Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναφλάσαρε τη ρομ. Η ρομ έχει μέσα μια κινέζικη εφαρμογή για root, όχι το supersu

 

Και μετά πώς βγάζεις άκρη με τα κινέζικα; Χμ ίσως την έβαλα εγώ δηλαδή την SuperSU.

 

Πάντως πάω π.χ να απεγκαταστήσω κάτι που θέλει root, μου ζητά να δώσω άδεια, δίνω, και μετά λέει: This function requires a rooted device.

 

Τέλος πάντων θα δοκιμάσω ξανά να τη φλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μετά πώς βγάζεις άκρη με τα κινέζικα; Χμ ίσως την έβαλα εγώ δηλαδή την SuperSU.

 

Πάντως πάω π.χ να απεγκαταστήσω κάτι που θέλει root, μου ζητά να δώσω άδεια, δίνω, και μετά λέει: This function requires a rooted device.

 

Τέλος πάντων θα δοκιμάσω ξανά να τη φλασάρω.

Το αριστερό κουμπί ειναι το απόρριψη και το δεξί το αποδοχή, σιγά. Εγώ απλά εγκατέστησα μετά το supersu, και έβγαλα το κινέζικο. Αλλά πρώτα πρεπει να βαλεις το supersu και μετά να βγάλεις το κινέζικο!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον βρεθεί σε παρόμοια θέση, φλάσαρα μέσω CWM την έκδοση 1.34 του SuperSU και έτσι δούλεψε.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι η ROM είχε από μόνη της μέσα την 1.34 και εγώ είχα φλασάρει την 1.25 και όταν ξεκίναγε είχε ένα conflict και έβγαζε τον εαυτό του out of date αλλά δεν επέτρεπε αναβάθμιση.

 

Τελικά με τον τρόπο που σας λέω έτρεξε κανονικά και έβγαλα και τα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα τηn 4.2.2 από εδώ: N828_S4_ROM_by_jack441

 

και ενώ θεωρητικά είναι ήδη rooted, αυτό ισχύει μόνο θεωρητικά. Μάλιστα το κάνω root ξανά, λειτουργεί οκ για λίγη ώρα και μετά ξαναχάνεται το root.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

...Υπάρχει πιο πρόσφατη 4.2.2: http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-16/

 

 

Το αριστερό κουμπί ειναι το απόρριψη και το δεξί το αποδοχή, σιγά. Εγώ απλά εγκατέστησα μετά το supersu, και έβγαλα το κινέζικο. Αλλά πρώτα πρεπει να βαλεις το supersu και μετά να βγάλεις το κινέζικο!

 

...ανάποδα τα είπες. Το δεξί (με το χρόνο που μετράει αντίστροφα είναι η απόρριψη) και το αριστερό η αποδοχή. Και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή και επέλεγα το δεξί και έτσι μου έδειχνε ότι δεν είναι root. Σε κάθε περίπτωση, αν ήδη κάποιος έχει μπλοκάρει κάποια εφαρμογή που απαιτεί root, μπορεί να ανοίξει την εφαρμογή root (με το μπλε εικονίδιο R) και στο πρώτο tab "root και κάτι κινέζικα" να πατήσει ενεργοποίηση των εφαρμογών (έχει δεξιά από κάθε εφαρμογή on/off κατάσταση γραφικά).

Φυσικά η αντικατάσταση με αγγλικό root είναι ακόμα πιο καλή λύση, όπως αναφέρθει. :)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πρώτα αλλά δε δουλεύει το Wifi και έβαλα την προηγούμενη.

 

...μια χαρά δουλεύει. Έκανες Wipe Data / Factory Reset ΚΑΙ Wipe Cache πριν τη βάλεις; Εγώ την πρώτη φορά που την έβαλα χωρίς Wipe Cache, είχα διάφορα προβλήματα. Την ξαναπέρασα από πάνω με Wipe Data / Factory Reset ΚΑΙ Wipe Cache.

Link to comment
Share on other sites

...μια χαρά δουλεύει. Έκανες Wipe Data / Factory Reset ΚΑΙ Wipe Cache πριν τη βάλεις; Εγώ την πρώτη φορά που την έβαλα χωρίς Wipe Cache, είχα διάφορα προβλήματα. Την ξαναπέρασα από πάνω με Wipe Data / Factory Reset ΚΑΙ Wipe Cache.

