Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους Ζ10 και προηγούμενους χρήστες ΒΒ : Οταν αφαιρείτε την μπαταρία (battery pull), κάνει πολύ ώρα να ανοίξει.? Οσοι γνωρίζουν απο τα προηγούμενα έπερνε πάρα πολύ ώρα...Συμβαίνει το ίδιο?

 

Ναι.. συγκριτικά με το Ν4 και το 8Χ που έχω, το Ζ10 bootarei μετά από πολύ ώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο σημερα και εγω κατοχος ενος ομορφου z10 ασπρου το τηλ ειναι πανέμορφο μεχρι να το συνηθίσω την λειτουργία του δυσκολευτικα αλλα τωρα ολα καλα δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε μοιαζει αυτο το βαρετο μενου των εικονιδιων του iphone αλλα ειναι ωραια το hub τα εχεις ολα αμεσα τακτοποιμενα η οθονη δεν μου εκανε πολυ κλικ και επισης και η καμερα του εχει βεβαια την εκδοση 10.0 δεν ξερω αν βελτιωνεται με τις καινουργιες εκδόσεις Edited by irovoudou
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Στο theverge αναφέρει ότι το Q10 μοιάζει πιο γρήγορο από το Z10. Βέβαια αυτό κυκλοφορει με την 10.1 προεγκατεστημένη.

Και εμένα η οθόνη μου φάνηκε πολύ μέτρια ( χαμηλή φωτεινοτητα, κίτρινο λευκό, άτονα χρώματα ).

Επίσης τα εικονίδια είναι τεράστια όντως !

 

καταλαβαίνεις ότι έχει προοπτικές αν το αγκαλιάσει το κοινό και οι developers. θα το σκεφθώ για αγορά όταν πέσει σε τιμή ανάλογη των εντοσθίων του αλλα ακόμα προβληματίζομαι σε λευκό ή μαύρο.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Η εταιρία μου ξεκίνησε δοκιμή του Ζ10 σε περιβάλλον BES και η δυνατότητα να έχω push corporate mailείναι μοναδική.

Ο διαχωρισμός του work/personal μέσο του balance είναι πολύ καλός. Βέβαια έχω πρόβλημα κατανάλωσης μπαταρίας. Στην εικόνα παρακάτω θα δείτε την συσκευή που άναψε χθές στις 8:15 και μέχρι τις 19:15 που ενεργοποίησα το BES ήταν όλα καλά. Απο την ενεργοποίηση και μετά η συσκευή πήγε απο το 55% στο 0% σε 2.5 ώρες! Σήμερα η κατάσταση είναι καλύτερη και το κινητό δεν είναι τόσο ζεστό (χθές ήταν στους 39 βαθμούς ενώ σήμερα στους 33) και παρατήρησα οτι μόνο σε 2G ή wifi σταματάει η απότομη πτώση. Βέβαια διάβασα οτι τις πρώτες μέρες κάνει μεγάλο sync με τον server και μετά ηρεμεί. Αν έχει κανείς καμία ιδέα καλοδεχούμενη.

Η έκδοση που φοράει το Ζ10 είναι η 10.1.0.1720 επίσημη που βγήκε το Σάββατο.

http://i.imgur.com/EttebOb.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μενα παρουσιάζει το ιδιο πρόβλημα ειναι αρκετα ζεστο και εψαχνα να δω τι γινεται εγω παρατηρησα οτι μολις εκλεισα το nfc κατεβηκε η θερμοκρασια τωρα το εχω σε wifi θα δω εαν ειναι σε 3g Hαν το ξανα παρουσιασει παντως η ενδειξη στις 8.30 ηταν 89 και στις 10 πηγε 55
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι έχετε πάρει την αναβάθμιση 10.1; Εγώ δεν την έχω πάρει ακόμη με λευκή συσκευή από vodafone γερμανίας (STL100-2). Έχω ελληνική κάρτα sim από την vodafone. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και η αναβαθμιση δεν διαπιστωσα καμμια διαφορε εκτος του hdr, skype η καμερα δεν εδειξε καμμια σημαντικη διαφορα το μεγαλο προβλημα ειναι η θερμοκρασια ναι οταν ειναι σε 3g ζεσταίνετε υπερβολικα και η μπαταρία πέφτει με γεωμετρικη πρόοδο οντος σε wifi δεν υπαρχει το προβλημα τι να συμβαινει εχουμε προβληματικη συσκευή η κατι αλλο γινεται αρχισε να με αποκαρδιωνη
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και η αναβαθμιση δεν διαπιστωσα καμμια διαφορε εκτος του hdr, skype η καμερα δεν εδειξε καμμια σημαντικη διαφορα το μεγαλο προβλημα ειναι η θερμοκρασια ναι οταν ειναι σε 3g ζεσταίνετε υπερβολικα και η μπαταρία πέφτει με γεωμετρικη πρόοδο οντος σε wifi δεν υπαρχει το προβλημα τι να συμβαινει εχουμε προβληματικη συσκευή η κατι αλλο γινεται αρχισε να με αποκαρδιωνη

