Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

να πω την αλήθεια είναι το μόνο που δεν δοκίμασα. δεν έχει νόημα να το κουβαλάω αν δεν έχει σιμ μέσα. ας το δοκιμάσω όμως έτσι για την περιέργεια για καμιά βδομάδα. ΑΑ ρε αθάνατο iphone 5 (15μέρες ζόρικης χρήσης και ούτε ένα λαγκάρισμα έστω στιγμιαίο. ούτε sod ουτε ρισταρτ ουτε κολληματάκια, η απόλυτη αξιοπιστία)

 

Καλά, τυχερά είναι αυτά. Κάποιος άλλος μπορεί να έχει την ακριβώς αντίθετη εμπειρία.

Πάντως, χωρίς να σε αμφισβητώ φυσικά, μου φαίνεται περίεργο το να έχει πρόβλημα, και μάλιστα με ελληνικές sim μόνο. Δοκίμασε και χωρίς sim, πέρνα και τη Σκανδιναβική, και παρακολούθησέ το. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, στην 4.1.2 δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα, οπότε αν συνεχίσει, πολύ πιθανό να είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση καθως ειναι το πρωτο post -αν θυμαμαι καλα- που αφορα πληροφορηση από το επίσημο service! Η εξηγηση λοιπον ειναι οτι το θεμα αφορα hardware και φανταζομαι το λογισμικο ενος chip εφοσον λύνεται με update (ακριβως ιδια περιπτωση με το προβλημα του insane chip, το οποιο αφορα firmware σε συγκεκριμενες παρτιδες chip)

Τίθεται όμως το ερωτημα τι update σου εκαναν...ρωταω επειδη αναφερεις οτι πηγες "συστημενος" μεσω γνωστου και ισως μπορουμε να εχουμε περισσοτερο...inside information

Το φαινομενο σου συνεβαινε συχνα?? Θα ηταν πολυ καλο να μας κρατας ενημερους για την εξελιξη από εδω και περα μηπως και βγαλουμε επιτελους ακρη για οσους υποφερουν απο το προβλημα...προβλεπω παντως, αν τα πραγματα πανε καλα στην περιπτωση σου, πολυ κόσμο να επισκεπτεται την Smartec...!

Για το φαινόμενο sod έχουν γραφτεί πάρα πολλά για την συσκευή s2 και όχι μόνο,ακόμα και πρίν απο δυο χρόνια όταν η συσκευή ήταν πρωτοεμφανιζόμενη! Το επίσημο service έχει λάβει οδηγίες εδώ και καιρό,σε όλες αυτές τις περιπτώσεις να αλλάζει πλακέτα! Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα είναι hw και δύσκολα θα μάθουμε τι ευθύνετα (σίγουρα αφορούσε συγκεκριμένη παρτίδα και προμηθευτή chipsets)! Για να μάθουμε εμείς,Θα πρέπει πρώτα να μάθουν αυτοί:). Φυσικά τα φαινόμενα τύπου sod,έχουν παρατηρηθεί και σε περιπτώσεις που δεν ευθύνεται το hw της συσκευής,αλλά οι επεμβάσεις του χρήστη! Σε αυτήν την δεύτερη περίπτωση (επέμβαση του χρήστη),πάλι δεν θα μάθουμε τι είδους ακριβώς ήταν:). Αλλά πάνω κάτω από τα λεγόμενά του,όλο και κάτι θα ψιλιαστούμε!

Τώρα,αν το επίσημο service δηλώνει ότι με ένα απλό updated λύνει το θέμα,απλά μην τους πιστεύεις.. Το καθήκον τους κάνουν:). Αυτό με το insane chip,είναι τελείως διαφορετικό από το sod ! Ασχέτως αν κάποιοι 'ειδήμονες και μη',έχουν κάνει τα αδύνατα δυνατά σε xda μεριά,για να μας πείσουν (ευτυχώς ελάχιστοι).

