Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Απλώς να ενημερώσω ότι την δεύτερη μέρα με jb 4.1.2, EUR περασμένη με Odin χωρίς wipes και στη συνέχεια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μόνο από το μενού του κινητού, το γνωστό για μένα απο τη 2.3.3 S.O.D (ευτυχώς σχετικά σπάνια) έκανε άμεσα την παρουσία του... Άρα στην περίπτωση μου δεν είναι θέμα ρομ.

 

Εχω μάθει να ζω με αυτό :-)

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να παρακολουθησω τα αμεσως παραπανω posts αλλα επιστρεφοντας σε αυτο καθεαυτο το sod πρεπει να πω οτι απο τοτε που περασα την 4.1.2. της Vodafone ηρεμησα. Δεν εχω αλλο περιστατικο εδω κ 15 μερες.

 

Καλημέρα,

 

Απλώς να ενημερώσω ότι την δεύτερη μέρα με jb 4.1.2, EUR περασμένη με Odin χωρίς wipes και στη συνέχεια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μόνο από το μενού του κινητού, το γνωστό για μένα απο τη 2.3.3 S.O.D (ευτυχώς σχετικά σπάνια) έκανε άμεσα την παρουσία του... Άρα στην περίπτωση μου δεν είναι θέμα ρομ.

 

Εχω μάθει να ζω με αυτό :-)

 

Αυτα τα δυο πλεον προσφατα posts, δειχνουν 100% το αντιφατικο του προβλήματος και πόσο δυσκολο ειναι να δωσουμε απαντηση στο αρχικο ερωτημα.

Για αυτο καλο ειναι να αποφευγουμε αφορισμους υπερ του software ή του hardware οσο και αν η δικη μας καθημερινη ισως, εμπειρια με το προβλημα "φωναζει" οτι εχουμε ξεκαθαρη απαντηση. Πιθανοτατα υπάρχει καποιος άλλος που μας την ανατρεπει εκ βαθρων...

Στον labro παντως που δεν ειδε φως με την επίσημη JB, θα προτεινα μια επίσκεψη στο service εφοσον ειναι εντος εγγυησης :worry:

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε τον πυρήνα apolo. 4.9 η τελευταία του έκδοση, στο xda.

 

Κανένα πρόβλημα με sod.

(Με omega 24, 4.1.2, XWLSW)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια πως εξηγειτε οτι στο κινητο μου galaxy s2 i9100 οσο ειχα την 4.0.3 ειχα πολυ συχνα το φαινομενο μεχρι που το πηγα στη samsung hellas και μου ειπανε οτι αλλαξανε την πλακετα και απο τοτε για τις λιγες μερες που ειχα την 4.0.3 δεν μου το ξαναεκανε και ειχα βαλει απο οταν βγηκε η 4.1.2 nordic στο κινητο μου και απο τοτε δεν μου ειχε παρουσιασει ποτε s.o.d. και σημερα εννοειτε ειμαι πλεον με την επισημη ελληνικη 4.1.2(Μετα απο τα καταλληλα wipes και επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων) μου παρουσιασε μετα απο παρα μα παρα πολυ καιρο s.o.d. με την 4.1.2.

 

 

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον ειδικα με την 4.1.2 γιατι εχω διαβασει οτι με την 4.1.2 το φαινομενο s.o.d. εξαφανιζεται.

 

Παιδια αυτο το φαινομενο s.o.d. εμφανιζεται ΜΟΝΟ στα galaxy s2 ή και σε αλλα κινητα?

Αν εμφανιζεται και σε αλλα κινητα σε ποια εμφανιζεται?

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι απλα ετυχε?

Απλα αναφερα το ολο ιστορικο για να ξερετε τι ακριβως παιζει με το κινητο.

 

Εσενα σου εχει τυχει ποτε με την 4.1.2?

