Jump to content

ΙΕΚ - Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης


fatsas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ενδιαφερομαι να παω σε ΙΕΚ μιας και στις πανελληνιες δεν τα πηγα και τοσο καλα.

σκευτομουν για τεχνικος υπολογιστων και δυκτιων.

ποια ΙΕΚ υπαρχουν στην αθηνα ποιο μου προτεινετε; εγγραφες ποτε γινονται; υπαρχει κανενας εδω οπου εχει παει σε ΙΕΚ; Ας μου δωσει καποιος μερικες σχετικες πληροφοριες.ενδιαφερομαι με λιγα λογια να μαθω τα παντα σχετικα με τις ιδιωτικές σχολες-ΙΕΚ. ποια μου προτεινετε;

 

πληρης απαντησεις παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή κι εγώ έχω φίλους που ενδιαφέρονται, θα ήθελα να μάθω τι σημαίνει αναγνωρισμένο από το κράτος, αν είναι τυπικό κι αν είναι σημαντικό πόσο σημαντικό είναι...

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

otan leme anagnwrish ennooume... ta xronia pou 8a sou bgei o kolos sta 8rania kai ta lefta pou 8a dwseis... an anagnwristoun apo to kratos kai san sunexeia na anagnwrisoun tis spoudes sou kai to ptuxio sou...

ta IEK sthn ellada den anagnwrizontai apo to DIKATSA. kata sunepeia an 8es na doulepseis sto dhmosio anagnwrizoun mono to apoluthrio lukeiou kai oxi to ptuxio sou. an omws 8es na doulepseis ston idiotiko tomea tote psakse na breis poio IEK exei thn megaluterh fimh.

 

thn periptwsh tou ekswterikou thn exeis skeftei...? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

an dwseis exetaseis gia pistopoihsh tou ptuxiou sou k thn pareis tote mporeis na doulepseis sto dhmosio.omws liga idiwtika iek to dinoun.opote psaxto kala...den einai tpt duskolo oi exetaseis pistopoihshs-exw dwsei.
°*~live each day as if it were your last~your birth is just your death begun~*°
Link to comment
Share on other sites

oi spoudes diarkoun 2-3 xronia k ta lefta den einai tosa polla.me to pou teleiwseis tha dwseis pistopoihsh k an peraseis,fusika k anagnwrizoun to ptuxio sou...! dineis exetaseis gi'auto k sou lew den einai tpt oute duskolo oute xronovoro.
°*~live each day as if it were your last~your birth is just your death begun~*°
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ; ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ!

εγγραφες ποτε γινονται; υπαρχει κανενα site ωστε να βρω πληροφοριες;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fatsas (11 Ιούλ. 2004 , 01:56)

 

Παιδια ενδιαφερομαι να παω σε ΙΕΚ μιας και στις πανελληνιες δεν τα πηγα και τοσο καλα.

σκευτομουν για τεχνικος υπολογιστων και δυκτιων.

ποια ΙΕΚ υπαρχουν στην αθηνα ποιο μου προτεινετε; εγγραφες ποτε γινονται; υπαρχει κανενας εδω οπου εχει παει σε ΙΕΚ; Ας μου δωσει καποιος μερικες σχετικες πληροφοριες.ενδιαφερομαι με λιγα λογια να μαθω τα παντα σχετικα με τις ιδιωτικές σχολες-ΙΕΚ. ποια μου προτεινετε;

 

πληρης απαντησεις παρακαλω!!

