Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

θα ήθελα αν έχετε προτάσεις για βελτίωση σχετικά με το συγκεκριμένο κινητό ή αν βρήκατε κάποιο bug (αν είναι bug να μου γράφετε και έκδοση λογισμικού) να μου στέλνετε pm

....με αγγλικό κείμενο...αν είναι εφικτό....(για να τα κάνω άμεσα forward)

διότι έχω μία "συνεργασία" με την bb και μπορώ να τους δίνω επίσημο feedback!

 

 

υ.γ. Αν θα μπορούσε ο moderator να με αφήσει να δημιουργήσω ειδικό section για αυτά που ανέφερα.....

 

ευχαριστώ πολύ!

Ποια είναι ακριβώς η σχέση σου με την BlackBerry? Τι είδους συνεργασία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Πήρα το Ζ10 να το δοκιμάσω, αν και διάβασα +/- απόψεις, αλλά θα μπορώ να έχω ιδία αντίληψη :)

Έχω δουλέψει όλα τα άλλα λειτουργικά, αλλά δεν είχα ποτέ ΒΒ, οπότε είμαι λίγο χαμένος...

Δουλεύω (επαφές, ημερολόγια, email) με το Gmail.

 

Ένα βασικό πρόβλημα που έχω (που αν δεν λύνεται την πάτησα) είναι οτι συγχρόνισα το gmail μου επαφές, ημερολόγιο κλπ, και συμβαίνει το εξής:

Πολλές επαφές μου έχουν μπροστά το +30 και όταν με καλούν δεν τις αναγνωρίζει προφανώς και δεν μου βγαίνει ο καλών, παρά μόνο το τηλέφωνο, οπότε δεν ξέρω ποιός είναι. Στην επαφή που έχει το +30 μπροστά επίσης, αν καλέσω εγώ το νούμερο σκέτο (χωρίς να βάλω το +30) δεν μου βγαίνει η επαφή. Είναι σαν να καλώ άγνωστο νούμερο.

Υπάρχει λύση στο θέμα αυτό;

Αν όχι, σχεδόν οι μισές μου επαφές (που είναι πάνω απο 1.000) είναι έτσι, οπότε είναι χάος, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω μια μια να τις διορθώσω βέβαια... Με andoid, ios, symbian συσκευή δεν συνέβαινε αυτό.

 

Επίσης, προσπαθώ να βγάλω άκρη με το hub, διότι συμβαίνει και το εξής επίσης με τα mail μου:

Συγχρόνισα εχτές οκ, πήγαινα στο hub στο gmail στα εισερχόμενα, τα έβλεπα οκ, αλλά δεν είχα τίποτα στα απεσταλμένα, διαγραμμένα κλπ. Επίσης, σε ένα email που είχα απαντήσει, είχα στα εισερχόμενα μόνο το mail που μου έστειλαν χωρίς την απάντησή μου, η οποία δεν υπήρχε πουθενά, ούτε στα απεσταλμένα.

Σήμερα, στο hub στο gmail πήγα στον φάκελο "όλα τα μηνύματα" και έκανε συγχρονισμό αρκετές φορές και βλέπω:

Στα απεσταλμένα πάλι τίποτα και στα εισερχόμενα βλέπω πια το email που μου είχαν στείλει (και δεν έβλεπα την απάντηση) ως τίτλο το δικό μου όνομα.

Δηλαδή, σε όσα email έχω απαντήσει, τα βλέπω με το δικό μου όνομα και δεν βλέπω τον αποστολέα, παρά αν μπω εντός του συγκεκριμένου email μου δείχνει τη συζήτηση, δηλαδή απο κάτω και το email του αποστολέα.

 

Η συσκευή μου είναι STL 100-2 και η έκδοση λειτουργικού η 10.1.0.4181

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη τι μπορώ να κάνω...

Ευχαριστώ.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήρα το Ζ10 να το δοκιμάσω, αν και διάβασα +/- απόψεις, αλλά θα μπορώ να έχω ιδία αντίληψη :)

Έχω δουλέψει όλα τα άλλα λειτουργικά, αλλά δεν είχα ποτέ ΒΒ, οπότε είμαι λίγο χαμένος...

