Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στοιβαρή κατασκευή, πολυ καλή και ευανάγνωστη οθόνη ακόμα και σε δυνατή ηλιοφάνεια (με το Microsoft έψαχνα σκιά για να δω τηνν οθόνη όταν είχε απλή ηλιοφάνεια), καθαρός ήχος ακουστικού, δυνατό κουδούνισμα και ευέλικτη λειτουργικότητα του OS 10.3. Ακόμα και οι εφαρμογές του με καλύπτουν 100% για επαγγελματική χρήση που το θέλω. Στην τελική για εμένα το Q10 είναι εργαλείο δουλειάς και όχι παιχνιδομηχανη η video player ή φωτογραφικη μηχανη. Γι αυτές τις δουλειες υπάρχουν άλλα "εργαλεία" και είναι νομίζω υπερβολή να τα θέλουμε ΟΛΑ απο ένα τηλέφωνο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και είναι OFF TOPIC η άποψη μου θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα επισημάνω οτι για μένα ΑΞΙΖΕΙ κάθε ευρώ που δίνω για συσκευές BB. Επειδή ξέμεινα χωρίς συσκευή για λίγο καιρό μετά την κλοπή του 9700 κατέφυγα σε μια καινούργια συσκευή των 100 ευρώ της Microsoft. Πίστεψε με αν και απόφοιτος πληροφορικής-τηλεπικοινωνιών και με ένα μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο μέσα σε ένα μήνα τα "παραθύρια" μου έκανα μαντάρα επαφές, μειλ και ημερολόγια των λογαριασμών που σετάρισα στη συσκευή. Το έβαλα αγγελία και δόξα σοι ο Θεός βρήκα και το έδωσα 90 ευρώ!!! Χωρίς δεύτερη σκέψη πήγα και αγόρασα το q10 γιατί τα λεφτά μου δεν έφταναν για το Classic που πραγματικά ήθελα...αλλά ελπίζω σύντομα να το αποκτήσω κι αυτό!

 

# moderator αν κριθεί off topic το post μου παρακαλώ διαγραψτε το

 

Κάτι πρέπει να είχες κάνει με το Lumia.. Έχω ταυτόχρονα και το Lumia 820 και δεν έχω κάποιο θέμα με τις επαφές.

 

Στοιβαρή κατασκευή, πολυ καλή και ευανάγνωστη οθόνη ακόμα και σε δυνατή ηλιοφάνεια (με το Microsoft έψαχνα σκιά για να δω τηνν οθόνη όταν είχε απλή ηλιοφάνεια), καθαρός ήχος ακουστικού, δυνατό κουδούνισμα και ευέλικτη λειτουργικότητα του OS 10.3. Ακόμα και οι εφαρμογές του με καλύπτουν 100% για επαγγελματική χρήση που το θέλω. Στην τελική για εμένα το Q10 είναι εργαλείο δουλειάς και όχι παιχνιδομηχανη η video player ή φωτογραφικη μηχανη. Γι αυτές τις δουλειες υπάρχουν άλλα "εργαλεία" και είναι νομίζω υπερβολή να τα θέλουμε ΟΛΑ απο ένα τηλέφωνο.

 

Να προσθέσω ότι κάνει και για φωτογραφική μηχανή. Οι φωτογραφίες που "τραβάω" με το q10 έχουν πολύ καλή λεπτομέρεια, πολύ καλύτερη από αυτές που τραβάω με το 820 (μετά από κάποια updates, που χειροτέρεψαν την ποιότητά της) κι ας είναι και οι 2 8MPs.

 

Επίσης, κάνει και για παιχνιδομηχανή. Προσωπικά, για gaming, είναι κατά πολύ προτιμότερα τα φυσικά πλήκτρα, από τα virtual.

 

Τέλος, τα κάνει όλα. :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν πρόκειται για το 820 αλλα για το 535 που αποδείχθηκε κατά την άποψ η μου not value for money και γι αυτό το ξεφορτωθηκα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν πρόκειται για το 820 αλλα για το 535 που αποδείχθηκε κατά την άποψ η μου not value for money και γι αυτό το ξεφορτωθηκα.

 

Κρίμα που το έδωσες, πάντως. Έχει ένα συγγενικό μου πρόσωπο την ίδια συσκευή και θα μπορούσαμε να δούμε τι έφταιγε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που το έδωσες, πάντως. Έχει ένα συγγενικό μου πρόσωπο την ίδια συσκευή και θα μπορούσαμε να δούμε τι έφταιγε.

 

Σε ευχαριστω αλλα δεν το πηρα με καλο ματι απο την αρχη , οποτε καταλαβαινεις οτι ηταν ζητημα χρονου ο αποχωρισμος του.