Χωρίς εταιρικό εμαιλ BES δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες και μπαταρία, 1 ημέρα και κάτι χαλαρά.

Απλά για κάποιο λόγο το BES με κρατάει μόνιμα συνδεδεμένο και το ψάχνουν στο ΙΤ.

Μπές στα accounts σου και επέλεξε να ΜΗΝ έχεις push και τον χρονικό έλεγχο για εμαιλ στα 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω το εκανα δεν ειχε αποτελεσμα παλι ανεβαζε θερμοκρασια αλλα μετα εκλεισα τα εμαιλ στο hub εβγαλα την μπαταρια και το ξαναανοιξα μεχρι στιγμης δεν ζεσταινεται
Link to comment
Share on other sites

Πόσο γίδια είναι αυτοί στο public ρε παιδί μου....βάζουν δεματικό σε όλα τα κινητά για να μη τα κλέψεις και πως να τα δουλέψεις οεο?

Ιδίως αυτά που είναι μόνο οθόνη? προσπαθούσα για 5 λεπτά να ξεκλειδώσω το Ζ10..μάταια..

Είμαστε ρε παιδί μου απίστευτοι σε ΟΛΑ!!!

Τελικά το κινητό καλό φαινόταν....από μακρυά..... :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο γίδια είναι αυτοί στο public ρε παιδί μου....βάζουν δεματικό σε όλα τα κινητά για να μη τα κλέψεις και πως να τα δουλέψεις οεο?

Ιδίως αυτά που είναι μόνο οθόνη? προσπαθούσα για 5 λεπτά να ξεκλειδώσω το Ζ10..μάταια..

Είμαστε ρε παιδί μου απίστευτοι σε ΟΛΑ!!!

Τελικά το κινητό καλό φαινόταν....από μακρυά..... :-) :-) :-)

 

Υπάρχει το Ζ10 στα public να το δείς?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχει τελικά FM radio το Ζ10? Στην περιγραφή στην ιστοσελίδα του Public όπου παρεμπιπτόντως η τιμή του είναι σχεδόν ακριβότερη απο το S4, αναφέρει ότι έχει εγκατεστημένο ραδιοφωνικό δέκτη :wacko:
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

5 μερες κατοχος z10. πολυ βολικο ui,πολυ ομορφη συσκευη,μου αρεσουν πολυ τα notifications κ παρα πολυ το hub. Υστερει πολυ στο μαρκετ, το κινητο ειναι σχετικα laggy για τα χαρακτηριστικα που εχει, κ πολλες εφαρμογες ειναι sideload απο android οποτε κ δεν τρεχουν καλα.

 

Επισης εχω κ ενα αλλο προβλημα.τις επαφες μου τις εχω απο gmail. Ειναι αποθηκευμενες ΧΩΡΙΣ το +30 μπροστα. οταν με καλουνε,επειδη ο αριθμος εμφανιζεται +30 69729*****, δεν μου βγαινει το ονομα της επαφης που εχω ηδη αποθηκευσει τον αριθμο, αλλα σκετος ο αριθμος!! γιατι??

