Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://youtu.be/iEZ7mGYWZmk

Εδώ φαίνεται καθαρά η φωτεινότητα, ίδιο s3 είναι ούτε καν το νότε 2 δεν πιάνει. Μου αρέσει το s cover που είναι σαν του ipad..

 

Ωραιο Hands On,όντως το s cover ειναι σαν του ipad.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Nerven
Ακόμα δεν κυκλοφόρησαν που να ξέρουμε ποιο κρατάει περισσότερο.

 

 

 

Μπηκες στην διαδικασία να γράψεις αυτήν την εξυπνάδα; Και το i9505 δεν έχει κυκλοφορήσει αλλα ξέρουμε προ πολλού για της ώρες που βγάζει.

 

Sorry για το off topic απο τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα mail απο amazon uk ¨

Εχουμε μια μερα καθυστερηση

 

Dispatched day - Friday 26 April

Official release date from Samsung worldwide - Saturday 27 April

 

Απο το Γερμανικο amazon ακομη κανενα νεο για ημερομηνια κυκλοφοριας...

Link to comment
Share on other sites

http://www.fullhd.gr/reviews/dis/item/15555-samsung-galaxy-s4-display-review.html ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την οθόνη του s4.

 

Το άρθρο επιβεβαιώνει αυτό που είχα πει σε προηγούμενο post μου ότι το Galaxy s4 έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που υπάρχει σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή ! και είναι γνωστό ότι το μέλλον των τηλεοράσεων είναι οι oled οθόνες, οι lcd ότι είχαν να δώσουν το έδωσαν

Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός παικταρά μου...

Να πληροφορήσω ότι ο Φιλος tken μετά από δικό μου mail μου έστειλε την πρόσκληση, και εννοείται πως θα είμαι εκεί για να δω το θηρίο από κοντά...

Επίσης θα σας μεταφέρω ότι δουν τα μάτια μου...

Και πάλι ευχαριστώ...

 

 

κριμα, θα εδινα ραντεβου εκει, αλλα μια ξαφνικη αλλαγη μηχανηματων με στελνει στο Καβουρι!

 

σιγουρα θα περασεις τελεια :X

 

;)

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://www.fullhd.gr/reviews/dis/item/15555-samsung-galaxy-s4-display-review.html ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την οθόνη του s4.

 

Πολυ καλο αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο επιβεβαιώνει αυτό που είχα πει σε προηγούμενο post μου ότι το Galaxy s4 έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που υπάρχει σε οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή ! και είναι γνωστό ότι το μέλλον των τηλεοράσεων είναι οι oled οθόνες, οι lcd ότι είχαν να δώσουν το έδωσαν

 

Ακόμα και όταν είχα το HOX έγραφα ότι μεταξύ δύο πολύ καλών οθονών το μάτι μου προτιμά την amoled.

Όπως είδα στο review η οθόνη του S4 μπορεί να μην είναι στα καλύτερα της κάτω από τον ήλιο, αλλά κανείς την δουλειά σου.

Σε αποζημιώνει στο 98% της χρήσης της που γίνεται σε κλειστούς χώρους η εξωτερικούς με ίσκιο.

Και πάλι θα πω οτι η οθόνη δεν αποτελεί κριτήριο για την επιλογή μεταξυ S4 & ONE.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven

adreno 320 VS PowerVR SGX 544MP VS iPad 4th Gen

 

http://gfxbench.com/compare.jsp?D1=Samsung+SHV-E300S&D2=Samsung+SGH-I337M&D3=Apple+iPad+4&cols=3

 

Διαβάζω ότι έχει πιο αδύναμη GPU το 544MP και ότι δεν υποστηρίζει στο 100% το OpenGL 3.0 σε αντίθεση με το adreno 320 που είναι πιο "mainstream" και ενδεχομένως να μην έχει την ίδια υποστήριξη "tweaks" με αποτέλεσμα μπορεί να υπάρξουν frame drops, bugs, etc... Όλα αυτά είναι θεωρητικά να μην παρεξηγούμε. Τώρα για το παραπάνω benchmark δεν ξέρω να το αναλύσω περαιτέρω.

