Jump to content

Symbian: Το hype, οι αντίπαλοι και τα Windows Phone που πλησιάζουν αργά...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι τέτοια διαβάζω και πονάνε τα μάτια μου μετά ... Θα έρθει το παιδί μου, το 2020, ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό, και θα σου πει πως το Android δεν ήταν smartphone, το δικό μας λογισμικό ήταν πολύ καλύτερο ....

 

Τι να κάνουμε, η τεχνολογία δεν είναι για όλους ...

 

Προφανώς και θα στο πει αν το android θα ναι τόσο πίσω όσο το symbian..

Για τα μάτια κολλύριο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς και θα στο πει αν το android θα ναι τόσο πίσω όσο το symbian..

Για τα μάτια κολλύριο..

 

Δηλαδή το αν είναι κάθε OS smart καθορίζεται από τις μετέπειτα εκδόσεις ή τα μετέπειτα λειτουργικά ....

Ok, δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο, πάω να μάθω προγραμματισμό στο σκύλο μου ...

 

edit: και όταν αναρωτηθούμε κάποια στιγμή στο μέλλον αν το λειτουργικό που ανακοινώθηκε χθες είναι smart, θα πούμε "σε 5 χρόνια θα ξέρουμε είναι smart ή όχι" :lol:

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το αν είναι κάθε OS smart καθορίζεται από τις μετέπειτα εκδόσεις ή τα μετέπειτα λειτουργικά ....

Ok, δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο, πάω να μάθω προγραμματισμό στο σκύλο μου ...

 

edit: και όταν αναρωτηθούμε κάποια στιγμή στο μέλλον αν το λειτουργικό που ανακοινώθηκε χθες είναι smart, θα πούμε "σε 5 χρόνια θα ξέρουμε είναι smart ή όχι" :lol:

 

Δηλαδή το android που είναι αυτή τη στιγμή στην κορυφή δεν είναι το πιο "smart"?

Όπως δεν ήταν και το ios για όσο ήταν στην κορυφή?

Έτσι ήταν και το symbian για κάποιο διάστημα, αρκετά μεγάλο κιόλας.

Αν αρνείσαι να δεις όμως ότι έμεινε στάσιμο δε μπορούμε να κάνουμε όλοι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές διαφορές-διαμάχες απόψεων γίνονται μέσω pm, όχι δημόσια. Επικοινωνήστε μεταξύ σας εάν θέλετε να τα πείτε και να βρείτε μια λύση στην όλη κουβέντα σας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές διαφορές-διαμάχες απόψεων γίνονται μέσω pm, όχι δημόσια. Επικοινωνήστε μεταξύ σας εάν θέλετε να τα πείτε και να βρείτε μια λύση στην όλη κουβέντα σας.

 

Δεν ειναι προσωπικες διαμαχες .. την ιδεα του σχολιασα ...

 

edit: Εγω απλα στεναχωρηθηκα γιατι ανοξα τα ματια μου και καταλαβα πως ζουσα μια πλανη !!!!!!!!!! Ευχαριστω QQTilt !!!!

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

kalua πραγματικά δε θέλεις να καταλάβεις.

Εκτός αυτού μας κράζει και ο nagata, οπότε όπως είπα και προηγουμένως εγώ ας μη χαλάσουμε άλλο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

:!:Χαλαρώστε, τέλος τα μεταξύ σας ειρωνικά μηνύματα.

Συνεχίζουμε τον σχολιασμό μας για το θέμα μας και μόνο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

nagata συγνωμη

 

αλλα qqtilt το symbian ηταν και ειναι smart os.. Ναι μπορει να εμεινε πισω σε hardware αλλα κανει οσα και ενα android..

 

αμα δεν το δεχεσαι ειναι δικο σου θεμα..

μπορει να ειναι παππους το symbian αλλα η μονη διαφορα του n8 με ενα συγχρονο android ειναι hardware(+ ποικιλια market) και οχι οι δυνατοτητες του λειτουργικου

Link to comment
Share on other sites

nagata συγνωμη

 

αλλα qqtilt το symbian ηταν και ειναι smart os.. Ναι μπορει να εμεινε πισω σε hardware αλλα κανει οσα και ενα android..

 

αμα δεν το δεχεσαι ειναι δικο σου θεμα..