 

Τέλος θα συμβούλευα τον οποίον έχει το φαινόμενο sod υπαρκτό στην συσκευή του (δεν είναι όλα sod,από όσα διαβάζω σε διάφορα fora),να σπεύσει άμεσα στο service (εφόσον έχει ακόμα εγγύηση) και σίγουρα θα του το φτιάξουν και ας του πούν οτι θέλουν! Για τους υπόλοιπους,ούτε η 4.1.2 αλλά ούτε και η 100.500.xxx θα μπορέσει να επιδιορθώσει το πρόβλημα του sod και μόνον αυτού! Και όχι όλα όσα περιγράφονται εσφαλμένος ως sod.

Edited by leonidastzak
Link to comment
Share on other sites

Για το φαινόμενο sod έχουν γραφτεί πάρα πολλά για την συσκευή s2 και όχι μόνο,ακόμα και πρίν απο δυο χρόνια όταν η συσκευή ήταν πρωτοεμφανιζόμενη! Το επίσημο service έχει λάβει οδηγίες εδώ και καιρό,σε όλες αυτές τις περιπτώσεις να αλλάζει πλακέτα! Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα είναι hw και δύσκολα θα μάθουμε τι ευθύνετα (σίγουρα αφορούσε συγκεκριμένη παρτίδα και προμηθευτή chipsets)! Για να μάθουμε εμείς,Θα πρέπει πρώτα να μάθουν αυτοί:). Φυσικά τα φαινόμενα τύπου sod,έχουν παρατηρηθεί και σε περιπτώσεις που δεν ευθύνεται το hw της συσκευής,αλλά οι επεμβάσεις του χρήστη! Σε αυτήν την δεύτερη περίπτωση (επέμβαση του χρήστη),πάλι δεν θα μάθουμε τι είδους ακριβώς ήταν:). Αλλά πάνω κάτω από τα λεγόμενά του,όλο και κάτι θα ψιλιαστούμε!

Τώρα,αν το επίσημο service δηλώνει ότι με ένα απλό updated λύνει το θέμα,απλά μην τους πιστεύεις.. Το καθήκον τους κάνουν:). Αυτό με το insane chip,είναι τελείως διαφορετικό από το sod ! Ασχέτως αν κάποιοι 'ειδήμονες και μη',έχουν κάνει τα αδύνατα δυνατά σε xda μεριά,για να μας πείσουν (ευτυχώς ελάχιστοι).

 

Τέλος θα συμβούλευα τον οποίον έχει το φαινόμενο sod υπαρκτό στην συσκευή του (δεν είναι όλα sod,από όσα διαβάζω σε διάφορα fora),να σπεύσει άμεσα στο service (εφόσον έχει ακόμα εγγύηση) και σίγουρα θα του το φτιάξουν και ας του πούν οτι θέλουν! Για τους υπόλοιπους,ούτε η 4.1.2 αλλά ούτε και η 100.500.xxx θα μπορέσει να επιδιορθώσει το πρόβλημα του sod και μόνον αυτού! Και όχι όλα όσα περιγράφονται εσφαλμένος ως sod.

 

δεν ξέρω από που πηγάζει όλη αυτή η σιγουριά των γραφομένων σου, μπορεί και να σαι σωστός, αλλά εγώ διαφωνώ. Κανένα τσιπ δεν άλλαξε όταν πήγα εξωτερικό και για 2μήνες το κινητο δούλευε ρολόι (φυσικά ούτε κ τίποτε άλλο άλλαξε σ αυτό το διάστημα). τα χει κάνει μπιπ η σαμσονκ νομίζω κ ότι φτάσει λέει στον κόσμο μπας και κουκουλώσει όσο μπορεί την πατατα που πούλησε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η σιγουριά στα γραφόμενά μου,εκφράζουν την άποψή μου και μόνο,που πηγάζει απο τις όποιες γνώσεις μου και την εμπειρία μου ! Δεν διεκδικώ το "αλάθητο" και όπως πολύ σωστά αναφέρεις,μπορεί να είμαι σωστός,αλλά μπορεί να κάνω και μεγάλο λάθος. Ζητώ συγγνώμη (προκαταβολικά) από τους όποιους,σε περίπτωση που η άποψη μου είναι λάθος και ταλαιπωρηθούν αδίκως απο τις προτροπές μου! Όσο αφορά την περίπτωσή σου ειδικά,θεωρώ πως δεν ανήκεις στην προβληματική περίπτωση ελαττωματικού hw και sod,αλλά μπορεί να κάνω και μεγάλο λάθος! Θα χρειαζόμουν την συσκευή σου στα χέρια μου,για να είμαι 100% σίγουρος. (το πρόβλημα sod+hw είναι ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα για να είναι κάποιος 100% σίγουρος,χωρίς την εκάστοτε προβληματική συσκευή στα χέρια του !).

