Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά σε ποια υποδοχή είναι καλύτερα να έχουμε τοποθετημένη την sim που χρησιμοποιούμε για data; Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά σε ποια υποδοχή είναι καλύτερα να έχουμε τοποθετημένη την sim που χρησιμοποιούμε για data; Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα;

 

Προσωπικά την έχω στη θέση 2 και δεν έχω πρόβλημα ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι εκανες; Πατουσες κατα λαθος το πληκτρο εντασης να φανταστω και αυτο εκανε ζουμ?

 

Δεν ήθελα να το γράψω γιατί θα γινόμουν ρόμπα... Το κακό όμως έγινε...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :)

Τον τελευταίο καιρό ''ψάχνω'' αρκετά το συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο γιατί με ενδιαφέρει πολύ.Ωστόσο από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς να γράφονται(πολλά είναι διαφορετικά μεταξύ τους) αλλάζω γνώμη συχνά στο αν πρέπει να στραφώ σε αυτό και το αγοράσω.Αυτήν την στιγμή έχω το Samsung E2652W Champ Duos,και με έχει βολέψει πάρα πολύ το σύστημα με τις δύο sim κ με την αποδοχή κλήσεων χωρίς την απόρριψη της μιας(ειδικά το πλα'ι'νό πλήκτρο το οποίο εναλλάσει απευθείας τις 2 κάρτες,χωρίς να τις απενεργοποιεί).Ισχύει κάτι τέτοιο και σε αυτό το κινητό;Δηλαδή,εάν ομιλώ στην sim1 κ συγχρόνως με καλούν στην sim2,θα μπορώ να σταματήσω την κλήση μου στο sim1 και να αποδεκτώ κατευθείαν την κλήση στην sim2?

Εάν γνωρίζετε,θα εκτιμούσα πολύ μιαν απάντηση. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :)

Τον τελευταίο καιρό ''ψάχνω'' αρκετά το συγκεκριμένο κινητό τηλέφωνο γιατί με ενδιαφέρει πολύ.Ωστόσο από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς να γράφονται(πολλά είναι διαφορετικά μεταξύ τους) αλλάζω γνώμη συχνά στο αν πρέπει να στραφώ σε αυτό και το αγοράσω.Αυτήν την στιγμή έχω το Samsung E2652W Champ Duos,και με έχει βολέψει πάρα πολύ το σύστημα με τις δύο sim κ με την αποδοχή κλήσεων χωρίς την απόρριψη της μιας(ειδικά το πλα'ι'νό πλήκτρο το οποίο εναλλάσει απευθείας τις 2 κάρτες,χωρίς να τις απενεργοποιεί).Ισχύει κάτι τέτοιο και σε αυτό το κινητό;Δηλαδή,εάν ομιλώ στην sim1 κ συγχρόνως με καλούν στην sim2,θα μπορώ να σταματήσω την κλήση μου στο sim1 και να αποδεκτώ κατευθείαν την κλήση στην sim2?

Εάν γνωρίζετε,θα εκτιμούσα πολύ μιαν απάντηση. Ευχαριστώ :)

 

Αν μιλάς στην μία σιμ και δεχθείς κλήση στην δεύτερη, δύο είναι οι επιλογές που έχεις.

1η Δεν κάνεις τίποτα, άρα η δεύτερη σιμ δείχνει απενεργοποιημένη.

2η Ενεργοποιείς την προώθηση κλήσης (επιπλέον χρέωση) από την 2η στην 1η σιμ. Με αυτό το κόλπο μπορείς να βάλεις σε αναμονή την πρώτη και να μιλήσεις στην δεύτερη ή ακόμα να κάνεις τριμερή επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε ποια υποδοχή είναι καλύτερα να έχουμε τοποθετημένη την sim που χρησιμοποιούμε για data; Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα;

Υστερα απο μηνυμα που ειχα στειλει στη Samsung μου απαντησανε ότι όπου και να ειναι τοποθετημενη η sim ειτε εχει δυνατοτητα δεδομενων είτε οχι η αποδοση θα ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Στην εξωτερική SDCard μπορείς να αποθηκεύσεις τραγούδια, φωτογραφίες, βίντεο και ό,τι άλλα αρχεία χρήστη θέλει κάποιος. Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές με εξαίρεση τα Data κάποιων εφαρμογών (όπως κάποιων παιχνιδιών ή προγραμμάτων πλοήγησης).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το grand duo. Εχω προβλημα με το ιντερνετ. μου αργει ποαρα πολυ. Εχω καρτοσυνδεση wind και βαζω τη προσφορα με 5 ευρω 500 ΜΒ. με το προηγοτμενο κινητο nokia 5800 ηταν μια χαρα. Tωρα με το σαμσουνγκ παταω να ανοιξω το facebook και (χωρις υπερβολες) κανει 2 με 3 λεπτα να φορτωσει η αρχικη σελιδα.