 

Εγώ διαπίστωσα γενικότερο πρόβλημα στο wifi, data και GPS. Έχω φλασάρει πολλές φορές τις τελευταίες μέρες την συγκεκριμένη ROM αλλά και άλλες. Πάντα μετά από καλό και πολλαπλό γενικό καθάρισμα, τόσο με CWM όσο και με TWRP,και πάντα μόνο η συγκεκριμένη μου εμφανίζει δυσλειτουργίες. Όλες οι άλλες λειτουργούν άψογα.

ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Λάθος αποκλείται να κάνω, αφού φλασάρω δεκάδες κινητά το μήνα, και δοκίμασα με όλες τις τελευταίες εκδόσεις του sp flash tool :wacko:

Τι να πω τότε... Εγώ αυτή που είχε δώσει ο φίλος nikosst έβαλα με το SPFT χρησιμοποιώντας το scatter αρχείο που είχε μέσα κι όλα τα τα EBR, κτλ. αρχεία που είχε στο φάκελο. Άβυσσος τελικά η ψυχή και του Android... :worry:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι το τηλεφωνο σε ασπρο χρωμα ειναι ολο ασπρο? και η μπροστα οψη? η μονο το πισω καπακι και μπροστα ειναι μαυρο?
Link to comment
Share on other sites

α τοτε μαυρο θα ειναι πιο ομορφο...(πιστευω)

ειμαι αναμεσα στο Ν828 και στο w100

βασικα το 828 εχει πιο μεγαλη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

...τελικά παιδιά (L.Angel, galanta) είχατε δίκιο. Παρουσιάζει προβλήματα η τελευταία ROM (4.2.2 Samsung). Οπότε ξαναγύρισα και εγώ στην προηγούμενη όμοια.
Link to comment
Share on other sites

...τελικά παιδιά (L.Angel, galanta) είχατε δίκιο. Παρουσιάζει προβλήματα η τελευταία ROM (4.2.2 Samsung). Οπότε ξαναγύρισα και εγώ στην προηγούμενη όμοια.

Τι προβλήματα είχες;

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα είχες;

 

...το κινητό δεν άνοιγε πάντα αμέσως (αρκετές προσπάθειες για να ανοίξει), Wifi να μη συνδέεται Internet (παρόλο που η σύνδεση σε routers γινόταν οκ), να κολλάει το πληκτρολόγιο στην τρέχουσα γλώσσα και να μην αλλάζει, η μπαταρία να μην είναι αξιόπιστη (να δείχνει ότι δεν πέφτει πολύ και μετά από επανεκκίνηση να κάνει άλματα προς τα κάτω).

Ίσως να έχει ζήτημα με το re-partition της emmc που έκανα από πριν.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η προηγούμενης ημερομηνίας 4.2.2 έκδοση είναι εφάμιλλη (αφού τη στρώσεις και την καθαρίσεις λίγο στην αρχή) και λειτουργεί καλύτερα για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

...το κινητό δεν άνοιγε πάντα αμέσως (αρκετές προσπάθειες για να ανοίξει), Wifi να μη συνδέεται Internet (παρόλο που η σύνδεση σε routers γινόταν οκ), να κολλάει το πληκτρολόγιο στην τρέχουσα γλώσσα και να μην αλλάζει, η μπαταρία να μην είναι αξιόπιστη (να δείχνει ότι δεν πέφτει πολύ και μετά από επανεκκίνηση να κάνει άλματα προς τα κάτω).

Ίσως να έχει ζήτημα με το re-partition της emmc που έκανα από πριν.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η προηγούμενης ημερομηνίας 4.2.2 έκδοση είναι εφάμιλλη (αφού τη στρώσεις και την καθαρίσεις λίγο στην αρχή) και λειτουργεί καλύτερα για την ώρα.

Το πρώτο λύνεται με απενεργοποίηση του fastboot όπως ανέφερα.