Με την άποψή μου,το μόνο που θα ήθελα είναι να βοηθήσω! Εύχομαι να βρείς σύντομα λύση στο πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί,να είσαι καλά και σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι κάτοχος ενός S2 εδώ και 20 μέρες περίπου...δεν είχα προβλήματα μέχρι χτες.

 

Το μόνο που άλλαξε είναι μια μπαταρία 2300 mah που έφερα από ebay (KINPS), με την οποία τουλάχιστον τις πρώτες ώρες το κινητό δούλευε μια χαρά. Χτες παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση, θέρμανση της συσκευής και μετά από κάμποσες ώρες ανακάλυψα ότι γινόταν το εξής: Όταν η οθόνη σβήνει (αυτόματο κλείδωμα ή manual), χάνεται το σήμα, δε δέχομαι κλήσεις/SMS και φυσικά χάνεται και το 3G. Μόλις ξεκλειδώσω την οθόνη, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα το σήμα επανέρχεται. Πλέον έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πρέπει να είναι always on η οθόνη για να μπορώ να δεχθώ κλήσεις.

 

Από το πρωί έχω κάνει:

 

-εγκατάσταση της παλιάς μπαταρίας (samsung 1800 mah)

-factory reset (4.1.2)

-root και εγκατάσταση CM10 (4.2.2)

-δοκιμή διαφόρων radios με RIL

-restore στην αρχική 4.1.2

 

Όλα χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είναι ακριβώς το SoD που συζητιέται στο thread και αναφορές στο οποίο βρήκα παντού στο internet, αλλά ελπίζω ότι κάποιος θα το έχει αντιμετωπίσει και θα μπορεί να με καθοδηγήσει. Σημειώνω πως το κινητό δούλευε μια χαρά αυτές τις 20 μέρες.

 

Παίζει να το προκάλεσε η μπαταρία?

Μήπως μπαίνει σε κάποιο είδος "deep idle" όταν σβήνει η οθόνη και ταυτόχρονα κόβει όλα τα ασύρματα connections?

Γενικά το βλέπετε για h/w ή s/w πρόβλημα?

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι κάτοχος ενός S2 εδώ και 20 μέρες περίπου...δεν είχα προβλήματα μέχρι χτες.

 

Το μόνο που άλλαξε είναι μια μπαταρία 2300 mah που έφερα από ebay (KINPS), με την οποία τουλάχιστον τις πρώτες ώρες το κινητό δούλευε μια χαρά. Χτες παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση, θέρμανση της συσκευής και μετά από κάμποσες ώρες ανακάλυψα ότι γινόταν το εξής: Όταν η οθόνη σβήνει (αυτόματο κλείδωμα ή manual), χάνεται το σήμα, δε δέχομαι κλήσεις/SMS και φυσικά χάνεται και το 3G. Μόλις ξεκλειδώσω την οθόνη, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα το σήμα επανέρχεται. Πλέον έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πρέπει να είναι always on η οθόνη για να μπορώ να δεχθώ κλήσεις.

 

Από το πρωί έχω κάνει:

 

-εγκατάσταση της παλιάς μπαταρίας (samsung 1800 mah)

-factory reset (4.1.2)

-root και εγκατάσταση CM10 (4.2.2)

-δοκιμή διαφόρων radios με RIL

-restore στην αρχική 4.1.2

 

Όλα χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είναι ακριβώς το SoD που συζητιέται στο thread και αναφορές στο οποίο βρήκα παντού στο internet, αλλά ελπίζω ότι κάποιος θα το έχει αντιμετωπίσει και θα μπορεί να με καθοδηγήσει. Σημειώνω πως το κινητό δούλευε μια χαρά αυτές τις 20 μέρες.

 

Παίζει να το προκάλεσε η μπαταρία?

