Jump to content

LG Optimus True HD LTE (P936) / Nitro HD


MickWellington
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 325
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Edit: Ξερει κανεις πως απενεργοποιειται η γαλαζια μπαλιτσα που βγαινει στην μεση και αριστερα της οθονης?

 

Αυτό είναι το Halo. Το κλείνεις απο τις ρυθμίσεις. Δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι γιατι τώρα είμαι με την "HO!NO!". Υπάρχει υποκατηγορία "halo settings" (νομίζω στο "Rom settings" είναι) και το κλείνεις απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαιρεται.Παιδια το κινητο το εχω με μενου vodafone αλλα με καρτα κοσμοτε το εχω παρει απο birdphone δεν μπορω να ενεργοποιησω το 3g χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις ??.Βοηθεια παρακαλω!!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται.Παιδια το κινητο το εχω με μενου vodafone αλλα με καρτα κοσμοτε το εχω παρει απο birdphone δεν μπορω να ενεργοποιησω το 3g χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις ??.Βοηθεια παρακαλω!!

 

αν δεν μπαίνει γενικά στο ιντερνέτ, θα πρέπει μέσα από τις ρυθμίσεις,

1) Πατήστε [Εφαρμογές] και επιλέξτε [Ρυθμίσεις]

 

2) Επιλέξτε [Περισσότερα ...]> [Δίκτυα κινητής]> [Ονόματα σημείου πρόσβασης]

 

3) Πατήστε το πλήκτρο Επιλογές και επιλέξτε [Νέο APN]

 

Συμπληρώστε...

 

Όνομα: Cosmote Internet

APN: internet

3) Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης: Παράβλεψη

Θύρα: Παράβλεψη

Όνομα Χρήστη: Αφήστε κενό

Κωδικός: Αφήστε κενό

Παράβλεψη από MMSC σε θύρα MMS

MCC:202

MNC:01

Τύπος ελέγχου ταυτότητας: Κανονικός

Τύπος APN: Internet

APN πρωτόκολλο: IPv4

 

Αποθήκευση ...

 

1) Πατήστε το πλήκτρο Επιλογές και επιλέξτε [Αποθήκευση]

 

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί. Για να κάνετε χρήση της υπηρεσίας COSMOTE internet είναι απαραίτητο να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

όπως αναφέρονται στο site της .

Aν μπαίνεις αλλά δεν έχεις καλή ταχύτητα, τότε στις ίδιες ρυθμίσεις αλλάζεις τη λειτουργία δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημερα σε ολους ....Καλο μηνα καλη εβδομαδα και καλο ....χειμωνα ! ( λεμε τωρα) .. εχουμε κανενα καλο νεο για τα τηλεφωνα μας ?? ( rom )
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να αγοραζω ξανα τηλεφωνο lg και ο λογος οι αναβαθμισεις.με την μπαταρια υπαρχει θεμα τελικα?γιατι με χρηση μεσω ιντερνετ κινητου σε 2 ωρες τελος η μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε ολους .μετα απο καιρο προσπαθησα να εφαρμοσω τις οδηγιες που μου εδωσε ο Theiosbill για να κανω root και να βαλω νεα rom & kernel ... δεν τα καταφερα διοτι εχω win vista laptop & win 7 desktop ... και ηθελε win xp για να δει το KDZ_FW_UPD.exe ...και με την βοηθεια ενος σπασμενου παλιου laptop με xp καταφερα να το τρεξω ( δεν ξερω πως το εκανα αυτο ) με αποτελεσμα στο τελος το τηλεφωνο να ειναι σε κατασταση με εκδοση android 2.3.6 , kernel 2.6.35.11 εκδοση βασικης μορφης p936- MDM9200B-V10F-OCT-09-2012-XX-1 και την ιδια εκδοση λογισμικου ...v10f.......

