Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραθετω τα αρχεια που αναβαθμιστηκαν (απλη αναφορα, οποιος ξερει μπορει να αναλυσει)

*ενα μονο αρχειο εγινε downgrade στην εκδοση 10.2.1.2102

 

acounts

android

calendar

card

card

card

carrier data

chat

chatblend

contacts

eventcreate

evernote

firstlaunch

ics

messages

nav

notification card

phone settings

phone

qc8960 factory_sfi

qc8960 (μαλλον ραδιο) 2142 απο 1899

rsce

remember

settings

shell

smartcalling

traveler

voice email compose (downgrade)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα περισσότερα αρχεία είναι νεοτερα αφού όπως είπα αρκετά από τα bugs διορθώθηκαν καθώς επίσης το android runtime είναι νεότερο μικρότερο σε μέγεθος και πολύ πιο συμβατό.

 

Σχεδόν ένα 24ωρο μετά

Καταναλωνει αισθητά λιγοτερο μπαταρια, διαφορα μικρή μεν, αλλά αισθητη διάφορα (φυσικά πάντα μετά από πέρασμα νέας ρομ παντα για καλό και για κακό κανω και ένα phone battery meter reset (το αναφέρω πιο πάνω πως))

και φυσικά διαφορά στην ταχύτητα απόκρισης του ΟS, το κινητό είναι αισθητά πιο γρήγορο (όχι ότι αργούσε πριν η lagαρε απλά τώρα πάει με νεφτι/νιτρο)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα αρχεία είναι νεοτερα αφού όπως είπα αρκετά από τα bugs διορθώθηκαν καθώς επίσης το android runtime είναι νεότερο μικρότερο σε μέγεθος και πολύ πιο συμβατό.

 

Σχεδόν ένα 24ωρο μετά

Καταναλωνει αισθητά λιγοτερο μπαταρια, διαφορα μικρή μεν, αλλά αισθητη διάφορα (φυσικά πάντα μετά από πέρασμα νέας ρομ παντα για καλό και για κακό κανω και ένα phone battery meter reset (το αναφέρω πιο πάνω πως))

και φυσικά διαφορά στην ταχύτητα απόκρισης του ΟS, το κινητό είναι αισθητά πιο γρήγορο (όχι ότι αργούσε πριν η lagαρε απλά τώρα πάει με νεφτι/νιτρο)

 

 

 

Με ενα μειονεκτημα, αν και ειμαι συνδρομητης στην vodafone πλεον εχω ΚΑΙ το λογοτυπο σε καθε restart μετα απο την εγκατασταση.

 

Καλυτερη μπαταρια αναφερθηκε και στο crackberry γιατι αναβαθμιστηκε το radio και εχει λιγοτερο drain

Link to comment
Share on other sites

Γειά και καλή εβδομάδα.

Σε επικοινωνία με τη Vodafone σήμερα το πρωί μου είπαν ότι καθυστερεί το update 10.2.1 καθώς υπάρχουν προβλήματα με το Android Runtime και προσπαθούν να τα επιλύσουν.

 

Επίσης ανακάλυψα μια πολύ καλή native δωρεάν εφαρμογή, το Tripomatic Blackberry Travel Planning.

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/43839899/?countrycode=GR&lang=en

Link to comment
Share on other sites

Γειά και καλή εβδομάδα.

Σε επικοινωνία με τη Vodafone σήμερα το πρωί μου είπαν ότι καθυστερεί το update 10.2.1 καθώς υπάρχουν προβλήματα με το Android Runtime και προσπαθούν να τα επιλύσουν.

 

Επίσης ανακάλυψα μια πολύ καλή native δωρεάν εφαρμογή, το Tripomatic Blackberry Travel Planning.

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/43839899/?countrycode=GR&lang=en

 

Αφού την 10.2.1 την έλαβα την προηγούμενη εβδομάδα εγώ και πολλοί άλλοι από vodafone:confused:

Και είναι και πολύ καλή παρεμπιπτόντως...

Link to comment
Share on other sites

Με ενα μειονεκτημα, αν και ειμαι συνδρομητης στην vodafone πλεον εχω ΚΑΙ το λογοτυπο σε καθε restart μετα απο την εγκατασταση.

 

Καλυτερη μπαταρια αναφερθηκε και στο crackberry γιατι αναβαθμιστηκε το radio και εχει λιγοτερο drain

 

Για βάλε μια αλλη σιμ και θα δεις... ;)

Απλά λειτουργεί το carrier detect/mcc detect ο,τι κάρτα βάλεις θα δεις κ το ανάλογο λογότυπο.