 

Απλα οταν το αγορασα επεσα κι εγω στην παγιδα των 4 επεξεργαστων της 5αρας οθονης (που ειναι χαλια κατα την αποψη μου) και της τιμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα δεν το πηρα με καλο ματι απο την αρχη , οποτε καταλαβαινεις οτι ηταν ζητημα χρονου ο αποχωρισμος του.

 

Απλα οταν το αγορασα επεσα κι εγω στην παγιδα των 4 επεξεργαστων της 5αρας οθονης (που ειναι χαλια κατα την αποψη μου) και της τιμης.

 

Χαχα Καταλαβαίνω. Αυτό που παρατήρησα κι εγώ, σε σύγκριση με το δικό μου, είναι ότι η Microsoft έχει ρίξει λίγο την ποιότητα, από τη στιγμή που σταμάτησε τη "συνεργασία" με τη Nokia. Τουλάχιστον, έχουμε τη BlackBerry, να φτιάχνει άκρως ποιοτικές συσκευές. :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χαχα Καταλαβαίνω. Αυτό που παρατήρησα κι εγώ, σε σύγκριση με το δικό μου, είναι ότι η Microsoft έχει ρίξει λίγο την ποιότητα, από τη στιγμή που σταμάτησε τη "συνεργασία" με τη Nokia. Τουλάχιστον, έχουμε τη BlackBerry, να φτιάχνει άκρως ποιοτικές συσκευές. :D

 

Διαφορά όπως η μέρα με τη νύχτα. Κάθε φορά που άθελα μου συγκρίνω τις δύο αυτές συσκευές διαπιστώνω πόσο μεγάλη διαφορά έχουν. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο και αυτό εδω... Για να το προτιμούν Ομπάμα και Μέρκελ κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι υπηρεσίες ασφαλείας τους. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά όπως η μέρα με τη νύχτα. Κάθε φορά που άθελα μου συγκρίνω τις δύο αυτές συσκευές διαπιστώνω πόσο μεγάλη διαφορά έχουν. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο και αυτό εδω... Για να το προτιμούν Ομπάμα και Μέρκελ κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι υπηρεσίες ασφαλείας τους. :D

 

Ακριβώς αυτό. Σχετικά με το link, σε μια συνέντευξή του πριν λίγο καιρό, είχε πει ότι χρησιμοποιεί BlackBerry. :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Σχετικά με το link, σε μια συνέντευξή του πριν λίγο καιρό, είχε πει ότι χρησιμοποιεί BlackBerry. :D

 

Η σχετικη φωτο της μερκελ με το blackberry της

http://cdn1.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/09/163137880.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σχετικη φωτο της μερκελ με το blackberry της

http://cdn1.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/09/163137880.jpg

 

Blackphone δε λέγεται η συγκεκριμένη έκδοση;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Blackphone δε λέγεται η συγκεκριμένη έκδοση;

 

blackphone ειναι μια καινουργια μαρκα κινητων που πηγε να πουλησει ασφαλεια επικοινωνιων αλα blackberry..εσπασαν την κρυπτογραφηση σε 5 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

H Blackphone είναι άλλο πράγμα πρόκειται για κρυπτογραφημένη επικοινωνία end to end που σημαίνει οτι πρέπει και οι 2 συνομιλητές θα πρέπει να έχουν ίδιες συσκευές. Είναι οι συσκευές με τις οποίεςέκανε το δημοσιευμα στα ΝΕΑ που έλεγε σε ποιες περιοεχές της Αθήνας δουλευουν τα κινητα αυτα και σε ποιες περιοχες δεν δουλευουν λόγω αλλης τεχνολογικής παρέμβασης :X

 

http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/141121120102-whoops-obama-forgets-his-blackberry-00000806-story-top.jpg

 

ΑΛΛΑ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τα έμπειρα μέλη του φόρουμ μας. Όταν συνδέω τη συσκευή με καλώδιο USB στο laptop και ανοίγω το link κάτι συμβαίνει και μου "νεκρώνει" την adsl σύνδεση. Πάω να ανοίξω σελίδες στον browser και είναι σα να μην έχω σύνδεση. Απ ότι κοίταξα κάτι πάει και "πειράζει" το Link που εχει να κανει με το πρωτόκολο IPV6.

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κανω στο Link ωστε να μην μου ....μπιπ τη συνδεση κάθε φορά που συνδέω το τηλέφωνο στο laptop???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Blackphone δε λέγεται η συγκεκριμένη έκδοση;

 

Α, νόμιζα ότι ήταν ειδική έκδοση.