Εχω την εντυπωση οτι τρωει πιο γρηγορα την μπαταρια αλλα....μεχρι τωρα και μετα απο αρκετη χρηση ( με την προηγουμενη rom ics θα ειχε σβησει 10 φορες θα ειχε ζεματιστει αλλες τοσες ) το τηλεφωνο δουλευει μια χαρα ......σε ολα .... χωρις κολληματα και επανεκκινησεις μεχρι στιγμης ....θα ενημερωσω σε λιγες μερες πως παει .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν το κάνεις root σου βάζει μια... "προχειρη" rom ισα ισα για να μπορέσεις να εγκαταστήσεις το CWM Recovery επειδή οι ROM της LG μετά τη 2.3.6 έχουν κλειδωμένο bootloader και ακόμα και αν το root-άρεις δεν παίζει το recovery. Αυτή είναι η ουσία, να περάσεις ένα recovery μέσω του οποίου θα περνάς όποιες ROM θέλεις, δεν είναι για χρήση αυτή η ROM που σου δίνει ο οδηγός. Και σου συνιστώ να μη μείνεις με αυτή. Κατέβασε το ROM manager απο το play store, ανοιξέ το και κάνε install το CWM recovery (μπορείς να το κάνεις και μέσω pc αλλά είναι μπελάς πάλι). Απο τη στιγμή που θα περάσεις recovery, μετά είναι θέμα 5λέπτου να αλλάζεις και να δοκιμάζεις ROM. Αλλά οπωσδήποτε μη μείνεις με αυτή που δίνει μετά το root. Εκτός βέβαια αν παρότι είναι... αρχαία ROM εσένα σε έχει βολέψει. Άλλο αυτό. Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ..ειμαι με αυτην την rom την προχειρη αλλα επειδη ειμαι εκτος εδρας θα το προσπαθησω μολλις γυρισω ...αν χρειαστω βοηθεια (το πιο πιθανο ) θα στειλω μηνυμα σε ευχαριστω πολυ και παλι ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια το πηρα απο αγγελιες. Οταν το πηρα στο μενου εφαρμογες εβλεπα κανονικα τις downloaded και τις προεγκατεστημενες εφαρμογες. Εκανα ρεσετ και τωρα εχει μονο δυο ταμπς -> η ληψη ολοκληρωθηκε και στην καρτα sd. Εκανα και update μεσω του pc suite αλλα εχω το ιδιο θεμα. Γιατι δε μπορω να δω τις εφαρμογες του συστηματος; Εχω ρ93620c-262-07. Ειναι Γερμανικο.

 

Επισης η μπαταρια καταπινεται σε 3g σε 2μιση ωρες. Νομιζα οτι μονο σε λτε ειχε το θεμα.

 

Εδιτ: Γραψτε λαθος. Οταν το πηρα το κινητο ειχε αγγλικο μενου. Τωρα που το εχω στα ελληνικα τα δυο πρωτα ταμπς πιανουν ακριβως την οθονη και δεν καταλαβαινα οτι εχει κυλιομενο μενου.

Edited by Epag
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημερα ...μπορει καποιος τελικα να μας γραψει και εμας πως τελικα να βαλουμε μια καινουρια rom ?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ποια είναι η τελευταία επίσημη ρόμ που κατεβαίνει ΟΤΑ πριν το προτιμήσουμε από φίλο?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ψαχνετε ν βρειτε οσο και αν ακουγετε καπως ειναι αποτυχημενα κινητα τα lg το optimus g το τουμπανο δικαολογειτε με ουτε εναν χρονο κυκλοφοριας του να εχει κουτα 300 ευρω;; Τι να μ πειτε
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ποια είναι η τελευταία επίσημη ρόμ που κατεβαίνει ΟΤΑ πριν το προτιμήσουμε από φίλο?

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι η v20f (android 4.0.4 ICS) αλλά μέσω του updater στο PC. Δεν νομίζω να είναι OTA.

 

Ρε παιδια τι ψαχνετε ν βρειτε οσο και αν ακουγετε καπως ειναι αποτυχημενα κινητα τα lg το optimus g το τουμπανο δικαολογειτε με ουτε εναν χρονο κυκλοφοριας του να εχει κουτα 300 ευρω;; Τι να μ πειτε

 

Μια χαρά είναι το τηλεφωνάκι. Απλά δεν είναι απο τα international εμπορικά μοντέλα. Το κυκλοφόρησε με διαφορετικές ονομασίες η Bell, η AT&T και η Vodafone Γερμανίας. Αυτό είναι το κακό του. Οτι επειδή είναι "ειδική" περίπτωση, δεν πολυασχολείται με τα updates η LG αλλά οι συγκεκριμένες εταιρίες. Και γι αυτό ακριβώς, επειδή δεν είναι τόσο εμπορικό βρίσκεις λίγες custom ROM. Και επειδή δε μπορεί να προμοτάρει ως LG κάποιο μοντέλο που υποτείθεται το έβγαλε για κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες (δήθεν αποκλειστικά) το έβγαλε κατα κάποιο τρόπο "στη ζούλα" και γι αυτό είναι φθηνό.

