Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Απλά όπως είσαι στην επιφάνεια εργασίας θα σύρεις την μία εφαρμογή πάνω στην άλλη και έτσι θα δημιουργηθεί φάκελος.

 

Ως επιφανεια εργασίας δεν εννοω την αρχική οθόνη, αλλά την πισω επιφανεια με το συνολο των εφαρμογών..Εκει θελω να έχω σε φακελους τις εφαρμογες...

Οταν δοκιμαζω να κανω αυτο που λες, μου πεταει την εφαρμογη στην αρχική οθονη...:(

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ως επιφανεια εργασίας δεν εννοω την αρχική οθόνη, αλλά την πισω επιφανεια με το συνολο των εφαρμογών..Εκει θελω να έχω σε φακελους τις εφαρμογες...

Οταν δοκιμαζω να κανω αυτο που λες, μου πεταει την εφαρμογη στην αρχική οθονη...:(

Α κατάλαβα! Αυτό είναι για κάποιο λόγο πολύ περίπλοκο στον νόβα.

Θα πας στις ρυθμίσεις του launcher θα επιλέξεις drawer και μετά drawer groups. Εκεί επιλέγεις το tab με όνομα "Folder" και στο συν που έχει πάνω δεξιά δημιουργείς τους φακέλους. Αφού λοιπόν δημιουργήσεις τον φάκελο, μόλις εμφανιστεί στη λίστα τον επιλέγεις και εκεί έχει την λίστα με όλες σου τις εφαρμογές όπου επιλέγεις ποιες θα βάλεις μέσα. Μόλις φτιάξεις τους φακέλους που θες μετά ευτυχώς είναι πιο εύκολο να τους διαχειριστείς αφού γίνεται μέσα από τον app drawer.

http://i61.tinypic.com/33likio.png http://i62.tinypic.com/v7r28m.png http://i60.tinypic.com/5mxu21.png http://i58.tinypic.com/1jor2h.png

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να αφήσω τον Nova για τα μάτια του Dodol, μέχρι στιγμής μου φαίνεται πολύ πολύ καλός, για να δούμε παρακάτω..:)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδες... Ας με βοηθησει καποιος...εχω το Honor2, και εβαλα launcher nova το free ομως..και ρωταω... τι ακριβως ειναι οι launchers? τι κανουν και γιατι ειναι καλο να βαζουμε? σορρυ, αλλα ειμαι ασχετος με ολα αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να αφήσω τον Nova για τα μάτια του Dodol, μέχρι στιγμής μου φαίνεται πολύ πολύ καλός, για να δούμε παρακάτω..:)

 

Εμενα μου αρεσε ο dodol αλλα ειναι σχεδον ιδια κινεζια με τον Go launcher και μου τη σπαει λιγο αυτο! Παρολα αυτα ειναι οντως καλος

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς στην σπάει στον dodol φίλε; ρωτάω γιατί τον έχω κάνα μήνα και μπορώ να πω ότι είναι σούπερ.ειδικά για free.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδες... Ας με βοηθησει καποιος...εχω το Honor2, και εβαλα launcher nova το free ομως..και ρωταω... τι ακριβως ειναι οι launchers? τι κανουν και γιατι ειναι καλο να βαζουμε? σορρυ, αλλα ειμαι ασχετος με ολα αυτα!

 

Συνήθως σε κινητά ειδικά με πιο αδύναμα specs κάνουν πιο smooth το σκρολάρισμα, μπορείς να βάλεις διάφορα themes και εικονίδια αλλάζοντας τα stock, μπορείς να έχεις διάφορα widgets και λειτουργίες διαφορετικές από τον stock launcher και γενικότερα μπορείς να παραμετροποιείς όπως εσύ θες το κινητό σου. Αυτά είναι μερικά απλά πράγματα που μπορείς να κάνεις.

 

Τον launcher όμως μπορείς να τον συνδυάσεις και με διάφορες άλλες εφαρμογές του Play Store και να φτάσεις να δημιουργείς αριστουργήματα που μόνο η φαντασία σου μπορεί να περιορίσει. Εδώ μπορείς να δεις ιδέες: http://mycolorscreen.com/explore/

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα! Αυτό είναι για κάποιο λόγο πολύ περίπλοκο στον νόβα.

