Jump to content

Amoi N821


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολύ αναζήτηση συσκευής κατέληξα στην Amoi N821 http://www.minideal.net/amoi-n821-smart-phone-4-5-ips-mtk6577-wcdma-3g-dual-core-1ghz-with-8-0mp-camera-orange.html

Δεν ξέρω εαν την έχεις πάρει κανείς άλλος για να μου πει εντυπώσεις. Εχθές την παρήγγειλα και σήμερα μου στείλανε το tracking number , με σινγκαπουρ ποστ επέλεξα να γίνει η αποστολή. Υπολογίζω σε 15-20 μέρες να φτάσει και μετά θα το παρουσιάσω.

Το τηλέφωνο έρχεται με ρουτ και google play ,επίσης απ΄ότι φαίνεται και στις φωτογραφίες έχει την ελληνική γλώσσα, τωρα εαν είναι καλή η μετάφραση ή όχι θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα πήγα και πήρα από το ταχυδρομείο το τηλέφωνο, εχθές έφτασε, στις 9 Μαρτίου το παρήγγειλα και σε 11 μέρες έφτασε Χαλκιδική. Η πρώτη εντύπωση είναι από την συσκευασία που το το είχαν οι κινέζοι είναι πολύ καλή ώστε να μην πάθει κάτι κατά την μεταφορά. Την συσκευή την είχαν μέσα σε τρία σακουλάκια με φούσκες και εξωτερικά με διπλό χαρτόνι τυλιγμένο με κολλητική ταινία.

Το η συσκευή είναι με ροοτ και έχει τα ελληνικά κανονικά όπως και το play store. Η κάμερα απ' ότι είδα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες(ειδικά σε σχέση με το αλκατελ 991 που έχω). Το μενου του είναι ταχύτατο και η οθόνη εξαιρετική για περιήγηση στο ίντερνετ.

Έχει πάνω την 4.0.4 έκδοση με έκδοση κερνελ 3.0.13

Σαν κατασκευή μου φαίνεται αρκετά καλή, δεν έχω και μεγάλη εμπειρία για να πω κάτι περισσότερο.

Αυτά από μια πρώτη ματιά που έριξα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και πήρα από το ταχυδρομείο το τηλέφωνο, εχθές έφτασε, στις 9 Μαρτίου το παρήγγειλα και σε 11 μέρες έφτασε Χαλκιδική. Η πρώτη εντύπωση είναι από την συσκευασία που το το είχαν οι κινέζοι είναι πολύ καλή ώστε να μην πάθει κάτι κατά την μεταφορά. Την συσκευή την είχαν μέσα σε τρία σακουλάκια με φούσκες και εξωτερικά με διπλό χαρτόνι τυλιγμένο με κολλητική ταινία.

Το η συσκευή είναι με ροοτ και έχει τα ελληνικά κανονικά όπως και το play store. Η κάμερα απ' ότι είδα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες(ειδικά σε σχέση με το αλκατελ 991 που έχω). Το μενου του είναι ταχύτατο και η οθόνη εξαιρετική για περιήγηση στο ίντερνετ.

Έχει πάνω την 4.0.4 έκδοση με έκδοση κερνελ 3.0.13

Σαν κατασκευή μου φαίνεται αρκετά καλή, δεν έχω και μεγάλη εμπειρία για να πω κάτι περισσότερο.

Αυτά από μια πρώτη ματιά που έριξα.

 

Εχω διαβασει καλες κριτικες,ειχα σκεφτει να το παρω αλλα δεν το εκανα γιατι ενω για το τηλεφωνο λενε πολυ καλα λογια δεν κανουν το ιδιο για τα αξεσουαρ και τον φορτιστη,δες πως σου παει και μας λες..

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με την παρουσίαση το amoi N821 μετά από αρκετές ώρες σκάλισμα δεν έχω παρατηρήσει να κολλήσει για κάποιο λόγο, κατέβασα εφαρμογές από το πλέι , εγκατάσταση απεγκατάσταση μια χαρ'α και πολύ γρήγορα.

Πέρασα το τιτάνιουμ μπακ απ και εκεόι βλέπω ότι η εσωτερική το μνήμη είναι η εξής :

rom 527 (205 ελεύθερα),

εσωτερική μνήμη 1.58 gb (1.26 ελέυθερα),

κάρτα sd (πρόκειται για εσωτερική κάρτα) 2gb ( 1.34 ελεύθερα)

εξωτερική κάρτα sd 2 gb ελεύθερα, πρόκειται για μια δική μου κάρτα.

