Jump to content

[LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


pkatsaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα εχω android 4.1.2 Έκδοση κέρνελ 3.4.0 !! και την v20D_00 Root me framaroot

 

Πως μπορω να το κανω πιο γρήγορο ; έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και ακόμη χάνομαι !!! Βλέπω κάτι CM10 αλλα δε ξέρω πώς να βρω αυτα που θα κάνουν με τις παραπάνω πληροφορίες λογισμικού Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

1.root με farmaroot app

 

2.Κατεβασε τους USB drivers για το lg p700 απο το site της LG και καν' τους εγκατασταση στον υπολογιστη

 

3.μπες ΕΔΩ και κατεβασε το L7CWM.rar αρχειο το οποιο θα το κανεις extract στο C:// (αλλιως δεν τρεχει το προγραμμα)

 

4.Πας ρυθμισεις τηλεφωνου/επιλογες προγραματιστη/ενεργοποιεις τον εντοπισμο σφαλματων και συνδεεις το τηλεφωνο στον υπολογιστη με τικαρισμενο την μεταφορα αρχειων

 

5.Πας στο C:// και ανοιγεις τον φακελο L7CWM,διπλο κλικ στο Flash_Bootloader.bat (ξεκλειδωμα bootloader) και θα επανακινηθει η συσκευη, μολις ανοιξει καλα, διπλο κλικ στο Flash_Recovery.bat (cwm recovery)

 

6.Τωρα εισαι root,εχεις τον bootloader ανοιχτο,και εχεις περασμενο το recovery για φλασαρισματα backup κτλ...

 

7.Πρωτα μπενεις σε recovery mode και κανεις backup την υπαρχον official rom

 

8.κατεβαζεις απο το Google play μια εφαρμογη για backup των εφαρμογων με τα data τους, αρχειων κλησεων,SMS,κτλ

πχ.go backup & restorer,mybackup root,titanium... κτλ

 

9.Σε recovery mode μπαινεις αφου απενεργοποιησεις το τηλεφωνο κρατας πατημενα το κεντρικο πληκτρο. το πληκτρο της εντασης ηχου και το power το οποιο θα πατηθει τελευταιο και μολις η συσκευη δονηθει το αφηνεις

 

10.Καθε custom Rom περιεχει κ τον κερνελ μεσα στο zip οποτε δεν χρειαζεσαι να ψαχνεις κερνελς.

Με καθε διαφορετικη ROM που θες να φλασαρεις θα κανεις factory reset πρωτα για καθε update της ιδιας ROM μονο wipe dalvic cache απο το μενου του recovery.

Με καθε ROM θα φλασαρεις και τα gapps τα οποια ειναι οι εφαρμογες της Google

 

 

Αυτα τα βασικα

Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα τα έκανα όλα τα βήματα μια χαρά !!! Έκανε επαννεκίνηση μου έβγαλε το σήμα της LG και τώρα εδώ και κανα 10λεπτο έχει βγάλει κατι κυκλακια πρασινο κοκκινο κιτρινα μπλε και κουνιούντε αλλα η συσκευή να ανοίξει δε θέλει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα έκανα όλα τα βήματα μια χαρά !!! Έκανε επαννεκίνηση μου έβγαλε το σήμα της LG και τώρα εδώ και κανα 10λεπτο έχει βγάλει κατι κυκλακια πρασινο κοκκινο κιτρινα μπλε και κουνιούντε αλλα η συσκευή να ανοίξει δε θέλει

 

Η πρώτη εκκίνηση καθυστερεί πολύ γιατί πρέπει να ξαναφτιάξει όλες τις βιβλιοθήκες και να βελτιστοποιήσει όλες τις εφαρμογές...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εκκίνηση καθυστερεί πολύ γιατί πρέπει να ξαναφτιάξει όλες τις βιβλιοθήκες και να βελτιστοποιήσει όλες τις εφαρμογές...:happy:

 

να ρωτήσω μπορώ να κάνω κάτι με το wi-fi γιατί όταν θέλω να συνδεθώ ( σε κάποια καφετέρια ) βάζω σωστά τον κωδικό αλλά δεν συνδέεται καθόλου !!! μόνο στο δικό μου το οποίο το έβαλα όταν πρωτοάνοιξα την συσκευή !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερονται οι εφαρμογες στην SD;

 

Πρέπει να κάνεις format την sd και διαμόρφωση(partition) σε ext3 ή ext4

 

1.fat32 (primary)

2.ext4 (secondary)

 