μπορει να ειναι παππους το symbian αλλα η μονη διαφορα του n8 με ενα συγχρονο android ειναι hardware(+ ποικιλια market) και οχι οι δυνατοτητες του λειτουργικου

 

Μα ρε dark αν δεις και το παράδειγμα με τα supercars αυτό ακριβώς του λέω, ότι έμεινε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε dark αν δεις και το παράδειγμα με τα supercars αυτό ακριβώς του λέω, ότι έμεινε πίσω.

ναι βρε συμφωνουμε στο οτι εμεινε πισω

απλα εγω σου λεω οτι εμεινε πισω σε hardware και οχι σε δυνατοτητες για να μην ειναι smart os

 

ειναι smart αλλα επειδη ειναι στοκοι στην nokia ηθελε και λιγη μανιβελα για να κανει τι δουλεια(μιλαω για τα n8,e7 κλπ που το symbian προσαρμοστηκε καλυτερα στην αφη και με την belle τωρα)

στο 700,808 εβαλε καλυτερο επεξεργαστη και αμα τα δεις δεν καταλαβαινουν τιποτα, κοντραρουν με ανεση τα android στα 300 ευρω..

γιατι για παραπανω θες και καλυτερο ακομα επεξεργαστη και εφαρμογες..οχι γιατι ειναι απαραιτητα αλλα για να δικαιολογησεις την τιμη κιολας και γενικοτερα το πακετο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ μετά από αυτά που διάβασα περί οικονομικής κατάστασης την νόκια, παρόλο που το σκεφτόμουν, τώρα πια η επόμενη μου συσκευή θα είναι 100% nokia lumia γιατί δεν θα το αντέξω να ακούσω ότι η νόκια πτώχευσε η τίποτα άλλο...
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ μετά από αυτά που διάβασα περί οικονομικής κατάστασης την νόκια, παρόλο που το σκεφτόμουν, τώρα πια η επόμενη μου συσκευή θα είναι 100% nokia lumia γιατί δεν θα το αντέξω να ακούσω ότι η νόκια πτώχευσε η τίποτα άλλο...

φιλε ikare μπραβο που θες να στηριξεις την εταιρια αλλα αν δεν θες να πτωχευσει(αν τελικα παει προς τα εκει,το λεω αυτο για να μην μου την πεσει παλι κανεις) θα πρεπει να αγορασεις μερικα εκατομμυρια lumia :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε ikare μπραβο που θες να στηριξεις την εταιρια αλλα αν δεν θες να πτωχευσει(αν τελικα παει προς τα εκει,το λεω αυτο για να μην μου την πεσει παλι κανεις) θα πρεπει να αγορασεις μερικα εκατομμυρια lumia :p

 

δυστυχώς ισχύει αυτό αλλά προσωπικά την συνείδηση μου θα την έχω ήσυχη και θα ζω με την παριγοριά ότι έκανα έστω και το λιγότερο που θα μπορούσα για την καλύτερη και πιο αξιόπιστη εταιρία... μέχρι πριν λίγο καιρό τέλος πάντων γιατί δεν 'εχω χρησιμοποιήσει nokia lumia ή nokia asha...

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χαμε άπειρα λεφτά. Θα χα ένα iphone 5, ένα Lumia 920, ένα Note 2 και μπορεί να παιρνα και ένα ΒΒ :p

Όχι για να σώσω τις εταιρείες, απλά επειδή είναι ευχαρίστηση να χρησιμοποιείς τα 3-4 αυτά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εγώ μετά από αυτά που διάβασα περί οικονομικής κατάστασης την νόκια, παρόλο που το σκεφτόμουν, τώρα πια η επόμενη μου συσκευή θα είναι 100% nokia lumia γιατί δεν θα το αντέξω να ακούσω ότι η νόκια πτώχευσε η τίποτα άλλο...

 

Τι άλλο θα ακούσουμε... Ελεήστε τον σακάτη... Αν θέλεις να βοηθήσεις την αγαπημένη σου εταιρία τότε απλά να πάψεις να στηρίζεις αυτά που εσύ θεωρείς λάθη και μην ανησυχείς... Πρώτον γιατί εταιρίες τέτοιου μεγέθους δεν πέφτουν έτσι απλά και δεύτερον με τα χάλια που έχει αν τελικά καταλήξει στην MS για καλό θα είναι αφού κάποια στιγμή τα WP θα πουλήσουν. Στηρίζοντας ένα λάθος είναι σαν να τους λες ότι το λάθος είναι το σωστό.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

 

Στο ζουμί τώρα, τι γίνεται μετά. Ξέρουμε πως η MS δεν θέλει να χάσει τα λεφτά της, οπότε και θα την εξαγοράσει αμέσως. Ο λόγος; Τεχνογνωσία και πατέντες που η MS ΔΕΝ έχει. Όπως έκανε και η Google τη Motorola, απλά σε στάδιο full χρήσης της. Αν έχει το χρονικό περιθώριο και απεριόριστο budget, ακόμα και σε 5 χρόνια να πιάσει, θα μπορεί να περιμένει. Η Nokia ως αυτόνομη δεν μπορεί, της λείπει το budget. Φυσικά υπάρχει και το τρελό σενάριο, αυτό που σας είπα να κρατήσετε λεπτομέρειες.