 

 

"I'm starting to have doubts about the GT-I9500. It seems like the GPU is pretty weak (no native OpenGL 3.0, way lower Glbenchmark score)

 

It's the Octa really worthing? "

Edited by Nerven
Link to comment
Share on other sites

adreno 320 VS PowerVR SGX 544MP VS iPad 4th Gen

 

http://gfxbench.com/compare.jsp?D1=Samsung+SHV-E300S&D2=Samsung+SGH-I337M&D3=Apple+iPad+4&cols=3

 

Διαβάζω ότι έχει πιο αδύναμη GPU το 544MP και ότι δεν υποστηρίζει στο 100% το OpenGL 3.0 σε αντίθεση με το adreno 320 που είναι πιο "mainstream" και ενδεχομένως να μην έχει την ίδια υποστήριξη "tweaks" με αποτέλεσμα μπορεί να υπάρξουν frame drops, bugs, etc... Όλα αυτά είναι θεωρητικά να μην παρεξηγούμε. Τώρα για το παραπάνω benchmark δεν ξέρω να το αναλύσω περαιτέρω.

 

 

"I'm starting to have doubts about the GT-I9500. It seems like the GPU is pretty weak (no native OpenGL 3.0, way lower Glbenchmark score)

 

It's the Octa really worthing? "

 

Παντως το ipad4 που φοραει την 544 mp4 τα παει πολυ καλα σχεδον παντου...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκες στην διαδικασία να γράψεις αυτήν την εξυπνάδα; Και το i9505 δεν έχει κυκλοφορήσει αλλα ξέρουμε προ πολλού για της ώρες που βγάζει.

 

Sorry για το off topic απο τα παιδιά.

 

Φίλε μου ασε την "εξυπναδα" την δικια μου και κοιτα να πιασεις την συσκευη στα χερια σου οπως ολοι μας και μετα να βγαλεις συμπερασματα για το τι ξερεις και τι οχι, γιατι στην θεωρια ολοι ξερολες ειμαστε. Γιναμε ολοι γνωστες της τεχνολογιας εδω μεσα με διαφορα reviews που διαβαζουμε. Χωρις να εχεις εμπειρια χρησης απο την συσκευη δεν θα βγαζεις συμπερασματα.

 

Φιλικα ;)

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά αν το πάρουμε και την πρώτη με δεύτερη βδομάδα του Μαΐου δεν χάθηκε και ο κόσμος μην κάνετε έτσι όλοι το γουστάρουμε δεν πρέπει σωνει και καλα να το πάρουμε απτην πρώτη μέρα κυκλοφορίας δεν χάθηκε και ο κόσμος να περιμένουμε λίγο ακόμα. Εγώ προσωπικά το παράγγειλα 23/03/13 :lol:

 

Δεν ειναι ετσι φιλε μου....απο την στιγμη που παρουσιαστηκε το κινητο...μετραω τις μερες σαν φανταρος.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν είχα το HOX έγραφα ότι μεταξύ δύο πολύ καλών οθονών το μάτι μου προτιμά την amoled.

Όπως είδα στο review η οθόνη του S4 μπορεί να μην είναι στα καλύτερα της κάτω από τον ήλιο, αλλά κανείς την δουλειά σου.

Σε αποζημιώνει στο 98% της χρήσης της που γίνεται σε κλειστούς χώρους η εξωτερικούς με ίσκιο.

Και πάλι θα πω οτι η οθόνη δεν αποτελεί κριτήριο για την επιλογή μεταξυ S4 & ONE.

 

καλα φίλε εννοείται ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η οθόνη αλλιώς στις τηλεοράσεις όλοι plasma θα παίρναν. απλά ειναι ενα τεράστιο προτέρημα του galaxy s4 και γενικώς αυτός ο εντυπωσιασμός κερδίζει κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνεις μου φαίνεται. Εσύ το κάνεις αν αυτούς που μπερδεύουν την αντοχή υλικών και θεωρούν το πλαστικό καλύτερο από το μέταλλο επειδή αντέχει περισσότερο.

 

Να το αναλύσουμε και συντακτικώς αν θες.

Ο όρος είναι ποιότητα κατασκευής που σημαίνει ποιότητα της κατασκευής δηλαδή της εργασίας που γίνεται για για να κατασκευαστεί οτιδήποτε και αν είναι αυτό.