Κάνε copy όλους τους φακέλους του fat32 πριν την διαμόρφωση κάπου, για paste μετά πάλι στο fat

 

Και στο τέλος κατεβάζεις μία εφαρμογή από το store πολύ θα κάνει όλη την "δουλειά"

 

Επίσης πρέπει να είσαι root..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το link2sd και δεν μεταφέρονται;

Εισαι root;

Δεν αναγνωρίζει η εφαρμογή το partition;

Δοκίμασες με άλλη (move to sd) εφαρμογή;

Δοκίμασες το partition σε ext2,σε ext3,σε ext4,σε fat32;;

 

Αν εχεις παιχνίδια με μεγάλη cache δες και το directory bind

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημερα αγορινες δοκιμασα να βαλω την τελευταια του szymel00 CM11 αλλα γενικα δεν μου γεμισε το ματι

ειχα και κανα 2 φορες διακοπη στην καμερα και εκτος αυτου η καμερα οταν γραφει βιντεο se h264 δεν εχει καλο ηχο και κανει παρασιτα.

επισης δεν μπορεσα να βαλω τον tesla reader του NOVA LAUNCHER που εχω.

εχετε τιποτα καλυτερο υποψιν η εστω καποια fix για αυτα?

εχω καλομαθει απο το galaxy s3 που ειχα και το εδωσα γιατι ετοιμαζομαι για κατι καλυτερο και μου φαινεται πολυ αργο

αλλα μεχρι την επομενη αγορα πρεπει να το φτιαξουμε λιγο

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγορινες δοκιμασα να βαλω την τελευταια του szymel00 CM11 αλλα γενικα δεν μου γεμισε το ματι

ειχα και κανα 2 φορες διακοπη στην καμερα και εκτος αυτου η καμερα οταν γραφει βιντεο se h264 δεν εχει καλο ηχο και κανει παρασιτα.

επισης δεν μπορεσα να βαλω τον tesla reader του NOVA LAUNCHER που εχω.

εχετε τιποτα καλυτερο υποψιν η εστω καποια fix για αυτα?

εχω καλομαθει απο το galaxy s3 που ειχα και το εδωσα γιατι ετοιμαζομαι για κατι καλυτερο και μου φαινεται πολυ αργο

αλλα μεχρι την επομενη αγορα πρεπει να το φτιαξουμε λιγο

ευχαριστω.

 

Unofficial CM11 by cr3pt

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2521239

Η αυθεντική CM11 που βασίζεται και του szymel0. Η τελευταία έκδοση είναι πολύ καλή και σταθερή, προσοχή να κάνεις όλα τα wipe ακριβώς όπως στις οδηγίες του cr3pt. Επίσης, αφού την περάσεις, φλάσαρε αυτά τα gapps-> http://d-h.st/Pep τα οποία έχουν μόνο το playstore και το google service. Εγώ προσωπικά τις υπόλοιπες εφαρμογές τις έχω εγκατεστημένες ξεχωριστά (gmail, maps, keep, google search, drive, youtube) ώστε να μην πιάνουν χώρο στο system. Τέλος, αν θες δοκίμασε και αυτό-> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2360670 (κατέβασε και το uninstall αρχείο αν θες να το βγάλεις). Προσωπικά παρατήρησα διαφορά σε μπαταρία και απόδοση. Ελπίζω να βοήθησα...:up:

Link to comment
Share on other sites

Unofficial CM11 by cr3pt

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2521239

Η αυθεντική CM11 που βασίζεται και του szymel0. Η τελευταία έκδοση είναι πολύ καλή και σταθερή, προσοχή να κάνεις όλα τα wipe ακριβώς όπως στις οδηγίες του cr3pt. Επίσης, αφού την περάσεις, φλάσαρε αυτά τα gapps-> http://d-h.st/Pep τα οποία έχουν μόνο το playstore και το google service. Εγώ προσωπικά τις υπόλοιπες εφαρμογές τις έχω εγκατεστημένες ξεχωριστά (gmail, maps, keep, google search, drive, youtube) ώστε να μην πιάνουν χώρο στο system. Τέλος, αν θες δοκίμασε και αυτό-> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2360670 (κατέβασε και το uninstall αρχείο αν θες να το βγάλεις). Προσωπικά παρατήρησα διαφορά σε μπαταρία και απόδοση. Ελπίζω να βοήθησα...:up:

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα τα δοκιμασω

 

 

 

 

 

Λοιπον φιλε μου την εβαλα και παει καπως καλυτερα αλλα οχι οπως το περιμενα βεβαια. Ειχα μαθει αλλιως και τωρα ολα μου φταινε

στο S3 ειχα KITKAT και πεταγε και παλι ηθελα κι αλλο. Τωρα στο καβουκι μου. χαχαχαχαχχα.