 

Το Symbian κινείται και το harmatan είναι ακόμα στα χέρια της. Η Jolla αναπτύσσει το MeeGo και η QT συνεχώς βελτιώνει τον κώδικα της Belle. Αυτό που πιστεύω ως ακραίο λοιπόν, είναι η εξαγορά της Jolla και επαναφορά του MeeGo, επαναφορά του Symbian και mid-rangeοποίηση των WP. Με τα Asha ως Symbian για low-budget (άρα σίγουρες πωλήσεις), μεσαία κατηγορία τα WP και ναυαρχίδες τα MeeGo, θα μπορούσε να σαρώσει τα πάντα και τους πάντες. Φυσικά, για όλα αυτά χρειάζεται πρόεδρος που ΔΕΝ θα φοβάται, όπως ο Ollila (παρά τα λάθη του) ή του Anssi Vanjoki (που απλά παρουσίασε ένα σχέδιο σωτηρίας πιο «λίγο» από του Elop). Με τον Stephen στο τιμόνι δεν θα μπορέσει να πετύχει τίποτα από αυτά, μιας και ήταν, είναι και θα είναι πάντα πρώην στέλεχος της MS, με ο,τι σημαίνει αυτό.

 

Εγώ εδώ θα είμαι, μέχρι 31/12/2013 και θα περιμένω. Θα στεναχωρηθώ αν διαβάσω ή γράψω για εξαγορά, αλλά θα ξέρω πως επιβεβαιώθηκα, δεν πήγαν χαμένες ώρες και μέρες ψαξίματος και ανάλυσης. Αν βγει το τρελό σενάριο τώρα, θα χαρώ γιατί της Nokia της αξίζει να είναι με το κεφάλι ψηλά. Όχι λόγο προτίμησης, αλλά λόγω τοπικισμού. Αν βγάλετε τα fanboyίστικα γυαλιά, θα δείτε πως ήταν η τελευταία αμιγώς Ευρωπαϊκή εταιρία κατασκευής κινητών που έμεινε στην Ευρώπη...

 

Αυτά είχα να πω, συγνώμη και πάλι για το μεγάλο post.

Καλημερα. Χωρις να εχω καμια διαθεση να σε προσβαλλω ή να αντιπαρεθω μαζι σου, πραγματικα πιστευεις οτι η ΝΟΚΙΑ (ή η καθε ΝΟΚΙΑ) σπαζοντζας το προιον της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα μπορουσε ποτε να πετυχει;;;; Ουτε 1 στο 1.000.0000. Εχεις δει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα να πτυχαινει και το εγραψες; Γιατι ο κατακερματισμος των προιοντων της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα της επαιρνε το οποιο χαρακτηριστικο ενοποιησης ειχε τοσα χρονια με το Symbian που ειχαν το 90% των συσκευων της. Πες μου εσυ ποιοι developers θα ασχολουνταν να φτιαξουν εφαρμογη σε τρια διαφορετικα OS για χαρη της ΝΟΚΙΑ με τα τοσα μικρα ποσοστα πλεον στην αγορα....

Αποψη μου ειναι οτι οπως εχει γινει η αγορα και τα οικοσυστηματα, μονο αν πορευτει με ενα λειτουργικο εχει πιθανοτητες να σωθει. Ολα τα αλλα που εψραψες απλα μου φαινονται ως ενα σεναριο που απορεει απο προσωπικες σκεψεις και ευχες.

Στην πραγματικοτητα μια τετοια στρατηγικη ποτε δεν θα απεδιδε.

