Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδες γραψτε καποιος καμια πληροφορια παραπανω και για μας που θελουμε να το παραγγειλουμε...Εχει ή δεν εχει προβλημα τελικα με το 3g??Χανει η οχι την Sim??Ποια Rom φορατε σε οσους το κανει...και σε ποσους το κανει...

 

Ρωταω διοτι εχω παραγγειλει το τηλ απο minideal και μου εστειλαν σημερα e-mail οτι δεν το εχουν σε ασπρο που το παρηγγειλα και αν θελω το μαυρο...Πρεπει να ξερω τι θα απαντησω αν ειναι να αλλαξω την παραγγελια για καποιο αλλο ή να ζητησω πισω τα λεφτα....Ενημερωστε με please....

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδες γραψτε καποιος καμια πληροφορια παραπανω και για μας που θελουμε να το παραγγειλουμε...Εχει ή δεν εχει προβλημα τελικα με το 3g??Χανει η οχι την Sim??Ποια Rom φορατε σε οσους το κανει...και σε ποσους το κανει...

 

Ρωταω διοτι εχω παραγγειλει το τηλ απο minideal και μου εστειλαν σημερα e-mail οτι δεν το εχουν σε ασπρο που το παρηγγειλα και αν θελω το μαυρο...Πρεπει να ξερω τι θα απαντησω αν ειναι να αλλαξω την παραγγελια για καποιο αλλο ή να ζητησω πισω τα λεφτα....Ενημερωστε με please....

 

 

Ευχαριστω

Εγώ με τη Stock ROM του minideal δεν έχω κανένα πρόβλημα με το 3G μέχρι στιγμής. Έχω λάβει και έχω πάρει τηλέφωνο κανονικά, μιλώντας για κάνα λεπτό χωρίς να μου κλείσει. Δεν χρησιμοποιώ bluetooth, απλά handsfree του έχω και μιλάω (αν και το bluetooth δεν πρέπει είναι αυτό που φταίει, απλά το αναφέρω). Αλλά καθημερινά το έχω σε 2G για κατανάλωση λιγότερης μπαταρίας. Παρόλα αυτά το 3G μέχρι στιγμής σε 'μένα είναι απροβλημάτιστο. Με τη χρήση θα στείλω επιπλέον εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες γραψτε καποιος καμια πληροφορια παραπανω και για μας που θελουμε να το παραγγειλουμε...Εχει ή δεν εχει προβλημα τελικα με το 3g??Χανει η οχι την Sim??Ποια Rom φορατε σε οσους το κανει...και σε ποσους το κανει...

 

Ρωταω διοτι εχω παραγγειλει το τηλ απο minideal και μου εστειλαν σημερα e-mail οτι δεν το εχουν σε ασπρο που το παρηγγειλα και αν θελω το μαυρο...Πρεπει να ξερω τι θα απαντησω αν ειναι να αλλαξω την παραγγελια για καποιο αλλο ή να ζητησω πισω τα λεφτα....Ενημερωστε με please....

 

 

Ευχαριστω

 

 

Εμένα το έχει κανει 2 φορες όταν το είχα 3g κατα τα αλλά σαν συσκευή είναι πολύ καλη.το άσπρο έχω και εγώ.έχει τη Ρομ 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το βιαζομαι λιγακι γτ περιμενουν απαντηση οι Κινεζοι...Αν μπορουσες να το τεσταρεις και να μου πεις αν στο κανει θα σου ημουν ευγνωμων...

 

 

Φιλε kdaskalaki ποια Rom φορας και στο κανει??Μπορεις να δοκιμασεις και συ να μου πεις αν συνεχιζει το προβλημα ή αν ηταν κατι ''περαστικο''??

 

Sorry ρε παιδια αλλα μου εστειλαν το meil και με ρωτανε τι να κανουν και ισως τελικα φανω τυχερος μεσα στην ατυχια μου...

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει περίπτωση να μην τις έχεις τοποθετήσει σωστά; Διότι εγώ και WIND και VODAFONE που έχω, τις βλέπει οκ.

