Jump to content

ubuntu +xp


sv2qqn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγαπητοι συμφορουμητες εχω ενα pc με αγγλικα win xp professional service pack 2. Μπορω να βαλω πανω ubuntu κι να ναι ποια εκδοση;

αν οχι σε τι linux μπορω να προχωρησω;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις ubuntu και όποια έκδοση θες. Μπορείς κιόλας να τρέξεις το Ubuntu από το CD ή usb stick χωρίς να το εγκαταστήσεις, για να δεις αν λειτουργούν τα πάντα και αν σου αρέσει πριν προχωρήσεις με την εγκατάσταση.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις ubuntu και όποια έκδοση θες. Μπορείς κιόλας να τρέξεις το Ubuntu από το CD ή usb stick χωρίς να το εγκαταστήσεις, για να δεις αν λειτουργούν τα πάντα και αν σου αρέσει πριν προχωρήσεις με την εγκατάσταση.

 

ευχαριστω φιλε:). Τωρα μενει να βρω χρονο να ασχοληθω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μπορείς, αλλά σε συμφέρει να κατεβάσεις τον windows installer (wubi), ο οποίος κάνει κανονική εγκατάσταση διπλού λειτουργικού. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να καταργήσεις το ουμπούντου, το κάνεις πολύ απλά από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων των windows.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όχι μόνο μπορείς, αλλά σε συμφέρει να κατεβάσεις τον windows installer (wubi), ο οποίος κάνει κανονική εγκατάσταση διπλού λειτουργικού. Αν για κάποιο λόγο θέλεις να καταργήσεις το ουμπούντου, το κάνεις πολύ απλά από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων των windows.

Μέγα λάθος!

1. Κάνει το partition NTFS(αρκετά κατώτερο του ext4)

2. Τρέχει τα Linux μέσω των Windows,οπότε η απόδοση είναι σημαντικά (έως υπερβολικά) μειωμένη.

The ability to speak doesn't make you intelligent!

 

When you see pigs fly it means Windows has become open source!

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος!

1. Κάνει το partition NTFS(αρκετά κατώτερο του ext4)

2. Τρέχει τα Linux μέσω των Windows,οπότε η απόδοση είναι σημαντικά (έως υπερβολικά) μειωμένη.

 

Προφανώς ο φίλος μας sv2qqn ζήτησε μια γνώμη χωρίς να είναι εξοικειωμένος. Επομένως η λύση που του προτείνεται για να δοκιμάσει αυτό που θέλει, είναι αρκετά καλή. Αργότερα, αν θελήσει, καταργεί την υφιστάμενη εγκατάσταση και να κάνει κάτι καλύτερο.

Σχετικά με το σχόλιό σου, να σε ενημερώσω ότι στο δικό μου πισί έχω ρίξει εδώ και μήνες ubuntu με wubi και δε βλέπω ούτε σημαντική ούτε υπερβολική μειωμένη απόδοση. Δουλεύω linux εδώ και χρόνια.

Τέλος εγώ στη θέση σου θα διατύπωνα την άποψή σου όμορφα και κομψά. Εδώ δεν κάνουμε κονταρομαχίες γνώσεων, αλλά προσπαθούμε στο λίγο χρόνο που έχουμε (ειδικά εγώ έχω πλέον ελάχιστο) να αλληλοβοηθηθούμε. Αν σε αδικώ, τότε συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε:). Τωρα μενει να βρω χρονο να ασχοληθω λιγο.

 

:offtopic:

 

αν είσαι πουθενά ακρόαση προς θεσσαλονίκη/βόρεια ελλάδα μπορούμε να τα πούμε στον αέρα αν χρειάζεσαι βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...