Άμα το είχε λανσάρει ως εμπορικό μοντέλο, 5-6 κατοστάρικα θα το είχε ο Γερμανός. Θα είχαν βγει και καμιά 20-αριά ROMs στο xda και θα λέγαμε άλλα τώρα.

 

Ενυγουέυ, υπάρχουν αξιοπρεπέστατες ROM που μπορείς να βάλεις. Cyano 10.1.3 είναι αρκετά stable (εγώ 20 μέρες που την έχω δεν είχα ουτε ενα reboot). Περνώντας και τον wind kernel 2.5 βελτιώνεται πάρα πολύ η αυτονομία.

Υπάρχει η Pace, επίσης πολύ καλή. Υπάρχει η ChaOS, υπάρχει η Sphinx. Γενικά έχει αρχίσει να υπάρχει support σε αρκετές γνωστές ROM που μέχρι πρόσφατα ήταν ασύμβατες λόγω της μικρής εμπορικότητας της συσκευής.

Αν ψάξει κάποιος το topic της συσκευής (δεν πειράζει που λέει Nitro HD ή P930, είναι το ίδιο. Είπαμε, κάθε εταιρία άλλο όνομα) θα βρεί αρκετές επιλογές. Όρεξη να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνω αναβάθμιση του κινητού? θα βάλω το καλώδιο δεδομένων και ποιά εφαρμογή για να πάει στην 4.0.4? Επίσης ισχύει για τα windows 8? Με ενδιαφέρει το κινητό λόγω LTE...
Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνω αναβάθμιση του κινητού? θα βάλω το καλώδιο δεδομένων και ποιά εφαρμογή για να πάει στην 4.0.4? Επίσης ισχύει για τα windows 8? Με ενδιαφέρει το κινητό λόγω LTE...

 

Πας εδώ και στην παράγραφο "MANUALS & DOWNLOAD" επιλέγεις την κατηγορία "SOFTWARE UPDATE".

Θα κατεβάσεις το "USB DRIVER" (για windows η για mac, αναλόγως τι έχεις) και το " LG MOBILE SUPPORT TOOL".

Εγκαθιστάς το "USB DRIVER" και το " LG MOBILE SUPPORT TOOL".

Εκτελείς το " LG MOBILE SUPPORT TOOL".

Συνδέεις τη συσκευή με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου.

Περιμένεις να κάνει τα δικά του (αν θυμάμαι καλά, αναγνωρίζει τη συσκευή και μετά βγάζει κάτι του στιλ "there is one available update") και πατάς το κουμπί “Start Updating “.

 

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, τις περισσότερες φορές γύρω στο 99% θα κάνει reboot και θα είσαι έτοιμος αλλά δεν θα γράψει 100%. Όταν πάς να κλείσεις το πρόγραμμα θα σου λέει οτι δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και αν είσαι σίγουρος. Αν το αφήσεις, εκεί θα μείνει. Ουσιαστικά αν έχει γίνει επανεκίνηση και το τηλέφωνο έχει ανοίξει, η διαδικασία τέλειωσε άσχετα με το τι λέει. Οπότε κλείνεις το πρόγραμμα και ας λέει ο,τι θέλει.

 

ΥΓ: Σε windows 8 δεν ξέρω αν δουλεύει.

ΥΓ2: Λογικά θα χρειαστεί να περαστούν οι ρυθμίσεις APN (αν δεν τις έχεις περάσει ήδη) για να έχεις mobile internet. Ζήτα απο τον πάροχό σου να σου τις στείλει με μήνυμα.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Ενυγουέυ, υπάρχουν αξιοπρεπέστατες ROM που μπορείς να βάλεις. Cyano 10.1.3 είναι αρκετά stable (εγώ 20 μέρες που την έχω δεν είχα ουτε ενα reboot). Περνώντας και τον wind kernel 2.5 βελτιώνεται πάρα πολύ η αυτονομία.

Υπάρχει η Pace, επίσης πολύ καλή. Υπάρχει η ChaOS, υπάρχει η Sphinx. Γενικά έχει αρχίσει να υπάρχει support σε αρκετές γνωστές ROM που μέχρι πρόσφατα ήταν ασύμβατες λόγω της μικρής εμπορικότητας της συσκευής.