Η οθόνη έχει πολύ καλό φωτισμό ακόμα και σε πολύ ήλιο έξω,

το wi-fi πάέι σφάιρα στο ιντέρνετ

δεύτερη κάρτα δεν δοκίμασα

δεν δοκίμασα το gps αναμένω χάρτη για να τον περάσω

η πρόσθια κάμερα λειτουργεί πολύ καλά σε βιντεοκλήσεις skype

 

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, εαν είναι πρόβλημα και όχι ρύθμιση, είναι ότι περνώντας τον τηλεφωνικό κατάλογο ότν κάποιος με καλεί δεν μου εμφανίζει το όνομα αλλά μόνο τον αριθμό. Εαν ξερει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω θα με βοηθο΄υσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω περιμενω να το παραλαβω.

Ειναι καλο σαν τηλεφωνο? Εννοω σαν συσκευη τηλεφωνου οσον αφορα τις κλησεις και την ποιοτητα τους ,γιατι με ολα αυτα που εχουν πανω ξεχναμε οτι το πηραμε για τηλεφωνο και χανουμε το προφανες. Ενας φιλος ειχε παρει ενα Mio, παλαιοτερο μοντελο βεβαια και του εκανε κατι τρελες, δηλαδη εσβηνε απο το πουθενα,ειχε προβληματα στη ληψη μηνυματων και κλησεων (μιλαμε για 2ετια και βαλε παλαιοτητα).

Αληθεια η καρτα των 2gb ειναι αρκετη?Εχω μια 4αρα και σκεφτομουν μην μου εμενε αμανατι!

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Edited by Yiakos
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, εαν είναι πρόβλημα και όχι ρύθμιση, είναι ότι περνώντας τον τηλεφωνικό κατάλογο ότν κάποιος με καλεί δεν μου εμφανίζει το όνομα αλλά μόνο τον αριθμό. Εαν ξερει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω θα με βοηθο΄υσε πολυ

 

Στο αρχειο με τις κλησεις πως φαινεται ?

Κανε την εξης δοκιμη καταχωρισε τον αριθμο με την μορφη +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ να δεις εαν λειτουργει, εαν ο καταλογος σου εχει τους αριθμους σε αυτη την μορφη αφαιρεσε το +30.

 

 

Αντωνης

Edited by atndam
Link to comment
Share on other sites

στο αρχείο φάινεται κανονικά, δηλαδη όπου υπάρχει το +30 φαίνεται στα υπόλοιπα κανονικά.

Αυτό θα κάνω για να δω τι ακριβώς γίνεται, ευχαριστώ

Edited by kte
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα το +30 αλλά πάλι τίποτα, θα δοκιμάσω μια επαφή μόνο με έναν αριθμό να δω τι γίνεται, αλλιώς θα μάθω όλα τα τηλέφωνα απο έξω για να ξέρω ποιος με καλεί :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα το +30 αλλά πάλι τίποτα, θα δοκιμάσω μια επαφή μόνο με έναν αριθμό να δω τι γίνεται, αλλιώς θα μάθω όλα τα τηλέφωνα απο έξω για να ξέρω ποιος με καλεί :wacko:

 

Ποια εταιρια έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια εταιρια έχεις ?

 

 

Έχω Wind, το μονο που δεν δοκίμασα είναι να μεταφερω τις επαφές με διαφορετικό τρόπο, είχα κάνει το εξής από το σύμπιαν έστειλα με bluetooth όλες τις επαφες στον ΄φακελο received files του τηλεφώνου , έπείτα από την εφαρμογή ΕΠΑΦΕΣ του κινητού αποθήκευση όλων, θα δοκιμάσω με άλλο εργαλείο. ¨

Link to comment
Share on other sites

Η wind στελνει την αναγνωριση σαν +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Εγω ειχα παρομοιο προβλημα γιατι η μια SIM ειναι της Wind και η αλλη SIM της Cosmote οπου στελνει την αναγνωριση 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Η wind στελνει την αναγνωριση σαν +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Εγω ειχα παρομοιο προβλημα γιατι η μια SIM ειναι της Wind και η αλλη SIM της Cosmote οπου στελνει την αναγνωριση 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

Το πρόβλημα το έλυσες με κάποιο τρόπο; Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα προσθέτοντας το πρόθεμα +30 σε έναν αριθμό και μετά από κλήση εμφανίστηκε το τηλ. μαζί με το όνομα. θα το κάνω για όλους τους αριθμούς

Edited by kte
Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικο τροπο :) στις επαφες μια εχω εγγραφη στο Χ.ονομα π.χ. κινητο= 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ και μια ακομα εγγραφη κινητο= +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Πρεπει να ειναι bug, τι εκδοση android εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

έχω 4.0.4 , με την ιδέα μου έδωσες πιστεύω ότι είμαι εντάξει τώρα

 

Μαλιστα απο οτι βλεπω κραταει το προβλημα γιατι στον κινεζο που ειχα με 2.2.1 δεν υπηρχε εμφανιστηκε στον κινεζο που εχω με την 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα δοκιμασμένα πλέον, βάζοντας σε όλες τις επαφές το +30.