Σε καμία περίπτωση αν ειχες/εχεις unbranded συσκευή δεν μεταπίπτει σε branded κατασταση.

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε μια αλλη σιμ και θα δεις... ;)

Απλά λειτουργεί το carrier detect/mcc detect ο,τι κάρτα βάλεις θα δεις κ το ανάλογο λογότυπο.

Σε καμία περίπτωση αν ειχες/εχεις unbranded συσκευή δεν μεταπίπτει σε branded κατασταση.

 

Sugardad βασικα το μπρικαρα γιατι βαρεθηκα να περιμενω να τελειωσει το wipe, οποτε εβγαλα μπαταρια και πιεσα το κουμπι απενεργοποιησης με σκοπο να με πεταξει εξω. Το κινητο ειναι αγορασμενο απο duty free Μοναχου unbranded λογικα μιας και οταν το ανοιξα δεν εδειξε κανενος παροχου λογοτυπα. Μετα το μπρικαρισμα ανοιξα το bb link και συνδεθηκα οπου και πατησα reload software και μου ξεκινησε το download-install στην 429 (παλιοτερη απο την 10.2.1.537). Οταν μετα τσεκαρα (με restart) αναβαθμιση δεν εβγαλε τιποτα, μεχρι και την καρτα της vodafone εβαλα και παλι τιποτα. Οποτε μπηκα sachesi και κατεβασα vodafone uk 10.2.1.2102 οπου και την περασε κανονικα και πλεον εμφανιστηκε και το λογοτυπο. ΔΕΝ φερει μαζι της παντως η αναβαθμιση εφαρμογες της vodafone οπως ειχα παρατησει σε galaxy s3 με rom της vodafone uk, μονο το λογοτυπο εχει σε καθε shutdown-restart.

 

Sakisgi-----> το android runtime νομιζω οτι εινια καλυτερο σε αυτη την εκδοση συγκριτικα με της 10.2.1.537 και οντως καποιες εφαρμογες ανοιγουν σχετικα πιο γρηγορα που ειπε και ο sugardad.

 

Ερωτηση= Με το ghost commander μπορουμε και μπαινουμε στο home/applications/ και επιλεγουμε οποια android εφαρμογη θελουμε και παταμε manage. Εκει εχει επιλογη να κλεισουμε notifications/ειδοποιησεις κλπ. Αυτο συνεπαγεται οτι δεν θα ποπαρει διαφημισεις ή οτι δεν θα ειμαι σε θεση να μου δειξει την επομενη αναβαθμιση της εφαρμογης που στην προκειμενη δεν θα εκανε ουτως η αλλως μιας και εχουμε bb os10

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε επιτέλους και σε μένα το επίσημο update 10.2.1.537 από τη Vodafone. Πρώτες εντυπώσεις: πολύ smooth και ήδη καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Με ικανοποίησε.

Το έχω υπο μελέτη καθώς έχει τόσα ν' ανακαλύψω ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες απόγευμα παρέλαβα και σήμερα αςχολουμαι.

Θέλει εξοικειωςη.

Κάποιες ερωτήσεις: πως ξέρω αν το wifi ειναι ενεργό όταν κλείσει η οθόνη;(χωρις να το έχεις κλείσει από ρυθμίσεις.)

Πως θα καταλαβαίνω ποιες εφαρμογές από android θα παίζουν;( έβαλα το medscape free εφαρμογή και άνοιξε κανονικά,αλλά όταν πήγε να κατεβάσει εφαρμογές κόλλησε το hub κ έκανα επανεκκινηση. To έβγαλα μετά)

Οι φωτογραφίες που μπαίνουν αυτόματα από κάποιες εφρμογες android πειράζει αν τις σβήνω από άλμπουμ;

Έχει μετρητή δεδομένων από μόνο του;

Έχει αισθητήρα αυτόματης φωτεινοτητας; Παρόλο που δεν το βρήκα,μια χαρά φωτεινοτητα έχει παντού,αλλά διερωτομαι.

Ringtones δεν έχει πολλά ,αλλά θα ψάξω να βρω.

Σήμερα αν δώ ότι με βολεύει θα το κρατήσω. Πρώτες εντυπώσεις θετικές.

Link to comment
Share on other sites

4ος μήνας με το Ζ10.......μετα την 10.2.1 έχω να πω οτι είναι ΤΟ καλυτερο τηλέφωνο που είχα ποτε.