Μήπως μπαίνει σε κάποιο είδος "deep idle" όταν σβήνει η οθόνη και ταυτόχρονα κόβει όλα τα ασύρματα connections?

Γενικά το βλέπετε για h/w ή s/w πρόβλημα?

 

Σε περίπτωση που έκανες καθαρή εγκατάσταση νέας rom δεν πιστεύω το να υπάρχει θέμα με το sw.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκίνησε το πρόβλημα παράλληλα με τη νέα μπαταρία, μπορεί να φέρει κι αυτή κάποιο μερίδιο ευθύνης. Με όσα έχεις κάνει, πάντως, κι εγώ δε νομίζω πως ευθύνεται το software. Εγγύηση έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και 2 εβδομάδες τον kernel "Apolo 4.8" και δεν είχα ούτε μία φορά πρόβλημα!

 

Σώθηκα! Θα τον βρείτε στο xda και αξίζει μία δοκιμή...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι κάτοχος ενός S2 εδώ και 20 μέρες περίπου...δεν είχα προβλήματα μέχρι χτες.

 

Το μόνο που άλλαξε είναι μια μπαταρία 2300 mah που έφερα από ebay (KINPS), με την οποία τουλάχιστον τις πρώτες ώρες το κινητό δούλευε μια χαρά. Χτες παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση, θέρμανση της συσκευής και μετά από κάμποσες ώρες ανακάλυψα ότι γινόταν το εξής: Όταν η οθόνη σβήνει (αυτόματο κλείδωμα ή manual), χάνεται το σήμα, δε δέχομαι κλήσεις/SMS και φυσικά χάνεται και το 3G. Μόλις ξεκλειδώσω την οθόνη, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα το σήμα επανέρχεται. Πλέον έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πρέπει να είναι always on η οθόνη για να μπορώ να δεχθώ κλήσεις.

 

Από το πρωί έχω κάνει:

 

-εγκατάσταση της παλιάς μπαταρίας (samsung 1800 mah)

-factory reset (4.1.2)

-root και εγκατάσταση CM10 (4.2.2)

-δοκιμή διαφόρων radios με RIL

-restore στην αρχική 4.1.2

 

Όλα χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είναι ακριβώς το SoD που συζητιέται στο thread και αναφορές στο οποίο βρήκα παντού στο internet, αλλά ελπίζω ότι κάποιος θα το έχει αντιμετωπίσει και θα μπορεί να με καθοδηγήσει. Σημειώνω πως το κινητό δούλευε μια χαρά αυτές τις 20 μέρες.

 

Παίζει να το προκάλεσε η μπαταρία?

Μήπως μπαίνει σε κάποιο είδος "deep idle" όταν σβήνει η οθόνη και ταυτόχρονα κόβει όλα τα ασύρματα connections?

Γενικά το βλέπετε για h/w ή s/w πρόβλημα?

 

σαν να τα έφτυσε το radio chip μου φαίνεται ναι θα μπορούσε να το προκαλέσει η μπαταρία αν εδεινε λάθος τάσεις (σπάνιο μεν φαινόμενο αλλά μερικές φορές σε κάποιες noname μπαταρίες συμβαίνει)

 

ο μόνος τρόπος να σωθείς είναι να βρεις μαποιο kernel που δεν έχει deep sleep mode και να κλείσει από το build. prop το deep sleep (και αυτό και αν όμως ) αλλιώς πάμε για άλλη μητρική

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμάζεις με μία άλλη sim καλού κακού, μήπως το θέμα δεν είναι στο τηλέφωνο αλλά στην κάρτα?

Αν μάλιστα έχεις στην οικογένεια και κάρτα άλλης εταιρίας, ακόμη καλύτερα, ώστε να εξαλείψεις και το ενδεχόμενο να φταίει και η κάρτα και η εταιρία που είσαι τώρα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πριν λίγο άλλη SIM (της Cosmote και πάλι) χωρίς αποτέλεσμα.

 

Πλέον από χτες το βράδυ δεν διαβάζει ούτε τη SIM, δηλαδή δεν την βλέπει και δε ζητάει PIN στην εκκίνηση. Τσέκαρα και τις επαφές και δεν είδα κάτι ύποπτο. Μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος γι'αυτόν τον Kernel? Δε θα μπω στη διαδικασία να το επισκευάσω αν θέλει μητρική, καθώς το κόστος απ'όσο ξέρω κυμαίνεται στα 100-150 ευρώ τουλάχιστον...