Με το wifi δεν είχα κανενα πρόβλημα, ούτε το αναφέρει άλλος κάπου αλλά οκ

Για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω καθώς βάζω το smartkeyboard pro πάντα

Αυτό με τη μπαταρία ειναι φυσιολογικό, μετά από επανακίνηση η μπαταρία πέφτει αρκετά λόγω αυξημένης κατανάλωσης ενέργειας, κατα τ άλλα φτάνει κανονικά ως το 1% μέχρι να κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λύνεται με απενεργοποίηση του fastboot όπως ανέφερα.

Με το wifi δεν είχα κανενα πρόβλημα, ούτε το αναφέρει άλλος κάπου αλλά οκ

Για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω καθώς βάζω το smartkeyboard pro πάντα

Αυτό με τη μπαταρία ειναι φυσιολογικό, μετά από επανακίνηση η μπαταρία πέφτει αρκετά λόγω αυξημένης κατανάλωσης ενέργειας, κατα τ άλλα φτάνει κανονικά ως το 1% μέχρι να κλείσει

 

...για το πρώτο πιθανολογώ ότι μάλλον αυτό έφταιγε (fastboot). Το Wifi δεν το έκανε συνέχεια, απλά αρκετές φορές συνδεόταν και δεν έμπαινε Internet (παρέμενε γκρι το εικονίδιο), νομίζω το ανέφεραν και εδώ τα παιδιά (Άγγελος, κα.). Για το πληκτρολόγιο μιλάω για το AOSP και το Google.

Όσο για την μπαταρία, έτσι όπως το περιγράφεις είναι φυσιολογικό και το γνωρίζω. Αλλά διαπίστωσα ότι μετά από πολύ χρήση (π.χ. παιχνίδια) δεν έπεφτε σημαντικά η ένδειξη, ωστόσο μόλις επανεκκινούσα έβλεπα αλλαγή της τάξης 20-30%.

Τεσπα ίσως επανέλθω σε αυτή αν δεν πάει καλά με την εναλλακτική προηγούμενη 4.2.2 Samsung. :)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...για το πρώτο πιθανολογώ ότι μάλλον αυτό έφταιγε (fastboot). Το Wifi δεν το έκανε συνέχεια, απλά αρκετές φορές συνδεόταν και δεν έμπαινε Internet (παρέμενε γκρι το εικονίδιο), νομίζω το ανέφεραν και εδώ τα παιδιά (Άγγελος, κα.). Για το πληκτρολόγιο μιλάω για το AOSP και το Google.

Όσο για την μπαταρία, έτσι όπως το περιγράφεις είναι φυσιολογικό και το γνωρίζω. Αλλά διαπίστωσα ότι μετά από πολύ χρήση (π.χ. παιχνίδια) δεν έπεφτε σημαντικά η ένδειξη, ωστόσο μόλις επανεκκινούσα έβλεπα αλλαγή της τάξης 20-30%.

Τεσπα ίσως επανέλθω σε αυτή αν δεν πάει καλά με την ενναλακτική προηγούμενη 4.2.2 Samsung. :)

χμ δώσε ένα λινκ με την προηγούμενη, αυτή λες; http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λύνεται με απενεργοποίηση του fastboot όπως ανέφερα.

Με το wifi δεν είχα κανενα πρόβλημα, ούτε το αναφέρει άλλος κάπου αλλά οκ

 

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με το wifi και εγώ γι' αυτό έβαλα την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

χμ δώσε ένα λινκ με την προηγούμενη, αυτή λες; http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-12/

 

...ναι Σταύρο αυτή είναι. Δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την άλλη που μου έβγαλε προβλήματα. Απλά θέλει να αλλάξεις το baidu input, και το κινέζικο King root αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

παω να το παρω με το κουπονι απο minideal στα 169USD και ενω το υπολογιζω καπου 129ε το paypal μου ζηταει 135 :X φταιει κατι με την ισοτιμια?

 

edit to paypal δινει PayPal Conversion Rate as of Jun 23, 2013: 1 Euro = 1.25785 U.S. Dollars ενω εγω βλεπω απο google

1 Euro = 1.31400 U.S. dollars τι να πιστέψω?

Edited by aGka8l
Link to comment
Share on other sites

παω να το παρω με το κουπονι απο minideal στα 169USD και ενω το υπολογιζω καπου 129ε το paypal μου ζηταει 135 :X φταιει κατι με την ισοτιμια?