 

Eιχε play store οταν το αγορασες?Το merimobiles το εχει 179 δολλαρια κι αξιζει αν το ειχε ηδη εγκατεστημενο

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε σήμερα και το δικό μου (10 μερούλες έκανε)

-Ελληνικά, google play, gps, wifi καλά.

-Οθόνη υπέροχη

-ποιότητα κατασκευής ικανοποιητική

-φορτιστής χάλια (φορτίζει πάντως)

-φωτογραφίες ικανοποιητικές (αλλά κάποιος μπορεί να τις πει και απαράδεκτες...)

 

Γενικά τρώει κάποια μικροκολλήματα αλλά όχι κάτι το σπουδαίο.

 

Αυτά προς ώρας.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε σήμερα και το δικό μου (10 μερούλες έκανε)

-Ελληνικά, google play, gps, wifi καλά.

-Οθόνη υπέροχη

-ποιότητα κατασκευής ικανοποιητική

-φορτιστής χάλια (φορτίζει πάντως)

-φωτογραφίες ικανοποιητικές (αλλά κάποιος μπορεί να τις πει και απαράδεκτες...)

 

Γενικά τρώει κάποια μικροκολλήματα αλλά όχι κάτι το σπουδαίο.

 

Αυτά προς ώρας.

Ερωτηση 1η: Όταν λες φορτιστής χάλια τι ακριβώς εννοείς? Οτι αργεί να φορτίσει την μπαταρία?

Ερώτηση 2η: οι φωτογραφίες μπορεί να τις πούμε και απαράδεκτες. Λιγο πιο αναλυτικός?

Γενικά δεν φαίνεσαι ιδιέταιρα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, από ότι καταλαβαίνω.

Περιμένω και εγω μέσα στην εβδομάδα να μου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε σήμερα και το δικό μου (10 μερούλες έκανε)

-Ελληνικά, google play, gps, wifi καλά.

-Οθόνη υπέροχη

-ποιότητα κατασκευής ικανοποιητική

-φορτιστής χάλια (φορτίζει πάντως)

-φωτογραφίες ικανοποιητικές (αλλά κάποιος μπορεί να τις πει και απαράδεκτες...)

 

Γενικά τρώει κάποια μικροκολλήματα αλλά όχι κάτι το σπουδαίο.

 

Αυτά προς ώρας.

 

Καλορίζικο.

Σήμερα του πέρασα gps Νdrive , μετά απο 2-3 λεπτά κλείδωσε το σημείο στον χάρτη. Στην οδήγηση δεν το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, για 140 ευρώ γενικά είναι καλά.

 

Έχει βέβαια τα προβληματάκια του.

-Το πίσω καπάκι δεν κουμπώνει απόλυτα καλά και είναι λίγο δυσάρεστο αυτό (μόνο 2 φορές το έχω βγάλει οπότε φαντάζομαι τι θα γίνει σε λίγο καιρό)

-Τα 3 κουμπιά κάτω από την οθόνη δεν λειτουργούν πάντα, με αποτέλεσμα να βρίσκεσαι που και πού παγιδευμένος σε κάποια εφαρμογή και να χρειάζεται να σκαρφιστείς άλλους τρόπους για να βγάλεις άκρη. (θέμα rom βέβαια αυτό)

-Οι φωτογραφίες είναι σχετικά ικανοποιητικές αλλά είναι χειρότερες από αυτές του nokia 5800 που είχα (και ήταν 3,2 mp)

-Ο φορτιστής κάνει τη δουλειά του αλλά είναι κακή η κατασκευή και δίνει την αίσθηση φθηνού προϊόντος.

 

Αν το βαθμολογούσα, θα έβαζα ένα 6/10.

Τα δυνατά του σημεία για μένα είναι η οθόνη, το ηχείο, το design, το κουτί της συσκευασίας(!) και φυσικά η τιμή του. (Ακόμα βέβαια κλήσεις δεν έχω κάνει, οπότε επιφυλάσσομαι... )

 

Ίσως επειδή παίρνουμε κάτι από Κίνα και σε καλή τιμή να είμαστε λίγο προκατειλημμένοι και να επικεντρωνόμαστε στα αρνητικά, δεν ξέρω.

140 ευρώ πάντως για ένα προϊόν στο οποίο δεν έχουμε κάποιο σέρβις και με τα παραπάνω θέματα, δεν το λες και ασυναγώνιστη ευκαιρία.

Edited by gialatzi
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έκανε αναβάθμιση από 4.0.4 σε 4.1 και το έκανε και ρουτ, σε δύο κινητά μάλιστα. Όλα μια χαρά.

Κάτι άλλο , δεν ξέρω εαν το έχετε δει, κράτώντας πατημένο το volume+ και πατώντας το ον εμφανίζεται το backup by lewa όπως και άλλες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...