Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής και εννοείται ευχαριστημένος! Τελικά τα πλήκτρα είναι αναντικατάστατα, για κάποιες εργασίες, όπως η πληκτρολόγηση. Κάποιες ερωτήσεις, για το καλώς σας βρήκα.

 

1. Είμαι με την έκδοση 10.1.0.238 και μου έχει έρθει η ειδοποίηση για το update της 10.2. Επειδή είναι άψογη η συσκευή ως έχει κι από "κύριες" αναβαθμίσεις δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες σε 2 λειτουργικά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει, πέρα από το ραδιόφωνο, τι άλλο προσφέρει;

 

2. Το sideloading Android εφαρμογών μπορεί να γίνει και στην έκδοση 10.1;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής και εννοείται ευχαριστημένος! Τελικά τα πλήκτρα είναι αναντικατάστατα, για κάποιες εργασίες, όπως η πληκτρολόγηση. Κάποιες ερωτήσεις, για το καλώς σας βρήκα.

 

1. Είμαι με την έκδοση 10.1.0.238 και μου έχει έρθει η ειδοποίηση για το update της 10.2. Επειδή είναι άψογη η συσκευή ως έχει κι από "κύριες" αναβαθμίσεις δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες σε 2 λειτουργικά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει, πέρα από το ραδιόφωνο, τι άλλο προσφέρει;

 

2. Το sideloading Android εφαρμογών μπορεί να γίνει και στην έκδοση 10.1;

 

καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στη παρέα των BlackBerry 10 . πήγαινε κατευθείαν στην αναβάθμιση . υπάρχει πραγματικά τεραστεία διάφορα !

 

http://us.blackberry.com/software/smartphones/blackberry-10-os.html ( whats new 10. to 10.2)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στη παρέα των BlackBerry 10 . πήγαινε κατευθείαν στην αναβάθμιση . υπάρχει πραγματικά τεραστεία διάφορα !

 

http://us.blackberry.com/software/smartphones/blackberry-10-os.html ( whats new 10. to 10.2)

 

Αν και άργησα ν' απαντήσω, το είδα το link. Και πάλι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Από εφαρμογές η μόνη που μου λείπει είναι το viber που, με ένα ψάξιμο που έκανα, πρέπει να είναι μόνο για 10.2.

 

Τη μπαταρία δε βλέπω καλά, αλλά δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, γιατί το χρησιμοποιώ σαν media center περισσότερο και όχι τόσο σαν τηλέφωνο, όπως κάνω με όλες τις συσκευές που αγοράζω. Μόνο η μπαταρία θα με κάνει να προχωρήσω στο update.

 

Και μια καινούρια απορία: Στο BlackBerry World μόνο με PayPal και πιστωτική μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές; Δε μπορούμε, χρεώνοντας το πόσο στο λογαριασμό του κινητού;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και μια καινούρια απορία: Στο BlackBerry World μόνο με PayPal και πιστωτική μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές; Δε μπορούμε, χρεώνοντας το πόσο στο λογαριασμό του κινητού;

 

Ναι μπορείς και με χρέωση στο λογαριασμό του παρόχου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και άργησα ν' απαντήσω, το είδα το link. Και πάλι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Από εφαρμογές η μόνη που μου λείπει είναι το viber που, με ένα ψάξιμο που έκανα, πρέπει να είναι μόνο για 10.2.

 

Τη μπαταρία δε βλέπω καλά, αλλά δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, γιατί το χρησιμοποιώ σαν media center περισσότερο και όχι τόσο σαν τηλέφωνο, όπως κάνω με όλες τις συσκευές που αγοράζω. Μόνο η μπαταρία θα με κάνει να προχωρήσω στο update.