Θα πας στις ρυθμίσεις του launcher θα επιλέξεις drawer και μετά drawer groups. Εκεί επιλέγεις το tab με όνομα "Folder" και στο συν που έχει πάνω δεξιά δημιουργείς τους φακέλους. Αφού λοιπόν δημιουργήσεις τον φάκελο, μόλις εμφανιστεί στη λίστα τον επιλέγεις και εκεί έχει την λίστα με όλες σου τις εφαρμογές όπου επιλέγεις ποιες θα βάλεις μέσα. Μόλις φτιάξεις τους φακέλους που θες μετά ευτυχώς είναι πιο εύκολο να τους διαχειριστείς αφού γίνεται μέσα από τον app drawer.

http://i61.tinypic.com/33likio.png http://i62.tinypic.com/v7r28m.png http://i60.tinypic.com/5mxu21.png http://i58.tinypic.com/1jor2h.png

 

Δυστυχως επιχειρωντας να ακολουθησω τις οδηγιες σου, εχω την εντυπωση οτι προϋποθετει να κατεβασω την Prime εκδοση...

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο πολλές δοκιμες σε διαφορους launchers και δεδομενου οτι εχω ICS με 512 RAM (πολυ βασικο να αναφερουμε και τις δυνατοτητες του κινητού μας!!, ωστε να επιτυγχάνεται καλυτερη κριση..) εχω καταληξει αβιαστα στους Smart & Nova...Ειναι και οι δυο αμεσοι, χωρις κανενα κολλημα ως τωρα...Βασικο εχω βαλει τον Smart, ο οποιος με την ομαδοποιηση της slidebar ειναι πραγματικά πολυ βολικός!!

 

Απορω γιατι δεν συμμετεχει στο poll.....

 

Ποια η γνωμη σας για τον Smart??? Τον εχει βάλει κανεις άλλος??

Τελος, πως μπορω να δω ποση RAM τρωει καθε launcher στις ρυθμισεις???

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τελος, πως μπορω να δω ποση RAM τρωει καθε launcher στις ρυθμισεις???

 

πηγαινε ρυθμισεις->εφαρμογες-> εκτελειται

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο πολλές δοκιμες σε διαφορους launchers και δεδομενου οτι εχω ICS με 512 RAM (πολυ βασικο να αναφερουμε και τις δυνατοτητες του κινητού μας!!, ωστε να επιτυγχάνεται καλυτερη κριση..) εχω καταληξει αβιαστα στους Smart & Nova...Ειναι και οι δυο αμεσοι, χωρις κανενα κολλημα ως τωρα...Βασικο εχω βαλει τον Smart, ο οποιος με την ομαδοποιηση της slidebar ειναι πραγματικά πολυ βολικός!!

 

Απορω γιατι δεν συμμετεχει στο poll.....

 

Ποια η γνωμη σας για τον Smart??? Τον εχει βάλει κανεις άλλος??

Τελος, πως μπορω να δω ποση RAM τρωει καθε launcher στις ρυθμισεις???

 

Δοκιμασα κι εγω διαφορους, και κατεληξα αβιαστα στον smart! Νομιζω οτι δεν προκειται να αλλαξω παλι. Ειναι ακριβως οτι θελω. Δεν ξερω ομως αν μπορω να βαλω widgets (πχ καιρο) στην αρχικη οθονη.

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως επιχειρωντας να ακολουθησω τις οδηγιες σου, εχω την εντυπωση οτι προϋποθετει να κατεβασω την Prime εκδοση...

Μάλλον έχεις δίκιο, φακέλους πρέπει να έχει μόνο στον prime, απλά επειδή τον έχω, απο συνήθεια, δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να μην παρέχεται αυτή η δυνατότητα στον free.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τον dodol launcher.Πατωντας στις κατω δεξια στις επιλογες και μετα στο screens,θελω να προσθεσω σε μια σελιδα ημερολογιο ως widget,απλα να ειναι ανοιχτο ηδη με την κινηση του χεριου μου απο την κεντρικη σελιδα και να μην χρειαζεται να κανω εγω κατι(π.χ να παταω για να ανοιξει το ημερολογιο).Εχετε να προτεινετε καποιο σχετικο widget?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα κι εγω διαφορους, και κατεληξα αβιαστα στον smart! Νομιζω οτι δεν προκειται να αλλαξω παλι. Ειναι ακριβως οτι θελω. Δεν ξερω ομως αν μπορω να βαλω widgets (πχ καιρο) στην αρχικη οθονη.

 

Πατας παρατεταμένα στο πανω μέρος της οθονης (οπου ενδεχομενως υπαρχει αλλο widget) και στο μενου που θα σου βγαλει επιλεγεις "Αντικατασταση με..".Εκει επιλεγεις την επιθυμητη εφαρμογη ή widget..