 

FILE EDW 8A BREIS TIS PLHROFORIES POU 8ES!!! ;)

http://www.OEEK.GR

Link to comment
Share on other sites

file i mia lisi ine ta iek kai i ali ta kentra eleytheron spoydon.

ta iek ine anagnorismena os katartisi kai soy sinisto KORELKO

episis an thes mporeis afoy teliosis to iek na kaneis proptyxiakes spoydes panepistimikou epipedoy sta kenra eleytheron spoydon alla den anagnorinontai apo thn ellada alla afoy elegxtoyn tha anagnoristoyn osa aksizoyn opos eipe i ipoyrgos.

episis mporeis na pas eksoteriko.an kaneis prota to iek mporeis na graftis deytero i trito etos sto bachelor.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάποιο κατάλογο στο νετ με τα ΙΕΚ που υπάρχουν στην Αττική ή στην Αθήνα και στα προάστια με τις ειδικότητές τους;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ο παραπάνω σύνδεσμος έχει και ιδιωτικά και δημόσια ιεκ αλλά νομίζω δεν περιλαμβάνει τα ιεκ του ΟΑΕΔ τα οποία είναι ίδια με τα υπόλοιπα. Νομίζω αυτά θα τα βρεις στο http://www.ep-katartisi.gr ή στο http://www.oaed.gr :)
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οπως γινεται σχεδον καθε χρονο..οι εφημεριδες οι κυριακατικες τωρα που εχουν βγει και τα αποτελεσματα.κανουν δωρο ενθετα με πληροφοριακο υλικο σχετικα με ιδιωτικα Ι.Ε.Κ. και διαφορες σχολες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Pio einai to kalutero IEK sthn thessaloniki ? Aksizei to ptuxeio tou IEK?

:)

το καλυτερο ειναι το δημοσιο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Pio einai to kalutero IEK sthn thessaloniki ? Aksizei to ptuxeio tou IEK?

:)

Σε όλες τις σχολές-τμήματα μαθαίνεις (αν μαθαίνεις !) βασικά πράγματα ,από 'κει και πέρα αν θέλεις να είσαι καλός στην δουλειά σου πρέπει να ασχολείσαι και μόνος σου πάνω στο αντικειμενό σου.

Με λίγα λόγια όλα είναι θέμα προσωπικής ενασχόλησης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εμπειρία από Ι.Ι.Ε.Κ. και συγκεκριμένα στη ΔΕΛΤΑ σε κάποια τμήματα γίνεται δουλειά ενώ σε κάποια άλλα... χειρότερα και από δημόσιο λύκειο... Το καλό είναι ότι συνεργάζονται με πολλές ιδιωτικές εταιρίες και σε προωθούν αμέσως για δουλειά. Να διευκρινίσω κάτι... δουλειά σου βρίσκουν το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις τους. Επίσης σκέψου και το οικονομικό είναι περίπου 3500€ το χρόνο!!!
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέψου και το οικονομικό είναι περίπου 3500€ το χρόνο!!!

Εικόνες από το παρόν των ΙΕΚ και το μέλλον των ΑΕΙ.:rolleyes:

 

Οπως είπε και ο billakos το δημόσιο.Είναι και πολύ φθηνότερο.Ακου 3500Κ:blink:

.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εμπειρία από Ι.Ι.Ε.Κ. και συγκεκριμένα στη ΔΕΛΤΑ σε κάποια τμήματα γίνεται δουλειά ενώ σε κάποια άλλα... χειρότερα και από δημόσιο λύκειο... Το καλό είναι ότι συνεργάζονται με πολλές ιδιωτικές εταιρίες και σε προωθούν αμέσως για δουλειά. Να διευκρινίσω κάτι... δουλειά σου βρίσκουν το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις τους. Επίσης σκέψου και το οικονομικό είναι περίπου 3500€ το χρόνο!!!

οταν τελειωσα το ΙΕΚ με πηραν τηλ απο το ιεκ και μ'εστειλαν στο δημοσιο!

ζωη και κοτα περνουσαμε εκει μεσα.

και ξερεις που? στην βιβλιοθηκη των ΤΕΦΑΑ.φαντασου!

βεβαια προς οφελως των μονιμων...αλλα πολυ καλοι ανθρωποι.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΕΚ δεν αξίζει από θέμα γνώσεων .Δεν σου μαθαίνει, όχι ακριβώς τίποτα, αλλά

τίποτα που μπορείς να χρησιμοποιείσεις.

