Jump to content

windows xp pro sp2 προβλημα ενεργοποιησης


unforgiven21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους παιδιά, λοιπον εχω εναν σταθερο υπολογιστη και τον εχω 5 χρονια περιπου.Πριν 1,5 μηνα εκανα φορματ και του περασα xp pro sp2 παλια ειχε xp παλι αλλα δε θυμαμαι εκδοση..Σημερα μετα απο 1,5 μηνα που εβαλα τα xp μολις ανοιξα τον υπολογιστη μ ελεγε πρεπει να ενεργοποιησετε τα windows για να συνεχισετε και με πεταγε εξω δεν εκανε συνδεση στο λογαριασμο μου...Τα windows εγω μολις τα εβαλα τα ενεργοποιησα κανονικα...Προσπαθησα να μπω σε ασφαλη λειτουργια, μπηκα, κατεβασα ενα windows xp activator το εκτελεσα οπως επρεπε αλλα τιποτα μολις ανοιξα τον υπολογιστη παλι σε κανονικη λειτουργια...Αυτο μου το έκανε επειδή είχα ενεργοποημένες τις αυτόματες ενημερώσεις;;;Μια λύση παιδιά όποιος ξέρει να μου πει, και αν δε γινεται εγω ξανακάνω φορματ αρκει να μου πειτε τι serial να βαλω και πως να ενεργοποιησω τα windows χωρις κανένα πρόβλημα, να είναι για πάντα κανονικα...όποιος ξερει παρακαλώ ας πεί...ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα, ο υπολογιστής σου είχε προεγκατεστημένα Windows XP, σωστά; Η έκδοση των XP που έχεις εγκαταστήσει εσύ είναι διαφορετική από εκείνη που είχε ο υπολογιστής;
Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι τι ειχε αλλα διαφορετικα ειναι αυτα

 

καμιά λύση;;;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καμιά λύση;;;;

 

Από τη στιγμή λοιπόν που έχεις διαφορετικά Windows από εκείνα που είχε προεγκατεστημένα ο υπολογιστής σου, θα πρέπει να αγοράσεις καινούργιο κλειδί προϊόντος ώστε να τα ενεργοποιήσεις και να επικυρώσεις κατ'αυτό τον τρόπο την γνησιότητά τους. Αν έχει ήδη ένα γνήσιο κλειδί, άλλαξέ τον με τον συγκεκριμένο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

έχω περασμένα τα home edition sp3 αγγλική έκδοση

 

κλειδί έχω original και ΔΕ το δεχεται. λέει οτι δεν ειναι αυθεντικό, κλπ

 

πως θα γινει να το χρησιμοποιήσω και να ενεργοποιήσω τα windows;

Link to comment
Share on other sites

έχω περασμένα τα home edition sp3 αγγλική έκδοση

 

κλειδί έχω original και ΔΕ το δεχεται. λέει οτι δεν ειναι αυθεντικό, κλπ

 

πως θα γινει να το χρησιμοποιήσω και να ενεργοποιήσω τα windows;

 

Το κλειδί ενεργοποίησης είναι για τη συγκεκριμένη έκδοση των Windows XP;

 

Δοκίμασε αυτό το πρόγραμμα, αλλιώς δοκίμασε να αλλάξεις το κλειδί από το μητρώο και μετά ενεργοποίησε τα Windows μέσω τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε την εικόνα. δεν αναφέρει κάπου για gr ή οχι εκδοση! απλά γράφει home edition

(το αυτοκόλλητο είναι στο pc Μου κολλημένο)

 

έσβησα το key και τα άλλα για ευνοητους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε την εικόνα. δεν αναφέρει κάπου για gr ή οχι εκδοση! απλά γράφει home edition

(το αυτοκόλλητο είναι στο pc Μου κολλημένο)

 

έσβησα το key και τα άλλα για ευνοητους λόγους!

