Jump to content

hp recovery discs


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Μετά από ένα ατυχές συμβάν (ιο) το HP laptop μου χρειάζεται format και επανεγκατάσταση των Windows 7.

Το cd του λειτουργικού δεν δόθηκε με την αγορά και το recovery partition του λαπτοπ δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά, όπως με ενημέρωσαν σε τηλεφωνική επικοινωνία οι τεχνικοί της HP, γιατί είχα χωρίσει τον δίσκο σε 2 μέρη.

Μόνη λύση μου δίνουν την παραγγελία των δίσκων επαναφοράς από την HP η οποία είναι απίστευτα χρονοβόρα. Έχει κανείς καμιά φαεινή ιδέα να παρακάμψουμε τη γραφειοκρατία;

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις τα Windows 7 τα παιρνας και για κλειδακι βαζεις το δικο σου! Drivers και τα σχετικα τα κατεβαζεις απο το site της HP!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το τεχνικό τμήμα της hp μου είπε όταν τους ρώτησα πως δεν θα αναγνωρίσει το serial number των windows γιατί λέει το λειτουργικό για laptops είναι εντελώς διαφορετικό...

Τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το τεχνικό τμήμα της hp μου είπε όταν τους ρώτησα πως δεν θα αναγνωρίσει το serial number των windows γιατί λέει το λειτουργικό για laptops είναι εντελώς διαφορετικό...

Τρέχα γύρευε...

 

Huh? :rolleyes::blink:

 

Καλα πες τους να "παρουν τηλεφωνο", περνα τα windows κανονικα με αλλο cd και βαλε το κλειδακι σου και εισαι ετοιμος!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

στο κατω μερος του λαπτοπ δεν αναγραφεται το κλειδί των 7;

αν ναι, βρες καπου στο νετ τα windows, κατεβασε τα, κανε εγκατασταση και βαλε τ κλειδι που εχεις. δε χρειαζεται να πληρωσεις κατι

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο θα κάνω γιατί πέραν του ότι η infoquest ζητάει αφμ διευθύνσεις και ονόματα (μόνο κιλά που δεν ρωτάνε) όλη διαδικασία το βλέπω να παίρνει καμιά βδομάδα και το λιγότερο 60 ευρώ.

60 ευρώ για κάτι που έχω ήδη πληρώσει και στη τελική είναι λάθος της HP

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε μια clean εκδοση των windows απο καποιο γνωστο torrent site,ιδια με αυτη που αναγραφεται κατω απο το λαπτοπ,περνα και το κλειδακι και εισαι νομιμοτατος.

τι ιστοριες σου λενε οι αχρηστοι..

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν υπαρχει αυτο σημερα...

αφου τα εκανα ολα τωρα δεν κατεβαινουν οι drivers του laptop απο το site της hp... θα παρω αυριο και θα τους βρισω!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το Driver Genius.

εαν το θελεις για πιο σκλυροπυρηνικη κατασταση το εργαλειο κατεβασε manual τους πιο σημαντικους οδηγους,γιατι μπορει να σκαλωσει.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι οι νεοτεροι drivers ειναι και οι καλυτεροι για τον υπολογιστη σου.

Ειδικα σε θεμα καρτας γραφικων ΜΑΚΡΙΑ απο αυτο το προγραμμα,2 φορες κατεβασα οδηγους και εκλανε το μηχανημα.

Αλλα για βασικα πραματα ειναι οκ το προγραμμα.

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

τους κατεβάζω από το ελληνικό site τελικά

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?os=4063&lc=el&cc=gr&dlc=el&sw_lang=&product=5206840#N1271

βέβαια έχω αρχίσει να ανησυχώ διότι το μηχάνημα έχει ζεσταθεί τόσο που χρησιμοποιείται άνετα και σαν τοστιέρα...

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά τους φίλους που βοήθησαν με τα σχόλια τους την αποφυγή της ταλαιπωρίας που πρότεινε η hp.

Προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έβγαλες άκρη αλλά μία από τις πρώτες δουλειές που κάνουμε όταν αγοράζουμε φορητό υπολογιστή είναι να δημιουργήσουμε τα recovery discs. Αν έπεσες σε άσχετο πωλητή και δεν σ' ενημέρωσε είναι κρίμα.

Από την άλλη καλό είναι να διαβάζεις και τις οδηγίες του κατασκευαστή.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι επισης ο δισκος ερχεται ηδη με δυο παρτιτιον. Ενα ονομαζεται local disk και το αλλο recovery. Αν εσυ χωρισεις το "local disk c:" σε 2-3 η ακομα και 475 partition, ενα για καθε giga δηλαδη, ΔΕΝ επηρρεαζεται το recovery, μπορεις να κανεις boot κανονικα στο recovery οποτε θελεις. Το εχω κανει, γιατι το λαπτοπ μου (sony vaio) ηρθε με τα windows 7, μεταπηδησα στα 8 χωριζοντας τον δισκο στα δυο κι οποτε θελω τρεχω το recovery και γυρναω στα 7! Ολα αυτα καθιστανται ακυρα αν εχεις κανει format ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον δισκο μονο πραγμα δυσκολο γιατι το recovery ειναι συνηθως κρυφο.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...