Jump to content

Star S5 Butterfly (MIZ Z2 / UMI S1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εφτιαξα θήκη !!!

 

Αααρε Ελλάδα....

 

Λοιπόν, ήρθε σήμερα η θήκη για το HTC Butterfly X920d a, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ ταίριαζε για πολύ λίγο. Πήρα λοιπόν τα εργαλεία μου, έκανα και την απαραίτητη πατέντα, και ιδού το αποτέλεσμα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=yGHy5_xY9G0&feature=youtu.be

 

Το κόλπο είναι, οτι ΔΕΝ φοράει το καπάκι της πλάτης το κινητό, έγιναν και οι απαραίτητες ρυθμίσεις στις τρύπες, και ΟΟΟΟοοοοοοοο....Εγινε κουκλί

 

Θα το χρησιμοποήσω μερικές μέρες και θα σας πω τυχών σφάλματα - αστοχίες ή και βελτιώσεις εαν υπάρχουν.

 

Στο βιντεάκι θα το δείτε βήμα - βήμα.

* η πλάτη που έχει φορεθεί, είναι μόνο για να πάρω τα σωστά μέτρα. Μετά την αφαιρούμαι.

* Η αρχική θήκη είναι αυτή

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα θήκη !!!

 

Αααρε Ελλάδα....

 

Λοιπόν, ήρθε σήμερα η θήκη για το HTC Butterfly X920d a, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ ταίριαζε για πολύ λίγο. Πήρα λοιπόν τα εργαλεία μου, έκανα και την απαραίτητη πατέντα, και ιδού το αποτέλεσμα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=yGHy5_xY9G0&feature=youtu.be

 

Το κόλπο είναι, οτι ΔΕΝ φοράει το καπάκι της πλάτης το κινητό, έγιναν και οι απαραίτητες ρυθμίσεις στις τρύπες, και ΟΟΟΟοοοοοοοο....Εγινε κουκλί

 

Θα το χρησιμοποήσω μερικές μέρες και θα σας πω τυχών σφάλματα - αστοχίες ή και βελτιώσεις εαν υπάρχουν.

 

Στο βιντεάκι θα το δείτε βήμα - βήμα.

* η πλάτη που έχει φορεθεί, είναι μόνο για να πάρω τα σωστά μέτρα. Μετά την αφαιρούμαι.

* Η αρχική θήκη είναι αυτή

 

 

Και η Βαρδινογιαννη λιγοτερη δουλεια θελει για να φτιαξει,ιδια θηκη ειχα κι εγω,δεν εκανε την πεταξα,με αυτο το βιντεο που ελεγες για αλλαγη ρομ τι θα κανεις?Περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Και η Βαρδινογιαννη λιγοτερη δουλεια θελει για να φτιαξει,ιδια θηκη ειχα κι εγω,δεν εκανε την πεταξα,με αυτο το βιντεο που ελεγες για αλλαγη ρομ τι θα κανεις?Περιμενω

Ερχεται και αυτό. :)

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Για πες πως; Μπορεί να το χρειαστεί κανείς. Και φυσικά από περιέργεια.

 

 

Το λάθος που έκανα εγώ ήταν σε αυτό το βήμα

 

"Τώρα θα βγούνε διάφορα αλλά το μόνο που θέλουμε να είναι τικαρισμένο είναι το recovery και το preloader να είναι κόκκινο"

 

έπρεπε να επιλέξω το Mt6589_Android_scatter-emmc.txt απο τον φάκελο Yulypis Recovery και όχι αυτό από τον τρέχοντα φάκελο .

 

Τα υπόλοιπα έγιναν μόνα τους .

Letv x800 - US version cuoco 14s
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια με λιγα λογια, ποιες ειναι οι διαφορες του S5 με το Χ920?

Εγω βλεπω μονον οτι το δευτερο εχει μικροτερη μπαταρια αλλα και πολυ φωτεινη οθονη.

Εχει τιποτε αλλο?

