Jump to content

LG Optimus True HD LTE (P936) / Nitro HD


MickWellington
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά θεωρούσα ότι το πρόβλημα ήταν σε κάποια παραεισαγωγή συγκεκριμένου καταστήματος, και οι κριτικές στο eshop και παιδιών εδώ που το είχαν αγοράσει από το κίτρινο μαγαζί δεν έδειχναν κάτι. Τέλος πάντων, τα χαρακτηριστικά του, mhl, μέγεθος και ανάλυση οθόνης δε τα βρίσκεις αλλού σε τέτοια τιμή. Νομίζω πάντως ότι το προβλημα σχετίζεται με τη μπαταρία και το φορτιστή. Φορτίζοντας χτες με τον φορτιστή της συσκευασίας σήμερα είχαμε μία πολλή ωραία συμβίωση. Θα συνεχίσω τις δοκιμές και θα σας ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 325
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να το κλεισουμε το ζητημα το P936 δεν ειναι μαπα ουτε προβληματικο και τι εννοω.

Οντως εχει τα θεματακια του με τις επανεκινησεις οταν τρεχει εφαρμογες (ειναι θεμα διαχειρησης της RAM), θεμα με την μπαταρια ,ειναι κλειδωμενο για δικτυο Ο2 ειναι οντος Γερμανικη εισαγωγη κτλ.

Οστοσο τα παραπανω προβληματα λυνονται ολα με αναβαθμιση απο gingerbred σε sandwitch ice cream,ειναι προβλημα software και οχι hardware δηλαδη της συσκευης.

Οσοι ειναι κατοχοι του P936 και εχουν θεματα ,καλο ειναι να επιστρεψουν το τηλεφωνο στον προμηθευτη και αυτος με την σειρα του στην procordia η οποια θα κανει την αναβαθμιση και καποιες μετρησεις-ρυθμισεις,εσεις μη βαζεται χερι!Αυτοι ξερουν τι θα κανουν.

Εισται ετοιμοι σε λιγοτερο απο εβδομαδα.Νομιζω αυτη η μικρη ταλαιπωρια αξιζει για το πραγματικα πολυ χαμηλο κοστος της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

@digitalbox

Μπορείς να περιγράψεις με ποιον προμηθευτή έκανες αυτή τη διαδικασία, πως του περιέγραψες το πρόβλημα και πως είσαι σίγουρος ότι το πήγε στη procordia;

Link to comment
Share on other sites

Lg και ΖTE καλυπτονται απο εγυηση procordia μου εστειλαν αναφορα για οτι επεμβασεις εκαναν στο κινητο.Ο προμηθευτης ειναι η ebw,μαζι με το κινητο επισυναψα την λιστα των προβληματων που παρουσιασε.

 

Ποιος μίλησε για μάπα συσκευή?

Οι επανεκκινήσεις δεν λύνονται σε όλα μόνο με αναβάθμιση ούτε όλα είναι γερμανικής εισαγωγής.

 

Τώρα για procordia δεν ξέρω. Εγώ το κινητό το έχω με μια 2η μπαταρία και δεν το αλλάζω.:D

 

Οι περισσοτεροι ...αλλιως δεν θα ηταν εδω να γραφουν τα θεματακια του....,οστοσο λεω οτι LG, και zte καλυπτονται απο εγγυηση procordia.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το πρωί είμαι με cyanocedmod 10.1 by miroslav την κατέβασα από xda.

Χθες όλη την ήμερα δεν πολύ ασχολήθηκα.Η μπαταρία κράτησε πανω κατω λιγότερο από πριν,4.04official.χθες το βράδυ στις 23:00 το απενεργοποιησα και το άφησα να φορτησει.Σημερα το πρωι στις 07 το εβγαλα απο τον φορτιστη και το αφησα κλειστο.το ενεργοποιησα στις 11 και η μπαταρια ηταν στο 78%(???).το εβαλα ξανα να φορτισει και μεσα σε μιση ωρα εφτασε στο 100%.Αυτη την στιγμη ,14:18,με λιγη χρηση ιντερνετ wifi και 3,4 τηλεφωνα ειναι στο 74%.