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πριν λίγο άλλη SIM (της Cosmote και παλεύω χωρίς αποτέλεσμα.

 

Πλέον από χτες το βράδυ δεν διαβάζει ούτε τη SIM, δηλαδή δεν την βλέπει και δε ζητάει PIN στην εκκίνηση. Τσέκαρα και τις επαφές και δεν είδα κάτι ύποπτο. Μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος γι'αυτόν τον Kernel? Δε θα μπω στη διαδικασία να το επισκευάσω αν θέλει μητρική, καθώς το κόστος απ'όσο ξέρω κυμαίνεται στα 100-150 ευρώ τουλάχιστον...

Καλέ μου φίλε ούτε με τον kernel,μην φάς τσάμπα τον χρόνο σου !

Κατανοώ την απογοήτευσή σου και δύσκολα θα σε βοηθήσει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα,να επιλυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Η αλλαγή μητρικής,είναι μονόδρομος για εσένα !

Μήπως είσαι απο Θεσσαλονίκη ? Να σε στείλω σε ένα καλό φιλαράκι και να σε βοηθήσει αυτός ? Του είχα στείλει κάτι κομμάτια παλαιότερα και με κάτι μαγικά που έκανε,είχαν βρεί λύση οι απεσταλμένοι μου..! Στους 4 τους 3 τους χρέωσε από ότι μου είπαν τα παιδιά,30 ευρώ και πρόβλημα κανένα μέχρι και σήμερα ! Τον έναν δεν του πήρε δραχμή,αλλά δεν του το έφτιαξε κι όλας ! Αν θέλεις και είσαι από Θεσσαλονίκη,μου λες και σε στέλνω (πμ) στον τρελοτύπο με τα μαγικά και το φτωχομαγαζάκι του !

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο αλάνι ψάχνω ρε φίλε αλλά Αθήνα δυστυχώς...Αν ήταν σίγουρο ότι φτιάχνεται θα το έστελνα και Θεσσαλονίκη με μεταφορικά δικά μου φυσικά...

 

Το έχω ήδη βάλει για πούλημα για ανταλλακτικά ή αν θέλει να το επισκευάσει κανείς μιας και σαν συσκευή είναι άψογη σε όλους τους τομείς, μόνο τη SIM δε διαβάζει. Δίνω μαζί και μπαταρία 2000άρα αυθεντική, 2 θήκες και κουτί.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, το αν φτιάχνεται ή όχι μόνο αυτός θα μπορούσε να στο πεί ! Καθώς και πόσα ευρόπουλα θα χρειαζόταν ! Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις με τα μαγικά του, μπορεί να γλιτώσεις τα 100 / 150 πού σωστά αναφέρεις παραπάνω ! Τώρα για τα μεταφορικά που μου λες,ξέρω οτι αν τον πάρω τηλέφωνο,θα μου πεί να σου πώ αυτό που μου είπε και στους άλλους ! -Πες τούς να έρθουν από εδώ τους φλασάκηδες και άμα έχω κέφια,θα τους το φτιάξω και τσάμπα ! :lol: Είναι λίγο περίεργος ο τύπος,αλλά πιάνουν τα χέρια του !

Για αυτό σε ρώτησα αν είσαι από Θεσσαλονίκη !

 

Να σου κάνω και μια ερώτηση σχετική με το πρόβλημα που έχεις !

 

Είπες παραπάνω ότι όλο το θέμα ξεκίνησε όταν άλλαξες την μπαταρία ! Μήπως κατά την διαδικασία που έκανες τα διάφορα flushing ,custom rom και τα σχετικά,έγινε και τίποτα άλλο περίεργο, μεταξύ pc και συσκευής ? Η όλα απλά ξεκίνησαν,με την αλλαγή μπαταρίας και μόνο ?

Τι μπαταρία του έβαλες ?

 

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο.. Κρίμα φίλε μου.. Λυπάμαι..