Δουλεύω (επαφές, ημερολόγια, email) με το Gmail.

 

Ένα βασικό πρόβλημα που έχω (που αν δεν λύνεται την πάτησα) είναι οτι συγχρόνισα το gmail μου επαφές, ημερολόγιο κλπ, και συμβαίνει το εξής:

Πολλές επαφές μου έχουν μπροστά το +30 και όταν με καλούν δεν τις αναγνωρίζει προφανώς και δεν μου βγαίνει ο καλών, παρά μόνο το τηλέφωνο, οπότε δεν ξέρω ποιός είναι. Στην επαφή που έχει το +30 μπροστά επίσης, αν καλέσω εγώ το νούμερο σκέτο (χωρίς να βάλω το +30) δεν μου βγαίνει η επαφή. Είναι σαν να καλώ άγνωστο νούμερο.

Υπάρχει λύση στο θέμα αυτό;

Αν όχι, σχεδόν οι μισές μου επαφές (που είναι πάνω απο 1.000) είναι έτσι, οπότε είναι χάος, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω μια μια να τις διορθώσω βέβαια... Με andoid, ios, symbian συσκευή δεν συνέβαινε αυτό.

 

Επίσης, προσπαθώ να βγάλω άκρη με το hub, διότι συμβαίνει και το εξής επίσης με τα mail μου:

Συγχρόνισα εχτές οκ, πήγαινα στο hub στο gmail στα εισερχόμενα, τα έβλεπα οκ, αλλά δεν είχα τίποτα στα απεσταλμένα, διαγραμμένα κλπ. Επίσης, σε ένα email που είχα απαντήσει, είχα στα εισερχόμενα μόνο το mail που μου έστειλαν χωρίς την απάντησή μου, η οποία δεν υπήρχε πουθενά, ούτε στα απεσταλμένα.

Σήμερα, στο hub στο gmail πήγα στον φάκελο "όλα τα μηνύματα" και έκανε συγχρονισμό αρκετές φορές και βλέπω:

Στα απεσταλμένα πάλι τίποτα και στα εισερχόμενα βλέπω πια το email που μου είχαν στείλει (και δεν έβλεπα την απάντηση) ως τίτλο το δικό μου όνομα.

Δηλαδή, σε όσα email έχω απαντήσει, τα βλέπω με το δικό μου όνομα και δεν βλέπω τον αποστολέα, παρά αν μπω εντός του συγκεκριμένου email μου δείχνει τη συζήτηση, δηλαδή απο κάτω και το email του αποστολέα.

 

Η συσκευή μου είναι STL 100-2 και η έκδοση λειτουργικού η 10.1.0.4181

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη τι μπορώ να κάνω...

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα...

 

για το 1ο, πάτα το σύμβολο του τηλεφώνο κάτω αριστερά και όταν πάει στις κλήσεις, κάνε swipe από το πάνω bezel και προς τα κάτω και πήγαινε ρυθμίσεις. Πάτα έξυπνη κλήση και δηλώσε το "Αριθμός ψηφίων εθνικού αριθμού" να είναι 10.

 

για το 2o, από τις ρυθμίσεις συστήματος --> Λογαριασμοί και πήγαινε στο Gmail. Έχεις ενεργοποιήσει το "Συγχρονισμός όλων των φακέλων" από το κάτω μέρος της σελίδας ("Επεξεργασία ρυθμίσεων φακέλου")..?

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

παίδες τα φώτα σας γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα το εξής. Όταν δέχομαι ένα SMS ενώ ο αριθμός υπάρχει στον τηλεφωνικό κατάλογο μου δεν μου εμφανίζει το όνομα του αποστολέα. Ενώ όταν με καλεί το εμφανίζει κανονικά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τι μπορώ να κάνω;;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα την παραπάνω λύση για άλλο πρόβλημα, μήπως λύσει και το δικό σου.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

για το 1ο, πάτα το σύμβολο του τηλεφώνο κάτω αριστερά και όταν πάει στις κλήσεις, κάνε swipe από το πάνω bezel και προς τα κάτω και πήγαινε ρυθμίσεις. Πάτα έξυπνη κλήση και δηλώσε το "Αριθμός ψηφίων εθνικού αριθμού" να είναι 10.