 

Συμπτωματικά και εγώ το έχω 4 μήνες και είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα και εγώ ποτέ. Η 10.2.1 το απογειώνει...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια. Αργει σε ολους να ανοιξει το κινητο; Το φορτιζω κλειστο τωρα στην αρχη και για να ανοιξει κανει 5 λεπτα...Βγαζει το μπλε σημα της ΒΒ και μεχρι να παει στο 100% "τα ζα μου ειναι αργα"...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια. Αργει σε ολους να ανοιξει το κινητο; Το φορτιζω κλειστο τωρα στην αρχη και για να ανοιξει κανει 5 λεπτα...Βγαζει το μπλε σημα της ΒΒ και μεχρι να παει στο 100% "τα ζα μου ειναι αργα"...

 

νομιζω γραφουν τα παιδια παραπανω οτι εχει καποιο bug στην εκκινηση με τη sim

και οτι αν βγαλεις τη sim και το ανοιξεις, παει σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετά το update καθυστερεί κατά την έναρξη. Είναι το μόνο αρνητικό και ελπίζω όπως πάντα ότι η BlackBerry θα το διορθώσει σύντομα
Link to comment
Share on other sites

νομιζω γραφουν τα παιδια παραπανω οτι εχει καποιο bug στην εκκινηση με τη sim

και οτι αν βγαλεις τη sim και το ανοιξεις, παει σφαιρα

To κανει απο την πρωτη μερα που το ειχα χωρις sim. Αρα ειναι προβλημα της εκδοσης οπως το αναφερει ο sakisgi

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

στο crackberry γράφουν:

i believe by rebooting the phone for a few times during the first 24-48 hours after the update will improve the booting time. yeah when i've just finished updating, it took like 3+ minutes before the lock screen appeared but then i did my first manual reboot after 1 hour, the booting time has reduced to around 1.5 minutes and just last night i took my manual reboot again and this time, it was 57 seconds and the Hub loaded like in 10 seconds, very quick!

 

so i suggest for anyone of you who are still having the slow boot up time, train your Z30 by doing the manual reboot for 2-3 times during these days and it will be tamed again

http://forums.crackberry.com/blackberry-z30-f401/very-slow-startup-after-updating-sw-10-2-1-537-a-898809/index2.html

 

Επίσης: "Removing the pin code security has eliminated this issue".

Link to comment
Share on other sites

ότι αργεί ναι αργεί δυστυχώς …

Ίσως το μονό μειονέκτημα μέχρι στιγμής που έχω βρει …

Έκανα μια δοκιμή να μετρήσω τον χρόνο .

Λοιπόν με την τελευταία leaked έκδοση της vodaphone (10.2.1.2102) έχω cosmote και με radio που έβαλα εγώ 1926 όταν είναι κλειστή η συσκευή και πατήσω το power button μέχρι να εμφανιστεί το springboard κάνει 1λεπτο και 36 δευτερόλεπτα

Όταν είναι ανοιχτή η συσκευή και πατήσω power button και καπάκι restart τότε μέχρι να εμφανιστεί το springboard κάνει 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα

Η συσκευή είναι σχεδόν γεμάτη από εφαρμογές , με 3 mail - face book -twitter κ.τ.λ και μια 32 sd στα 17gb με υλικό .

:)

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι χρονοι ειναι για απλη επανεκκινηση ή battery pull;

στα προηγουμενα μοντελα υπηρχε μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι χρονοι ειναι για απλη επανεκκινηση ή battery pull;

στα προηγουμενα μοντελα υπηρχε μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο

δεν αναφέρθηκα σε battery pull :)

1) όταν είναι κλειστή η συσκευή και πατήσω το power button μέχρι να εμφανιστεί το springboard κάνει 1λεπτο και 36 δευτερόλεπτα

 

2) Όταν είναι ανοιχτή η συσκευή και πατήσω power button και καπάκι restart τότε μέχρι να εμφανιστεί το springboard κάνει 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες απόγευμα παρέλαβα και σήμερα αςχολουμαι.

Θέλει εξοικειωςη.

Κάποιες ερωτήσεις: πως ξέρω αν το wifi ειναι ενεργό όταν κλείσει η οθόνη;(χωρις να το έχεις κλείσει από ρυθμίσεις.)

Πως θα καταλαβαίνω ποιες εφαρμογές από android θα παίζουν;( έβαλα το medscape free εφαρμογή και άνοιξε κανονικά,αλλά όταν πήγε να κατεβάσει εφαρμογές κόλλησε το hub κ έκανα επανεκκινηση. To έβγαλα μετά)

Οι φωτογραφίες που μπαίνουν αυτόματα από κάποιες εφρμογες android πειράζει αν τις σβήνω από άλμπουμ;

Έχει μετρητή δεδομένων από μόνο του;

Έχει αισθητήρα αυτόματης φωτεινοτητας; Παρόλο που δεν το βρήκα,μια χαρά φωτεινοτητα έχει παντού,αλλά διερωτομαι.