ΑΑ και κατι αλλο - τις μοντες στο link που μου εδωσες προσπαθησα να βαλω της cm αλλα την απορριψε το recovery. Χρησιμοποιω του Philz. Θα δοκιμασω χειροκινητα.

Ευχαριστω πολυ παντως για ολα.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα τα δοκιμασω

 

 

 

 

 

Λοιπον φιλε μου την εβαλα και παει καπως καλυτερα αλλα οχι οπως το περιμενα βεβαια. Ειχα μαθει αλλιως και τωρα ολα μου φταινε

στο S3 ειχα KITKAT και πεταγε και παλι ηθελα κι αλλο. Τωρα στο καβουκι μου. χαχαχαχαχχα.

ΑΑ και κατι αλλο - τις μοντες στο link που μου εδωσες προσπαθησα να βαλω της cm αλλα την απορριψε το recovery. Χρησιμοποιω του Philz. Θα δοκιμασω χειροκινητα.

Ευχαριστω πολυ παντως για ολα.

 

Κι εγώ αυτή χρησιμοποιώ. Κάπου κάτω από την επιλογή των update έχει μια επιλογή που λέει κάτι για old binary. Τικάρισέ το και ξανά κάνε το install, θα στο κάνει. Το προτείνω το mod, έχει σημαντική διαφορά, αξίζει να το δοκιμάσεις. Βέβαια ότι και να κάνουμε άλλο S3 άλλο L7!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια custom rom, σχετικά σταθερή, που να υποστηρίζει οπωσδήποτε ραδιόφωνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια custom rom, σχετικά σταθερή, που να υποστηρίζει οπωσδήποτε ραδιόφωνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καμία custom δεν υποστηρίζει ράδιο και ούτε πρόκειται μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pkatsaras σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο που μου προέκυψε μετά

την εγκατάσταση της http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2521239 με τα gapps

http://d-h.st/Pep που πρότεινες σε παλαιότερη απάντηση σου.

Όλα εγκαταστάθηκαν σωστά και λειτουργούν πλην της δυνατότητας μετακίνησης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης.

Σημειωτέον οτι έχω χρησιμοποιήσει δυο apps το oneclick2sd και το app2sd χωρίς αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ή πρέπει να επανεγκαταστήσω την ίδια ή κάποια άλλη rom;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pkatsaras σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο που μου προέκυψε μετά

την εγκατάσταση της http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2521239 με τα gapps

http://d-h.st/Pep που πρότεινες σε παλαιότερη απάντηση σου.

Όλα εγκαταστάθηκαν σωστά και λειτουργούν πλην της δυνατότητας μετακίνησης εφαρμογών στην κάρτα μνήμης.

Σημειωτέον οτι έχω χρησιμοποιήσει δυο apps το oneclick2sd και το app2sd χωρίς αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ή πρέπει να επανεγκαταστήσω την ίδια ή κάποια άλλη rom;

 

Δεν χρησιμοποιώ καθόλου τέτοιες εφαρμογές καθώς τις έχω όλες στη μνήμη του τηλεφώνου. Υπάρχει νομίζω θέμα σε αυτό. Δε ξέρω αν γίνεται να τις μεταφέρεις. Ψάξε αν θες στο xda στο θέμα για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται. Ο φίλος lokopol από το xda μου έστειλε ένα link από μια CM11 του developer imer. H ROM ανανεώνεται κάθε βδομάδα KAI έχει OTA updater! Για όσους δεν γνωρίζουν, αναβάθμιση απευθείας μέσα από την συσκευή. Την κατεβάζεται από εδώ-> http://www.096.net.ua/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=95 και την φλασάρετε μέσω CWM και κάνετε και το update μετά που θα σας βγάλει από μέσα. Εγώ παρότι είχα CM11 παρ' όλ' αυτά έκανα καθαρό install και όχι upgrade. Όσοι πιστοί, δοκιμάζουν! Γενικές εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής. Πιο ελαφριά, πιο γρήγορη από του cr3pt που νομίζω ότι πια στρέφεται στην Paranoid Android. Επίσης, πολύ καλή αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται. Ο φίλος lokopol από το xda μου έστειλε ένα link από μια CM11 του developer imer. H ROM ανανεώνεται κάθε βδομάδα KAI έχει OTA updater! Για όσους δεν γνωρίζουν, αναβάθμιση απευθείας μέσα από την συσκευή. Την κατεβάζεται από εδώ-> http://www.096.net.ua/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=95 και την φλασάρετε μέσω CWM και κάνετε και το update μετά που θα σας βγάλει από μέσα. Εγώ παρότι είχα CM11 παρ' όλ' αυτά έκανα καθαρό install και όχι upgrade. Όσοι πιστοί, δοκιμάζουν! Γενικές εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής. Πιο ελαφριά, πιο γρήγορη από του cr3pt που νομίζω ότι πια στρέφεται στην Paranoid Android. Επίσης, πολύ καλή αυτονομία.