 

Εγω έχω βάλει το ψηφιακο ρολοι με ημερομηνία, το οποιο πατωντας στιγμιαια σε βαζει κα στο ξυπνητηρι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση και απο μένα...Ενω έχω εγκαταστησει Smart και Nova...κομη και οταν τους έχω προεπιλεξει ως μονιμους launchers, οταν επιχειρώ να εκκινησω το κινητο από κλειστη λειτουργία, ξεκιναει παντα ο lenovo Launcher...Δεν υποτίθεται οτι πρεπει να ξεκιναει η λειτουργία με τον εκαστοτε προεπιλεγμένο???

 

Κατι αναλογο ισχυει και με το πληκτρολόγιο (ενώ εχω προεπιλεξει τον εξυπηρετικότατο Handscend, επιμενει να ξεκινα κατα την επανεκκινηση με τον Go Keyboard)...

 

Υπαρχει μονιμη λύση στα ανωτέρω??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιησει διαφορους launchers ως τωρα(espier,dodol,buzz,ex go κ.α) αλλα ολοι λιγο-πολυ παρατηρω οτι καταναλωνουν παραπανω απο το αναμενομενο μπαταρια,ειδικα οι buzz και ex go.Kαποιος που να εχει καλα χαρακτηριστικα και να μην καταναλωνει τοση μπαταρια και ram υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιησει διαφορους launchers ως τωρα(espier,dodol,buzz,ex go κ.α) αλλα ολοι λιγο-πολυ παρατηρω οτι καταναλωνουν παραπανω απο το αναμενομενο μπαταρια,ειδικα οι buzz και ex go.Kαποιος που να εχει καλα χαρακτηριστικα και να μην καταναλωνει τοση μπαταρια και ram υπαρχει?

 

Nova launcher

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εχω το alcatel one touch x6030 με λογισμικο 4.1.1 και πηρα χθες το nova launcher prime. Το θεμα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω σαν τα πετσαρια φωτογραφια απο την συλλογη μου και επιλεγω την περιοχη της φωτογραφιας μου βγαζει το μηνυμα "αδυναμια αποθηκευσης της περικομμενης εικονας" και μου την τοποθετει σε φουλ ζουμ...το εχει και κανενας αλλος αυτο το προβλημα; ξερει κανεις πως διορθωνεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εχω επιλέξει ως Launcher τον Νοva, ωστόσο όταν κανω επανεκκίνηση στο κινητο (το κλεινω την νυχτα), ξεκινά παντα με τον Lenovo Launcher..Σημειώστε ότι έχω ηδη προεπιλέξει ως "μονιμο" τον Nova....

 

Οταν μπαινω στην εφαρμογη του Lenovo Launcher, η επιλογή "Εκκαθαριση προεπιλογών" είναι αχνή και δεν μπορώ να την επιλέξω, ομοίως και ston Nova...

 

Κατι αναλογο συμβαινει και με το πληκτρολόγιο, όπου αντι με το προεπιλεγμένο Touchpal, ξεκινά με το Go Keyboard...

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

@estiakos

Κάνε "Disable" τον Lenovo Launcher, αν δεν έχει επιλογή για Disable θα πρέπει να είσαι root και με εφαρμογή να κάνεις "πάγωμα" με την εφαρμογή Link2SD

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ..θα το επιχειρήσω συντομα, μολις επιστρεψω σπίτι, γιατι το κινητο το εχω κλειστο...
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχω το alcatel one touch x6030 με λογισμικο 4.1.1 και πηρα χθες το nova launcher prime. Το θεμα μου ειναι οτι οταν παω να βαλω σαν τα πετσαρια φωτογραφια απο την συλλογη μου και επιλεγω την περιοχη της φωτογραφιας μου βγαζει το μηνυμα "αδυναμια αποθηκευσης της περικομμενης εικονας" και μου την τοποθετει σε φουλ ζουμ...το εχει και κανενας αλλος αυτο το προβλημα; ξερει κανεις πως διορθωνεται;

 

κανενας αλλος δν εχει τετοιο προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

κανενας αλλος δν εχει τετοιο προβλημα??

 

Δοκίμασε με κάποιο άλλο gallery app ( QuickPic)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Dodol launcher και θα τον κρατησω λιγο γιατι φαινεται πολυ καλος!

 

Το μονο κακο μεχρι στιγμης ειναι οτι δεν εχει transparent navigation buttons!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...