Για παράδειγμα, από τις γνώσεις που θα αποκομίσει κανείς από ένα ΙΕΚ πληροφορικής, οποιαςδήποτε ειδικότητας, θα μπορεί να δουλέψει άνετα ώς γραμματέας.. Τίποτα περισσότερο, αν δεν ασχοληθεί μόνος του, πράγμα το οποίο μπορεί να κάνει έτσι κι αλλιώς, χωρίς να πληρώσει.

 

Το χαρτί που δίνει είναι χαμηλής αξίας και το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα του, εφόσον πάρεις και την πιστοποίηση του δημοσίου, είναι η δυνατότητα συμμετοχής σε προκυρήξεις , διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, γενικότερα η αναγνωρισιμότητα του από το δημόσιο.

 

Το να κάνεις πρακτική Φίλε Bil σε μια δημόσια υπηρεσία, δεν λέει και πολλά. Το θέμα είναι , τι σου δίνει σαν εφόδιο μετά το ΙΕΚ.

 

Συγκεκριμένα, στα δημόσια ΙΕΚ, δεν έχουν ούτε με σφαίρες τις υποδομές των ιδιωτικών και οι καθηγητές είναι διορισμένοι από διαγωνισμούς, όχι σύμφωνα με τις γνώσεις που απαιτεί η κάθε ειδικότητα, αλλά σύμφωνα με τις πανηλίθιες ερωτήσεις των διαγωνισμών, οι οποίες ουσιαστικά προσλαμβάνουν καθηγητές για να διδάξουν στους σπουδαστές πράγματα περασμένης δεκαετίας.

 

Από την άλλη πλευρά, Στα Ι.Ι.Ε.Κ , οι καθηγητές προσλαμβάνονται σύμφωνα με το βιογραφικό τους και πληρώνονται ανάλογα με αυτό. Συνήθως έρχονται Άνθρωποι που σπούδασαν σε Ιδιωτικά πανεπιστήμια και πιο σπάνια καθηγητές πανεπιστημίων που το κάνουν για συμπλήρωμα του μισθού τους.

Ένα φοβερό πλεονέκτημα είναι ότι πολλές φορές, διδάσκουν και άνθρωποι που δουλεύουν ήδη σε εταιρίες συσχετιζόμενες με το αντικείμενο των σπουδών.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι σαν Ι.Ι.Ε.Κ , η κατάσταση είναι πολύ "ευέλικτη". Ο καθένας έρχεται όποτε γουστάρει, δεν μένει κανείς, οι βαθμοί είναι πλασματικοί και γενικώς, καμία σχέση με το Δημόσιο, με αποτέλεσμα πολύ σπουδαστές να έρχονται μόνο για να καλύψουν τις απαιτήσεις του μπαμπά και της μαμάς και να κάνουνε το μάθημα ...

 

Σε γενικές γραμμές, η συμβουλή μου είναι να προτιμήσεις ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, αναγνωρισμένο, όχι από το κράτος, αλλά από τον χώρο για την ποιότητα σπουδών που παρέχει. Τα λεφτά θα είναι περισσότερα, όπως όμως και οι γνώσεις σου αλλά και η αξία του χαρτιού σου.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω 295 ακριβώς (και την τετάρτη πρέπει να πληρώσω το δευτερο εξάμηνο :mad:). To πτυχίο... μπα δεν κάνει τίποτα, μόνο σε καμιά προκύρηξη μπορεί να χρειαστεί αλλα και εκεί, δεν μπορεί, κάποιος θα είναι πάνω απο 'σενα ;)

Μόνο αν πάρεις την πιστοποίηση θα είσαι "εντάξει".

 

Πάντως οι καθηγητές είναι όλοι για τα ΜΠΑΖΑ. Δεν ξέρουν τον χριστό τους και κάνουν και τους έξυπνους...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΕΚ δεν αξίζει από θέμα γνώσεων .Δεν σου μαθαίνει, όχι ακριβώς τίποτα, αλλά

τίποτα που μπορείς να χρησιμοποιείσεις.