Αν ψάξει κάποιος το topic της συσκευής (δεν πειράζει που λέει Nitro HD ή P930, είναι το ίδιο. Είπαμε, κάθε εταιρία άλλο όνομα) θα βρεί αρκετές επιλογές. Όρεξη να υπάρχει.

Ωραια μας τα λες ...ενα οδηγο ομως μπορεις να κανεις ? γιατι οταν κανω boot δεν ξεκιναει ...νομιζω ειναι κλειδωμενο ...root το εχω κανει ...το bootloader πως ξεκλειδωνει ? τα αγγλικα μου ειναι λιγο σκουριασμενα ...δεν τα καταλαβαινω ...

Edited by john_68
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό το κινητό, με την 4.0.4 είναι τούρμπο και παιδιά είναι από οθόνη η καλύτερη που έχω δει σε κινητά για να μην αναφερθώ σε βίντεο. Παράλληλα σηκώνει άνετα όλες τις εργασίες και θα το δοκιμάσω στις φωτογραφίες, νομίζω ότι είναι το καλύτερο για LTE....ΘΑ ΠΆΩ καλαμάτα να το δοκιμάσω...για σήμα...
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μας τα λες ...ενα οδηγο ομως μπορεις να κανεις ? γιατι οταν κανω boot δεν ξεκιναει ...νομιζω ειναι κλειδωμενο ...root το εχω κανει ...το bootloader πως ξεκλειδωνει ? τα αγγλικα μου ειναι λιγο σκουριασμενα ...δεν τα καταλαβαινω ...

 

Ακόμα και αν είσαι root, αμα παραμένεις με τη ROM της LG έχεις κλειδωμένο bootloader. Για αυτό και περνάς μια πρόχειρη ROM (με τη διαδικασία που θα περιγράψω), για να ξεκλειδώσει ο bootloader και να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Πριν ξεκινήσω, πρέπει να πω οτι αν έχεις windows7 x64 πιθανότατα να μην δουλέψει ο συγκεκριμένος οδηγός.

Ξεκινάμε:

 

1. Αρχικά, αν δεν έχεις τους LG USB drivers κατέβασέ τους απο εδώ και πέρασέ τους. Μην μπερδευτείς που λέει p930, το ίδιο είναι.

 

2. Κατέβασε αυτό και ξεζιπάρισέ το σε ένα φάκελο.

 

3. Με κλειστό το τηλέφωνο, κρατάς πατημένο το volume up και βάζεις το usb. Το τηλ μπαίνει σε download mode.

 

4. Τρέχεις το "P930_UDT_v18f_04112012" απο το φάκελο που ξεζιπαρες.

 

5. Ανοίγει το τηλ. Βγάζεις το usb και πας "settings/security" και τσεκάρεις το "Unknown Sources".

 

6. Πας "settings/ developer options" και τσεκάρεις το "usb debugging"

 

7. Ξαναβάζεις το usb και τρέχεις το "TPSparkyRoot.bat" ακολουθώντας τις οδηγίες.

 

8. Κλείνεις το τηλ και μετά κρατάς πατημένα το volume DOWN και το power μέχρι να γράψει στη οθόνη "factory reset". Πατάς το power μια φορά και μετά άλλη μια για επικύρωση.

 

9. Γίνεται το reset και ανοίγει το τηλ. Βγάζεις το usb και ξαναπας να ενεργοποιήσεις το usb debugging (όπως στο βήμα 6).

 

10. Ξαναβάζεις το usb, πας στο φάκελο "KeepRoot" και τρέχεις το "Before.bat".

 

11. Πας στο φάκελο "KDZ tools", κάνεις install το "msxml" και μετά τρέχεις το "B2CAppSetup" (το κλείνεις εσύ μόλις τελειώσει).

 

12. Τρέχεις το "Windows Enabler" ως διαχειριστής (δεξι κλικ, run as administrator).

 

Σου βγάζει ένα εικονίδιο στη μπάρα http://i.imgur.com/yknIl.jpg

 

το πατάς για να γράψει "on" http://i.imgur.com/Ha3Fo.jpg

 

13. Κλείνεις το τηλ. Κρατάς πατημένο το volume UP και βάζεις το usb. Μπαίνει σε download mode.