 

H Blackphone είναι άλλο πράγμα πρόκειται για κρυπτογραφημένη επικοινωνία end to end που σημαίνει οτι πρέπει και οι 2 συνομιλητές θα πρέπει να έχουν ίδιες συσκευές. Είναι οι συσκευές με τις οποίεςέκανε το δημοσιευμα στα ΝΕΑ που έλεγε σε ποιες περιοεχές της Αθήνας δουλευουν τα κινητα αυτα και σε ποιες περιοχες δεν δουλευουν λόγω αλλης τεχνολογικής παρέμβασης :X

 

http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/141121120102-whoops-obama-forgets-his-blackberry-00000806-story-top.jpg

 

ΑΛΛΑ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τα έμπειρα μέλη του φόρουμ μας. Όταν συνδέω τη συσκευή με καλώδιο USB στο laptop και ανοίγω το link κάτι συμβαίνει και μου "νεκρώνει" την adsl σύνδεση. Πάω να ανοίξω σελίδες στον browser και είναι σα να μην έχω σύνδεση. Απ ότι κοίταξα κάτι πάει και "πειράζει" το Link που εχει να κανει με το πρωτόκολο IPV6.

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κανω στο Link ωστε να μην μου ....μπιπ τη συνδεση κάθε φορά που συνδέω το τηλέφωνο στο laptop???

 

Έτσι. Και ο Obama BlackBerry. :D

 

Για την ερώτησή σου δεν ξέρω να σου πω κάτι...

 

Αλλά, μετά το update, έχω διαπιστώσει αποσυνδέσεις από το router του σπιτιού μου. Σαν να έχει “μικρύνει” η εμβέλεια την κεραίας του κινητού...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

H Blackphone είναι άλλο πράγμα πρόκειται για κρυπτογραφημένη επικοινωνία end to end που σημαίνει οτι πρέπει και οι 2 συνομιλητές θα πρέπει να έχουν ίδιες συσκευές. Είναι οι συσκευές με τις οποίεςέκανε το δημοσιευμα στα ΝΕΑ που έλεγε σε ποιες περιοεχές της Αθήνας δουλευουν τα κινητα αυτα και σε ποιες περιοχες δεν δουλευουν λόγω αλλης τεχνολογικής παρέμβασης :X

 

http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/141121120102-whoops-obama-forgets-his-blackberry-00000806-story-top.jpg

 

ΑΛΛΑ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τα έμπειρα μέλη του φόρουμ μας. Όταν συνδέω τη συσκευή με καλώδιο USB στο laptop και ανοίγω το link κάτι συμβαίνει και μου "νεκρώνει" την adsl σύνδεση. Πάω να ανοίξω σελίδες στον browser και είναι σα να μην έχω σύνδεση. Απ ότι κοίταξα κάτι πάει και "πειράζει" το Link που εχει να κανει με το πρωτόκολο IPV6.

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κανω στο Link ωστε να μην μου ....μπιπ τη συνδεση κάθε φορά που συνδέω το τηλέφωνο στο laptop???

 

για το blackphone πληροφοριες http://gr.pcmag.com/blackphone-2/15995/news/blackphone-2-ena-smartphone-os-protupo-idiotikotet

 

οσο αφορα το προβλημα σου με το bb link το εχω παρατηρησει και σε μενα..δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ομως και πρεπει να αναφερουμε πως η ασφαλεια της Blackberry συσκευης του Ομπανανα η της Αγγελικουλας δεν χρησιμοποιουν υποθετω τα ιδια επιπεδα η δεδομενα κρυπτογραφησης και ασφαλειας που εχουμε εμεις οι απλοι "κοινοι θνητοι" χρηστες.

 

Ναι μεν ειμαστε πιο ασφαλεις απο αλλα λειτουργικα στον χωρο της κινητης τηλεφωνιας αλλα μην ψαρωνουμε κιολας οτι επειδη χρησιμοποιουν blackberry κινητα οι παραπανω (που προφανως μονο οι συσκευες της bb δεχονται τετοιες τροποποιησεις ασφαλειας) σημαινει οτι ειμαστε ολοι το ιδιο! Αν με πληροφορησαν σωστα σχετικα με την συνεντευξη του μαλιστα, ανεφερε οτι δεν τον αφηνουν να παρει συσκευη αλλης εταιριας αν και αυτος θελει κατι σε πιο smartphone, γι αυτο υποθετω οτι μονο η blackberry μπορει να παρεχει τετοια ασφαλεια αλλα σε συγκεκριμενα ατομα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

http://timesofindia.indiatimes.com/photo/45950763.cms

Σύμφωνα με το περιοδικό TIMES σε αυτο το γραφικό απεικονίζεται οτι περιλαμβανει το ΒΒ του Ομπάμα.