 

Επισης ξερει κανεις αν το φαινομενο s.o.d. ειναι μονο των galaxy s2 ή το εχουν και αλλα κινητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι θεμα λογισμικου και οχι συσκευης,διοτι σε γνωστο μου που το πηρε με εργοστασιακη 4.0.3 ειχε προβλημα, αλλα μολις εκανε την αναβαθμιση της 14 αυγουστου κανενα προβλημα και το τηλεφωνο το ξεσχιζει, ολη μερα χρηση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως εξηγειτε οτι στο κινητο μου galaxy s2 i9100 οσο ειχα την 4.0.3 ειχα πολυ συχνα το φαινομενο μεχρι που το πηγα στη samsung hellas και μου ειπανε οτι αλλαξανε την πλακετα και απο τοτε για τις λιγες μερες που ειχα την 4.0.3 δεν μου το ξαναεκανε και ειχα βαλει απο οταν βγηκε η 4.1.2 nordic στο κινητο μου και απο τοτε δεν μου ειχε παρουσιασει ποτε s.o.d. και σημερα εννοειτε ειμαι πλεον με την επισημη ελληνικη 4.1.2(Μετα απο τα καταλληλα wipes και επαναφορες εργοστασιακων ρυθμισεων) μου παρουσιασε μετα απο παρα μα παρα πολυ καιρο s.o.d. με την 4.1.2.

 

 

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον ειδικα με την 4.1.2 γιατι εχω διαβασει οτι με την 4.1.2 το φαινομενο s.o.d. εξαφανιζεται.

 

Παιδια αυτο το φαινομενο s.o.d. εμφανιζεται ΜΟΝΟ στα galaxy s2 ή και σε αλλα κινητα?

Αν εμφανιζεται και σε αλλα κινητα σε ποια εμφανιζεται?

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

 

αυτο το sod τελικα,εξελισσεται σε ανεξηγητο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μερικά

 

Ψάξε google, θα βρεις πολλά, από iphone, htc, sony μέχρι nexus4 και πολλά άλλα... Είπαμε, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα software

 

Λίγο googlαρισμα κάνει καλό

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε google, θα βρεις πολλά, από iphone, htc, sony μέχρι nexus4 και πολλά άλλα... Είπαμε, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα software

 

Λίγο googlαρισμα κάνει καλό

Εγω παλι γιατι νομιζω οτι ειναι θεμα hardware και εξηγω ποιο πανω γιατι.....

 

Τι να πω θα δειξει ρε φιλος.

 

Τα samsung galaxy s3 classic & s3 4g lte ξερεις αν το εχουν ή οχι και αν το εχουν μονο οι παλιες παρτιδες πως μπορω να εντοπισω αν ενα samsung galaxy s3 ειναι παλια ή νεα παρτιδα?

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο αναλογο τοπικ του s3 και εκει γραφουν πως βλεπεις την ημ παραγωγης κλπ, πατας κατι καγκελα και κατι αριθμους και στο δειχνει.
Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα, όλες οι παρτίδες όλων των κινητών είναι πιθανές να το έχουν.

Εδω εισαι λαθος φιλε γιατι οσο ειχα στο galaxy s2 την 4.0.3 απ' οταν το αγορασα μου εκανε συνεχεια sod με αποτελεσμα να το παω στο samsung service και εκει να μου αλλαξουν πλακετα(Απ' οτι μου ειπαν τουλαχιστον) και απο τοτε οσο κρατησα την 4.0.3 ΔΕΝ μου το ξαναεκανε ποτε παρα μονο χτες και μετα απο αρκετους μηνες που εχω περασει την 4.1.2 και ισως να ηταν και τυχαιο τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα έκδοσης rom, αλλά kernel.