Ringtones δεν έχει πολλά ,αλλά θα ψάξω να βρω.

Σήμερα αν δώ ότι με βολεύει θα το κρατήσω. Πρώτες εντυπώσεις θετικές.

 

 

1. Αυτο το με wifi ηταν ευχρηστο στο lumia το οποιο και απενεργοποιουσε αυτοματα για να μην τρωει μπαταρια και οταν ενεργοποιουσες την οθονη ξανα ανοιγε αυτοματα. Στο z10 παραμενει ανοιχτο οταν το ενεργοποιησεις, το επιβεβαιωνω μολις το δοκιμασα.

2. Να εγκαταστησεις το Snap μεσω chrome extension bb playbook και μετα στο κινητο οταν ανοιγεις την εφαρμογη εχεις android εφαρμογες οι οποιες οσες εχω κατεβασει δουλευουν απροβληματισα ειδικα με την εκδοση 10.2.1.537 και 10.2.1.2102

3. Ringtones εχει λιγα, ειναι θα ελεγα πιο κοντα (ακουστικα παντα) σε business style

4. Μετρητη δεδομενων οπως το android δεν εχει αλλα με 0.89 λεπτα που μπορεις να το αγορασεις μεσω του παροχου χωρις εξτρα χρεωση (το επιβεβαιωνω ετσι το αγορασα χωρις να βαλω πιστωτικες κλπ) υπαρχει το Data Usage Counter, πολυ καλο!

5. Αισθητηρας φωτεινοτητας (ρυθμισεις-εμφανιση) ειναι η κλασικη μπαρα φωτεινοντητας χωρις να σου δειχνει κουτακι να τικαρεις για αυτοματο οπως στο android-iphone. Ειναι ηδη αυτοματο και δεν μπλεκεις με calibration φωτεινοντητας οπως εγω στο iphone παλιοτερα.

6. Δεν πειραζει αμα σβηνεις τις φωτο android, κατεβασε και το ghost commander στο οποιο θα πας δεξια home-applications-manage και μπορεις να κλεισεις και τα notifications των android εφαρμογων που κατεβασες

 

7. Βολευει και παραβολευει το κινητο, μετα απο 2 ελευθερες σχεσεις με iphone και κατι ξεπετες με android-windows 8 πλεον μενω ευτυχησμενα στην μακροχρονια σχεση μου (εκτος κι αν πεσει και σπασει) με το blackberry.

8. Στα μειον του οι λιγες εφαρμογες στο blackberry world αλλα εχεις την επιλογη πλεον του Snap για android apps. Δεν εχω επιθυμησει παντως τιποτα απο κει πλευρα, ισως το google maps για φωνητικη πλοηγηση που επιβεβαιωνω οτι δουλευει αψογα καθως και το nbg e-banking της εθνικης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικα αργει να ανοιξει, κατι σαν windows 7αρια, απο 30 δευτερα-1 λεπτο για εκκινηση εχεις δεν εχεις καρτα σιμ μεσα. Αυτο που προβληματιζει στην εκκινηση και καποιοι εχουν χαρακτηρισει ως προβλημα ειναι ο κωδικος σιμ, οποτε ειναι και καλυτερα να τον βγαλεις τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο το με wifi ηταν ευχρηστο στο lumia το οποιο και απενεργοποιουσε αυτοματα για να μην τρωει μπαταρια και οταν ενεργοποιουσες την οθονη ξανα ανοιγε αυτοματα. Στο z10 παραμενει ανοιχτο οταν το ενεργοποιησεις, το επιβεβαιωνω μολις το δοκιμασα

 

αν ομως κλεισει το wifi σημαινει οτι δε σου ερχονται email σωστα; πρεπει να το κοιταξεις εσυ να δεις αν ηρθε κατι

 

μπορεις να το αγορασεις μεσω του παροχου χωρις εξτρα χρεωση (το επιβεβαιωνω ετσι το αγορασα χωρις να βαλω πιστωτικες κλπ)

 

για δωσε φωτα πώς γινεται αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο το με wifi ηταν ευχρηστο στο lumia το οποιο και απενεργοποιουσε αυτοματα για να μην τρωει μπαταρια και οταν ενεργοποιουσες την οθονη ξανα ανοιγε αυτοματα. Στο z10 παραμενει ανοιχτο οταν το ενεργοποιησεις, το επιβεβαιωνω μολις το δοκιμασα.

 

Ναι αλλά αν κάθε φορά που κλείνεις την οθόνη κλείνει και το wifi πως θα σου έρχονται οι ειδοποιήσεις;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...