Τα υλικά υπάγονται σε άλλη παράμετρο και εχουν να κάνουν με το πόσο premium γίνεται το προϊόν απο την χρήση τους. Δηλαδή την γενική ποιότητα συσκευής.

Αν ηταν όπως το λες θα λεγονταν ποιότητα και κατασκευή.

 

Τέλος πάντων στην προκειμένη περίπτωση έχουμε υστέρηση σε premium υλικά στο κέλυφος και όχι γενικά στο hardware που είναι καταπληκτικό και πανάκριβο. Παίζει να έχει την πιο ακριβή σε κόστος οθόνη αυτή την στιγμή άσχετα αν σε απόλυτες τιμές ειναι καλύτερη αυτή του HTC.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου.

Μην πάμε μακριά. Ας πούμε 2 υφάσματα π.χ.

Το ένα είναι μετάξι και το άλλο ξέρω γω πολυέστερ. Ποιο είναι το premium και η ποιότητα; Το πολυέστερ που είναι πιο ανθεκτικό; Φυσικά και όχι.

Μια πολυθρόνα ξύλινη που ο επιπλοποιός έφτιαξε με μεράκι από το καλύτερο ξύλο και την επένδυσε με το πιο απαλό βελούδο, ή μια πλαστική της εξοχής του 1 ευρώ που κι απ' την ταράτσα αν την πετάξεις δεν παθαίνει τίποτα.

Αυτά είναι αυτονόητα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όλη αυτή τη συζήτηση περί υλικών.

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά κινητά με μεταλλικά υλικά, κυρίως HTC αλλά:

1ον ήταν πιο βαριά.

2ον έτσι και σου έπεφτε, για πλάκα έκανε βαθούλωμα.

3ον ήταν πάντα πιο υψηλή η θερμοκρασία από αντίστοιχα πλαστικά κινητά.

4ον πιο ακριβά ανταλλακτικά.

5ον έκανε θαμπάδες μετά από λίγο καιρό μέσα σε θήκη και χωρίς θήκη γρατζουνιέται πιο εύκολα.

Και πείτε μου στην τελική ποιος από όλους εσάς δεν θα έβαζε θήκη σε ένα κινητό αξίας 700 ευρώ ...

Οπότε πιο το νόημα να έχεις ένα πιο βαρύ κινητό όταν δεν πιάνεις ποτέ τα υλικά του;

Εγώ προτιμώ κάτι ελαφρύ ανθεκτικό και οικονομικό σε ανταλλακτικά.

Βέβαια τα πάντα είναι σε συνάρτηση με το τι δίνει η κάθε συσκευή δεν λέω ότι αν αύριο βάλει μεταλλικά υλικά δεν θα το πάρω απλά θα είμαι στην θέση αυτών που σήμερα το παίρνουν με πλαστικά υλικά ενώ θα το προτιμούσαν με άλλα.

Και αυτό γιατί μού αρέσει να δοκιμάζω ρομ και τα Samsung τουλάχιστον μέχρι τώρα έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία από Xda.

Το μόνο που με χαλάει είναι η φωτεινότητα της οθόνης στον ήλιο όχι γιατί δεν βλέπω καθόλου αλλά γιατί με κουράζει η προσπάθεια.

Οπότε αν αύριο βγει άλλη εταιρεία με αντίστοιχη υποστήριξη από Xda και καλή ευκρίνεια οθόνης στον ήλιο δεν έχω κανένα πρόβλημα να αλλάξω εταιρία, αυτό για αυτούς που μας λένε κολλημένους με τη Samsung.

Προς ώρας είναι μονόδρομος και περιμένω και εγώ να δω από κοντά το s4 αν η οθόνη του, αν είναι πιο φωτεινή από το νοτέλι μου θα την κάνω την αλλαγή.

Αυτά τα ολίγα και sorry αν κούρασα...

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που καποιοι συνφορουμιτες θα πανε στην παρουσιαση,θα ξεκαθαρισουν πολλα πραγματα.Εγω αυτο που κρατησα απο την ελαχιστη επαφη μου στο Πλαισιο ηταν η εξαιρετικη οθονη,με ωραια χρωματα στον κορεσμο που μου αρεσει,ετοιμα να ξεπηδησουν απο την οθονη.Θα το δειτε και θα με θυμηθειτε!
Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο τα νουμερα που εχω δει σε μετρησεις πρεπει να ειναι σαν το note 2.