 

14. Τρέχεις το "KDZ_FW_UPD.exe". Σου βγάζει αυτό:

http://i.imgur.com/0rxSq.jpg

 

15. Κλικάροντας τα γκριζαρισμένα πεδία ξεγκριζάρωνται. Βάζεις στις επιλογές Type -> 3GQCT και PhoneMode -> CS_EMERGENCY. Εκεί που λέει "kdz file" επιλέγεις το "V10F_00.kdz" απο το φάκελο που κατέβασες. Όπως εδώ:

http://i.imgur.com/Dh4fr.jpg

 

16. Πατάς το "Launch Software Update" (μπορεί να θέλει 2 πατήματα. Ενα για να ξεγκριζάρει και ένα για να τρέξει).

 

17. Όταν τελειώσει (δεν θα γράφει 100%, μην μπερδευτείς) το τηλ θα μπουτάρει αλλά θα κολλήσει στο σήμα της εκίνησης το οποίο και θα παίζει συνέχεια (boot loop). Εκείνη την ώρα θα πας στο φάκελο "KeepRoot" και θα τρέξεις το "AfterROOT.bat".

 

18. Μόλις τελειώσει, βγάζεις το usb, βγάζεις τη μπαταρία, την ξαναβάζεις, κρατάς πατημένα το volume DOWN και το power μέχρι να γράψει "factory reset". Κανεις το reset (όπως έκανες στο 8).

 

19. Ανοιγει το τηλ. Πας στο play store και κατεβάζεις το "ROM manager". Το ανοίγεις και πας στο "recovery setup". Κάτω απο το "install or update recovery" πατάς το "clockworkMod recovery". Απο τις συσκευές επιλέγεις το "LG Nitro HD / LG P930 (AT&T)". Περιμένεις να κατέβει και να εγκατασταθεί.

 

 

Αφού τα έχεις κάνει όλα αυτά, είσαι έτοιμος να περνάς όποια ROM θέλεις. Πώς θα το κάνεις αυτό? Έτσι:

 

1. Καταρχας κατεβάζεις τη ROM που θέλεις και τη βάζεις στην κάρτα sd

 

2. Κάνεις τη γνωστή διαδικασία για το reset (όπως έκανες στο βήμα 8) και τώρα το τηλ μπουτάρει στο recovery. Εκεί κινείσαι με τα κουμπιά της έντασης και επικυρώνεις με το power.

 

3. Επιλέγεις "Wipe data/ factory reset" (θα σε βγάλει σε μια οθόνη που θα πρέπει να πας εκεί που είναι το "yes" και να το πατήσεις. Ομοίως μετά επιλέγεις και "wipe cache partition".

 

4. Πας "advanced" και επιλέγεις "wipe dalvik cache".

 

5. "Go back" και επιλέγεις "install zip from sd card" και μετα "choose zip from sd". Βρίσκεις τη ROM και την κάνεις install.

 

6. Κάνεις πάλι τα βήματα 3 και 4 μόνο που αυτή τη φορά στο 4 κάνεις και "wipe battery stats".

 

7. Πας στην αρχική και επιλέγεις "reboot system now".

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο κινητό δεξιά υπάρχει μια ασπρίλα σαν κουκίδα που μάλλον αφορά κολλημένα πίξελ, φαίνεται στο άσπρο αλλά όχι στο μαύρο, δοκίμασα το dead pixel fix και κανα 2 εφαρμογές χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι μόλις το πήρα δεν είχα αντιληφθεί την ατέλεια και περιμένω γνώμες για το τι θα κάνω..
Link to comment
Share on other sites

 

17. Όταν τελειώσει (δεν θα γράφει 100%, μην μπερδευτείς) το τηλ θα μπουτάρει αλλά θα κολλήσει στο σήμα της εκίνησης το οποίο και θα παίζει συνέχεια (boot loop). Εκείνη την ώρα θα πας στο φάκελο "KeepRoot" και θα τρέξεις το "AfterROOT.bat"

Τέλος.

 

.Εφτασα εως εδω...και δεν γινετα root http://prntscr.com/21m20k

http://i.imgur.com/W9tNz47.png

Edited by john_68
Link to comment
Share on other sites

.Εφτασα εως εδω...και δεν γινετα root http://prntscr.com/21m20k

http://i.imgur.com/BRHrH3Z.png

Καμια βοηθεια ? εφτασα στο τελος ..αλλα root δεν εγινε ?

Edited by john_68
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...