 

Αν πειράξεις το μητρώο, εισάγεις εκ νέου το κλειδί και προσπαθήσεις να ενεργοποιήσεις τα Windows μέσω τηλεφώνου δεν ενεργοποιούνται;

Link to comment
Share on other sites

H άδεια που έχεις είναι για Home edition και έβαλες την PRO. Λογικο είναι να μην δέχεται το κλειδί. Πρέπει να καταφύγεις σε "άλλους τρόπους" ή να περάσεις ξανά την Home. Τα Αγγλικά/Ελληνικά νομίζω δεν παίζουν ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

@piggosa

home έβαλα

 

@DonJuan

μεσω τηλεφώνου δε δοκίμασα. μεσω ιντερνετ δε γίνεται τίποτα. δε πειραξα το μητρωο. θα δοκιμάσω με τηλεφωνο αυριο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους παιδιά, λοιπον εχω εναν σταθερο υπολογιστη και τον εχω 5 χρονια περιπου.Πριν 1,5 μηνα εκανα φορματ και του περασα xp pro sp2 παλια ειχε xp παλι αλλα δε θυμαμαι εκδοση..Σημερα μετα απο 1,5 μηνα που εβαλα τα xp μολις ανοιξα τον υπολογιστη μ ελεγε πρεπει να ενεργοποιησετε τα windows για να συνεχισετε και με πεταγε εξω δεν εκανε συνδεση στο λογαριασμο μου...

Φίλε μου, εκτός κι αν εγώ δεν καταλαβαίνω καλά, εδώ γράφεις ότι έβαλες τα Pro.

 

Αν όντως έχεις τα Home, πρέπει όντως να πάρεις τηλ για να κάνουν Reset τον κωδικό σου, αφού αυτός έχει ήδη γίνει Registered στο σύστημά τους μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εκτός κι αν εγώ δεν καταλαβαίνω καλά, εδώ γράφεις ότι έβαλες τα Pro.

 

Αν όντως έχεις τα Home, πρέπει όντως να πάρεις τηλ για να κάνουν Reset τον κωδικό σου, αφού αυτός έχει ήδη γίνει Registered στο σύστημά τους μια φορά.

 

Πρόκειται για διαφορετικές υποθέσεις. Τα Pro τα εγκατέστησε ο φίλος unforgiven, ενώ τα home (που έχει και το πρόβλημα με το κλειδί), τα εγκατέστησε ο mol.

 

Πιστεύω πως αν κάνεις το "τρικ" με το μητρώο (που σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να πειράξει κάτι από τα Windows - το'χω δοκιμάσει πολλές φορές) και προσπαθήσεις μέσω τηλεφώνου και όχι μέσω διαδικτύου, τα Windows θα ενεργοποιηθούν κανονικά.

 

Δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία μιας και πρόκειται για δύο διαφορετικά λειτουργικά, αλλά μία φορά, είχα εγκαταστήσει σ'έναν υπολογιστή τα Vista Home και παρ'όλο που εισήγαγα τον αυθεντικό κωδικό του υπολογιστή, μου εμφάνιζε μήνυμα ότι ο κωδικός έχει χρησιμοποιηθεί ήδη μία φορά. Η λύση ήταν να καλέσω τη Microsoft, να εισάγω τους κωδικούς που εμφανίζονταν στο βοηθό ενεργοποίησης και έπειτα, να εισάγω τους κωδικούς που θα μου έδινε η εταιρεία. Έτσι, είχα και πάλι γνήσια Windows.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

A καλάααααα.... Το κρεβατάκι μου μάλλον με καλεί :)

 

Δοκίμασε με το τηλ τότε φίλε μου. Sorry...

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Τα Windows προσπαθείς να ενεργοποιήσεις στον υπολογιστή που είναι κολλημένο το certificate of authenticity ή σε άλλον;

Σε ρωτώ διότι αν είναι σε άλλον υπολογιστή, τότε δεν θα μπορέσεις να τα ενεργοποιήσεις επειδή είναι OEM έκδοση και όχι retail. Οι OEM εκδόσεις ενεργοποιούνται μόνο σε συγκεκριμένο hardware.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

σε σταθερό ειναι το αυτοκόλλητο με το key και τα windows τα πέρασα στο λαπτοπ.

για αυτό λοιπον δε το δέχεται λες :(

 

μα να έχεις original key και να μη μπορεις να το χρησιμοποιήσεις αλλού; πφφφφ

 

και αν αλλάξω hardware στο σταθερό θα πρεπει να αγοράσω πάλι τα παραθυρα; :lol: ελεος!

Link to comment
Share on other sites

σε σταθερό ειναι το αυτοκόλλητο με το key και τα windows τα πέρασα στο λαπτοπ.