 

edit: Βλέπω ότι πιο πίσω αναφέρεις μια kinps 2300 mAh και μία μαμίσια SAMSUNG 1800 mAh και με έχεις μπερδέψει λιγάκι ! Εκτός και αν εννοούσες 1650 mAh..

 

OK σε έπιασα !

Edited by giannisfo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, θα φύγω και για διακοπές σε λίγες μέρες και πρέπει να το διευθετήσω γρήγορα γι'αυτό δεν μπαίνω στη διαδικασία να το στείλω Θεσσαλονίκη τώρα κ.λπ.

 

Η μπαταρία είναι αυτή:

 

http://www.ebay.com/itm/360670294775?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Σχεδόν 24 ώρες με την τοποθέτησή της άρχισε το πανηγύρι. Εδώ να σημειώσω πως ο φορτιστής μου δεν είναι αυθεντικός Samsung αλλά ένας τρίτης μάρκας (Expansys) του 1Α. Τον χρησιμοποιούσα εδώ και καιρό με την original μπαταρία πάντως. Παράλληλα με το πρόβλημα του σήματος, αντιμετώπισα και πρόβλημα με το system memory που γέμιζε ξαφνικά, μάλλον κάποια log files όπως διάβασα στο νετ. Γι'αυτό και έκανα factory reset και μετά root, πιστεύοντας πως συνδέονται τα δύο προβλήματα. Έφτιαξε το μεν, αλλά παρέμεινε το δε.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνεις και κανένα full wipe για να διαγραφούν τα πάντα από το τηλέφωνο, μήπως και είναι κάτι που είναι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής και δεν σβήνεται με τα factory resets?

Να γίνει όπως το γέννησε η γραμμή παραγωγής...

 

Αλλά κράτα backup τα αρχεία σου πρώτα ε?!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

To φαινομενο συνεχιζεται αν βαλεις παλι την αυθεντικη μπαταρια των 1650mah??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Full wipe κάνω μέσω CWM? Και μετά πως ξαναπερνάω ROM? ADB?

 

Πιστεύω πως αν ήταν software-ικο θα είχε λυθεί μέχρι τώρα...Και το ότι χειροτέρεψε σταδιακά μέχρι να καταλήξει σε αυτό το σημείο, μου κάνει ακόμα περισσότερο για h/w-related.

 

To φαινομενο συνεχιζεται αν βαλεις παλι την αυθεντικη μπαταρια των 1650mah??

 

Ναι, από τη στιγμή που το κατάλαβα έβαλα την αυθεντική της Samsung (αλλά όχι 1650, μια 2000 που μου έδωσε ο προηγούμενος κάτοχος, δεν έχω την 1650άρα). Μάλλον η ζημιά έχει ήδη γίνει ό,τι μπαταρία και να βάλω. Προσοχή στις no-name μπαταρίες λοιπόν.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sol_Ballads

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Full wipe κάνω μέσω CWM? Και μετά πως ξαναπερνάω ROM?

 

Ναι. Κάπου έχει επιλογή για format internal sd 'η κάτι τέτοιο. Ότι wipe και format βλέπεις κανε το. (Χωρίς εξωτερική sd όμως μέσα - μη χάσεις και τα δεδομένα σου).

Έτσι κι αλλιώς θα το έκανες πριν πουλήσεις το κινητό για να μην έχει μέσα δεδομένα σου...

 

Rom δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις. Το λογισμικό δεν σβήνει.

 

Απλά θα είναι σα να έβγαλες τώρα το κινητό από το κουτί..

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις format /system, θα σβηστει και το λειτουργικο

 

ε αυτό θέλουμε να σβηστεί οτι έχει και δεν έχει να μην ανοίγει καθόλου να τα ξαναπεράσει όλα από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει πουλήθηκε για ανταλλακτικά το S2 και πήρα χτες από φίλο ένα άλλο S2 σε άριστη κατάσταση με περασμένη CM 10.1. Θα τα πούμε στα υπόλοιπα topics :) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μπορω να παρακολουθησω τα αμεσως παραπανω posts αλλα επιστρεφοντας σε αυτο καθεαυτο το sod πρεπει να πω οτι απο τοτε που περασα την 4.1.2. της Vodafone ηρεμησα. Δεν εχω αλλο περιστατικο εδω κ 15 μερες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...