 

Με την ίδια rom δοκιμάζεις 2 πυρήνες. Με τον έναν το παθαίνει 2-3 φορές τη μέρα, με τον άλλον δεν το παθαίνει ούτε μία φορά, ποτέ!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος φιλε γιατι οσο ειχα στο galaxy s2 την 4.0.3 απ' οταν το αγορασα μου εκανε συνεχεια sod με αποτελεσμα να το παω στο samsung service και εκει να μου αλλαξουν πλακετα(Απ' οτι μου ειπαν τουλαχιστον) και απο τοτε οσο κρατησα την 4.0.3 ΔΕΝ μου το ξαναεκανε ποτε παρα μονο χτες και μετα απο αρκετους μηνες που εχω περασει την 4.1.2 και ισως να ηταν και τυχαιο τι να πω....
Αρα, αυτο που λες δειχνει καθαρα λογισμικο.
Link to comment
Share on other sites

Παλι οχι γιατι την 4.0.3 την το πολυ για λιγες μερες αφου με το που παρελαβα πισω το κινητο απο το service περαστηκε αμεσως η 4.1.2.

 

Οποτε οσο αφορα το αν φταιει το λογισμικο δεν το ξερω.

Απ' οτι διαβαζω σε ξενα φορουμ δεν πρεπει να φταιει το λογισμικο αλλα βοηθαει το να γινει ποιο αμεσα το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καμια βελτιωση και μετα την απενεργοποιηση των αυτοματων ρυθμισεων.

 

Ο περιφερειακος αντιπροσωπος της samsung μου ειπε πως δεν προκειται για προβλημα hardware αλλα κλασικο θεμα του software. Παρ ολα αυτα δεν εχω εγκαταστησει ΚΑΜΙΑ εφαρμογη περα απο αυτες που αυτοματα εγκαθιστανται αφοτου κανεις σετ απ το κινητο. Επισης το κινητο κλεινει καθε φορα που μενει ανενεργο για περισσοτερο απο περιπου 2 ωρες (deep sleep) που σημαινει πως απλα κατι το εμποδιζει να επιστρεψει σε κανονικη λειτουργια. Η προβλημα στο λογισμικο τοθ deep sleep η μηπως προβλημα σε επεξεργαστη η πλακετα?

 

Το ζητημα ειναι πως απ' οτι φαινεται οσοι στελνουν τα κινητα τους στην ελληνικη αντιπροσωπεια δεν βρισκουν λυση αρα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει. Ισως τους δωσω μια ευκαιρια.

 

Παντως ειναι τραγικο να αγοραζεις κινητα 500~700 ευρω και οχι απλα να ειναι ελαττωματικα αλλα να μην υπαρχει κ λυση στο προβλημα σου. Μετα απο 3 χρονια σε apple κ Blackberry η αξοπιστια τηςsamsung/android μου φαινεται απογοητευτικη.

Link to comment
Share on other sites

Καμια βελτιωση και μετα την απενεργοποιηση των αυτοματων ρυθμισεων.

 

Ο περιφερειακος αντιπροσωπος της samsung μου ειπε πως δεν προκειται για προβλημα hardware αλλα κλασικο θεμα του software. Παρ ολα αυτα δεν εχω εγκαταστησει ΚΑΜΙΑ εφαρμογη περα απο αυτες που αυτοματα εγκαθιστανται αφοτου κανεις σετ απ το κινητο. Επισης το κινητο κλεινει καθε φορα που μενει ανενεργο για περισσοτερο απο περιπου 2 ωρες (deep sleep) που σημαινει πως απλα κατι το εμποδιζει να επιστρεψει σε κανονικη λειτουργια. Η προβλημα στο λογισμικο τοθ deep sleep η μηπως προβλημα σε επεξεργαστη η πλακετα?

 

Το ζητημα ειναι πως απ' οτι φαινεται οσοι στελνουν τα κινητα τους στην ελληνικη αντιπροσωπεια δεν βρισκουν λυση αρα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει. Ισως τους δωσω μια ευκαιρια.

 

Παντως ειναι τραγικο να αγοραζεις κινητα 500~700 ευρω και οχι απλα να ειναι ελαττωματικα αλλα να μην υπαρχει κ λυση στο προβλημα σου. Μετα απο 3 χρονια σε apple κ Blackberry η αξοπιστια τηςsamsung/android μου φαινεται απογοητευτικη.