Κατα τα αλλα το τηλεφωνο ειναι αισθητα πιο γρηγορο και σταθερο.Ειδικοτερα στο σερφαρισμα.

Νομιζω οτι αυτο το software αξιζει σε αυτο το αξιολογο smartphone.Αλλα ειναι και το θεμα της μπαταριας.Τα ιδια ακριβως προβληματα αντιμετωπιζε και το htc sentation xe που εχει ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη.

Μπορει καποιος να μου δειξει την διαδικασια για να γυρισω official?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δειξει την διαδικασια για να γυρισω official?

 

Βάζεις το τηλέφωνο σε Download Mode (με κλειστή συσκευή κρατάς πατημένο το volume up και συνδέεις το usb) και τρέχεις το LGMobile Support Tool. Σου λέει οτι υπάρχει ένα update, το κάνεις και έχεις την official 4.04 (εννοείται χωρίς root).

Για την 2.3.6 δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση αν μπορειτε να με βοηθησετε.Ξερετε πως κανω βιντεοκληση απο το κινητο?Γιατι οταν παω να κανω κληση σε καποιον δεν μου εμφανιζει κανενα ικονιδιο βιντεοκλησης.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του τηλεφώνου εδώ και δυο-τρεις μέρες εχει γινει πολυ σταθερή και διαρκεί όσο και με την official 4.04.Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 11 το βραδύ πάνω κάτω.ΣΠΙΤΙ πάντα wifi, έξω πάντα 3g.Με αρκετή χρήση.Υπενθυμίζω ότι έχω περάσει 10.1 cm dy miroslav.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του τηλεφώνου εδώ και δυο-τρεις μέρες εχει γινει πολυ σταθερή και διαρκεί όσο και με την official 4.04.Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 11 το βραδύ πάνω κάτω.ΣΠΙΤΙ πάντα wifi, έξω πάντα 3g.Με αρκετή χρήση.Υπενθυμίζω ότι έχω περάσει 10.1 cm dy miroslav.

 

Κάτι που να μη δουλεύει μ'αυτή τη rom?

www.nbillis.gr

www.pctuning.gr

www.inim.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ... αναφερε ο φιλος οτι φοραει την 10.1 cm dy miroslav και μεχρι στιγμης ειναι ολα οκ... με ποιο τροπο την περασες και απο που την κατεβασες ......
Link to comment
Share on other sites

Το root και τα σχετικά έγινε από τον αδερφό μου και δεν γνωρίζω ακριβώς. Θα ρωτησω αυριο και θα ενημερωσω.Αυτό που ξέρω είναι ότι έγινε σε win7 και οτι δεινοπάθησε. Η ρομ από το xda/nitro hd thread.Είναι pure android.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα, έχω το LG Optimus True HD LP936 και προσπαθώ να του κάνω Update σε JellyBean αλλά μάταια :cry:

Έχω κατεβάσει τους USB_driver απο το site της LG και το πρόγραμμα για το Update.

Συνδέω το τηλέφωνο, το αναγνωρίζει, εμφανίζει το κόκκινο μήνυμα οτι υπάρχει Update,

πατάω επάνω, ανοίγει ενα νέο παράθυρο, τσεκάρει το κινητό, κατεβάζει την αναβάθμιση, την φορτώνει "υποτίθεται στο κινητό" (βλέπω οτι ανάβει ενα εικονίδιο Download Mode οταν κάνει reboot το τηλέφωνο,

λέει 100% ΟΚ αλλά το τηλέφωνο έχει ξανα bootάρει στην 2.3.6 που είχε απο την αρχή που το αγόρασα. :O

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους . εχουμε νεωτερα απο φιλους που εχουν περασει jelly bean στο τηλεφωνο πως πανε με επανεκιννησεις .. κολληματα και αυξηση θερμοκρασιας τηλεφωνου που εχουμε ακομα εμεις ... αν υπαρχει καποια σταθερη rom που να διορθωνει τα παραπανω ( φοραω 4.0.4 ) ???
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έχω το LG Optimus True HD LP936 και προσπαθώ να του κάνω Update σε JellyBean αλλά μάταια :cry:

Έχω κατεβάσει τους USB_driver απο το site της LG και το πρόγραμμα για το Update.