 

Μακάρι να είναι ένα κλίκ πιο φωτεινό....:D

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που καποιοι συνφορουμιτες θα πανε στην παρουσιαση,θα ξεκαθαρισουν πολλα πραγματα.Εγω αυτο που κρατησα απο την ελαχιστη επαφη μου στο Πλαισιο ηταν η εξαιρετικη οθονη,με ωραια χρωματα στον κορεσμο που μου αρεσει,ετοιμα να ξεπηδησουν απο την οθονη.Θα το δειτε και θα με θυμηθειτε!

 

Σε αυτο συμφωνω και εγω που το εχω δει απο κοντα... Πραγματικα εντυπωσιακη οθονη. Με καμμια αλλη τα τελευταια χρονια δεν ενιωσα τοσο ζωντανη την εικονα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σου.

Μην πάμε μακριά. Ας πούμε 2 υφάσματα π.χ.

Το ένα είναι μετάξι και το άλλο ξέρω γω πολυέστερ. Ποιο είναι το premium και η ποιότητα; Το πολυέστερ που είναι πιο ανθεκτικό; Φυσικά και όχι.

Μια πολυθρόνα ξύλινη που ο επιπλοποιός έφτιαξε με μεράκι από το καλύτερο ξύλο και την επένδυσε με το πιο απαλό βελούδο, ή μια πλαστική της εξοχής του 1 ευρώ που κι απ' την ταράτσα αν την πετάξεις δεν παθαίνει τίποτα.

Αυτά είναι αυτονόητα!

 

Δεν καταλαβαίνω όλη αυτή τη συζήτηση περί υλικών.

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά κινητά με μεταλλικά υλικά, κυρίως HTC αλλά:

1ον ήταν πιο βαριά.

2ον έτσι και σου έπεφτε, για πλάκα έκανε βαθούλωμα.

3ον ήταν πάντα πιο υψηλή η θερμοκρασία από αντίστοιχα πλαστικά κινητά.

4ον πιο ακριβά ανταλλακτικά.

5ον έκανε θαμπάδες μετά από λίγο καιρό μέσα σε θήκη και χωρίς θήκη γρατζουνιέται πιο εύκολα.

Και πείτε μου στην τελική ποιος από όλους εσάς δεν θα έβαζε θήκη σε ένα κινητό αξίας 700 ευρώ ...

Οπότε πιο το νόημα να έχεις ένα πιο βαρύ κινητό όταν δεν πιάνεις ποτέ τα υλικά του;

Εγώ προτιμώ κάτι ελαφρύ ανθεκτικό και οικονομικό σε ανταλλακτικά.

Βέβαια τα πάντα είναι σε συνάρτηση με το τι δίνει η κάθε συσκευή δεν λέω ότι αν αύριο βάλει μεταλλικά υλικά δεν θα το πάρω απλά θα είμαι στην θέση αυτών που σήμερα το παίρνουν με πλαστικά υλικά ενώ θα το προτιμούσαν με άλλα.

Και αυτό γιατί μού αρέσει να δοκιμάζω ρομ και τα Samsung τουλάχιστον μέχρι τώρα έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία από Xda.

Το μόνο που με χαλάει είναι η φωτεινότητα της οθόνης στον ήλιο όχι γιατί δεν βλέπω καθόλου αλλά γιατί με κουράζει η προσπάθεια.

Οπότε αν αύριο βγει άλλη εταιρεία με αντίστοιχη υποστήριξη από Xda και καλή ευκρίνεια οθόνης στον ήλιο δεν έχω κανένα πρόβλημα να αλλάξω εταιρία, αυτό για αυτούς που μας λένε κολλημένους με τη Samsung.

Προς ώρας είναι μονόδρομος και περιμένω και εγώ να δω από κοντά το s4 αν η οθόνη του, αν είναι πιο φωτεινή από το νοτέλι μου θα την κάνω την αλλαγή.

Αυτά τα ολίγα και sorry αν κούρασα...

 

Το όλο θέμα έχει να κάνει με την ματαιοδοξία μας.