 

Τωρα το αν η επιλογη τωνWP ειναι σωστη ή οχι θα φανει μεχρι το τελος του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χωρις να εχω καμια διαθεση να σε προσβαλλω ή να αντιπαρεθω μαζι σου, πραγματικα πιστευεις οτι η ΝΟΚΙΑ (ή η καθε ΝΟΚΙΑ) σπαζοντζας το προιον της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα μπορουσε ποτε να πετυχει;;;; Ουτε 1 στο 1.000.0000. Εχεις δει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα να πτυχαινει και το εγραψες; Γιατι ο κατακερματισμος των προιοντων της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα της επαιρνε το οποιο χαρακτηριστικο ενοποιησης ειχε τοσα χρονια με το Symbian που ειχαν το 90% των συσκευων της. Πες μου εσυ ποιοι developers θα ασχολουνταν να φτιαξουν εφαρμογη σε τρια διαφορετικα OS για χαρη της ΝΟΚΙΑ με τα τοσα μικρα ποσοστα πλεον στην αγορα....

Αποψη μου ειναι οτι οπως εχει γινει η αγορα και τα οικοσυστηματα, μονο αν πορευτει με ενα λειτουργικο εχει πιθανοτητες να σωθει. Ολα τα αλλα που εψραψες απλα μου φαινονται ως ενα σεναριο που απορεει απο προσωπικες σκεψεις και ευχες.

Στην πραγματικοτητα μια τετοια στρατηγικη ποτε δεν θα απεδιδε.

 

Τωρα το αν η επιλογη τωνWP ειναι σωστη ή οχι θα φανει μεχρι το τελος του 2013.

 

Για να είμαι ειλικρινής, όλα αυτά που έγραψες δεν έχουν καμία απολύτως λογική βάση και μου φαίνονται σαν προσωπικές σκέψεις ...

Δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα κατακερματισμού και ποτέ δεν τέθηκε ...

 

Ο κάθε καταναλωτής σήμερα εφαρμόζει ως πρώτο κριτήριο το λειτουργικό του ... Οπότε κανένα λειτουργικό δεν θα κανιβάλιζε άλλο ..

Οι devs δεν ασχολούνται με εταιρίες, ασχολούνται με λειτουργικά .. Έτσι οι devs δεν θα επένδυαν στην Nokia, αλλά σε πλατφόρμες που θα πουλούσαν ....

 

Υ.Γ. Έμμεσα προσπαθείς να πεις πως η Nokia τα πάει καλύτερα με WP απ'ότι θα τα πήγαινε με WP & Symbian & MeeGo ... Ανέκδοτο ...

Υ.Γ. 2 Μέχρι το τέλος του 2013 ????? Κάθε φορά που το λειτουργικό αποτυγχάνει ξανά το deadline που θέτει ένας WP user, όλο περισσότεροι βγαίνουν και το πάνε μία χρονιά πίσω ... Αρχίζω σοβαρά να σκέφτομαι ότι έχετε ξεκινήσει θρησκεία ... :worry:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, όλα αυτά που έγραψες δεν έχουν καμία απολύτως λογική βάση και μου φαίνονται σαν προσωπικές σκέψεις ...

Δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα κατακερματισμού και ποτέ δεν τέθηκε ...

 

Ο κάθε καταναλωτής σήμερα εφαρμόζει ως πρώτο κριτήριο το λειτουργικό του ... Οπότε κανένα λειτουργικό δεν θα κανιβάλιζε άλλο ..

Οι devs δεν ασχολούνται με εταιρίες, ασχολούνται με λειτουργικά .. Έτσι οι devs δεν θα επένδυαν στην Nokia, αλλά σε πλατφόρμες που θα πουλούσαν ....

 

Υ.Γ. Έμμεσα προσπαθείς να πεις πως η Nokia τα πάει καλύτερα με WP απ'ότι θα τα πήγαινε με WP & Symbian & MeeGo ... Ανέκδοτο ...

Υ.Γ. 2 Μέχρι το τέλος του 2013 ????? Κάθε φορά που το λειτουργικό αποτυγχάνει ξανά το deadline που θέτει ένας WP user, όλο περισσότεροι βγαίνουν και το πάνε μία χρονιά πίσω ... Αρχίζω σοβαρά να σκέφτομαι ότι έχετε ξεκινήσει θρησκεία ... :worry:

Μαλλον ανεκδοτο φιλε μου ειναι η θωρια να εχει η ΝΟΚΙΑ τρια διαφορετικα λειτουργικα εκ των οποιων τα 2 (Symbian και Meego) ειναι πλεον πεθαμενα (κακως για εμενα αλλα δυστηχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα) και ενα τριτο (WP) το οποιο προσπαθει να παρει μεριδιο στην αγορα.

