Jump to content

Αφαίρεση παλαιών εκδόσεων πυρήνα.


marras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ubuntu, αλλά και άλλες εκδόσεις linux, κάθε φορά που κάνουν αναβάθμιση στον πυρήνα κρατούν και την παλαιά έκδοση για λόγους ασφαλείας κυρίως, ώστε να μπείτε με αυτήν σε περίπτωση που δεν δουλέψει η καινούρια.

Αφού όμως εγκαταστήσουμε την καινούρια και διαπιστώσουμε ότι δουλεύει σωστά, η παλιά το μόνο που κάνει είναι να πιάνει τζάμπα χώρο στο δίσκο. Λίγο χώρο βέβαια αλλά ίσως και σημαντικό για κάποιους που μπορεί να δουλεύουν σε νετμπουκ με 8gb ssd.

Για να αφαιρέσουμε τις παλιές εκδόσεις πυρήνα, ανοίγουμε τερματικό και δίνουμε την παρακάτω εντολή :

 

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

 

Αν είναι πολλές οι προηγούμενες εκδόσεις, ίσως χρειαστεί αρκετή ώρα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν ισχύει αυτό σε όλες τις διανομές του Linux, καλύτερα να αναφερθείς σε ποιά συγκεκριμένη διανομή έκανες τα βήματα που αναφέρεις..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό σε όλες τις διανομές του Linux, καλύτερα να αναφερθείς σε ποιά συγκεκριμένη διανομή έκανες τα βήματα που αναφέρεις..

 

Δεν είπα όλες, είπα "το ubuntu και άλλες". Είναι όμως πρακτικά αδύνατον να ξέρω και ποιές άλλες...

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει σίγουρα σε ubuntu, xubuntu, lubuntu και δεν θυμάμαι αν το δοκίμασα στο puppy, αν και δεν το νομίζω γιατί αυτό το κράτησα μόλις ένα τριήμερο.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή αυτή έχει μέσα της το "apt-get" το οποίο είναι εντολή package manager,άρα θα δουλεύει σίγουρα σε διανομές βασισμένες σε Debian.

 

το έχω δοκιμάσει σίγουρα σε ubuntu, xubuntu, lubuntu

Αυτά τα 3 είναι το ίδιο,απλά με διαφορετικό γραφικό περιβάλλον.

The ability to speak doesn't make you intelligent!

 

When you see pigs fly it means Windows has become open source!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι το ίδιο, αν το ψιλομάθεις το ubuntu δύσκολα το αλλάζεις... εκτός και αν έχεις όρεξη φυσικά.

Το puppy ας πούμε (όπως προανέφερα) έμεινε μόλις ένα τριήμερο στο netbook μου και ξαναγύρισα στο lubuntu, παρότι λίγο πιο αργό. Ίσως για κάποιους να είναι σημαντικές οι διαφορές στην ταχύτητα, αλλά στο δεύτερο ήξερα ήδη τι ήθελα και δεν χρειαζόταν να ψάχνω τίποτα, οπότε προτίμησα αυτό και ας αργεί να ξεκινήσει 5-6 δευτερόλεπτα...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...