Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Να κάνω hide widgets φίλε μου. Όπως κάνεις και hide apps στο drawer μέσα από το launcher γενικά. Ο apex τα έκανε και τα δύο. Ο nova δεν ξέρω!

Κάτι δεν ξεκαθαρίζει καλά εδώ, το widget είναι ένα "κομμάτι" μιας εφαρμογής, σαν "γρήγορη και βασική προβολή" μιας εφαρμογής να το θέσω; Ή που θες να φαίνεται μόνιμα δηλαδή (για γρήγορη πρόσβαση και προβολή στα βασικά μιας εφαρμογής που υπάρχει ήδη εγκατεστημένη στη συσκευή) ή που δεν το χρειάζεσαι τόσο συχνά οπότε δεν υπάρχει και λόγος να βάλεις αυτό το widget στην επιφάνεια εργασίας σου.. εκτός βέβαια κι αν λέγοντας "widget" εννοείς το εικονίδιο μιας εφαρμογής που έβαλες σαν συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας για να το βρίσκεις πιο γρήγορα χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις συνέχεια στο drawer, άλλο αυτό.

Στην περίπτωση αυτή πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα gestures του nova, βάζεις δηλαδή μια εφαρμογή να ανοίξει με κάποιες κινήσεις του/των δαχτύλων σου στην επιφάνεια εργασίας (πχ διπλό κλικ, σύρσιμο δυο δαχτύλων προς τα πάνω κλπ) χωρίς φυσικά να φαίνεται το εικονίδιο της εφαρμογής στην επιφάνεια. Αρκεί δηλαδή η ενέργεια των δαχτύλων που θα επιλέξεις για να ανοίξεις την εκάστοτε εφαρμογή. Αυτά όμως δεν λέγονται "widgets", "συντομεύσεις εφαρμογών" θα τα έλεγα εγώ. Και δυστυχώς ( ; ) απαιτούν την αγορά του nova prime για δουλέψουν στον συγκεκριμένο launcher.

 

Αν κατάλαβα σωστά βέβαια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα επέμβω επειδή τον έχω καταλάβει....

Θέλει προφανώς να κρύψει κάποια από τα widgets (και όχι όλη την "καρτέλα") που βρίσκονται μέσα στο app drawer ....

Όπως έχεις δηλαδή μέσα στον nova όλες τις εφαρμογές άμα συνεχίσεις να scrollαρεις προς τα δεξιά πας στα widgets.

Ε θέλει να μην φαίνονται όλα εκεί μέσα...κρύβοντας κάποια.

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα επέμβω επειδή τον έχω καταλάβει....

Θέλει προφανώς να κρύψει κάποια από τα widgets (και όχι όλη την "καρτέλα") που βρίσκονται μέσα στο app drawer ....

Όπως έχεις δηλαδή μέσα στον nova όλες τις εφαρμογές άμα συνεχίσεις να scrollαρεις προς τα δεξιά πας στα widgets.

Ε θέλει να μην φαίνονται όλα εκεί μέσα...κρύβοντας κάποια.

 

Ακριβώς αυτό! Νομίζω δε γίνεται στον Nova!! Ρε Μάκη νομίζω αυτό είπα...:)

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μάκη νομίζω αυτό είπα...:)

 

Νόμιζα ότι μιλούσες για την επιφάνεια εργασίας κι όχι για το συρτάρι εφαρμογών, το ίδιο υποθέτω ότι κατάλαβε κι ο Σοφός.. όλα οκ, ξεκαθάρισε το τοπίο.! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρύψεις τελείως τα widgets και ότι θες να το βάζεις με παρατεταμένο πάτημα στο desktop.
Link to comment
Share on other sites

O TSF Shell δεν παίρνει Widgets που δεν είναι του TSF; έχω καταλάβει καλά; :blink:

Κανονικά τα παίρνει. Απλά θα πας στην προσθήκη widgets και θα σου έχει 2 επιλογές.

 

Tsf widgets και σκέτο widgets. Πατάς τη δεύτερη επιλογή και κάνεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

O TSF Shell δεν παίρνει Widgets που δεν είναι του TSF; έχω καταλάβει καλά; :blink:

Παίρνει κανονικά απλά με το Update στη lolipop του S5 μου πχ έχει θέμα το οποίο γνωρίζει ο Developer.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρύψεις τελείως τα widgets και ότι θες να το βάζεις με παρατεταμένο πάτημα στο desktop.