Πες μου λοιπον ποσα resources θα χρειαζοταν η ΝΟΚΙΑ για να εχει και τα τρια αυτα λειτουργικα παραλληλα. Πες μου επισης τι επιλογες εφαρμογων θα υπηρχαν για τα Symbian και Meego τηλεφωνα της. Εδω τα WP ειναι της MS και παλι βλεπουμε οτι ακομα τα ποιοτικα apps που εχει ειναι πολυ λιγα σε σχεση με το iOS/Android.

 

Οποτε πραγματικα πες μου που στηριζεις την θεωρια των τριων λειτουργικων. Και επισης γιατι δεν μου λες μια εταιρεια που εχει ακολουθησει αυτη την λογικη των πολλων λειτουτγικων και εχει επιτυχει;

 

Δεν εχει βαση η θεωρια των τριων λειτουργικων. Να μου ελεγες οτι επρεπε να κρατησει το Symbian που ηδη ειχε μια πολυ μεγαλη βαση χρηστων και να εβγαζε και Android αντι για WP στην λογικη οτι το Android ειναι παρα πολυ κοντα σε εμφανιση και λειτουργιες με το Symbian, να το καταλαβω.

Αλλα να λεμε οτι επρεπε να εχει τρια λειτουργικα και να εχει σαν high-end το Meego ειναι πραματικα ανεκδοτο. Δεν λεω οτι το Meego δεν θα μπορουσε να γινει ενα πολυ καλο λειτυργικο. Αλλα πλεον κοιταμε την πραγματικοτητα ποια ειναι και δεν κανουμε συζητηση με βαση το Αν.....

 

Και να σου πω και ακτι αλλο; Προσωπικα πιστευω οτι το Android πτυχε γιατι εμφανισιακα εμοιαζε πολυ στο Symbian της ΝΟΚΙΑ. Μιλαω για τα touch optimized Symbian απο Ν97 και μετα. Ο κοσμος ειδε κατι οικειο στο Adnroid που του θυμισε το Symbian.

 

Αν δωσεις ενα 808 και ενα Android σε καποιο ασχετο θα σου πει οτι μαλλον τα λειτουργικα ειναι ιδια καθως εχουν την ιδια λογικη των home screens και των widgets

 

Και για να σου απαντησω, δεν ξερω αν θα πηγαινε αυτη την στιγμη καλυτερα με Symbian και Meego. Και δεν νομιζω καποιος να μπορει να απαντησει. Αν ειχε βγαλει το Symbian 3 τρια χρονια πριν με το hardware του 808 μπορει και να τα πηγαινε καλυτερα. Δυστηχως ομως επιλεξανε να παρατησουνε το Symbian.

Μεχρι την στιγμη της δηλωσης του burning platform απο τον Elop ηταν στα σκαρια να βγουνε 3 διπυρηνα Symbian τα οποια φυσικα καηκαν αμεσως με την ελευση του Αμερικανου. Δεν ξερω πως θα τα παει με τα WP παντως σιγουρα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Αλλα οχι, στην παρουσα το να ξαναγυρναγε σε τρια λειτουργικα παραλληλα μονο χασουρα θα της δημιουργουσε.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ανεκδοτο φιλε μου ειναι η θωρια να εχει η ΝΟΚΙΑ τρια διαφορετικα λειτουργικα εκ των οποιων τα 2 (Symbian και Meego) ειναι πλεον πεθαμενα (κακως για εμενα αλλα δυστηχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα) και ενα τριτο (WP) το οποιο προσπαθει να παρει μεριδιο στην αγορα.

Πες μου λοιπον ποσα resources θα χρειαζοταν η ΝΟΚΙΑ για να εχει και τα τρια αυτα λειτουργικα παραλληλα. Πες μου επισης τι επιλογες εφαρμογων θα υπηρχαν για τα Symbian και Meego τηλεφωνα της. Εδω τα WP ειναι της MS και παλι βλεπουμε οτι ακομα τα ποιοτικα apps που εχει ειναι πολυ λιγα σε σχεση με το iOS/Android.

 

Επειδή αναλωνόμαστε στο να λέμε τα ίδια και τα ίδια, θα είμαι όσο πιο περιεκτικός γίνεται ..