Link to comment
Share on other sites

5 μερες κατοχος z10. πολυ βολικο ui,πολυ ομορφη συσκευη,μου αρεσουν πολυ τα notifications κ παρα πολυ το hub. Υστερει πολυ στο μαρκετ, το κινητο ειναι σχετικα laggy για τα χαρακτηριστικα που εχει, κ πολλες εφαρμογες ειναι sideload απο android οποτε κ δεν τρεχουν καλα.

 

Επισης εχω κ ενα αλλο προβλημα.τις επαφες μου τις εχω απο gmail. Ειναι αποθηκευμενες ΧΩΡΙΣ το +30 μπροστα. οταν με καλουνε,επειδη ο αριθμος εμφανιζεται +30 69729*****, δεν μου βγαινει το ονομα της επαφης που εχω ηδη αποθηκευσει τον αριθμο, αλλα σκετος ο αριθμος!! γιατι??

 

Έτσι κάνει και να ταν μόνο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

5 μερες κατοχος z10. πολυ βολικο ui,πολυ ομορφη συσκευη,μου αρεσουν πολυ τα notifications κ παρα πολυ το hub. Υστερει πολυ στο μαρκετ, το κινητο ειναι σχετικα laggy για τα χαρακτηριστικα που εχει, κ πολλες εφαρμογες ειναι sideload απο android οποτε κ δεν τρεχουν καλα.

 

Επισης εχω κ ενα αλλο προβλημα.τις επαφες μου τις εχω απο gmail. Ειναι αποθηκευμενες ΧΩΡΙΣ το +30 μπροστα. οταν με καλουνε,επειδη ο αριθμος εμφανιζεται +30 69729*****, δεν μου βγαινει το ονομα της επαφης που εχω ηδη αποθηκευσει τον αριθμο, αλλα σκετος ο αριθμος!! γιατι??

 

Που έχεις αντιμετωπίσει lag ;

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις αντιμετωπίσει lag ;

 

στο scrolling των οθονων κ σε εφαρμογες sideload απο android (λογικο..), κ σε παιχνιδια εχει ανα 10 δευτερολεπτα ανεπαισθητα κολληματακια που γινονται σπαστικα! ! επισης ανοιγω πχ τις ρυθμισεις αλλα καθε φορα ανοιγει με διαφορετικη ταχυτητα το παραθυρο! πιο αργα ή πιο γρηγορα! Δεν το εχω προσεξει σιγουρα, αλλα νιωθω πως εχει lag στο scrolling οταν ειμαι συνδεδεμενος σε wifi! Με 3g δεν βλεπω αυτο το lag. Αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι πως μερικες εφαρμογες ειναι υπερβολικα ακριβες σε σχεση με android-ios. data usage δωρεαν δεν εχει ας πουμε..κατα τα αλλα ηρθα απο nexus 4 αλλα δεν μπορω να πω πως ειμαι απογοητευμενος με το κινητο. Οπως ειπα κ παραπανω ειμαι ερωτευμενος με το ui. επισης απ οτι ειδα στους Χαρτες του blackberry δεν εχει την Ελλαδα, κ το blackberry world δεν εχει google maps!

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω http://apps.goodereader.com/playbook/blackberry-playbook-travel-and-leisure-apps/?did=198 μπορείς να τους κατεβάσεις. Είναι πολύ εύκολο. Τους έχω βάλει στο playbook.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το πρόθεμα τηλεφώνου πήγαινε στις κλήσεις-ρυθμίσεις-smart dialing και στο National number lenght βάλε το 10.

Επίσης δοκίμασε να περάσεις την 10.1 και η γνώμη μου είναι να αποφύγεις το sideload android και να περιοριστείς στα απαραίτητα για εσένα. Αν και έχω περάσει Flipboard, ote tv, imdb, Vodafone League και δεν έχω προβλήματα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες, αν είναι δυνατόν, να γίνεις πιο συγκεκριμενος; Προς ενημέρωση πιθανόν μελλοντικών αγοραστών;

 