 

για το 2o, από τις ρυθμίσεις συστήματος --> Λογαριασμοί και πήγαινε στο Gmail. Έχεις ενεργοποιήσει το "Συγχρονισμός όλων των φακέλων" από το κάτω μέρος της σελίδας ("Επεξεργασία ρυθμίσεων φακέλου")..?

 

Ευχαριστώ πολύ, το πρώτο λύθηκε άψογα!

 

Με το δεύτερο πρόβλημα, δεν είναι η λύση του αυτή, απλά βάζοντας συγχρονισμό όλων των φακέλων, έκανε καλό διότι συγχρονίστηκαν όλοι οι φάκελοι του gmail. Αλλά το πρόβλημα παραμένει ως εξής:

Με ενεργοποιημένη τη ρύθμιση "Συζήτηση" (που αυτό βολεύει) στο "εμφάνιση και ενέργειες" στις ρυθμίσεις του Hub, εμφανίζονται τα μηνύματα με τον τελευταίο αποστολέα (που είμαι εγώ) οπότε δεν ξέρω ποιό εισερχόμενο μήνυμα είναι. Εν τω μεταξύ, μου εμφανίζεται η συζήτηση με το όνομά μου όπως το έχω περάσει στον λογαριασμό που δημιούργησα στο ΒΒ και όχι με το όνομά μου ως αποστολέα απο το gmail μου. Δηλαδή, αν μου έρθει ένα εισερχόμενο, το βλέπω οκ, με τον αποστολέα του. Αν απαντήσω σε αυτό, το βλέπω (ως συζήτηση) με το δικό μου όνομα του ΒΒ. Σε αυτή την περίπτωση επίσης, το εισερχόμενο το βλέπω 5-6 φορές εντός της συζήτησης διότι εμφανίζεται απο όλους τους φακέλους που έχω ορίσει να εμφανίζονται (π.χ. εισερχόμενα, με αστέρι, όλα τα μηνύματα, κλπ) δηλαδή μία φορά για τον κάθε φάκελο.

Αν τώρα στη ρύθμιση του Hub βάλω "μεμονωμένα μηνύματα", τότε εμφανίζοντα κανονικά με το όνομα του αποστολέα, αλλά δεν έχω τη συζήτηση, δηλαδή για να δω τι έχω απαντήσει πρέπει να πάω στα "Απεσταλμένα" και να βρω ποιό μήνυμα είναι και τι έχω απαντήσει...

 

Είναι φυσιολογικά αυτά; Ή κάτι συμβαίνει με το gmail μου;

 

EDIT:

Επίσης, έχω ενεργοποιήσει τη μαζική αποθήκευση για την κάρτα, αλλά συνδέοντας με τον υπολογιστή, δεν βλέπει τις φωτογραφίες μου για να τις εισάγει στο Dropbox διότι απο ότι καταλαβαίνω βλέπει μόνο τον φάκελο DCIM ο υπολογιστής;

Δεν θα έπρεπε να τις βλέπει και τις αποθηκευμένες στον φάκελο "Camera" που αποθηκεύει η φωτογραφική του ΒΒ;

Διότι, απο οτι βλέπω η εφαρμογή της συσκευής Dropbox δεν έχει "upload photos" επιλογή και αυτό μου χρειάζεται οπωσδήποτε, είτε απο τη συσκευή είτε συνδέοντας στον υπολογιστή να γίνονται οι φωτο μου upload στο Dropbox...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ ένα λευκό Ζ10-2 (991Α)...

ΟΤΑ αναβάθμιση σε 10.2 γιοκ, το σύνδεσα με blackberry link και κατεβάζει αυτήν που ήδη έχω...

Τι κάνω;

 

Τελικά, 10.2 μέσω autloader, πανεύκολα και γρήγορα, πάμε στήσιμο πάλι από την αρχή όμως :(

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, το πρώτο λύθηκε άψογα!