 

1. Τα ποιοτικά apps των WP είναι πολύ μπροστά για το ποσοστό που κατέχει το λειτουργικό στην αγορά .. Η διαφορετικότητα του λειτουργικού το έκανε από την φύση του καθυστερημένο, από την γέννησή του .... Δεν το θέλει ο κόσμος, τι να κάνουμε ????? Η MS όλο και σκάει λεφτά για να το προικίσει με τα φοβερά apps που τόσο υμνείτε ορισμένοι, το βλέπεις να είναι σε καλύτερη μοίρα ????

 

2. Για να καταλάβεις αυτό το επιχείρημα, θα σε παρακαλούσα να αδειάσεις το μυαλό σου από το τι θέλεις ως χρήστης, όπως τα apps, να αποφύγεις την σκοπιά του χρήστη ολοκληρωτικά και να το κοιτάξεις επιχειρηματικά: Σημασία δεν έχει μόνο πόσα έξοδα έχεις για ανάπτυξη, αλλά και τι έσοδα λαμβάνεις από αυτά ... Η Nokia θα είχε περισσότερα έσοδα από MeeGo και Symbian παρά έξοδα ... Το R&D δεν είναι ένα σταθερό έξοδο, προσαρμόζεται με budgeting, οπότε δεν θέλει τα resources που υποθέτεις πως θέλει ... Χαρακτηριστικό παράδειγμα η πορεία της εταιρίας προ ανακοίνωσης WP ... Screw the apps, καθαρά το business ξαναλέω ...

 

3. Κάτι που ήθελα να πω 'ξαπανέκαθεν: Πεθαμένο δεν είναι τίποτα ... Αυτές οι κουβέντες ανέκαθεν ήταν τελείως κομπλεξικές και ουδεμία θέση έχουν σε τεχνολογικό φόρουμ ... Ακόμα σπαρταράει το 808 κάποιων και ακόμα σπαρταράει και το n9 μου, μόλις χθες του πέρασα το LED Notifications κιόλας και τσέκαρα και τα ζωτικά σημεία, όλα good ... Μην βιάζεστε η πλειοψηφία να αναμασήσετε ποιητικές καραμέλες επικής αποτυχίας σάπιων δημοσιογράφων που τα παίρνουν από άλλες εταιρίες για να τα λένε ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα που δεν μιλούσα, για τρελό με περνάτε.

 

Καλημερα. Χωρις να εχω καμια διαθεση να σε προσβαλλω ή να αντιπαρεθω μαζι σου, πραγματικα πιστευεις οτι η ΝΟΚΙΑ (ή η καθε ΝΟΚΙΑ) σπαζοντζας το προιον της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα μπορουσε ποτε να πετυχει;;;; Ουτε 1 στο 1.000.0000. Εχεις δει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα να πτυχαινει και το εγραψες; Γιατι ο κατακερματισμος των προιοντων της σε τρια διαφορετικα λειτουργικα θα της επαιρνε το οποιο χαρακτηριστικο ενοποιησης ειχε τοσα χρονια με το Symbian που ειχαν το 90% των συσκευων της. Πες μου εσυ ποιοι developers θα ασχολουνταν να φτιαξουν εφαρμογη σε τρια διαφορετικα OS για χαρη της ΝΟΚΙΑ με τα τοσα μικρα ποσοστα πλεον στην αγορα....

Αποψη μου ειναι οτι οπως εχει γινει η αγορα και τα οικοσυστηματα, μονο αν πορευτει με ενα λειτουργικο εχει πιθανοτητες να σωθει. Ολα τα αλλα που εψραψες απλα μου φαινονται ως ενα σεναριο που απορεει απο προσωπικες σκεψεις και ευχες.

Στην πραγματικοτητα μια τετοια στρατηγικη ποτε δεν θα απεδιδε.

 

Τωρα το αν η επιλογη τωνWP ειναι σωστη ή οχι θα φανει μεχρι το τελος του 2013.

 

Έχω δει την ίδια εταιρία με S40, S60, S80 αλλά και S40, S60 και Maemo/Meego να τρελαίνει κόσμο. Το απλό παράδειγμα:

 

-low end symbian ως 200 ευρώ

-mid τα wp ως 500 το πολύ ευρώ

-high τα meego

 

Τα Nokia τόσα χρόνια δεν ήταν ποτέ ενωμένα, αν είδες όλο το post που αναφέρεις και όχι το κομμάτι μέλλον, θα είδες πως N, E και απλά ήταν ξεχωριστά τμήματα εντός Nokia. Φαίνεται και από χιλιόμετρα αυτό, χωρίς να το πει κάποιος. Επιπλέον:

 

-Οι devs θα δίναν βάρος, μην ξεχνάμε το hype του symbian. 15+ χρόνια πορείας το επιτρέπουν να ελπίζει σε όλα, ειδικά μετά την ενσωμάτωση της QT που τα έκανε όλα πιο απλά. Το meego έχει απλό κώδικα, οπότε δεν βλέπω λόγο να μην portάρουν εφαρμογές. Το πρόβλημα είναι τα WP που ανά έκδοση αλλάζει ο κώδικας και γίνεται χαμός.