Το μπορει να φταιει?

επεισεις 2 εικονιδια πανω αριστερα τι ειναι? Το ενα δειχνει ενα κινιτο με ενα πρασινο βελος να δειχνει προς τα πανω και το δευτερο ειναι σαν μια βαλιτσα με το σημα "play" μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις> Περισσότερες Ρυθμίσεις> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και στη "Λειτουργία δικτύου" βάλε "GSM/WCDMA (Αυτόματη λειτουργία)" αν δεν είναι ήδη.

Το εικονίδιο με το κινητό και το βέλος πρέπει να είναι για αναβάθμιση του λογισμικού και το άλλο με την βαλίτσα και το "Play" για αναβάθμιση εφαρμογών του Play Store.

Αν κατεβάσεις την Status Bar θα δεις ότι στα γράφει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παω Ρυθμίσεις> Περισσότερες Ρυθμίσεις> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και μετα δεν μου λεει "Λειτουργία δικτύου". Μου εχει να επιλεξω

-Δεδομ. κινητης συσκευης

-Περιαγωγη δεδομενων

-Ονοματα σημειων προσβασης

-Χρηση μονο δικτυων 2G

-Φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Παω Ρυθμίσεις> Περισσότερες Ρυθμίσεις> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και μετα δεν μου λεει "Λειτουργία δικτύου". Μου εχει να επιλεξω

-Δεδομ. κινητης συσκευης

-Περιαγωγη δεδομενων

-Ονοματα σημειων προσβασης

-Χρηση μονο δικτυων 2G

-Φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυου.

 

Φιλε μου εκει που λεει χρηση μονο δικτυων 2g αν ειναι τσεκαρισμενο ξετσεκαρισε το και εισαι ο.κ.:D

Link to comment
Share on other sites

Παω Ρυθμίσεις> Περισσότερες Ρυθμίσεις> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και μετα δεν μου λεει "Λειτουργία δικτύου". Μου εχει να επιλεξω

-Δεδομ. κινητης συσκευης

-Περιαγωγη δεδομενων

-Ονοματα σημειων προσβασης

-Χρηση μονο δικτυων 2G

-Φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυου.

 

Το χρήσης δικτύων 2g φρόντισε να είναι απενεργοποιημένο στη sim με την οποία μπαίνεις στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει την εκδοση 4.1.2

Να του κανω αναβαθμιση σε 4.2.2 ή ειναι ασκοπο? Tι διαφορες εχουν?

 

Την ενημερωση που μου λεει να την κανω ή οχι? Και γενικοτερα οποτε μου ζηταει ενημερωση λογισμικου να την κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

στο κινητό μου αναβοσβήνουν τα 2 πλήκτρα αφής

οχι συνέχεια αλλά συχνά

και μαύρη οθονη που ειναι το κάνει

ξέρει κάποιος γιατί?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απ έμενα έχω το s7562 και σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό αλλά σε ένα κατάστημα πού ρώτησα μου είπαν ότι η οθόνη δεν είναι και ότι καλύτερο .τι λέτε αξίζει? με το 7562 έχω αρκετά κολλήματα όταν βάλω αρκετές εφαρμογές με αυτό τι γίνεται?επίσης σαν δικαρτο υπαρχει καλύτερη επιλογή ας πούμε alcatel?σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα.Εχω ενα θεματακι.Ειχα το xperia tipo κ συνδεονταν κανονικα με το bluetooth Νοκια bh-218.

Mε το galaxy grand δεν το βλεπει.Ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απ έμενα έχω το s7562 και σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό αλλά σε ένα κατάστημα πού ρώτησα μου είπαν ότι η οθόνη δεν είναι και ότι καλύτερο .τι λέτε αξίζει? με το 7562 έχω αρκετά κολλήματα όταν βάλω αρκετές εφαρμογές με αυτό τι γίνεται?επίσης σαν δικαρτο υπαρχει καλύτερη επιλογή ας πούμε alcatel?σας ευχαριστω

 

Ειχα το 7562 για 2 μήνες περίπου και το έδωσα γιατί είχα κολλήματα αρκετά..