 

Με το δεύτερο πρόβλημα, δεν είναι η λύση του αυτή, απλά βάζοντας συγχρονισμό όλων των φακέλων, έκανε καλό διότι συγχρονίστηκαν όλοι οι φάκελοι του gmail. Αλλά το πρόβλημα παραμένει ως εξής:

Με ενεργοποιημένη τη ρύθμιση "Συζήτηση" (που αυτό βολεύει) στο "εμφάνιση και ενέργειες" στις ρυθμίσεις του Hub, εμφανίζονται τα μηνύματα με τον τελευταίο αποστολέα (που είμαι εγώ) οπότε δεν ξέρω ποιό εισερχόμενο μήνυμα είναι. Εν τω μεταξύ, μου εμφανίζεται η συζήτηση με το όνομά μου όπως το έχω περάσει στον λογαριασμό που δημιούργησα στο ΒΒ και όχι με το όνομά μου ως αποστολέα απο το gmail μου. Δηλαδή, αν μου έρθει ένα εισερχόμενο, το βλέπω οκ, με τον αποστολέα του. Αν απαντήσω σε αυτό, το βλέπω (ως συζήτηση) με το δικό μου όνομα του ΒΒ. Σε αυτή την περίπτωση επίσης, το εισερχόμενο το βλέπω 5-6 φορές εντός της συζήτησης διότι εμφανίζεται απο όλους τους φακέλους που έχω ορίσει να εμφανίζονται (π.χ. εισερχόμενα, με αστέρι, όλα τα μηνύματα, κλπ) δηλαδή μία φορά για τον κάθε φάκελο.

Αν τώρα στη ρύθμιση του Hub βάλω "μεμονωμένα μηνύματα", τότε εμφανίζοντα κανονικά με το όνομα του αποστολέα, αλλά δεν έχω τη συζήτηση, δηλαδή για να δω τι έχω απαντήσει πρέπει να πάω στα "Απεσταλμένα" και να βρω ποιό μήνυμα είναι και τι έχω απαντήσει...

 

Είναι φυσιολογικά αυτά; Ή κάτι συμβαίνει με το gmail μου;

 

EDIT:

Επίσης, έχω ενεργοποιήσει τη μαζική αποθήκευση για την κάρτα, αλλά συνδέοντας με τον υπολογιστή, δεν βλέπει τις φωτογραφίες μου για να τις εισάγει στο Dropbox διότι απο ότι καταλαβαίνω βλέπει μόνο τον φάκελο DCIM ο υπολογιστής;

Δεν θα έπρεπε να τις βλέπει και τις αποθηκευμένες στον φάκελο "Camera" που αποθηκεύει η φωτογραφική του ΒΒ;

Διότι, απο οτι βλέπω η εφαρμογή της συσκευής Dropbox δεν έχει "upload photos" επιλογή και αυτό μου χρειάζεται οπωσδήποτε, είτε απο τη συσκευή είτε συνδέοντας στον υπολογιστή να γίνονται οι φωτο μου upload στο Dropbox...

 

Για το πρώτο δεν γνωρίζω αλλά για το δεύτερο αν θέλεις να ανεβάσεις φωτογραφίες στο dropbox δεν πας στην εφαρμογή. Θα πας στο gallery η στον file manager και αφού επιλέξεις τις φωτογραφίες που θες, επιλέγεις share και εκεί θα βρεις πολλές επιλογές μέσα στις οποίες είναι και το dropbox. Ψάξε λίγο τον file manager είναι πολύ δυνατός!

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα την παραπάνω λύση για άλλο πρόβλημα, μήπως λύσει και το δικό σου.

Τζίφος! Δεν το έφτιαξε το πρόβλημα. Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια θέματα εν έτη 2013 και ειδικά σε smartphone???

Link to comment
Share on other sites

Έχω σεταρει τη συσκευή μια χαρά, έχω όλες σχεδόν τις εφαρμογές που θα ήθελα, ένα πράγμα με ενοχλεί:

Πως απενεργοποιήσει τους ήχους του πληκτρολογίου; Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις, κάτι κάνω λάθος...