 

Και μια καινούρια απορία: Στο BlackBerry World μόνο με PayPal και πιστωτική μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές; Δε μπορούμε, χρεώνοντας το πόσο στο λογαριασμό του κινητού;

 

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μην κάνεις την αναβάθμιση ειδικά σε ένα λειτουργικό που είναι τόσο νέο και κάθε αναβάθμιση έχει να δώσει ουσιαστικές αλλαγές και βελτιώσεις. Δεν σε καταλαβαίνω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μην κάνεις την αναβάθμιση ειδικά σε ένα λειτουργικό που είναι τόσο νέο και κάθε αναβάθμιση έχει να δώσει ουσιαστικές αλλαγές και βελτιώσεις. Δεν σε καταλαβαίνω :confused:

 

Καλησπέρα. Είμαι "καμένος" από αναβαθμίσεις σε άλλα λειτουργικά, που τις έκανα σχεδόν με το που γίνονταν διαθέσιμες, αλλά την πορεία δεν ήταν και τόσο βελτιώσεις, όσο υποβαθμίσεις σε κάποιες περιπτώσεις. Οπότε, θέλω να δω αν με καλύπτει το BB10 στην παρούσα έκδοσή του και αν δω ότι δεν, θα την κάνω. Για παράδειγμα, δε θέλω να χάσω αυτή τη "ροή" που έχει το λειτουργικό, για μερικές "διακοσμητικές" αλλαγές. :)

 

Και μια ακόμα απορία. Στο BB world, μόνο με PayPal και πιστωτική μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές; Δε γίνεται να προσθέσουμε άλλους τρόπους πληρωμής, όπως το να χρεώνουμε το ποσό της εφαρμογής στο υπόλοιπο του λογαριασμού μας;

 

P.S.: Ήμουν στο youtube πριν από κάποιες μέρες και σε ένα βίντεο "έδειχναν" τη 10.3 έκδοση του λειτουργικού. Τα εικονίδια είχαν πάρει πολύ Android εμφάνιση....

 

Edit: Η εφαρμογή του messenger του fb, είναι επί πληρωμή;... :rolleyes:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι.

 

Να σου πω. Δοκίμασα τη free, αλλά για το λίγο που τη χρησιμοποίησα, μου έδωσε την εντύπωση της προχειροδουλειάς. Για την επί πληρωμή, δε μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί δε μπορώ να αγοράσω εφαρμογές ακόμα.

 

Edit_20/9: Εντυπώσεων συνέχεια. Πάντως τα ακουστικά δεν είναι και τόσο μέτρια. :) Ένταση έχουν, καθαρό ήχο έχουν, flat καλώδιο ( που πλέον είναι απαραίτητο κριτήριο, όταν αγοράζω ακουστικά ) και χάνουν μόνο στα μπάσα κι αυτό όχι γιατί δε μπορούν να τα αποδώσουν, αλλά λόγω περίεργου σχήματος ακουστικών.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επιστροφή, με συνέχεια των αποριών..

 

Στη 10.2, η επιλογή να "ακυρώνουμε" τις άδειες/προσβάσεις που ζητάει η κάθε εφαρμογή, υπάρχει ακόμα;

 

Στις ειδοποιήσεις στο Hub, δείχνει ότι το update είναι 2 gb. Όσοι το έχετε κάνει, έχετε μεγάλη μείωση χώρου;

 

Επίσης, η υποδοχή HDMI, που έχει η συσκευή μας, είναι micro ή MHL;

 

Για χάρτες, η προεγκατεστημένη εφαρμογή προτείνεται ή καλύτερα να μην την "ακουμπήσω" και να κατεβάσω κάποια άλλη;

 

Και για μια τελευταία φορά. Με τη 10.2, δεν υπάρχουν θέματα, όπως μειωμένη διάρκεια μπαταρίας, αστάθεια όλων των σημάτων ( τηλεφωνίας, WiFi, gps, bluetooth ), υπερθέρμανση, γενικότερη αστάθεια του κινητού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

P.S.:

 

Προς moderators,

 

Ξέρω ότι είναι συνεχόμενο το post μου, αλλά θα ήθελα να μην ενωθεί, επειδή είναι απορίες και δε θέλω να μπερδευτούν με το προηγούμενο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μενει αφθονος χωρος στη συσκευη. Με ολες τις εφαρμογες μου εχω 10 γιγα περιπου ελευθερα.

 

H θυρα ειναι micro hdmi. Εβαλα τους google maps απο το snap. Θεωρω μετριους τους bb maps.

 

Μια χαρα ειναι η 10.2 ,ειναι πολυ σταθερο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

για χαρτες μπορεις να δοκιμασεις τους navfree.τους εχω δοκιμασει και εμεινα ικανοποιημενος και ειναι δωρεαν.

για επι πληρωμη τους dont panic απο οσο θυμαμει ειναι πολυ φτηνοι λιγοτερο απο 15ε.