 

Αυτή η περίπτωση δεν υπάρχει γιατί δεν τις τοποθέτησα τώρα, τις είχα από πριν το flash με τη νέα rom και δούλευαν κανονικά. Τι να πω...Εννοείται ότι τις δοκίμασα και σε άλλη συσκευή τώρα και λειτουργούν.

Edited by galanta
Link to comment
Share on other sites

...ξέρει κανείς πώς αφαιρεί το κινέζικο Root (έκδοση 2.3.5) που είναι προεγκατεστημένο; Εσείς χρησιμοποιείτε αυτό ή το αλλάξατε με κάποιο άλλο;

 

Επίσης, όποιοι έχουν κάνει το re-partition μέσω της DeathKing 5.6, έχετε ένα έξτρα partition emmc (phone storage) 302MB, πέραν του Internal Storage 2.46GB;

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε οσοι φορατε την stock ROM αν εχετε προβληματα οταν εχετε ανοιχτα τα δεδομενα??Οπως αναφερθηκε πιο πανω απο καποια παιδια??
Link to comment
Share on other sites

[...]

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Όλα εντάξει και με το ROOT παρόλο που είναι κινέζικο και δεν το καταλαβαίνω ακριβώς. Τελικά δουλεύει αντίστροφα από ότι νόμιζα και όταν κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα, επιλέγουμε για αποδοχή το αριστερό κουτάκι και όχι το δεξί με τον χρόνο που μετράει αντίστροφα. Αν κάποιος ξέρει πώς το αντικαθιστούμε με αγγλικό παρακαλώ ας με ενημερώσει.

...ξέρει κανείς πώς αφαιρεί το κινέζικο Root (έκδοση 2.3.5) που είναι προεγκατεστημένο; Εσείς χρησιμοποιείτε αυτό ή το αλλάξατε με κάποιο άλλο;

Απλά εγκαταστήστε το supersu ή άλλο απ το play store, και σβήστε το κινέζικο

 

[...]

Μετά αφού έχεις κατεβάσει το ROM που θες (εγώ έβαλα το stock ROM της AMOI) ανοίγεις SPFT και το flashάρεις κανονικά. Αφού το flashάρεις κάνει μετά Clean Cache και νομίζω Erase και Factory Rest ή κάπως έτσι και είσαι έτοιμος!

 

EDIT: Το απόγευμα θα βάλω κι ένα link με τους drivers MTK6589, το SPFT, το CWM Recovery και ότι άλλο έχω χρησιμοποιήσει για να έρθει στα συγκαλά του το κινητό μου τότε που είχα κι εγώ το θέμα.

link για τη ρομ του minideal?

Φίλε μου το έχω συνεχώς. Αυτό ακριβώς που λες. Νόμιζα αρχικά ότι έφταιγε τι bluetooth ακουστικό. Πήρα άλλο. Τα ίδια ακριβώς. Μου κλείνει πολλές εισερχόμενες αφού τις απαντήσω, ακριβώς στο ένα δευτερόλεπτο, μου βγάζει μήνυμα ότι ο πομπός αποσυνδέθηκε (πάνω πάνω) και επίσης κάνει κάτι σαν restart, ζητώντας μου το pin της κάρτας sim. Λυση δε βρήκα, ούτε το είδα πουθενά να αναφέρεται ως πρόβλημα, αν και λένε γενικότερα για προβλήματα με το bluetooth στην έκδοση αυτή του Android

Είναι γνωστό πρόβλημα στο στοκ android 4.2

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Είναι γνωστό πρόβλημα στο στοκ android 4.2

 

 

Το προβλημα τελικα ειναι με το bluetooth ή με τα δεδομενα κινητης??Η μηπως ο συνδυασμος τους??Γιατι για το bluetooth και τα δεδομενα το ειχε αναφερει και ο MAFIA στο ZOPO ZP810...Που ειναι ακριβως το προβλημα..?