λιγο διαφορετικες διαστασης (πιο κοντα με το HTC DROID) αφου πιρα θικη για DROID (silicon οχι πουγκι) και τεριαξε σαν δικιατου διαφορετικο εργοστασιο κατασκευης διαφορα πισω στην περιοχη τις καμερας μπαταρια και οπος ειπες λιγο πιο φωτεινη οθονη βγενει εκτος απο ασπρο και μαυρο και σε κοκκινο

Link to comment
Share on other sites

@moumiaq ναι θέλει από τον συγκεκριμένο φάκελο. Το είχα γραψει νομίζω στον οδηγό. Γενικά τον χρησιμοποίησες τον όδηγο; Αν ναι πως σου φάνηκε; Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ξανά.

 

Τέλος πως σου φαίνεται η rom; Την xperia πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

@moumiaq ναι θέλει από τον συγκεκριμένο φάκελο. Το είχα γραψει νομίζω στον οδηγό. Γενικά τον χρησιμοποίησες τον όδηγο; Αν ναι πως σου φάνηκε; Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ξανά.

 

Τέλος πως σου φαίνεται η rom; Την xperia πέρασες;

 

 

Πολύ καλή η ROM πιστεύω πως μπορεί να γίνει καλύτερη αν ασχοληθούνε τα παλικάρια . Είμαι χαρούμενος με αυτη την ROM μην είμαι και αχάριστος όμως .

 

Γενικά κάθε οδηγός πρέπει να είναι πολύ ξεκάθαρος στο τι ζητάει να κάνουμε και θέλει προσοχή πως μεταφέρουμε τα βήματα στην περιγραφή μας . Δεν ξέρω ίσως έχω αρχίσει να γερνάω :lol: .

 

Να είσαι καλά να κάνεις και άλλους οδηγούς να βοηθάς και εμένα τον κακομοίρη που γενικά το'χω σε αυτά τα θέματα αλλά όπως είδες κόλλησα και εγώ .

 

Το πάν είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλο παίδες οι Κινέζοι στο θέμα των κινητών καλά το πάνε μόνο να κερδίσουμε μπορούμε εμείς απο αυτό.Φανταστείτε τι θα βγάζουν σε 2-3 χρόνια .

Letv x800 - US version cuoco 14s
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ROM πιστεύω πως μπορεί να γίνει καλύτερη αν ασχοληθούνε τα παλικάρια . Είμαι χαρούμενος με αυτη την ROM μην είμαι και αχάριστος όμως .

 

Γενικά κάθε οδηγός πρέπει να είναι πολύ ξεκάθαρος στο τι ζητάει να κάνουμε και θέλει προσοχή πως μεταφέρουμε τα βήματα στην περιγραφή μας . Δεν ξέρω ίσως έχω αρχίσει να γερνάω :lol: .

 

Να είσαι καλά να κάνεις και άλλους οδηγούς να βοηθάς και εμένα τον κακομοίρη που γενικά το'χω σε αυτά τα θέματα αλλά όπως είδες κόλλησα και εγώ .

 

Το πάν είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλο παίδες οι Κινέζοι στο θέμα των κινητών καλά το πάνε μόνο να κερδίσουμε μπορούμε εμείς απο αυτό.Φανταστείτε τι θα βγάζουν σε 2-3 χρόνια .

 

Αν κανατε ενα βιντεο με την διαδικασια,απλα να το καταλαβαιναμε κι εμεις οι ασχετοι,με το να διαβαζω δυστυχως δεν παιρνω χαμπαρι πως πρεπει να αρχισω και τι να κανω μετα,θα βοηθουσε και τους υπολοιπους,μετα θα παιρναμε το κολαι και θα ξεραμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανατε ενα βιντεο με την διαδικασια,απλα να το καταλαβαιναμε κι εμεις οι ασχετοι,με το να διαβαζω δυστυχως δεν παιρνω χαμπαρι πως πρεπει να αρχισω και τι να κανω μετα,θα βοηθουσε και τους υπολοιπους,μετα θα παιρναμε το κολαι και θα ξεραμε.