Οταν η apple εβγαζε τα 3g & 3gs κανείς δεν γκρίνιαζε που ηταν όλο πλαστικό κακής ποιοτητας χωρίς αυτό το εσωτερικό που έχουν τα Samsung το οποιο θωρακίζει την συσκευη απο τους κραδασμους στις πτώσεις.

Το καπάκι έκανε ραγίσματα ακομα και μέσα σε θηκη εξ αιτίας της κακής ποιότητας του πλαστικού.

Δεν τολμούσες να το αφήσεις πουθενά γιατί έκανε γρατζουνιές, ενώ το καπάκι της original flip του ΝΟΤΕ δεν εχει ουτε ενα σημαδι παρόλο που το ακουμπαω όπου να ναι και όπως να ναι.

 

Το bezel του i3g έκανε γραμούλες με το παραμικρό. Θυμάμαι ο Δημήτρης Pik ειχε βρει στην ιταλία αλοιφή που το επανέφερε και του ζητούσαμε να μας στείλει.

Ηταν όμως iPhone apple και το δεχόμαστε. Τι έιναι ο πόνος μπρος στα κάλη.:lol:

 

Ακόμα και αν η Samsung βγάλει το επόμενο ΝΟΤΕ μεταλλικό και καλύτερο σε ποιότητα από το i5 και πάλι θα γκρινιάζουμε γιατί θα γράφει Samsung.

Ετσι είμαστε όλοι μας κι εγω μεσα.

Δηλαδη αν εξαιρεσουμε το πλαστικό που το μόνο κακο είναι οτι λέγεται πλαστικό, τι άλλο μη ποιοτικό έχουν πάνω τους οι κορυφαίες galaxy συσκευές?

Η οθόνη, το πάνελ, το κρύσταλλο και το home button είναι κορυφαίας ποιότητας που τα αντίστοιχα του i4s i5 δείχνουν φθηνιάρικά και ψευτικα.

Οταν τα έχω και τα δυο σε θήκη που αφήνει να φαίνεται μόνο η οθόνη, το ΝΟΤΕ δείχνει πολύ πιο ακριβό και πιό ομορφο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@ Te_salat

 

Φιλε Κωστα νομιζω πως το επομενο Note / 3,δεν θα εχει τιποτα το αλουμινογυαλικο γυρω του (οπως φημολογειται),που αρκετοι ονειρευονται.. Το πολυ,πολυ (και ετσι θα γινει,στην καλυτερη των περιπτωσεων..;)),θα μοιαζει εμφανισιακα μια απο τις εκδοσεις του (κατα NoteIII τροπο),στο AtivS ! Εμενα προσωπικα θα μου αρεσε πολυ μια τετοια εμφανιση του !

 

@ virland

 

Πιστευω φιλε μου,πως η οθονη του S4 θα μας εντυπωσιασει ολους ! Και κατω απο τον ηλιο,περισσοτερο απο τους προκατοχους του ! Και συμφωνω στο 100% μαζι σου,στο θεμα και στον τροπο που προσεγγιζεις το αλουμινιο vs γυαλι vs πλαστικο !

Edited by Galactic
Link to comment
Share on other sites

@ Te_salat

 

Φιλε Κωστα νομιζω πως το επομενο Note / 3,δεν θα εχει τιποτα το αλουμινογυαλικο γυρω του,που αρκετοι ονειρευονται.. Το πολυ,πολυ (και ετσι θα γινει,στην καλυτερη των περιπτωσεων..;)),θα μοιαζει μια απο τις εκδοσεις (κατα NoteIII τροπο) στο AtivS ! Εμενα προσωπικα θα μου αρεσε πολυ μια τετοια εμφανιση του !

 

@ virland

 

Πιστευω φιλε μου,πως η οθονη του S4 θα μας εντυπωσιασει ολους ! Και κατω απο τον ηλιο,περισσοτερο απο τους προκατοχους του ! Και συμφωνο στο 100% μαζι σου,στο θεμα και στον τροπο που προσεγγιζεις το αλουμινιο vs γυαλι vs πλαστικο !

 

Για το note 3 διάβασα από κάπου, δεν θυμάμαι από που, ότι δεν θα χρησιμοποιήσουν τα υλικά που έχει το 2 οπότε αν δεν είναι πλαστικό τι θα είναι;;;

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...