Edited by geoman1987
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1848643 Αυτό υποτίθεται διορθώνει το θέμα με το A2DP στο bluetooth, ας το δοκιμάσει όποιος το χρησιμοποιεί
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το σήμα, με τον συνδυασμό bt handsfree + ενεργό 3g μήπως έχετε cosmote; Εβαλα σήμερα μια cosmote sim στο w7 και όντως συμβαίνει αυτό.Εχω ένα sony mw600 και δουλεύει κανονικά και το a2dp χωρις να έχω προσθέσει κάποιο αρχείο.Eπίσης με wind και vodafone δεν συμβαίνει το πρόβλημα με το σήμα. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το σήμα, με τον συνδυασμό bt handsfree + ενεργό 3g μήπως έχετε cosmote; Εβαλα σήμερα μια cosmote sim στο w7 και όντως συμβαίνει αυτό.Εχω ένα sony mw600 και δουλεύει κανονικά και το a2dp χωρις να έχω προσθέσει κάποιο αρχείο.Eπίσης με wind και vodafone δεν συμβαίνει το πρόβλημα με το σήμα.

 

Nαι cosmote έχω εγώ.

 

Δυστυχως το βιαζομαι λιγακι γτ περιμενουν απαντηση οι Κινεζοι...Αν μπορουσες να το τεσταρεις και να μου πεις αν στο κανει θα σου ημουν ευγνωμων...

 

 

Φιλε kdaskalaki ποια Rom φορας και στο κανει??Μπορεις να δοκιμασεις και συ να μου πεις αν συνεχιζει το προβλημα ή αν ηταν κατι ''περαστικο''??

 

Sorry ρε παιδια αλλα μου εστειλαν το meil και με ρωτανε τι να κανουν και ισως τελικα φανω τυχερος μεσα στην ατυχια μου...

 

 

 

Την stock rom έχω.το κανει ορισμένες φορες σήμερα που το τσεκαρα με ενεργό 3g με bluetooth και χωρίς δεν μου το έκανε.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το σήμα, με τον συνδυασμό bt handsfree + ενεργό 3g μήπως έχετε cosmote; Εβαλα σήμερα μια cosmote sim στο w7 και όντως συμβαίνει αυτό.Εχω ένα sony mw600 και δουλεύει κανονικά και το a2dp χωρις να έχω προσθέσει κάποιο αρχείο.Eπίσης με wind και vodafone δεν συμβαίνει το πρόβλημα με το σήμα.

 

...και εγώ με WIND, VODAFONE δεν έχω πρόβλημα. Με COSMOTE ένας φίλος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα. Θα το ελέγξω μαζί του για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το σήμα, με τον συνδυασμό bt handsfree + ενεργό 3g μήπως έχετε cosmote; Εβαλα σήμερα μια cosmote sim στο w7 και όντως συμβαίνει αυτό.Εχω ένα sony mw600 και δουλεύει κανονικά και το a2dp χωρις να έχω προσθέσει κάποιο αρχείο.Eπίσης με wind και vodafone δεν συμβαίνει το πρόβλημα με το σήμα.

 

Cosmote κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά.Πράγματι χωρίς bluetooth δείχνει να μην επηρεάζεται.Αρα έχουμε να κάνουμε με bug που αφορά mtk6589--->android 4.2--->3g--->bluetooth ακουστικό--->cosmote sim.
Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά.Πράγματι χωρίς bluetooth δείχνει να μην επηρεάζεται.Αρα έχουμε να κάνουμε με bug που αφορά mtk6589--->android 4.2--->3g--->bluetooth ακουστικό--->cosmote sim.

 

...νομίζω είναι πρόβλημα της COSMOTE κυρίως, διότι γνωστός με Sony Experia tipo dual Android 4.0 αντιμετωπίζει επίσης τα προβλήματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι απο εσας εχετε δυο σιμ μεσα με διαφορετικο παροχο καντε τες σκατζα για μια ημερα και θα καταλαβουμε αν φταει η σιμ της cosmote ή οχι....
Link to comment
Share on other sites

link για τη ρομ του minideal?