Αργεί.... ακόμα στο 15% της φόρτωσης είναι το βιντεάκι που μόλις έκανα :)

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Αργεί.... ακόμα στο 15% της φόρτωσης είναι το βιντεάκι που μόλις έκανα :)

 

αντε μπραβο,αυτη η ρομ του xperia ειναι που δειχνεις,ακουω καλα λογια απο τα παιδια εδω.

Link to comment
Share on other sites

αντε μπραβο,αυτη η ρομ του xperia ειναι που δειχνεις,ακουω καλα λογια απο τα παιδια εδω.

Οχι.

Αυτή είναι πιό εύκολη :lol: απο αυτή που δείχνω, που είναι η original updated :rolleyes:

Θα δεις θα δεις...

Λίγο πολύ τα ίδια είναι.

Υπάρχει και ο οδηγός που είναι πολύ καλός απο τον mask2011

ακόμα 20 %

τα ζώα μου αργά στο uploading.... :mad:

 

=========================

EDIT

=========================

Μεταφόρτωση του βίντεό σας. Απομένουν 56 λεπτά. Το βίντεό σας θα δημοσιευτεί

 

Aρα.... κατα το βράδυ περιμένουμε να το δημοσιεύση η ΓιουΤιουΜπεεεε

Edited by 10dimitris

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Αυτή είναι πιό εύκολη :lol: απο αυτή που δείχνω, που είναι η original updated :rolleyes:

Θα δεις θα δεις...

ακόμα 20 %

τα ζώα μου αργά στο uploading.... :mad:

 

και την αλλη ποιος θα μας την δειξει ε? ε?

Link to comment
Share on other sites

και την αλλη ποιος θα μας την δειξει ε? ε?

Κάνε reload συμπλήρωσα στο προηγούμενο ποστ.

 

*Εαν δεν την δείξουν τα παιδιά, θα την δείξω εγω.

Απλά βαριέμαι την διαδικασία να κάνω εγκαταστάσεις στα app's και τηλεφωνικούς καταλόγους απο την αρχή

Edited by 10dimitris

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε reload συμπλήρωσα στο προηγούμενο ποστ.

 

*Εαν δεν την δείξουν τα παιδιά, θα την δείξω εγω.

Απλά βαριέμαι την διαδικασία να κάνω εγκαταστάσεις στα app's και τηλεφωνικούς καταλόγους απο την αρχή

 

Οταν αλλαζεις ρομ πρεπει να εγκαταστησεις παλι ολα τα απς?συμφορα......

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζεις ρομ πρεπει να εγκαταστησεις παλι ολα τα απς?συμφορα......

Δυστυχώς ή ευτυχώς ΝΑΙ

 

Πρέπει όλα απο την αρχή...... και εντάξει τα application's, ... τα υπόλοιπα που έχουν και την διαδικασία τους ?... χάρτες, [ ξέρεις εσύ ] τηλεφωνικούς καταλόγους, φωτο απο το παλαιό τηλ, μπλουτούθιασμα κλπ ? ... Τι να κάνουμε όμως ?

Ουδέν καλόν αμιγές κακού.

Παίρνεις το τηλέφωνό σου, " παρθένο " που λέμε :lol: αφενός, αλλά εγκαταστάσεις απο την άλλη :(

 

*Μεταφόρτωση του βίντεό σας. Απομένουν 24 λεπτά. Το βίντεό σας θα δημοσιευτεί :mad::mad::mad:

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

 

τοσο ευκολο ειναι?δηλαδη εγω θα τα αφησω ολα τσεκαρισμενα αντι του ενος που ειχες εσυ>?

'λιγο θαμπη η εικονα,θα το μελετησω καλα πριν το κανω,ευχαριστω πολυ,κι ολοι μας νομιζω για τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

τοσο ευκολο ειναι?δηλαδη εγω θα τα αφησω ολα τσεκαρισμενα αντι του ενος που ειχες εσυ>?

'λιγο θαμπη η εικονα,θα το μελετησω καλα πριν το κανω,ευχαριστω πολυ,κι ολοι μας νομιζω για τον κοπο.

Ζητώ συγνώμη, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο, ούτε και να χρησιμοποιήσω την κάμερα του κινητού... εννοείται.