Συνδέω το τηλέφωνο, το αναγνωρίζει, εμφανίζει το κόκκινο μήνυμα οτι υπάρχει Update,

πατάω επάνω, ανοίγει ενα νέο παράθυρο, τσεκάρει το κινητό, κατεβάζει την αναβάθμιση, την φορτώνει "υποτίθεται στο κινητό" (βλέπω οτι ανάβει ενα εικονίδιο Download Mode οταν κάνει reboot το τηλέφωνο,

λέει 100% ΟΚ αλλά το τηλέφωνο έχει ξανα bootάρει στην 2.3.6 που είχε απο την αρχή που το αγόρασα. :O

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Όποιος το διαβάσει, και ξέρει κάτι ας μου βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Να μήν σβηστεί σαν το προηγούμενο post μου ε; έτσι :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα ... επανερχομαι παλι γιατι δεν εχει απαντησει καποιος φιλος . Οι φιλοι που εχουν προβλημα με την συσκευη (αναφερω ποιο πανω τα προβληματα ) τι εχουν κανει ? Και οι φιλοι που ειπαν οτι περασαν τι αποτελεσμα εχουν μεχρι σημερα?? Edited by plan1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....εμένα η συσκευή απλά έπαψε να λειτουργεί, μετά από πολλές επανεκκινήσεις, οπότε την επέστρεψα στο e-shop για επισκευή....15 με 20 μέρες μου είπαν....είδωμεν!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....εμένα η συσκευή απλά έπαψε να λειτουργεί, μετά από πολλές επανεκκινήσεις, οπότε την επέστρεψα στο e-shop για επισκευή....15 με 20 μέρες μου είπαν....είδωμεν!!!!!

 

Δηλαδή ούτε το να ξαναβάλεις την μπαταρία είχε αποτέλεσμα;; Εγώ προετοιμάζομαι για το rooting...

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε...το άφησα και μια μέρα σχεδόν χωρίς μπαταρία....τπτ. και όταν το έβαζα στον φορτιστή απλά αναβόσβηναν τα πλήκτρα του...κάτι το κόλλησε τελείως εμένα...μα καλά...τόσο πολύ ασυμβατότητα με το πρόγραμμα τελικά???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! αγορασα και εγω λοιπον το lg p936 τον μαρτιο και ολα πηγαιναν μια χαρα μεχρι που την τελευταια βδομαδα εχει αρχισει και αναβοσβηνει η οθονη... καθε 10 δευτερολεπα περιπου για κανα 2 λεπτο και μετα σταματαει και θα το ξανακανει μετα απο καμια ωρα .το εχω κανει επανακκινησεις εχω βγαλει την μπαταρια την εχω ξαναβαλει αλλα τιποτα... καμια ιδεα???ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....το πήρα τελικά το κινητό πίσω από το service και μου είπαν οτι το πρόβλημα τελικά ήταν η ίδια μπαταρία και μου την άλλαξαν...το έχω 3 μέρες τώρα και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα....το μόνο που έχει είναι η περιορισμένη αυτονομία....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφού έκανα root μετά από κάποιες δοκιμές διαπίστωσα ότι το πρόβλημα των επανεκκινήσεων εξακολουθεί και εμφανίζεται. Δοκίμασα με CM 10.1, CM 10, Android 2.3.6 και σε όλες τις περιπτώσεις μου παρουσιάστηκε επανεκκίνηση.

Πλέον είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει σωτηρία σε αυτή τη συσκευή. Το άφησα με CM 10 και βλέπουμε. Θα εξετάσω την συμπεριφορά της συσκευής με καμιά εφαρμογή που να διατηρεί την συχνότητα της CPU κάτω από το κανονικό μήπως και έχει διαφορετική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...