 

3 μέρες χωρίς SOD αφότου απενεργοποίησα εντελώς το Wi-Fi. Δεν είναι μεγάλο το διάστημα, αλλά πριν μου το εμφάνιζε κάθε μέρα.

 

Να σημειώσω πως νωρίτερα είχα απενεργοποιήσει την σχετική ρύθμιση με to sleeping mode του wifi αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε να υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το SII από 18/2/13 (αγορά καινούριου από Κωτσόβολο). Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

Πρόσφατα (πριν κανένα μήνα) του έβαλα την επίσημη Ελληνική έκδοση firmware 4.1.2 από την Samsung.

Στο τηλέφωνο δεν έχει περαστεί ποτέ custom ROM ούτε και έχει γίνει root. Από εφαρμογές ελάχιστες και όλες από Google Play.

Επίσης δεν έχει το insane chip.

 

Τώρα τελευταία, ενώ το βράδυ το αφήνω με 60-80 % μπαταρία (με κλειστό και το WiFi και το Mobile Data), το πρωί είναι άδεια η μπαταρία και το κινητό είναι ζεστό (όχι μόνο στην περιοχή της μπαταρίας αλλά και η οθόνη).

 

Δείτε τo συνημμένo screenshot. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η απότομη πτώση της μπαταρίας από το 80% στο μηδέν. Δεν ξέρω τι ώρα ακριβώς συνέβει αλλά δεν είναι σταδιακή - αδειάζει απότομα. Σήμερα (το screenshot είναι σημερινό) δεν έβγαλα την μπαταρία αλλά το επανεκκίνησα με παρατεταμένη πίεση στο power button. Ξεκίνησε κανονικά αλλά έδειχνε επίπεδο φόρτισης 0%. Το έκλεισα, έβγαλα και ξανάβαλα την μπαταρία και το επανεκκίνησα. Συνέχισε να φορτίζει από 45%, που σημαίνει ότι, όταν το επανεκκίνησα χωρίς βγάλσιμο της μπαταρίας, φόρτιζε αλλά δεν το έδειχνε (όλο το διάστημα που η φόρτιση είναι 0%).

 

Είμαι πολύ απογοητευμένος... Το τηλέφωνο το έχω για επαγγελματική δουλειά και τέτοια είναι ανεπίτρεπτα...

Επειδή είναι σε εγγύηση, που απευθύνομαι για service της Samsung; Μένω Παπάγου.

 

ΥΓ: Μόλις διάβασα εδώ (post#34) για το Load Monitor app. Το κατέβασα και το εγκατέστησα να δω τι μπορεί να γίνει. Για δοκιμάστε και εσείς και τα λέμε...

Edited by MessengerOfGood
Load Monitor App
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για καινούργια μπαταρία. Περίπου 5ευρω από ebay. Δες με προσοχή αν η μπαταρία σου εχει 'πρηστεί' στο κέντρο. Εμένα τα έκανε αυτά τα κουλά και τελικά ηταν η μπαταρία. Κάτι ακόμα που μπορεί βα σου το δείξει είναι να το αφήσεις να ξεφορτισει τελείως, κάνει shut down κανονικά, ή κλείνει αποτομα? Πιθανός με reset battery stats από cwm να επανέλθει αλλα χλωμό το κόβω. Μάλλον τα 5ευρω δεν τα γλυτώνεις. Επίσης, εχω την εντύπωση πως οι μπαταρίες ειδικά εχουν μονο 6 μηνες εγκυηση σε όλα τα κινητά, όχι μονο στα samsung.

 

..και κάτι ακομα, και στα δύο screenshot έκανες ρεκορ εικονιδίων στην notification bar:)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα στο κινητο μου μπαταρια πεντε ευρω από ebay...αν τελικα ειναι μπαταρια, ισως ειναι μια καλη ευκαιρια να παρεις την γνησια 2000mah με 30Ε και να επωφεληθεις από την αυξημενη αυτονομια

Για επίσημο service, Smartec www.smartec.gr

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...