 

_Οχι..... Οταν "σηκώσεις" την rom, θα είναι όλα τσεκαρισμένα απο μόνα τους.

 

_Οταν είσαι μόνο σου, και θέλεις να αλλάζεις εστιάσεις, μάλλον χάλια βγαίνει το αποτέλεσμα.

Αλλωστε είναι και η πρώτη φορά. Την επόμενη θα έχω καμεραμάν. :)

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο, ούτε και να χρησιμοποιήσω την κάμερα του κινητού... εννοείται.

 

_Οχι..... Οταν "σηκώσεις" την rom, θα είναι όλα τσεκαρισμένα απο μόνα τους.

 

_Οταν είσαι μόνο σου, και θέλεις να αλλάζεις εστιάσεις, μάλλον χάλια βγαίνει το αποτέλεσμα.

Αλλωστε είναι και η πρώτη φορά. Την επόμενη θα έχω καμεραμάν. :)

 

ετσι,να παρεις και τον Μεταξοπουλο με την Ναντια Φοντανα στα χορευτικα,ξερεις αν η ρομ του xperia μπαινει με τον ιδιο τροπο?>

Link to comment
Share on other sites

ετσι,να παρεις και τον Μεταξοπουλο με την Ναντια Φοντανα στα χορευτικα,

Θα είναι ακριβή αυτή η παραγωγή λες ? :lol::lol::lol:

 

 

ξερεις αν η ρομ του xperia μπαινει με τον ιδιο τροπο?>

Οχι.

Νομίζω πιό εύκολα.

Κατεβάζεις στην εξωτερική κάρτα σου το συμπιεσμένο αρχείο, δεν το αποσυμπιέζεις, σβήνεις το κινητό, και το ξεκινάς πατώντας το volume κάτω, και το power button ταυτόχρονα για περίπου 20 δευτερόλεπτα.

Μετά επιλέγεις την rom για να εγκατασταθεί και τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το κινητό.

 

Αλλά, νομίζω πως ο mask2011 θα σου πει ακριβώς τι και πως. Εχει και τον οδηγό έτοιμο στις προηγούμενες σελίδες.

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ακριβή αυτή η παραγωγή λες ? :lol::lol::lol:

 

 

 

Οχι.

Νομίζω πιό εύκολα.

Κατεβάζεις στην εξωτερική κάρτα σου το συμπιεσμένο αρχείο, δεν το αποσυμπιέζεις, σβήνεις το κινητό, και το ξεκινάς πατώντας το volume κάτω, και το power button ταυτόχρονα για περίπου 20 δευτερόλεπτα.

Μετά επιλέγεις την rom για να εγκατασταθεί και τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του το κινητό.

 

Αλλά, νομίζω πως ο mask2011 θα σου πει ακριβώς τι και πως. Εχει και τον οδηγό έτοιμο στις προηγούμενες σελίδες.

 

οταν λες εξωτερικη καρτα εννοεις του κινητου,το κατεβαζω και το εγκαθιστω εκει....μαλλον,διαβασα το ποστ του mask2011 δυσκολο μου φαινεται,κανει και κατι ΑΛΛΟ πριν βαλει την ρομ,τι δεν σκαμπαζω

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

οταν λες εξωτερικη καρτα εννοεις του κινητου,το κατεβαζω και το εγκαθιστω εκει....μαλλον

Το κατεβάζεις σε συμπιεσμένο, το βάζεις όπως είναι στην εξωτερική κάρτα, και δεν το αποσυμπιέζεις, ούτε κάνεις κάποια εγκατάσταση.

Οταν το ανάψεις [ power on ] τότε κρατάς τα 2 κουμπιά ταυτόχρονα [ volume down + power up ]

mask2011 θα σου πει ακριβώς τι και πως.

 

_Υπάρχει όμως και

τρόπος που δεν τον έχω δοκιμάσει απο ξένο

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξαφνικά είχα πρόβλημα με το 3g του κινητού και δεν μπορούσα χωρίς τα δεδομένα αποφάσισα να περάσω μία custom rom.