 

Παλαιότερο μήνυμα από nikosst, λίγο search ρε παιδιά στο post για να μην επαναλαμβανόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερο μήνυμα από nikosst, λίγο search ρε παιδιά στο post για να μην επαναλαμβανόμαστε...

Καλά, το είχα κατεβάσει αυτό αλλά δεν φλασάρεται. Το sp flash tool βγάζει λάθος και τα images και το scatter, δοκιμασμένο με πολλές εκδόσεις του sp flash tool, επομένως άχρηστο. Θα κάνω εγώ read back τη rom να υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερο μήνυμα από nikosst, λίγο search ρε παιδιά στο post για να μην επαναλαμβανόμαστε...

 

Αυτή είναι η multilanguage που βάζουν στα κινητά που έρχονται Ελλάδα ή η άλλη που έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πολυγλωσσική οπότε θα είσαι εντάξει. Όσον αφορά το γεγονός ότι δε φλασάρεται, μάλλον κάποιο λάθος κάνεις. Εγώ αυτή έβαλα και μπήκε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, με το SP Flash Tool. Το scatter αρχείο που είχε μέσα χρησιμοποίησα και όλα έγιναν όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα τηn 4.2.2 από εδώ: N828_S4_ROM_by_jack441

 

και ενώ θεωρητικά είναι ήδη rooted, αυτό ισχύει μόνο θεωρητικά. Μάλιστα το κάνω root ξανά, λειτουργεί οκ για λίγη ώρα και μετά ξαναχάνεται το root.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πολυγλωσσική οπότε θα είσαι εντάξει. Όσον αφορά το γεγονός ότι δε φλασάρεται, μάλλον κάποιο λάθος κάνεις. Εγώ αυτή έβαλα και μπήκε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, με το SP Flash Tool. Το scatter αρχείο που είχε μέσα χρησιμοποίησα και όλα έγιναν όπως πρέπει.

Λάθος αποκλείται να κάνω, αφού φλασάρω δεκάδες κινητά το μήνα, και δοκίμασα με όλες τις τελευταίες εκδόσεις του sp flash tool :wacko:

 

Παιδιά έβαλα τηn 4.2.2 από εδώ: N828_S4_ROM_by_jack441

 

και ενώ θεωρητικά είναι ήδη rooted, αυτό ισχύει μόνο θεωρητικά. Μάλιστα το κάνω root ξανά, λειτουργεί οκ για λίγη ώρα και μετά ξαναχάνεται το root.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Κάτι λάθος κάνεις. Εγκατέστησε το supersu απ το play store

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος κάνεις. Εγκατέστησε το supersu απ το play store

 

Είναι εγκατεστημένα ως system apps στη Rom αυτά τα δύο:

 

SuperSu 1.34

SuperSu Pro 1.00

 

Δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Όταν τρέχω το SuperSu μου λέε ότι πρέπει να το αναβαθμίσω, συγκεκριμένα λέει ότι το SU binary πρέπει να αναβαθμιστεί. Μου προτείνει δύο τρόπους, είτε κανονικά είτε με TWRP ή CWM.

 

Αν διαλέξω το κανονικά αποτυγχάνει. Αν το πάω με CWM, περνώ από πάνω το SuperSU 1.25 που έχω περασμένο σε .zip μέσα στην SD card.

 

Αν έχω αδειάσει και την Cache, όταν ανοίγω ξανά είμαι root. Κάνω δυο τρία πράγματα, ό,τι προλάβω (αφαιρώ κάποια κινέζικα apps) και ξαφνικά δεν είμαι root.

 

Μήπως φταίει ότι μέσω CWM περνώ την 1.25 ενώ μέσα στο κινητό υπάρχει η 1.34;

 

Πάντως δεν μπορώ να τη βγάλω, είναι περασμένη σαν system app.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρε τη ρομ. Η ρομ έχει μέσα μια κινέζικη εφαρμογή για root, όχι το supersu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...