Any help?

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έχω σεταρει τη συσκευή μια χαρά, έχω όλες σχεδόν τις εφαρμογές που θα ήθελα, ένα πράγμα με ενοχλεί:

Πως απενεργοποιήσει τους ήχους του πληκτρολογίου; Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις, κάτι κάνω λάθος...

Any help?

 

Αν εννοεις τους ηχους για οταν πληκτρολογεις εναν αριθμο...χμ...και εμενα αυτο μου την δινει και δεν εχω βρει λυση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σεταρει τη συσκευή μια χαρά, έχω όλες σχεδόν τις εφαρμογές που θα ήθελα, ένα πράγμα με ενοχλεί:

Πως απενεργοποιήσει τους ήχους του πληκτρολογίου; Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις, κάτι κάνω λάθος...

Any help?

 

Θα σου πω τα βήματα που πρέπει να κάνεις στα αγγλικά γιατί το τηλέφωνο μου είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω πως τα γράφει στα ελληνικά το τηλέφωνο. Πηγαίνεις settings > Language and Input > Feedback και αλλάζεις την ένταση με το keyboard feedback volume

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τα βήματα που πρέπει να κάνεις στα αγγλικά γιατί το τηλέφωνο μου είναι στα αγγλικά και δεν ξέρω πως τα γράφει στα ελληνικά το τηλέφωνο. Πηγαίνεις settings > Language and Input > Feedback και αλλάζεις την ένταση με το keyboard feedback volume

 

Σωστός! Ευχαριστώ πολύ!

 

Άλλη μια παρατήρηση: Περίεργο το να μην υπάρχει back-button... Είσαι στο FB, βλέπεις ένα Link, και δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω, αναγκάζεσαι να κλείσεις το browser και να ξαναγυρίσεις πίσω μέσω multitasking, ίσως δεν κάνω κάτι σωστά...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Εχει κανεις BB Z10 και να χρησημοποιεί στον υπολογιστή του Mac OS ? Πως παει η συμβίωση ?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Εχει κανεις BB Z10 και να χρησημοποιεί στον υπολογιστή του Mac OS ? Πως παει η συμβίωση ?

 

Καλησπέρα. Εγώ έχω..... Όλα καλά. Συνδέεται χωρίς προβλήματα με το ΒΒ Link.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος με sim που ηταν πριν σε Bis να μας πει αν εξακολουθει να περναει μεσα απο αυτο?

 

Για να απαντήσω στη δικιά μου ερώτηση αν έχει και άλλος την ίδια απορία, έχοντας ενεργοποιημένη BIS κάρτα, ΔΕΝ βγαίνω από εκεί με το 10άρι.

Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ έχω..... Όλα καλά. Συνδέεται χωρίς προβλήματα με το ΒΒ Link.

 

Και αναβαθμίσεις λογισμικού και συγχρονισμός callendar και μεταφορά επαφών?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Και αναβαθμίσεις λογισμικού και συγχρονισμός callendar και μεταφορά επαφών?

 

Ναι την αναβάθμιση την έκανε κανονικά. Επίσης μια χαρά παίρνει και τα backup.

Συγχρονισμό calendar και επαφών τα έκανα μέσω gmail, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν τα πήγε καλά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

συγχρονισμός του cal του κινητού με το cal στο gmail ή με το ical γινεται ?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχή συγχρονισμό , δηλαδή να προσθέτω πράγματα στο cal του κινητού και να συγχρονίζεται με το gmail callendar ή το ical παίζει?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει πρόβλημα με την κάμερα,δεν ενεργοποιείται.Μπορεί να βοηθήσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει απενεργοποίηση κλπ, κλείσιμο εφαρμογών κλπ και δεν παίζει, νομίζω αν θυμάμαι η εφαρμογή BB desktop έχει να πάρεις backup.

Πάρε, κάνε επαναφορά στη συσκευή και μετά επαναφορά του backup στη συσκευή απο τον υπολογιστή σου. Τσέκαρέ το όμως πριν, μην κάνω λάθος..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...