 

Θα γράψω αναλυτικά τα βήματα για αυτήν την rom, που πέρασαν και τα παιδιά. Σαν πρώτες εντυπώσεις πολύ καλή rom, το πρόβλημα με το 3g λύθηκε και μένει μόνο να δοκιμάασω το gps. Δεν έχω όμως κάποιο πρόγραμμα και μόνο με το GPS test θα το κάνω. Εγώ πέρασα και το CWM του Yulypis για να μπορέσω να κάνω backup την stock rom του κινητού σε περίπτωση που θέλω να την επαναφέρω. Θα περιγράψω και για αυτό τον τρόπο. Αυτός ο τρόπος είναι μόνο για αυτή την rom και όποια άλλη περνιέται μέσω recovery.

 

Στο ψητό:

1) Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο που έχει μέσα όλα όσα χρειαζόμαστε για να περάσουμε rom, cwm και να rootαρουμε το κινητό μας.(Αν θέλετε να το rootαρετε μόνο ακολουθήστε τον οδηγό του moumiaq).

 

2) Πρώτα βάζουμε τους drivers που βρίσκονται στο φάκελο Drivers->preload. Για να σιγουρευτούμε ότι είναι σωστά περασμένοι ανοίγουμε τον Device manager των Windows(Control Panel-> Device Manager) και μετά συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία. Αν απλά δούμε να γίνεται μία ανανέωση αλλά να μην βγαίνει εικονίδιο με κίτρινο τριγωνάκι είμαστε εντάξει.

 

3) Για να περάσουμε το CWM recovery κλείνουμε το κινητό και του βγάζουμε την μπαταρία. Πηγαίνουμε στο SP Flash tool και το ανοίγουμε. Πατάμε στα δεξιά που λέει Scatter-Loading, και διαλέγουμε από τον φάκελο Yulypis Recovery το Mt6589_Android_scatter-emmc.txt και το ανοίγουμε. Τώρα θα βγούνε διάφορα αλλά το μόνο που θέλουμε να είναι τικαρισμένο είναι το recovery και το preloader να είναι κόκκινο. Πατάμε στο πάνω μέρος που λέει Download και Yes στο επόμενο παράθυρο. Συνδέουμε το κινητό χωρίς την μπαταρία σε μία θύρα usb και περιμένουμε να τελειώσει. Δεν θα πάρει πολύ. Μόλις τελειώσει θα βγει ένας πράσινος κύκλος. Αποσυνδέουμε το κινητό και έχουμε CWM.

 

4) Για να περάσουμε την rom, την κατεβάζουμε και την αντιγράφουμε στην εξωτερική κάρτα(την micro sd). Δεν την αποσυμπιέζουμε. Ενώ το κινητό είναι κλειστό και έχει την μπαταρία του πατάμε για περίπου 20 δευτερόλεπτα το power και το volume down για να μπούμε στο recovery(αν είμαστε ήδη root, μπορούμε να περάσουμε το mobile uncle tools και να του πούμε να κάνει boot σε recovery). Αφού μπούμε στο recovery, πλοηγούμαστε με το volume up και down για πάνω κάτω και με το power button για να επιλέξουμε. Πάμε στο Install zip from SDcard και βρίσκουμε την rom. Την επιλέγουμε και όλα τα υπόλοιπα γίνοντε μόνα τους.

 

TIPS: 1) Μπορούμε να κάνουμε και Factory reset/wipe data. Εγώ δεν έκανα και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

2) Πρίν περάσουμε την rom, μπορούμε να κάνουμε backup την rom και όλα τα δεδομένα του κινητού σε περίπτωση που τα χρειαστούμε ή θέλουμε την stock rom του κινητού. Διαλέγουμε το backup and restore και κάνουμε backup. Χρειάζεται λίγη ώρα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και μόνο αν την δοκιμάσετε θα το καταλάβετε.

 

κατεβασα το αρχειο,ειναι επικινδυνο λεει

 

το κατεβασα αλλα στο βημα 3 δεν βρισκω το Scatter-Loading πουθενα.ο,κ το βρηκα αλλα οταν παταω download λεει not all images are correctly loaded και αν θελω να συνεχισω....οποτε τι κανω?

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...