 

Καλησπερα φιλε μου. Αυτη η ρομ που προτεινεις εχει το bug στην αρχικη οθονη στο sim pin που περιμενεις να σβησει και να ανοιξει;

Απο gapps?

Αν ειναι ευκολο και το link για να δουμε τι περιεχει;

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολύ καλη Ρομ. Ίσως η καλύτερη που έχω βάλει.

Μια ερώτηση. Εχεις δοκιμάσει τον κερνελ του crypt που υποστηρίζει overclock εάν δουλεύει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολύ καλη Ρομ. Ίσως η καλύτερη που έχω βάλει.

Μια ερώτηση. Εχεις δοκιμάσει τον κερνελ του crypt που υποστηρίζει overclock εάν δουλεύει καλά;

 

Όχι δε δοκίμασα τον kernel του crept γιατί ίσως η ταχύτητά της να οφείλεται και στο ότι δεν είναι overclock. To link δεν δίνει πολλές πληροφορίες για την ROM και είναι ουκρανικό. Αν θες ρίξε μια ματιά κι εσύ... -> http://www.096.net.ua/

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οντως Ουκρανικη ειναι η Ρομ αλλά τα σπάει. Οτι καλυτερο ως τώρα. Έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορα απο οποιαδήποτε αλλη. Να σαι καλα που την προτεινες.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια εβδομάδα είχα ταλαιπωρηθεί με ένα LG P700 ενός φίλου μου για να του περάσω μια custom rom ώστε

να δουλεύει στοιχειωδώς γρήγορα. Eίχα δοκιμάσει 4-5 rom και όλες παρουσίαζαν προβλήματα.

Όταν ήμουνα έτοιμος να εγκαταλείψω την προσπάθεια διάβασα για την rom που πρότεινε ο Pkatsaras και την πέρασα σαν ύστατη ελπίδα.

Αμέσως φάνηκε η διαφορά και οι εντυπώσεις ήτανε άριστες για μια μέρα που κράτησα το κινητό γιατί μετά το επέστρεψα. Πάντως μέχρι σήμερα δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα. Μπράβο στον pkatsara και απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται. Ο φίλος lokopol από το xda μου έστειλε ένα link από μια CM11 του developer imer. H ROM ανανεώνεται κάθε βδομάδα KAI έχει OTA updater! Για όσους δεν γνωρίζουν, αναβάθμιση απευθείας μέσα από την συσκευή. Την κατεβάζεται από εδώ-> http://www.096.net.ua/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=95 και την φλασάρετε μέσω CWM και κάνετε και το update μετά που θα σας βγάλει από μέσα. Εγώ παρότι είχα CM11 παρ' όλ' αυτά έκανα καθαρό install και όχι upgrade. Όσοι πιστοί, δοκιμάζουν! Γενικές εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής. Πιο ελαφριά, πιο γρήγορη από του cr3pt που νομίζω ότι πια στρέφεται στην Paranoid Android. Επίσης, πολύ καλή αυτονομία.

 

 

Γεια χαρα αδερφε,την περασα στο κινητο ενος φιλου και οντως εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με την official CM 10 nightly που του ειχα βαλει πολυ παλιοτερα.Εχω ενα θεματακι ομως με το wi-fi .Δεν μπορω να συνδεθω σε κανενα δικτυο που εχει WPA encryption σκετο(τεσταρα 2-3 διαφορετικα), ενω απεναντιας συνδεεται κανονικα σε οσα εχουν WPA-PSK , WPA2-PSK , WEP .Επειδη η συσκευη δε μου ανηκει ,ειναι γνωστο προβλημα αυτο, υπαρχει καποια λυση;Ευχαριστω για το link ;)

Edited by lef7er1s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...