 

Λες και τώρα οι devs ας πούμε δίνουν την απαραίτητη σημασία στα WP, άσχετα με το πόσο πουλάνε. Ανά έκδοση και κώδικας, που ακούστηκε ξανά;;; :wacko:

 

-Το θέμα δεν είναι προσωπικό ή ευχή. Παρακολουθώ χρόνια τη Nokia ως καταναλωτής και ως tech geek και ξέρω που πονάει. Εξέλιξη, τιμή, θάρρος. Αν είχε έναν πρόεδρο με κότσια, σήμερα δεν θα ήταν στο χάλι αυτό. Το 2010 ήταν η χρονιά σταθμός κι αντί να μπει άτομο με γνώσεις (Vanjoki), μπήκε ο Elop και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Συν του ότι ο προηγούμενος CEO λέγεται πως εκβιάστηκε για να φύγει, οπότε μου αφήνει την εντύπωση πως η MS ήθελε αυτή την κατάσταση για να πάρει τσάμπα τη Nokia. Δες απλά που είναι η μετοχή της τώρα και που ήταν τότε.

 

Το αν θα απέδιδε δεν το ξέρουμε φυσικά. Αν δεν δεις κάτι, δεν μπορείς να κρίνεις. Και για τα WP λέγανε πολλοί πως θα πάνε καλά και είδαμε τα χάλια τους...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα που δεν μιλούσα, για τρελό με περνάτε.

 

 

 

Έχω δει την ίδια εταιρία με S40, S60, S80 αλλά και S40, S60 και Maemo/Meego να τρελαίνει κόσμο. Το απλό παράδειγμα:

 

-low end symbian ως 200 ευρώ

-mid τα wp ως 500 το πολύ ευρώ

-high τα meego

 

Τα Nokia τόσα χρόνια δεν ήταν ποτέ ενωμένα, αν είδες όλο το post που αναφέρεις και όχι το κομμάτι μέλλον, θα είδες πως N, E και απλά ήταν ξεχωριστά τμήματα εντός Nokia. Φαίνεται και από χιλιόμετρα αυτό, χωρίς να το πει κάποιος. Επιπλέον:

 

-Οι devs θα δίναν βάρος, μην ξεχνάμε το hype του symbian. 15+ χρόνια πορείας το επιτρέπουν να ελπίζει σε όλα, ειδικά μετά την ενσωμάτωση της QT που τα έκανε όλα πιο απλά. Το meego έχει απλό κώδικα, οπότε δεν βλέπω λόγο να μην portάρουν εφαρμογές. Το πρόβλημα είναι τα WP που ανά έκδοση αλλάζει ο κώδικας και γίνεται χαμός.

 

Λες και τώρα οι devs ας πούμε δίνουν την απαραίτητη σημασία στα WP, άσχετα με το πόσο πουλάνε. Ανά έκδοση και κώδικας, που ακούστηκε ξανά;;; :wacko:

 

-Το θέμα δεν είναι προσωπικό ή ευχή. Παρακολουθώ χρόνια τη Nokia ως καταναλωτής και ως tech geek και ξέρω που πονάει. Εξέλιξη, τιμή, θάρρος. Αν είχε έναν πρόεδρο με κότσια, σήμερα δεν θα ήταν στο χάλι αυτό. Το 2010 ήταν η χρονιά σταθμός κι αντί να μπει άτομο με γνώσεις (Vanjoki), μπήκε ο Elop και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Συν του ότι ο προηγούμενος CEO λέγεται πως εκβιάστηκε για να φύγει, οπότε μου αφήνει την εντύπωση πως η MS ήθελε αυτή την κατάσταση για να πάρει τσάμπα τη Nokia. Δες απλά που είναι η μετοχή της τώρα και που ήταν τότε.

 

Το αν θα απέδιδε δεν το ξέρουμε φυσικά. Αν δεν δεις κάτι, δεν μπορείς να κρίνεις. Και για τα WP λέγανε πολλοί πως θα πάνε καλά και είδαμε τα χάλια τους...