 

Επειδή απ ότι είδα κι αλλοι έχετε το ιδιο πρόβλημα με τη χρήση τυ Link και τις αποσυνδέσεις του adsl μήπως ο thief ή κάποιος άλλος γνώστης θα μπορούσε να μας βοηθήσει με το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε στε να μην χανουμε τη συνδεση μετο wifi κάθε φορά που ενεργοποιούμε το Link?

 

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου έσκασε αναβάθμιση λειτουργικού σήμερα το μεσημέρι. Η έκδοση που εγκατέστησε είναι η 10.3.1.1779 μεγέθους 75 Mb και η πρώη αλλαγή που είδα μετά την εγκατάσταση είναι οτι έχει προστεθεί το BBMeeting σαν ξεχωριστη λειτουργία απο τον ΒΒΜ.

Επίσης άλλαξαν τον τρόπου που βλέπεις τις επαφές στο Contacts , κατά τη γνώμη μου προς το καλύτερο γιατί αφού βρεις την/τις επαφες που αναζητάς μπορείς να επιλέξεις με tap και να δεις κινητό και mail μόνο ή να επιλέξεις more details όπου σε πάει στηνπλήρη κάρτα της επαφής.

Αυτά προς το παρόν και το σκαλίζω να δω τι άλλο έχουν αλλάξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο παροχο εισαι;

Εγω vodafone και τιποτα ακομα

 

Cosmote αλλά απ ότι διάβαζα τωρα μολις και στο εξωτερικό δεν διατεθηκε σε όλους τους παρόχους άμεσα. Αυριο μεθαυριο λογικα θα σας την διαθεσουν . Απλά υπολόγισε οτι θα κάνεις περίπου 40 λεπτά να την κατεβάσεις και άλλο τόσο να την εγκαταστήσει οποτε φρόντισε να εχεις μπαταρια ή φορτιστη.

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Cosmote αλλά απ ότι διάβαζα τωρα μολις και στο εξωτερικό δεν διατεθηκε σε όλους τους παρόχους άμεσα. Αυτιο μεθαυριο λογικα θα σας την διαθεσουν . Απλά υπολόγισε οτι θα κάνεις περίπου 40 λεπτά να την κατεβάσεις και άλλο τόσο να την εγκαταστήσει οποτε φρόντισε να εχεις μπαταρια ή φορτιστη.

 

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ με Ζ10 είμαι σε Vodafone και μου ήρθε κατά το απόγευμα

Και εγω vodafone q10 αλλα τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες τώρα που το βλέπω οχι δεν αλλαξε κατι προς το χειροτερο. Απλως το ΒΒ Meeting θέλει συνδρομη για να το ενεργοποιήσεις. :rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να αλλάζει κάτι προς το χειρότερο.. :shifty:

 

:lol:Φίλε μου εσύ πρέπει να είχες πάθει σοβαρή ζημιά στο παρελθόν από αναβαθμίσεις λειτουργικού, δεν εξηγείται διαφορετικά :p Από την πρώτη μέρα που πήρες το κινητό θυμάμαι που ρωτούσες αν η τότε αναβάθμιση χαλάει κάτι στην λειτουργία του τηλεφώνου.:D

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες τώρα που το βλέπω οχι δεν αλλαξε κατι προς το χειροτερο. Απλως το ΒΒ Meeting θέλει συνδρομη για να το ενεργοποιήσεις. :rolleyes:

 

Καλό είναι αυτό. :) Στην αναμονή να έρθει το update, λοιπόν.

 

:lol:Φίλε μου εσύ πρέπει να είχες πάθει σοβαρή ζημιά στο παρελθόν από αναβαθμίσεις λειτουργικού, δεν εξηγείται διαφορετικά :p Από την πρώτη μέρα που πήρες το κινητό θυμάμαι που ρωτούσες αν η τότε αναβάθμιση χαλάει κάτι στην λειτουργία του τηλεφώνου.:D

 

:lol: Ισχύει! Είναι επειδή μ' έχει βολέψει απίστευτα το q10, με το πληκτρολόγιό του, με τον τρόπο που λειτουργεί το BBOS10, δε θέλω να "πειραχτεί" στο παραμικρό, όλο αυτό που "εισπράττω".

 

Πραγματικά, με τις 2 τελευταίες συσκευές που έχω αγοράσει, μία εκ των οποίων το q10, είμαι ολοκληρωμένος. :D

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...