Για παράδειγμα, από τις γνώσεις που θα αποκομίσει κανείς από ένα ΙΕΚ πληροφορικής, οποιαςδήποτε ειδικότητας, θα μπορεί να δουλέψει άνετα ώς γραμματέας.. Τίποτα περισσότερο, αν δεν ασχοληθεί μόνος του, πράγμα το οποίο μπορεί να κάνει έτσι κι αλλιώς, χωρίς να πληρώσει.

 

Το χαρτί που δίνει είναι χαμηλής αξίας και το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα του, εφόσον πάρεις και την πιστοποίηση του δημοσίου, είναι η δυνατότητα συμμετοχής σε προκυρήξεις , διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, γενικότερα η αναγνωρισιμότητα του από το δημόσιο.

 

Το να κάνεις πρακτική Φίλε Bil σε μια δημόσια υπηρεσία, δεν λέει και πολλά. Το θέμα είναι , τι σου δίνει σαν εφόδιο μετά το ΙΕΚ.

 

Συγκεκριμένα, στα δημόσια ΙΕΚ, δεν έχουν ούτε με σφαίρες τις υποδομές των ιδιωτικών και οι καθηγητές είναι διορισμένοι από διαγωνισμούς, όχι σύμφωνα με τις γνώσεις που απαιτεί η κάθε ειδικότητα, αλλά σύμφωνα με τις πανηλίθιες ερωτήσεις των διαγωνισμών, οι οποίες ουσιαστικά προσλαμβάνουν καθηγητές για να διδάξουν στους σπουδαστές πράγματα περασμένης δεκαετίας.

 

Από την άλλη πλευρά, Στα Ι.Ι.Ε.Κ , οι καθηγητές προσλαμβάνονται σύμφωνα με το βιογραφικό τους και πληρώνονται ανάλογα με αυτό. Συνήθως έρχονται Άνθρωποι που σπούδασαν σε Ιδιωτικά πανεπιστήμια και πιο σπάνια καθηγητές πανεπιστημίων που το κάνουν για συμπλήρωμα του μισθού τους.

Ένα φοβερό πλεονέκτημα είναι ότι πολλές φορές, διδάσκουν και άνθρωποι που δουλεύουν ήδη σε εταιρίες συσχετιζόμενες με το αντικείμενο των σπουδών.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι σαν Ι.Ι.Ε.Κ , η κατάσταση είναι πολύ "ευέλικτη". Ο καθένας έρχεται όποτε γουστάρει, δεν μένει κανείς, οι βαθμοί είναι πλασματικοί και γενικώς, καμία σχέση με το Δημόσιο, με αποτέλεσμα πολύ σπουδαστές να έρχονται μόνο για να καλύψουν τις απαιτήσεις του μπαμπά και της μαμάς και να κάνουνε το μάθημα ...

 

Σε γενικές γραμμές, η συμβουλή μου είναι να προτιμήσεις ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, αναγνωρισμένο, όχι από το κράτος, αλλά από τον χώρο για την ποιότητα σπουδών που παρέχει. Τα λεφτά θα είναι περισσότερα, όπως όμως και οι γνώσεις σου αλλά και η αξία του χαρτιού σου.

 

Πιστευω οτι ο φιλος τα ειπε ολα ! Δουλευα σε ΙΙΕΚ μεγαλο της Αθηνας απο το 94 εως '98

Οντως οι βαθμοι μπαινουν ευκολα αλλα θα σταθω στην εκπαιδευση

Σε Μηχ/νο λογιστηριο & Πληροφορικη τα παιδια που πραγματικα ηθελαν , εβρισκαν δουλεια . Οι αλλοι ερχονταν απλα για να καλυψουν τα "θελω" των γονιων τους

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...