νομιζω οτι blackberry maps ειναι απο την tomtom και οσες φορες τουςχρησιμοποιησα ηταν οκ.νομιζω δεν εχουν φωνητικη καθοδηγηση στο ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Μενει αφθονος χωρος στη συσκευη. Με ολες τις εφαρμογες μου εχω 10 γιγα περιπου ελευθερα.

 

H θυρα ειναι micro hdmi. Εβαλα τους google maps απο το snap. Θεωρω μετριους τους bb maps.

 

Μια χαρα ειναι η 10.2 ,ειναι πολυ σταθερο το κινητο.

 

για χαρτες μπορεις να δοκιμασεις τους navfree.τους εχω δοκιμασει και εμεινα ικανοποιημενος και ειναι δωρεαν.

για επι πληρωμη τους dont panic απο οσο θυμαμει ειναι πολυ φτηνοι λιγοτερο απο 15ε.

νομιζω οτι blackberry maps ειναι απο την tomtom και οσες φορες τουςχρησιμοποιησα ηταν οκ.νομιζω δεν εχουν φωνητικη καθοδηγηση στο ελληνικα.

 

Σας ευχαριστώ και τους 2! :) Κάποιες ακόμα απορίες, που πιστεύω θα είναι και οι τελευταίες.

 

- Για το update.

 

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δηλαδή "hard reset", ή και έτσι προχωράω; Δεν έχω κάτι μέσα στη συσκευή, μέχρι στιγμής, που να θέλω οπωσδήποτε να μη χαθεί. Τα σημαντικά είναι αλλού.

 

Αν το κάνω OTA, θα είναι εντάξει, ή θέλει μέσω υπολογιστή, ώστε να περαστεί πιο "σωστά";

 

- Σχετικά με τις πληρωμές στο BBW.

 

Γίνεται να πληρώσω για τις εφαρμογές με άλλο τρόπο, πέραν των PayPal και πιστωτικής;

 

Edit. Πώς βρίσκω τα άλλα καταστήματα ( Amazon και 1mobile δεν είναι; ), έτσι ώστε να κατεβάζω τις εφαρμογές Android ή τα apk τους;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 1mobile δεν το πολυεμπιστεύομαι προσωπικά. Το άμαζον είναι εδώ:

http://www.amazon.com/gp/mas/get/android

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 1mobile δεν το πολυεμπιστεύομαι προσωπικά. Το άμαζον είναι εδώ:

http://www.amazon.com/gp/mas/get/android

 

Σ' ευχαριστώ για το heads up και το link. Ξέρεις κάτι και για τις άλλες ερωτήσεις; :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις ενημερώσεις, εγώ τις έκανα ΟΤΑ, χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τωρα για τις πληρωμές δεν ξέρω. Λένε πως υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης στον λογαριασμό του τηλεφώνου, αλλά δεν το έχω βρει. Ίσως φταίει ο πάροχος μου (wind), ή το γεγονός οτι έχω f2g.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα χρεώνω κανονικά στον λογαριασμό του τηλεφώνου με συμβόλαιο vodafone.

 

mr_47 η έκδοση 10.2 δεν θεωρείται νέα πλέον, κοντεύει να κλείσει χρόνο και περιμένουμε τη 10.3 τώρα. Ποτέ δεν έχω δει χρήστη να παραπονιέται ότι βγήκε χαμένος με την αναβάθμιση σε 10.2, ίσα ίσα που με τη 10.1 το τηλέφωνο περιορίζεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις ενημερώσεις, εγώ τις έκανα ΟΤΑ, χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τωρα για τις πληρωμές δεν ξέρω. Λένε πως υπάρχει η δυνατότητα χρέωσης στον λογαριασμό του τηλεφώνου, αλλά δεν το έχω βρει. Ίσως φταίει ο πάροχος μου (wind), ή το γεγονός οτι έχω f2g.

 

Εγώ έχω Vodafone και μπορώ να αγοράσω εφαρμογές και να με χρεώσει στον λογαριασμό μου στο τέλος του μήνα. ;)

 

Εγώ τα χρεώνω κανονικά στον λογαριασμό του τηλεφώνου με συμβόλαιο vodafone.

