσε και την λυση...

Link to comment
Share on other sites

.και εγώ είχα προβλήματα με την τελευταία και έβαλα την http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/. Για την ώρα όλα καλά. Πρόκειται επίσης για 4.2.2.

 

 

προσπαθησα να την βαλω και αυτη αλλα κολαει στο λογκο εκανα wipe data και ολα τα σχετικα τιποτα οση ωρα και να το αφηνα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα ένα που είχα παραγγείλει για έναν φίλο (έτσι ψήθηκα και παράγγειλα και για μένα).

 

Το έχω και φορτίζει γιατί ήρθε με 0% μπαταρία.

Πρώτη εντυπωση, άριστη.

Καλή ποιότητα, όμορφη και φωτεινή οθόνη, φοβόμουν ότι αυτή η ανάλυση θα είχε προβλημα με τις 4,5 ίντσες της οθόνης του, αλλά είναι μια χαρά.

Δεν έχει κινεζιές, ακόμα και το SuperSU, που διάβασα διάφορα εδώ μέσα, είναι του play store, στα ελληνικά.

Φοράει το 4.2.1, με έκδοση ROM 5.6

Για launcher έχει τον apex προεγκατεστημένο.

 

Δεν θα το πειράξω άλλο, γιατί θα το δώσω.

Το παράγγειλα στις 28 και σήμερα έφτασε, αν και στο tracking λέει ακόμα dispatched to overseas...

Άντε και στα δικα μας :-)

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

.και εγώ είχα προβλήματα με την τελευταία και έβαλα την http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/. Για την ώρα όλα καλά. Πρόκειται επίσης για 4.2.2.

 

προσπαθησα να την βαλω και αυτη αλλα κολαει στο λογκο εκανα wipe data και ολα τα σχετικα τιποτα οση ωρα και να το αφηνα....

 

...την πρώτη φορά που επανεκκινεί και σετάρει το σύστημα, είναι αναμενόμενο να αργεί πολύ δείχνοντας το logo. Φυσικά όχι πάνω από 10 λεπτά max. Αν όντως κολλάει, και έχεις κάνει αρχικά όλα τα wipe και format, δοκίμασε πριν και format στο system, σε άλλες περιπτώσεις με έχει βοηθήσει να ξεπεράσω αντίστοιχα ζητήματα. Αλλιώς τι να πω. Φαίνεται στον καθένα είναι μια διαφορετική εμπειρία. Π.χ. στον gerstavros2 η τελευταία από ότι λέει έκατσε τέλεια, ενώ σε μένα, στον Z3RatuL και άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα και ειναι μαματο ( απο αυτο γραφω)

Δεν παιζετε εχω παθει πλακα

Ευχαριστω οσους βοηθησαν στο να κανουμε αλλη μια καλη αγορα απο τα ξενα:w00t::up:

 

Υγ δεν υπαρχει ενας τροπος να βαλουμε στη σειρα τους σελιδοδεικτες ?

Edited by nitrox
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...