για αυτό λοιπον δε το δέχεται λες :(

 

μα να έχεις original key και να μη μπορεις να το χρησιμοποιήσεις αλλού; πφφφφ

 

και αν αλλάξω hardware στο σταθερό θα πρεπει να αγοράσω πάλι τα παραθυρα; :lol: ελεος!

 

Σε περίπτωση αλλαγής του hardware, απενεργοποιείται η ενεργοποίηση των Windows και θα πρέπει να την επαναλάβεις. Σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιούνται με επιτυχία και μέσω διαδικτύου.

 

Αυτό με τις OEM εκδόσεις ισχύει μόνο για τα XP; Έχω περάσει Vista από το cd υπολογιστή Turbo-X σε Vaio και αφού είχα απεγκαταστήσει το λειτουργικό από τον πρώτο, η ενεργοποίση έγινε με επιτυχία στο δεύτερο μετά όμως από κλήση στη Microsoft και την εισαγωγή των κωδικών από τον βοηθό ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία παντρεύονται με την μητρική αν δεν κάνω λάθος σωστά? Αν πχ σου καεί και πρέπει να την αλλάξεις πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι (νομίζω).

 

@DonJuan, δες εδώ τα license types της Microsoft, τα οποία δεν έχουν σχέση με την έκδοση των Win που έχεις:

http://social.microsoft.com/Forums/is/genuinewindows7/thread/44179f86-f8a6-4dc2-8692-b1637e72280b

 

Όπως βλέπεις λέει ξεκάθαρα πως οι OEM δεν μεταφέρονται σε άλλο HW. Τωρα γιατί έγινε σε εσένα? α) Ήταν retail τελικά β) αυτός που σε εξυπηρέτησε από την MS σου έκανε την "χάρη".

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία παντρεύονται με την μητρική αν δεν κάνω λάθος σωστά? Αν πχ σου καεί και πρέπει να την αλλάξεις πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι (νομίζω).

 

@DonJuan, δες εδώ τα license types της Microsoft, τα οποία δεν έχουν σχέση με την έκδοση των Win που έχεις:

http://social.microsoft.com/Forums/is/genuinewindows7/thread/44179f86-f8a6-4dc2-8692-b1637e72280b

 

Όπως βλέπεις λέει ξεκάθαρα πως οι OEM δεν μεταφέρονται σε άλλο HW. Τωρα γιατί έγινε σε εσένα? α) Ήταν retail τελικά β) αυτός που σε εξυπηρέτησε από την MS σου έκανε την "χάρη".

 

Αν γίνει αλλαγή hardware (εκτός του σκληρού), η ενεργοποίηση των Windows απενεργοποιείται, αλλά ξαναενεργοποιείται πολύ εύκολα καθώς το κλειδί προϊόντος και οι κωδικοί από το σύστημα της Microsoft (σε περίπτωση που είχε γίνει ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου), παραμένουν στο σκληρό. Η χειρότερη περίπτωση είναι να σου ζητήσει να ξανακαλέσεις τη Microsoft, αλλά όπως θα δεις στο βοηθό ενεργοποίησης, οι κωδικοί θα είναι ίδιοι με την πρώτη φορά (το ξανατονίζω, αν είχε γίνει και άλλη ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου) καθώς για κάθε κλειδί αντιστοιχούν κάποιοι συγκεκριμένοι αριθμοί στο βοηθό οι οποίοι δεν αλλάζουν κι έτσι μέσα σε 2 λεπτά έχεις ενεργοποιήσει το λειτουργικό σου.

 

Μάλλον θα ήταν retail η έκδοση των Windows καθώς "χάρες" το σύστημα της Microsoft δεν κάνει μιας και πρόκειται για ηχογραφημένες οδηγίες και όχι για εξυπηρέτηση πελατών.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ήταν retail η έκδοση των Windows καθώς "χάρες" το σύστημα της Microsoft δεν κάνει μιας και πρόκειται για ηχογραφημένες οδηγίες και όχι για εξυπηρέτηση πελατών.

+1

 

Επίσης υπάρχει και τρόπος εκτός των νόμιμων διαδικασιών για να μεταφέρεις μια τέτοια άδεια σε ένα άλλο HW. Οπότε είσαι ημι-νόμιμος ;) αλλά αυτά δεν είναι για κουβέντα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε και με τις ενημερώσεις ενεργοποιημένες καλά θα είναι, απλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνουμε περαιτέρω κουβέντα εδώ πέρα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...