 

mr_47 η έκδοση 10.2 δεν θεωρείται νέα πλέον, κοντεύει να κλείσει χρόνο και περιμένουμε τη 10.3 τώρα. Ποτέ δεν έχω δει χρήστη να παραπονιέται ότι βγήκε χαμένος με την αναβάθμιση σε 10.2, ίσα ίσα που με τη 10.1 το τηλέφωνο περιορίζεται.

 

Σας ευχαριστώ όλους! :) Τελικά έκανα χτες το update. Όλα μια χαρά. Εκτός από ένα αρνητικό.. Το μενού των ρυθμίσεων δεν επηρεάζεται από την αλλαγή του μεγέθους της γραμματοσειράς.. Και φαίνεται καθαρά ότι έχει αλλάξει με προσανατολισμό τις μεγάλες οθόνες..

 

Έχω μια κάρτα vodafone, για αγορές στο Store της MS, θα τη δοκιμάσω και εδώ.

 

Και μια τελείως noob απορία. Κατέβασα το Amazon και ζητάει να φτιάξω ή να εισάγω, δεν έχω το κινητό στα χέρια μου τώρα, λογαριασμό mail και password. Προχωράω κανονικά, ε;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ναι..κανεις εγγραφη κανονικα.εκτος αν εχεις λογαριαμο amazon οποτε βαζεις αυτα.

 

Thanks! ( 10 chars )

 

Edit ( 23/9 ):

 

Έφτιαξα λογαριασμό στο amazon, βρήκα το viber και μόλις πάτησα λήψη, θέλει λέει και δεύτερο λογαριασμό, για να συνεχίσει τη λήψη. Πόσοι λογαριασμοί χρειάζονται για τη λήψη μιας εφαρμογής;...

 

Επίσης, δεν υπάρχει επιλογή log out στο amazon; Όσο έχω σύνδεση στο internet, θα τρέχει στο παρασκήνιο;

 

Τέλος, στην πληκτρολόγηση στο myphone, το πληκτρολόγιο έχει γίνει τραγικά αργό, μετά την αναβάθμιση... Θα πληκτρολόγηση μια λέξη με 6 γράμματα, θα υπάρξει μια παύση στην οθόνη για 1 δευτερόλεπτο και μετά θα εμφανιστεί η λέξη όλη μαζί.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι το amazon app store δεν καταναλωνει πορους αν δεν τον χρησιμοποιεις.τρεχει στο background.

οσο αφορα τον δευτερο λογαριασμο τι εννοεις?δευτερο login στο amazon app store ή στο viber?

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμαι το amazon app store δεν καταναλωνει πορους αν δεν τον χρησιμοποιεις.τρεχει στο background.

οσο αφορα τον δευτερο λογαριασμο τι εννοεις?δευτερο login στο amazon app store ή στο viber?

 

Με το που επιλέξω το viber, μου εμφανίζει το παρακάτω:

 

Default address required

 

To continue with your purchase enter a new default address below

 

Και έχει 3 πεδία, ένα για τη νέα διεύθυνση mail και τα υπόλοιπα για τον κωδικό. Και αν δεν κάνω και το νέο mail, η εφαρμογή δεν κατεβαίνει.

 

Αν ξέρει κάποιος πως βγάζουμε screenshot, θα βοηθούσε πολύ..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με το που επιλέξω το viber, μου εμφανίζει το παρακάτω:

 

Default address required

 

To continue with your purchase enter a new default address below

 

Και έχει 3 πεδία, ένα για τη νέα διεύθυνση mail και τα υπόλοιπα για τον κωδικό. Και αν δεν κάνω και το νέο mail, η εφαρμογή δεν κατεβαίνει.

 

Αν ξέρει κάποιος πως βγάζουμε screenshot, θα βοηθούσε πολύ..

Για να βγάλεις screenshot πατάς ταυτόχρονα τα πλήκτρα της έντασης (volume up/down);)

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλεις screenshot πατάς ταυτόχρονα τα πλήκτρα της έντασης (volume up/down);)

 

Thanks! Αυτό εννοούσα με το προηγούμενο post μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μπείς στο site της 1Mobile και να δοκιμάσεις τις αγορές σου από εκεί; Εμένα δε με έχει ενοχλήσει το κατάστημά της με παρασκηνιακή λειτουργία. Εκτός αν συνδεθώ με δεδομένα οπότε μπορεί να θυμηθεί κάποια ενημέρωση. Που και αυτές τις έχω κόψει με ρύθμιση εντός του Store.
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...