Το κυριότερο πρόβλημα του Ζ10 , μιας και πέρασαν 4 σύνολο από τα χέρια μου, (2 άσπρα και 2 μαύρα) είναι το σήμα! Όταν έχεις την επιλογή δικτύου στο αυτόματο (4g-3g-2g), το τηλέφωνο έχει σοβαρό πρόβλημα στην εναλλαγή αυτών καθώς χάνει ή βρίσκει το ανάλογο σήμα. Αποτέλεσμα στις 10 κλήσεις που σου κάνουν, οι 5-6, να τους λέει ότι δεν έχεις σήμα και εσένα να σου έρχονται οι ειδοποιήσεις με sms αρκετή ώρα αργότερα. ΔΕΝ είναι μεμονωμένο πρόβλημα μου το παρουσίασαν και τα 4 τηλέφωνα και μάλιστα και με την 10.1 περασμένη. Ένα άλλο πρόβλημα η μπαταρία. Το κινητό από εντελώς άδειο, μπορεί να κάνει και 3 ώρες να γεμίσει σαν πλήρη φόρτιση!!! ΑΝ το βγάλεις δε από την πρίζα, θα δεις το εικονίδιο της μπαταρίας να πέφτει στα πρώτα 10 λεπτά! 3. Θα βαρεθείς να σβήνεις τις διπλές και τις τριπλές επαφές που θα εμφανιστούν όταν περάσεις την 10.1 (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) Σε κάποιες από αυτές μάλιστα εκεί που σβήνεις μία, ξαναεμφανίζεται επιτόπου, μέχρι την 4η-5η φορά που θα πατήσεις delete και παραδώσει πνεύμα !!!! :-) Το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της Κοσμοτέ που υπάρχει προεγκατεστημένο στην κάρτα σιμ ακόμα προσπαθώ και το σβήνω!!!! :-) :-) :-) 4. Το πρόβλημα που αντί για γράμματα εμφάνιζε ερωτημματκά στα μηνύματα στους ελληνικούς χαρακτήρες φαίνεται να λύθηκε στην 10.1. 5. Το κόλλημα που έφαγε σε πολλούς το myworld ένα πρωί, συμπεριλαμβανομένου και εμού και δεν ξανάνοιγε με τίποτα, αν δεν γινόταν restore. Το τραγελαφικό είναι ότι και backup αν έκανες τα δεδομένα σου και μετά το restore επαναφορά, το myworld ΠΑΛΙ δεν άνοιγε! Είναι και άλλα πολλά προβληματάκια που τα παρουσίασαν επαναλαμβάνω και τα 4 Ζ10 που είχα στα χέρια μου. Κατά τα άλλα παραμένω κολημμένος και σε λίγο που σχολάω παραλαμβάνω το Q10 μου!!!

Edited by KonKart
Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο πρόβλημα του Ζ10 , μιας και πέρασαν 4 σύνολο από τα χέρια μου, (2 άσπρα και 2 μαύρα) είναι το σήμα! Όταν έχεις την επιλογή δικτύου στο αυτόματο (4g-3g-2g), το τηλέφωνο έχει σοβαρό πρόβλημα στην εναλλαγή αυτών καθώς χάνει ή βρίσκει το ανάλογο σήμα. Αποτέλεσμα στις 10 κλήσεις που σου κάνουν, οι 5-6, να τους λέει ότι δεν έχεις σήμα και εσένα να σου έρχονται οι ειδοποιήσεις με sms αρκετή ώρα αργότερα. ΔΕΝ είναι μεμονωμένο πρόβλημα μου το παρουσίασαν και τα 4 τηλέφωνα και μάλιστα και με την 10.1 περασμένη. Ένα άλλο πρόβλημα η μπαταρία. Το κινητό από εντελώς άδειο, μπορεί να κάνει και 3 ώρες να γεμίσει σαν πλήρη φόρτιση!!! ΑΝ το βγάλεις δε από την πρίζα, θα δεις το εικονίδιο της μπαταρίας να πέφτει στα πρώτα 10 λεπτά! 3. Θα βαρεθείς να σβήνεις τις διπλές και τις τριπλές επαφές που θα εμφανιστούν όταν περάσεις την 10.1 (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) Σε κάποιες από αυτές μάλιστα εκεί που σβήνεις μία, ξαναεμφανίζεται επιτόπου, μέχρι την 4η-5η φορά που θα πατήσεις delete και παραδώσει πνεύμα !!!! :-) Το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της Κοσμοτέ που υπάρχει προεγκατεστημένο στην κάρτα σιμ ακόμα προσπαθώ και το σβήνω!!!! :-) :-) :-) 4. Το πρόβλημα που αντί για γράμματα εμφάνιζε ερωτημματκά στα μηνύματα στους ελληνικούς χαρακτήρες φαίνεται να λύθηκε στην 10.1. 5. Το κόλλημα που έφαγε σε πολλούς το myworld ένα πρωί, συμπεριλαμβανομένου και εμού και δεν ξανάνοιγε με τίποτα, αν δεν γινόταν restore. Το τραγελαφικό είναι ότι και backup αν έκανες τα δεδομένα σου και μετά το restore επαναφορά, το myworld ΠΑΛΙ δεν άνοιγε! Είναι και άλλα πολλά προβληματάκια που τα παρουσίασαν επαναλαμβάνω και τα 4 Ζ10 που είχα στα χέρια μου. Κατά τα άλλα παραμένω κολημμένος και σε λίγο που σχολάω παραλαμβάνω το Q10 μου!!!