Αυτό ακριβώς.

Μπορείς να τα αφαιρέσεις τελείως από το app drawer με τις νέες ρυθμίσεις που έχει ο Nova. Μ' αυτόν τον τρόπο η εμφάνιση είναι όπως και στον Google Now launcher που χρησιμοποιούν τα Nexus, όπου στην Lollipop βλέπεις μόνο τις εφαρμογές σου.

Να αφαιρέσεις όμως μόνο κάποια από αυτά, δεν γίνεται.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα παίρνει. Απλά θα πας στην προσθήκη widgets και θα σου έχει 2 επιλογές.

 

Tsf widgets και σκέτο widgets. Πατάς τη δεύτερη επιλογή και κάνεις ότι θες.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

Μπορείς να τα αφαιρέσεις τελείως από το app drawer με τις νέες ρυθμίσεις που έχει ο Nova. Μ' αυτόν τον τρόπο η εμφάνιση είναι όπως και στον Google Now launcher που χρησιμοποιούν τα Nexus, όπου στην Lollipop βλέπεις μόνο τις εφαρμογές σου.

Να αφαιρέσεις όμως μόνο κάποια από αυτά, δεν γίνεται.

 

Αν από τις επιλογές του Nova σβήσεις απ' το app drawer τις καρτέλες με τα widgets, υπάρχει τρόπος, αν θελήσεις, να τις επαναφέρεις;; ή άπαξ και τις αφαιρέσεις τέρμα, και μετά μόνο από το desktop εισαγωγή widget;;

Link to comment
Share on other sites

Αν από τις επιλογές του Nova σβήσεις απ' το app drawer τις καρτέλες με τα widgets, υπάρχει τρόπος, αν θελήσεις, να τις επαναφέρεις;; ή άπαξ και τις αφαιρέσεις τέρμα, και μετά μόνο από το desktop εισαγωγή widget;;

Ναι, φυσικά και μπορείς.

Πηγαίνεις Nova Settings -> Drawer -> Drawer Groups -> πατάς επάνω δεξιά το + και στη μέση όπου σου έχει ένα drop down list επιλέγεις Widgets.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και μπορείς.

Πηγαίνεις Nova Settings -> Drawer -> Drawer Groups -> πατάς επάνω δεξιά το + και στη μέση όπου σου έχει ένα drop down list επιλέγεις Widgets.

Σωστός!

Επιτέλους "καθάρισε" το app drawer... :D

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρασα Apex launcher σε tablet και παρατήρησα κάτι όσον αφορά τα widgets που με ενοχλεί αρκετά. Στην αλλαγή από landscape σε portrait mode τα widgets παραμορφώνονται. Ένα widget που σε landscape mode είναι τετράγωνο, με το που το γυρνάω σε portrait γίνεται μακρόστενο.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "κλειδώσω" το μέγεθός τους; Το ιδανικό θα ήταν μάλλον να μπορούσα να θέσω χειροκίνητα διαφορετικό layout των εικονιδίων και των widgets για τα δύο διαφορετικά modes.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Επιτέλους "καθάρισε" το app drawer... :D

Ευχαριστώ!

Μπορείς να ξεχωρίσεις το app dr και με ξεχωριστές καρτέλες για εφαρμογές και widgets.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μηνα με Z launcher, χρηση με το ενα χερι και tasks σε δευτερολεπτα.

οταν σε μαθει ειναι οτι καλυτερο,το προτεινω

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για το πως να στήσεις από την αρχή τον NOVA launcher;;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για το πως να στήσεις από την αρχή τον NOVA launcher;;

Τι θες να μαθεις ακριβως?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά από την αρχή (νέος στο Android).

πχ τι είναι το συρτάρι, τι είναι φάκελος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά από την αρχή (νέος στο Android).

πχ τι είναι το συρτάρι, τι είναι φάκελος κλπ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ, αλλά μιλάω συγκεκριμένα για τον NOVA launcher...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αλλά μιλάω συγκεκριμένα για τον NOVA launcher...

Για όλους ισχύει το ίδιο. Αν θες να διακοσμήσεις την home screen δες κάνα βίντεο ή πάνε στο XDA.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...