Εδώ και 1 μήνα περίπου έχω το grand και πάει αέρας!!

Πριν είχα το s3 mini.

Εγώ πάντως δεν το μετάνοιωσα καθόλου..

Το grand με κάλυψε απόλυτα.. και χωρίς κανένα κόλλημα ποτέ ως τώρα..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα.Εχω ενα θεματακι.Ειχα το xperia tipo κ συνδεονταν κανονικα με το bluetooth Νοκια bh-218.

Mε το galaxy grand δεν το βλεπει.Ξερει κανεις τι παιζει?

 

Μήπως είναι κλειδωμένο ακόμη στο tipo?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα απόκτησα και εγώ το συγκεκριμένο τηλέφωνο.Ως πρώτη επαφή με την συσκευή μπορώ να πώ οτι είναι αρκετά καλή.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν κανείς απο εδώ γνωρίζει πως μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές απο την sdcard του τηλεφώνου στην εξωτερική?

Siemens C10,Ericsson T10s,Nokia 3510i,Samsung E700,Samsung 530i,Sony Ericsson W610,Samsung F700,LG KP500 Cookie,Nokia 6660i,Nokia 6303,LG GM750,HTC Wildfire*,Samsung Galaxy S,Iphone 3GS 32g,Iphone 4S 16GB,Samsung Galaxy Grand*,Iphone 6 64GB*

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα απόκτησα και εγώ το συγκεκριμένο τηλέφωνο.Ως πρώτη επαφή με την συσκευή μπορώ να πώ οτι είναι αρκετά καλή.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν κανείς απο εδώ γνωρίζει πως μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές απο την sdcard του τηλεφώνου στην εξωτερική?

 

Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα , μόνο αρχεία. Π.χ. φωτό ,τραγούδια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 7562 για 2 μήνες περίπου και το έδωσα γιατί είχα κολλήματα αρκετά..

Εδώ και 1 μήνα περίπου έχω το grand και πάει αέρας!!

Πριν είχα το s3 mini.

Εγώ πάντως δεν το μετάνοιωσα καθόλου..

Το grand με κάλυψε απόλυτα.. και χωρίς κανένα κόλλημα ποτέ ως τώρα..

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.το παρηγγειλα σημερα και περιμενω.για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει την εκδοση 4.1.2

Να του κανω αναβαθμιση σε 4.2.2 ή ειναι ασκοπο? Tι διαφορες εχουν?

 

Την ενημερωση που μου λεει να την κανω ή οχι? Και γενικοτερα οποτε μου ζηταει ενημερωση λογισμικου να την κανω?

 

Έκανα χειροκίνητα την αναβάθμιση σε 4.2.2 (russia firmware) και τα πραγματα είναι αρκετα βελτιωμένα σε δυνατότητες παραμετροποίησης του.

υποστηρίζει πληρως ελληνικό μενου και ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

το ποιο σημαντικό μπορείς να μεταφερεις τις εφαρμογες στην SD.

 

κατι που παρατηρησα ήταν ότι τους 3-4 πρώτους κύκλους φόρτισης μετα την αναβάθμιση το κινητο είχε χειρότερη αυτονομία (από 2 μέρες σχεδόν είχε πέσει στην 1 με παρόμοια χρήση) αλλα τους τελευταιους 3 κύκλους η αυτονομία έχει ανέβει σε 2-3 μερες (παντα με παρομοια χρήση)

 

το κινητο παει αρκετα καλά και χωρίς εμφανη προβλήματα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το grand duo. Εχω προβλημα με το ιντερνετ. μου αργει ποαρα πολυ. Εχω καρτοσυνδεση wind και βαζω τη προσφορα με 5 ευρω 500 ΜΒ. με το προηγοτμενο κινητο nokia 5800 ηταν μια χαρα. Tωρα με το σαμσουνγκ παταω να ανοιξω το facebook και (χωρις υπερβολες) κανει 2 με 3 λεπτα να φορτωσει η αρχικη σελιδα.

Το μπορει να φταιει?

 

Παιδια το προβλημα με το ιντερνετ συνεχιζει΄. δε λεει να φορτωσει με τιποτα. Ουτε βιντεο του you tube παιζει. Πηγα να κανω και αναβαθμιση απο 4.1.2 σε 4.2.2 και ο υπολογιστης δε βρισκει καν το κινητο. Εχω νευριασει και ξενερωσει απιστευτα.

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...