 

Σωστα αυτα που αναφερεις και συμφωνω μαζι σου. Ομως τα S40, S60, S80 αλλά και S40, S60 ειναι ολα Symbian και επισης ποτε δεν υπηραν ολα μαζι παραλληλα. Αλλα το τενα ηταν η εξελιξη του αλλου χρονικα. Παρολαυτα επειδη ολα τα S ηταν Symbian το development εφαρμογων ηταν ευκολο τοσο για την ΝΟΚΙΑ οσο και για τους developers. Καθως και το maintenance της πλατφορμας απο πλευρας ΝΟΚΙΑ.

Συμφωνω οτι το 2010 γινανε τα πιο πολλα λαθη και ισως τοτε χαθηκε το παιχνιδι. Λεω ισως γιατι πρεπει να περιμενουμε ακομα λιγο καιρο μεχρι να δουμε πως θα πανε τα WP. Σημειωνω εδω απλα οτι τα WP εχουν το καλυτερο ξεκινημα ως νεο OS σε σχεση με τα iOS και Android οταν αυτα ειχαν πρωτο εμφανιστει. Μπορει αυτο να μην σημαινει και τιποτα μπορει ομως να δειχνει και κατι. Επισης να μην ξεχναμε την καινοτομια που θα δωσει και φετος η ΝΟΚΙΑ στο hardware των high-end συσκευων της. Καινοτομια η οποια οπως εχουν γινει οι συσκευες σε ολες τις πλατφορμες , και ειδικα στο Android, μπορει να αποτελεσει το differentiation factor για τον τελικο καταναλωτη. Θα δουμε ομως......

 

Τεσπα, δεν θα τσακωθουμε κιολς για την ΝΟΚΙΑ ή την καθε ΝΟΚΙΑ.

 

Η αποψη μου ειναι οτι απλα εμεινε πολυ πισω και υπερεκτιμησε πισω στο 2007-2009 τον εαυτο της. Και αυτο δεν το λεω εγω, το λενε οσοι Φινλανδοι εχω μιλησει τον τελευταιο χρονο (λογω δουλειας). ΑΝ η ΝΟΚΙΑ ειχε παρει το 2007 στα σοβαρα το iPhone που πρωτοεμφανιστηκε τωρα τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Αλλα τοτε οι Φινλανδοι γελαγανε με το iPhone και πιστευανε οτι τα touch τηλεφωνα δεν θα πιανανε. Τα αποτελεσματα γνωστα.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που διαβάζω είναι ότι η NOKIA θα είχε 3 λειτουργικά συν το ios (ήδη κραταιό) συν το Android (που θα υποστήριζαν οι υπόλοιποι) συν το bb. Απορώ ποιος θα έβγαζε εφαρμογές για όλα. Απορώ με τη σιγουριά κάποιων ότι θα υποστηρίζονταν όλα.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

asikis

μιας και μιλας λογω δουλειας με τους φιλανδους

τι αποψη εχουν αυτη για την συμφωνια,για την γενικοτερη κατασταση,για το μελλον της εταιριας κοκ

 

οσο να'ναι μπορει εκει,επειδη θα ξερουν κατι παραπανω να εχουν μια αλλη εικονα/αποψη για τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που βλέπω την Samsung που το έκανε και που έχει πρόθεση να συνεχίσει να το κάνει, είμαι από άλλο γαλαξία ...

 

Ή απλά γενικότερα σαν κοινότητα έχουμε πρόβλημα ...

 

Υ.Γ. Πόσο γελοίο-γελοίο καταντάει όταν γίνεται μία σοβαρή συζήτηση με κάποια σοβαρά σημεία και να πετάγεται τρίτος επαναλαμβάνοντας πράγματα που έχουν διαψευστεί 2 μηνύματα πιο πάνω ... *facepalm*

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που διαβάζω είναι ότι η NOKIA θα είχε 3 λειτουργικά συν το ios (ήδη κραταιό) συν το Android (που θα υποστήριζαν οι υπόλοιποι) συν το bb. Απορώ ποιος θα έβγαζε εφαρμογές για όλα. Απορώ με τη σιγουριά κάποιων ότι θα υποστηρίζονταν όλα.

 

Το κάνεις προσωπικό και δεν χρειάζεται. Απλά σκέψου πως το symbian είχε ήδη κοινότητα, τα S40 ήταν java και το meego ανέπτυξε κοινότητα. Δεν τα κατεβάζω από το κεφάλι μου...

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...