 

edit to paypal δινει PayPal Conversion Rate as of Jun 23, 2013: 1 Euro = 1.25785 U.S. Dollars ενω εγω βλεπω απο google

1 Euro = 1.31400 U.S. dollars τι να πιστέψω?

 

...επέλεξε "other convertion options" και βάλε να γίνεται ο υπολογισμός ισοτιμίας από την ίδια την κάρτα (τράπεζα).

Link to comment
Share on other sites

παω να το παρω με το κουπονι απο minideal στα 169USD και ενω το υπολογιζω καπου 129ε το paypal μου ζηταει 135 :X φταιει κατι με την ισοτιμια?

 

edit to paypal δινει PayPal Conversion Rate as of Jun 23, 2013: 1 Euro = 1.25785 U.S. Dollars ενω εγω βλεπω απο google

1 Euro = 1.31400 U.S. dollars τι να πιστέψω?

στο paypal.com, πατας Profile->My money->στο My preapproved payments πατάς δίπλα το Update->Set Available Funding Sources->Conversion Options->Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

 

...ναι Σταύρο αυτή είναι. Δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την άλλη που μου έβγαλε προβλήματα. Απλά θέλει να αλλάξεις το baidu input, και το κινέζικο King root αν θυμάμαι καλά.
δε δουλεύει η εφαρμογή μηνυμάτων σ αυτή τη rom. Έβαλα το apk της τελευταίας και δουλεύει, απλά είναι στοκ κι όχι της samsung. Πάντως προτιμώ τη τελευταία αφού δούλευε μια χαρά σε μένα Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

δε δουλεύει η εφαρμογή μηνυμάτων σ αυτή τη rom. Έβαλα το apk της τελευταίας και δουλεύει, απλά είναι στοκ κι όχι της samsung. Πάντως προτιμώ τη τελευταία αφού δούλευε μια χαρά σε μένα

 

...εννοείς τα SMS; Κανονικά δουλεύουν. Βλέπεις δλδ κάποια διαφορά της τελευταίας που σου δουλεύει από την άλλη που λέμε; Εγώ δεν πρόσεξα ουσιαστική πέραν του boot logo. Στην εφαρμογή SMS διαφοροποιούνται;

Link to comment
Share on other sites

...εννοείς τα SMS; Κανονικά δουλεύουν. Βλέπεις δλδ κάποια διαφορά της τελευταίας που σου δουλεύει από την άλλη που λέμε; Εγώ δεν πρόσεξα ουσιαστική πέραν του boot logo. Στην εφαρμογή SMS διαφοροποιούνται;
η προηγούμενη έχει την εφαρμογή sms της Samsung. Σε μένα έβγαζε ένα σφάλμα όταν άνοιγε, και έκλεινε μετα. Ξαναφλάσαρα με wipe και τα ίδια. Πέρασα το apk απ τη τελευταία, που ναι το στοκ της mediatek κι ολα καλά
Link to comment
Share on other sites

η προηγούμενη έχει την εφαρμογή sms της Samsung. Σε μένα έβγαζε ένα σφάλμα όταν άνοιγε, και έκλεινε μετα. Ξαναφλάσαρα με wipe και τα ίδια. Πέρασα το apk απ τη τελευταία, που ναι το στοκ της mediatek κι ολα καλά

 

...Σταύρο δεν έχω πρόβλημα με την εφαρμογή στο δικό μου. Τελικά μήπως για κάποιο λόγο οι ROMs δεν κάθονται πάντα καλά; Εγώ αναγκαστικά για την ώρα μένω με την προηγούμενη, διότι το Wifi ήταν σοβαρό πρόβλημα συν το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο που κολλούσε στην τρέχουσα γλώσσα και δεν άλλαζε ούτε με επανεκκίνηση. Βέβαια δε ξέρω μήπως έπαιξαν ρόλο τα Wipe που στην περίπτωση της τελευταίας έκδοσης έγιναν μέσω CWM (factory reset/data/cache), ενώ στην προτελευταία είχα βάλει το TWRP (που νομίζω κάνει και Dalvic cache στο factory reset).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...