 

Ααα..δεν το παρέλαβες ακόμη; Όταν το δουλέψεις λίγο και το δεις, ένα mini review-εντυπώσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο. Γιατί από κάτι άλλους δεν βλέπω...:)

Link to comment
Share on other sites

Ααα..δεν το παρέλαβες ακόμη; Όταν το δουλέψεις λίγο και το δεις, ένα mini review-εντυπώσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο. Γιατί από κάτι άλλους δεν βλέπω...:)

 

Με περιμένει στην Γενική Ταχυδρομική.. Θα το παραλάβω και θα το δουλέψω αρκετά. Θα γράψω τις εντυπώσεις μου στο θέμα του Q10, να του κάνω πρώτα 2-3 πλήρεις φορτίσεις να τσεκάρω μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει καταλάβει πως δουλεύουν οι αναβαθμίσεις στο Ζ10; Έχω αγοράσει το κινητό από το birdphone σε λευκό stl100-2 και από ότι έχω καταλάβει είναι απο την vodafone Γερμανίας. Εγώ έχω κάρτα sim από την vodafone Ελλάδας. Θα έχω προβλήματα με τις αναβαθμίσεις; θα τις παίρνω κανονικά όταν τις δίνει η vodafone Γερμανίας; ή θα περιμένω την vodafone Ελλάδας για να τις πάρω; Στην αρχή όταν σέταρα την συσκευή μου έβγαλε μια αναβάθμιση και την έκανα (10.0.10.99). Η 10.1 πάντως δεν μου έχει έρθει ακόμη. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι...;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει καταλάβει πως δουλεύουν οι αναβαθμίσεις στο Ζ10; Έχω αγοράσει το κινητό από το birdphone σε λευκό stl100-2 και από ότι έχω καταλάβει είναι απο την vodafone Γερμανίας. Εγώ έχω κάρτα sim από την vodafone Ελλάδας. Θα έχω προβλήματα με τις αναβαθμίσεις; θα τις παίρνω κανονικά όταν τις δίνει η vodafone Γερμανίας; ή θα περιμένω την vodafone Ελλάδας για να τις πάρω; Στην αρχή όταν σέταρα την συσκευή μου έβγαλε μια αναβάθμιση και την έκανα (10.0.10.99). Η 10.1 πάντως δεν μου έχει έρθει ακόμη. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι...;)

 

Μην περιμένεις αναβάθμιση σε παραεισαγωγής Ζ10. Αν θες την 10.1, είτε βγάλε την σιμ εκτός τηλεφώνου και κάνε restore το κινητό μέσω Link (θα σου βρει αυτόματα την 10.1 και θα την κατεβάσει μόνο του), είτε κατέβασε την 10.1 από το crackberry ( με ένα απλό search στο forum θα την βρεις ) και εγκατέστησε την απλά ξεζιπάροντας το αρχείο. Αν δεν το αγοράσεις από ελληνικό πάροχο εδώ, δεν ξέρω τι γίνεται διαφορετικά, δεν βρίσκεις άκρη με τα updates της blackberry.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...